فینگر جوینت چیست

فینگر جوینت یک نوع اتصال مکانیکی است ( تیغ اتصال انگشتی یا همان فینگر جوینت ) که برای اتصال دو قطعه چوب با هم استفاده می‌شود. این اتصال به صورت یک داربست بر طول طرفین قطعه‌های چوبی ایجاد می‌شود و باعث تشدید مقاومت قطعات در برابر نیروهای عمودی و افقی می‌شود. فینگر جوینت‌ها برای ساخت صفحات چوبی با انواع چوب استفاده می شود . مثل فینگر جوینت راش ، فینگر جوینت کاج روسی ، رابروود و … از این صفحات برای ساخت انواع دکوراسیون چوبی استفاده می شود مثل کابینت ، درب کابینت ، ساخت کف پله و کاور پله فلزی و ..
اتصال فینگر جوینت
اتصال فینگر جوینت

مزیتهای استفاده از فینگر جوینت عبارتند از:

  1. ایجاد اتصال قوی و استحکام بین دو قطعه چوبی.
  2. قابلیت استفاده در ساختمان های چوبی برای تقویت و تثبیت اجزا.
  3. جمع بندی و نصب سریع و آسان.
  4. قابلیت بازسازی و تعمیر در صورت نیاز.
فینگر جوینت رابر وود
فینگر جوینت

معایب فینگر جوینت شامل موارد زیر می‌شود:

  1. مصرف زیاد چوب در ساخت فینگر جوینت به منظور افزایش مقاومت و استحکام.
  2. نیاز به مهارت و دقت در نصب فینگر جوینت ها تا از تمام ظرفیت آنها استفاده شود.
  3. مشکل اتصال در برابر نیروهای خمشی، به خصوص در صورت عدم استفاده از سرپیچ و رابطه ویندج (wedge).
  4. قابلیت تاثیر گذاری نور، رطوبت و دما بر عملکرد فینگر جوینت.
فینگرجوینت چوب رابروود
فینگرجوینت چوب رابروود

به طور کلی، فینگر جوینت یک روش استفاده شده و معمولا می‌تواند به خوبی بهبود استحکام و استقامت قطعات چوبی را افزایش دهد، اما در برخی موارد ممکن است بهتر باشد یک روش اتصال دیگر مانند پیچ و مهره را در نظر بگیرید.

صفحه چوبی فینگر جوینت چیست ؟

صفحه چوبی فینگر جوینت یک نوع اتصال مکانیکی است که بر روی طرف های قطعات چوبی ساخته می‌شود. این اتصال از چندین حفره کوچک و متمایز تشکیل شده است که به صورت فینگرها یا شانه های جفت شده در نظر گرفته می‌شوند. با این روش اتصال، دو قطعه چوبی تنها با قرار دادن یکی از طرف ها در داخل حفرات کوچک دیگری قفل می‌شوند و به هم وصل می‌شوند. این نوع اتصال قوی و استحکام بالایی را ایجاد می‌کند و به عنوان روشی محبوب در صنعت چوب و ساختمان استفاده می‌شود.

تخته فینگر جوینت چیست ؟

به قطعات کوچک چوب که با اتصال فینگر جوینت ( انگشتی ) به هم متصل و یک صفحه محکم را ایجاد میکند، صفحه فینگر جوینت گفته می شود.

چوب فینگر جوینت چیست ؟

الوار با اتصال فینگر جوینت یک نوع فرآیند چوب است که از اتصال قطعات چوب به یکدیگر برای تشکیل یک قطعه طولانی تر یا حجم زیاد با طول دلخواه ساخته می شود. قطعات با زاویه بریده می شوند و برآمدگی های انگشت مانندی ایجاد می کنند که با یکدیگر قفل می شوند. سپس اتصالات چسبانده می شوند تا یک تکه چوب جامد و بدون درز ایجاد شود.

اتصال فینگر جوینت چیست
اتصال فینگر جوینت چیست

این فرآیند امکان استفاده کارآمد از طول‌های مختلف را فراهم می‌کند و امکان ایجاد گزینه‌های طولانی‌تر، قوی‌تر و پایدارتر را فراهم می‌آورد که می‌توانند برای کاربردهای مختلفی مانند چوب انبوه، نیمکت‌ها، مبلمان، کابینت، روکش‌کاری و کف‌پوش استفاده شوند.

بسیاری از شرکت ها از طول های کوتاه هنگام اتصال انگشت استفاده می کنند که در نتیجه اتصالات زیادی برای ایجاد طول کامل ایجاد می شود. برخی دیگر از طول های طولانی تری استفاده می کنند که در نتیجه اتصالات کمتری ایجاد می شود و بسته به طول نهایی تولید شده، بسیاری از قطعات اصلاً بدون اتصال هستند.

چگونه چوب اتصال انگشتی از دیدگاه تولید سودمند است

استفاده کارآمد از چوب : با استفاده از قطعات کوچکتر چوب یا برش و اتصال آنها به یکدیگر، می توان بازده کلی هر کنده را افزایش داد که منجر به کاهش هزینه مواد و کاهش ضایعات می شود. بر اساس فرآیندهای کارآمد در ASH، تولیدکنندگان و سازندگان مبلمان می‌توانند با استفاده از طول اتصال فینگر جوینت به جای اتصال بسته‌های طول تصادفی جامد، بیش از 30 درصد در ضایعات صرفه‌جویی کنند.
کیفیت ثابت : با استفاده از قطعات کوچک چوب، تولیدکنندگان می‌توانند قطعات باکیفیت را برای محصول درزدار انتخاب کنند که منجر به یکدست‌تر و کیفیت بالاتر محصول نهایی می‌شود.
طول بیشتر : فرآیند اتصال با فینگر جوینت امکان ایجاد قطعات بلندتر چوب را فراهم می‌کند و امکان تولید قطعات بلندتر مبلمان و سایر محصولات را فراهم می‌کند که در غیر این صورت با طول یک تکه چوب محدود می‌شوند.
حجم زیادی از طول های مجموعه برای یک نیاز معماری : مانند هزاران قطعه به عنوان طول مجموعه ای که به سختی منبع مورد نظر است (به عنوان مثال 4.8 متر)

مفاصل فینگر جوینت چگونه آزمایش می شوند؟

اتصالات فینگر چوب را می توان از نظر استحکام و کیفیت از طریق روش های مختلف آزمایش کرد، از جمله:

تست استحکام کششی (مدول پارگی) : این آزمایش حداکثر باری را که یک مفصل انگشت قبل از شکستن می تواند تحمل کند، اندازه گیری می کند.
تست فشرده سازی : میزان نیرویی که یک مفصل فینگر در هنگام فشرده شدن می تواند تحمل کند را اندازه گیری می کند.
آزمایش برشی : این آزمایش میزان نیرویی را که یک مفصل فینگر می‌تواند در اثر نیروهای برشی تحمل کند، اندازه‌گیری می‌کند.
تست خمشی : این آزمایش میزان نیرویی را که یک مفصل فینگر می تواند در هنگام قرار گرفتن در معرض نیروهای خمشی تحمل کند، اندازه گیری می کند.
بازرسی بصری : این شامل بررسی مفصل برای علائم نقص، مانند ترک خوردن، شکاف یا شکاف در مفصل است .


مطالب مرتبط با موضوع فینگر جوینت :

WhatsApp us