چوب چهار تراش چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد؟

صنعت چوب حتی با ‌وجود آهن و بتن، هنوز جایگاه خود را در میان صنایع مختلف حفظ کرده‌است. چوب در انواع مختلف و از درختان متنوعی استخراج می‌شود و بسته به بافتی که دارد، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب چهار تراش برش‌هایی از چوب است که سطح مقطع مربع و مستطیل شکل دارد و با ابعاد مختلف در کارخانه برش داده می‌شود. این نوع چوب به‌دلیل زیبایی و کاربرد زیاد، در صنعت ساختمان‌سازی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید چوب چهار تراش باید به منابع معتبر و شرکت‌های قابل اطمینان همچون صنایع چوب فن و هنر مراجعه شود. در ادامه این مطلب، چوب چهار تراش، کاربردها، انواع، مزایا و نحوه خرید آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

قیمت لمبه چوب کاج روسی

چوب چهارتراش کاج روسی
چوب چهارتراش کاج روسی

چوب چهار تراش چیست؟

چوب چهار تراش یکی از انواع چوب پرکاربرد در صنایع مختلف است. برای تولید این چوب‌ها از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود که الوار را به شکل مکعب‌های مختلف با زاویه قائمه و اندازه‌های مشخص برش می‌دهد.

در برخی کارخانجات، از دستگاه‌هایی با سرعت بالا بهره می‌گیرند. این ماشین‌ها الوار را به‌سرعت و با دقت بالا به چوب چهار تراش تبدیل می‌کنند. این نوع چوب‌های برش داده شده ظاهری زیبا، متنوع و شکیل دارند. به همین دلیل، خرید چوب چهار تراش برای دکوراسیون داخلی و ساختمان‌سازی به‌طور گسترده انجام می‌شود.

قیمت انواع چوب چهار تراش

مزایای چوب چهار تراش

چوب‌های چهار تراش بسیار کاربردی و با مزایای بی‌شمار هستند. در این بخش، برخی از مزایای این نوع چوب را بررسی می‌کنیم:

 • چوب چهار تراش اغلب از مواد طبیعی تولید می‌شود و همین امر، کارایی آن را افزایش می‌دهد.
 • برخی از انواع چوب چهار تراش به‌خصوص آن‌هایی که از درختان سوزنی برگ تولید می‌شوند، بسیار مستحکم و ضد‌آب هستند.
 • از مهم‌ترین مزایای چوب چهار تراش، بوی بسیار مطبوع آن است. استفاده از آن در داخل خانه حس‌وحال طبیعت به فضا می‌بخشد.
 • مزیت دیگر چوب چهار تراش آسان بودن کار با آن است. همین راحتی باعث می‌شود که بتوان از این چوب برای تهیه و ساخت سازه‌های کوچک و متنوع بهره گرفت.
 • برای اتصال چوب‌های چهار تراش به یکدیگر، نیازی به کارهای دشوار یا جوش دادن آن‌ها نیست. بلکه فقط به‌واسطه چند پیچ و مهره یا چسب چوب می‌توان چوب‌های چهار تراش را به همدیگر متصل کرد.
 • برای خرید چوب چهار تراش نیازی به پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور آهن و بتن نیست. علاوه ‌بر این، قیمت این نوع چوب دو و نیم برابر کمتر از تیرهای چوبی است. بنابراین استفاده از آن در فضای بیرون ساختمان و دکوراسیون داخلی می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد.

مزایای چوب چهار تراش در ساختمان

 • سطح صافی که چوب چهار تراش دارد، ظاهری زیبا و مدرن به ساختمان می‌دهد.
 • چوب چهار تراش می‌تواند سرما و گرمای درون ساختمان را در خود نگه دارد. بنابراین به کاهش مصرف انرژی ساختمان کمک شایانی می‌کند.
 • با استفاده از چوب چهار تراش دیگر خبری از زنگ‌زدگی نیست. تنها با نگهداری کم‌هزینه می‌توانید تا مدت‌ طولانی از سازه‌های ساخته‌شده با چوب چهار تراش استفاده کنید.
 • چوب‌های چهار تراش ضمن زیبایی و سبکی، از استحکام و قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • ساختار محکم، استفاده آسان و هزینه پایین باعث شده که چوب چهار تراش در سازه ساختمان کاربرد بیشتری نسبت به سایر چوب‌ها داشته باشد.
 • چوب چهار تراش تحمل وزن بسیار بالایی دارد و قدرت آن از فولاد هم بیشتر است. همین امر باعث افزایش عملکرد آن در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی می‌شود.
 • چوب چهار تراش نسبت به سایر مصالح ساختمان‌سازی چگالی کمتری دارد و حمل‌ونقل آن آسان است.
 • قیمت خرید چوب چهار تراش نیز کمتر از سایر مصالح برآورد می‌شود.
تولید انواع چوب چهارتراش روسی
تولید انواع چوب چهارتراش روسی
انواع چوب چهار تراش و کاربرد هر نوع

