درخت اکالیپتوس و چوب اکالیپتوس

اکالیپتوس٬ چوب اکالیپتوس٬

اُکالیپتوس (به انگلیسی: Eucalyptus) سرده‌ای از درختان از خانواده اکالیپتیان (Eucalypteae) می‌باشد که اصلش از استرالیا است و در آن سرزمین تشکیل جنگل‌های انبوهی می‌دهد و ارتفاع آن از ۳۰ میلی‌متر به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد. ( ویکی پدیا ) 

اصلاحیه متن بالا : به نظر من و با توجه به تصاویری که از جنگلهای اکالیپتوس در استرالیا دیده ایم قطر این درخت به 2.5 متر و ارتفاع آن 14.5 متر میرسد . 

چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت (در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است.

اکالیپتوس شامل درختان یا درختچه‌های تک ساقه‌ای یا چند ساقه‌ای در است و در هر دو شکل خزان پذیر و همیشه سبز وجود دارد. با برگ‌های دم برگ‌دار و متناوب و سرنیزه‌ای و گل‌های بی گلبرگ با پرچم‌های پرشمار به رنگ‌های سفید یا کرم یا زرد یا قرمز و میوه‌های پوشینه‌ای و مخروطی و چوبی و دریچه دار در انتها و دانه‌های براق به طول حدود ۱ میلی‌متر.

اکالیپتوس

حقایق خواندنی درباره درخت اکالیپتوس

فهیمه شجاعی

درخت اکالیپتوس به عنوان یکی از بلندترین گیاهان زمین شناخته شده است. بیش از 700 گونه اکالیپتوس وجود دارند که به خانواده مورد (Myrtaceae) تعلق دارند. بیشتر گونه های اکالیپتوس ها، گیاهان همیشه سبز اند. علاوه بر قالب درخت، بعضی از گونه های اکالیپتوس به صورت درختچه رشد می کنند. بسیاری از گونه های اکالیپتوس بومی استرالیا، گینه نو و اندونزی اند. اکالیپتوس درختی بسیار مهم است و به خاطر چوب و روغن آن  مورد بهره برداری زیادی قرار می گیرد. کشت تجاری اکالیپتوس در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری سراسر جهان افزایش یافته است.

از آن جایی که درخت اکالیپتوس آب زیادی از زمین جذب می کند به همین دلیل می تواند در تخلیه مرداب ها مورد استفاده قرار گیرد. اکالیپتوس برای از بین بردن مالاریا از طریق نابود کردن زیستگاه های مرطوبی که تخم پشه های مالاریا در آنها رشد می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. متأسفانه خشک کردن خاک بر روی سایر گونه های گیاهی تأثیرات منفی به جا می گذارد. منبع 

WhatsApp us