جسو

خمیر یا پوشش جسو از این نظر بسیار مهم است که در اصل کار زیرسازی حل رنگ و نقاشی را بعهده دارد .

از جمله مواد و متریال نقاشی مورد استفاده در نقاشی رنگ روغن و اکرولیک به جسو به عنوان یک ماده اولیه در فرآیند نقاشی می توان اشاره کرد.

جسو در نقاشی اول می آید …

جسو ماده ای است که قبل از شروع نقاشی رنگ و روغن و نقاشی اکریلیک بر روی بوم نقاشی می آید و کار زیرسازی بوم نقاشی را به عهده می‌گیرد. جسو از آن جهت مهم است که کانواس یا پارچه بوم در حین نقاشی روغن رنگ و ماده رنگ روغن را به خود جذب نکرده و بتوان بر روی بوم به راحتی نقاشی کشید.

جسو بوسیله قلم مو یا کاردک به صورت یک سطح بسیار نازک روی بوم کشیده شده و تشکیل یک پرده مناسب برای نقاشی را روی بوم می دهد.

جسو های موجود در بازار از مواد و متریال اولیه مختل تشکیل شده اند و لذا با استفاده از هرکدام بافت خاصی به بوم خود خواهید داد، در صورتی که می خواهید بافت ظریف تر و نرم تری داشته باشید می توانید با یک سمباده نرم اقدام به زیرسازی مناسب بوم نمایید.

درصورتی که جسو مورد نظر غلیظ و سفت بود میتوانید با آب آن را رقیق کنید و روی بوم استفاده نمایید.

خرید از فروشگاه


ساخت جسو و چسب سریشمی

بتونه سفید جسو
بتونه سفید جسو

برای ساخت چسب سریشمی باید مقدار حدود ۷۰ گرم چسب پودر را در یک لیتر آب مخلوط کنیم تا کاملا مخلوط شود (نسبت ۷۰ در یک لیتر برای حالت غلیظ و ۴۵گرم در یک لیتر برای رقیق) سپس ان را در یک ظرف آب می گذاریم و ظرف را حرارت می دهیم تا گرم شود (نباید بجوشد) سپس دوباره ان را به هم می زنیم.

بعد بوسیله کاردک ان را روی پارچه بصورت یک لایه نازک می زنیم .اگر در حالت داغ استفاده شود بهتر است زیرا چسب جذب پارچه می شود.سپس زمانی که خشک شد لایه ی بعدی را می زنیم(به حالت عمود بر حالت قبل).زمانی که خشک شد یک سمباده نرم روی ان می زنیم. سپس می توان از بوم استفاده شود.زیرا چسب ان را عایق کرده است.

ولی ابتدا باید یک لایه رنگ روغن روی ان زد تا سطح کاملا آماده شود .اما می توان روی ان لایه ی نازکی جسو زد .

ساخت جسو 

برای ساخت جسو به سریشم و مل و آب نیاز است. ابتدا چسب سریشمی را همان طور که اشاره شد می سازیم.بهتر است از چسب رقیق استفاده شود.سپس ان را در حالت داغ در ظرفی می ریزیم و به آرامی پودر مل را به ان می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم تا به حالت خمیر نرم در آید سپس می گذاریم تا حبابها در سطح ان قرار گیرند و بعد آنها را جمع کنیم سپس با یک کاردک یک لایه بسیار نازک روی پارچه یا بستر چوبی می زنیم.

حتما باید یک لایه نازک روی بستر پارچه ای استفاده کرد زیرا جسو بسیار شکننده است و باعث ترک خوردگی پارچه می شود.سپس زمانی که خشک شد روی ان سمباده می زنیم سپس یک پارچه کتان نمدار را روی ان می کشیم تا روی سطح نرم و تمیز شود.سپس بوم آماده است.البته جسو رنگ را جذب می کند و باید ابتدا یک لایه رنگ روغنی روی ان زد.

جسو زبری سطح را بیشتر از چسب چوب و چسب سریشمی می پوشاند و برای نقاشانی که از سطح زبر استفاده می‌کنند مناسب نیست .  نویسنده:سیاوش هاشمی موضوعات مرتبط: ساخت بوم نقاشی (پارچه ای)، ساخت جسو و چسب سریشمی ، ساخت جسو و چسب سریشمی, ساخت بوم نقاشی, نقاشی, طراحی_نقاشی رنگ روغن

WhatsApp us