به‌طورکلی، چهار نوع چوب چهار تراش وجود دارد که هرکدام با توجه به ساختارشان کاربرد به‌خصوصی دارند. این چوب‌های چهار تراش در ادامه معرفی شده‌اند: 

چوب چهار تراش سبک

چوب چهار تراش سبک با ساختار مکعبی شکل و به‌صورت چهارگوش طراحی و تولید می‌شود. از درختانی که می‌توان از آن‌ها برای تهیه این نوع چوب چهار تراش استفاده کرد، می‌توان به سپیدار اشاره کرد. به‌دلیل سبک بودن این نوع چوب چهار تراش، مهندسان تمایل بیشتری برای استفاده از آن در سقف بناها دارند. در نتیجه به هنگام بلایای طبیعی، امکان صدمات به ساکنین کاهش پیدا کرده و ضریب ایمنی بنا نیز افزایش پیدا می‌کند.

هنگام خرید چوب چهار تراش سبک باید توجه داشت که سطح مقطع آن به‌هیچ‌وجه صدمه دیده نباشد. وجود صدمات در قسمت مقطع چوب چهار تراش سبک، آسیب‌پذیری آن را افزایش و مقاومت آن را کاهش می‌دهد. از مهمترین کاربردهای چوب چهار تراش سبک می‌توان به حوزه ساخت‌وساز و معماری به منظور کفراژبندی بناها اشاره کرد.

چوب چهار تراش درختان سوزنی

درختان سوزنی همواره سبز و پایدار بوده و چوب آن‌ها مقاومت، کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به محصولات مشابه دارند‌. مقاومت بالای چوب چهار تراش درختان سوزنی یکی از مزایای این محصول به‌شمار می‌رود. از بهترین درختانی که برای تولید چوب چهار تراش سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به کاج، صنوبر، سرو و نراد روسی اشاره کرد. خرید چوب چهار تراش درختان سوزنی برای کلاف‌کشی یا همان شناژ، ساخت کف‌پوش بناها و اسکلت‌بندی انجام می‌شود.

چوب چهار تراش درختان پهن‌برگ

یکی دیگر از انواع چوب چهار تراش، چوب‌هایی هستند که از درختان پهن‌برگ تولید می‌شوند. به دلیل مقاومت کمتر این نوع چوب در برابر کشش و فشار حاصل از بخش‌های مختلف ساختمان، کارایی آن‌ها نسبت به نمونه‌های مشابه کمتر است. از آنجایی که امکان پوسیدگی در چوب چهار تراش درختان پهن‌برگ بسیار زیاد است، برای ساخت سازه‌های کوچک استفاده می‌شود. برای جلوگیری از پوسیدگی چوب چهار تراش درختان پهن‌برگ، آن‌ها را رنگ می‌کنند و یا با استفاده از روکش پلاستیک و ام‌دی‌اف مقاومت چوب را افزایش می‌دهند.

هنگام خرید چوب چهار تراش درختان پهن برگ دقت کنید که از درختان راش، افرا و چنار تولید شده باشد. برای استفاده از چوب چهار تراش درختان پهن‌برگ در سازه‌های مختلف، از اتصالات قوی و پیچ‌ومهره استفاده نمی‌شود. استفاده از چسب چوب به‌تنهایی برای متصل کردن چوب چهار تراش کاربردی‌تر به‌نظر می‌رسد.

چوب چهار تراش تهیه شده از ضایعات

نوع دیگر چوب چهار تراش وجود دارد که از ضایعات چوب‌های دیگر تولید می‌شود. البته به‌دلیل ظاهر شکننده و نبود بافت اولیه، اغلب صنعتگران و معماران از خرید چوب چهار تراش ضایعاتی پرهیز می‌کنند. از آنجایی که چوب چهار تراش ضایعاتی در معرض نور خورشید و عناصر خارجی قرار دارد، مقاومت زیادی ندارد. مهم‌ترین کاربرد این چوب در ساخت وسایل دکوراتیو و تزئینی است.

تولید انواع چوب چهارتراش روسی
تولید انواع چوب چهارتراش روسی

کاربردهای کلی چوب چهار تراش

به‌طورکلی، چوب چهار تراش در ساخت انواع آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، ویلاهای سبک، فرآورده‌های چوبی و… کاربرد دارد. در بناهایی که سطح مقطع مستطیلی و مربعی دارند، از چوب چهار تراش استفاده می‌شود. هر چقدر که بنا بزرگ‌تر باشد، از چوب‌های چهار تراش با سطح مقطع بزرگ‌تری استفاده می‌شود.

امروزه در کارخانه‌های چوب‌بری، امکان سفارش و خرید چوب چهار تراش با مناسب‌ترین سطح مقطع، طول و عرض برای معماران امکان‌پذیر است. افراد می‌توانند سفارش‌های خود را در هر اندازه که باشد، با مسئولان این مراکز در میان بگذارند. البته باید به این نکته توجه داشت که سطح مقطع چوب به عرض الوار بستگی دارد. هرچقدر که عرض الوار بیشتر باشد، می‌توان چوب چهار تراش با سطح مقطع بزرگ‌تری تولید کرد.

خرید چوب چهار تراش برای کاربردهای مختلفی اعم از ساختمان‌سازی، ساخت اسباب‌بازی، ساخت پالت، ساخت وسایل تزیینی یا دکوراتیو، تولید مبلمان چوبی، نمای داخلی و خارجی ساختمان، دکوراسیون داخلی ساختمان، لوازم منزل و… انجام می‌شود.

قیمت خرید چوب چهار تراش

قیمت چوب چهار تراش با توجه به انواع مختلف و براساس نوع درختی که از آن استخراج می‌شود، متفاوت است. چوب‌های چهار تراشی که مستحکم، ضد آب، مقاوم در برابر کشش و پوسیدگی هستند، قیمت بالاتری نسبت به چوب‌های چهار تراش سبک یا ضایعاتی دارند‌.

شما باید با توجه به نیاز خود برای خرید چوب چهار تراش اقدام کنید. پس از اطمینان از نوع چوبی که قصد خریداری آن را دارید، به سایت فن و هنر مراجعه کرده و خرید خود را کامل کنید. خرید از طریق سامانه‌های اینترنتی، امکان مشاوره و انتخاب صحیح را میسر می‌کند. همچنین خرید شما به‌موقع و با قیمت مناسب به دستتان خواهد رسید. با خرید از مجموعه فن و هنر می‌توانید قیمت چوب‌های چهار تراش مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین نوع چوب را سفارش دهید.

تولید انواع چوب چهارتراش روسی
تولید انواع چوب چهارتراش روسی

جمع‌بندی

چوب همچنان یکی از ملزومات اساسی بسیاری از صنایع به‌شمار می‌رود. چوب چهار تراش نوعی چوب برش خورده با سطح مقطع مربع یا مستطیل شکل است. از این نوع چوب زیبا و محکم برای ساختمان‌سازی و سایر صنایع استفاده می‌شود. چوب چهار تراش از درختان مختلفی به‌دست می‌آید و بنابراین بافت متفاوتی دارد. کاج روسی ، راش، صنوبر، سپیدار، چنار و گردو از جمله درختانی هستند که الوار آنها توسط دستگاه به چوب چهار تراش تبدیل می‌شود. برای خرید چوب چهار تراش بهتر است که از طریق سایت‌های معتبر فروش اینترنتی چوب، خریدی امن را تجربه کنید.

در ایران چوب چهار تراش کاج روسی بصورت اماده و سفارشی بسیار پر مصرف است .


مطالب مرتبط با موضوع چوب چهارتراش :

 • درباره چوب چهارتراش کاج روسی
  چوب چهارتراش روسی نوعی چوب نرم است که از درختان نراد و کاج روسی به دست می‌آید. این چوب به دلیل قیمت مناسب، کیفیت بالا و تنوع کاربرد، یکی از محبوب‌ترین انواع چوب در صنعت ساختمان و صنایع چوبی است.
 • چوب چهار تراش: راهنمای جامع خرید، ابعاد و مشخصات فنی
  چوب چهار تراش، که اغلب از تخته های روسی تولید می شود و گاها به آن چوب روسی هم گفته می شود، یکی از پرکاربردترین انواع مصالح چوبی در صنعت ساختمان و محوطه‌سازی است
 • چوب چهارتراش روسی
  چوب روسی چهارتراش نوعی چوب نرم و صاف است که از درختان نراد و کاج روسی به دست می‌آید. این چوب به دلیل استحکام، زیبایی و قیمت مناسب، یکی از پرکاربردترین انواع چوب در صنعت نجاری و ساخت و ساز است.
 • چوب چهارتراش به انگلیسی
  چوب چهارتراش در انگلیسی به چند عبارت مختلف ترجمه می‌شود که هر کدام در شرایطی خاص کاربرد دارند: ترجمه و معنی چوب چهارتراش
 • چوب چهار تراش: استحکام و زیبایی در ساخت و ساز
  چوب چهار تراش، از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان و نجاری است که به دلیل استحکام، زیبایی و قیمت مناسب، به انتخابی ایده‌آل برای سازندگان و نجاران تبدیل شده است
 • نکات مهم هنگام خرید چوب چهارتراش که باید بدانید
  چوب چهارتراش کاج روسی یکی از پرکاربردترین انواع چوب در صنعت ساختمان و نجاری است. این چوب به دلیل استحکام بالا، قیمت مناسب و فراوانی در دسترس، انتخابی محبوب برای بسیاری از پروژه‌ها محسوب می‌شود

WhatsApp us