چوب چند لایه چسب

سازه های چند لایه بهینه سازی ارزش ساختاری از یک منبع تجدید پذیر چوب .

چوب چند لایه متصل شده با چسب، به این چوب  گلولم میگویند ، یک نوع از سازه های چوبی است ، تخته و الوار   این محصول شامل تعدادی از لایه های تخته است که بصورت الوار ارائه میگردد که از مزایای ابعاد مناسب و با دوام ، و مقاوم در برابر رطوبت میباشد . در شمال امریکا مواد ارائه ورقه است سهام لمینیت یا lamstock نامیده می شود.

چوبهای چند لایه که با لایه های کوچکتری از چوب ساخته میشوند بسیار مرغوبتر ، بزرگتر و قوی تر از الوارهای چوبی میباشند . از این چوب میتوان برای سازه های عمودی چوبی مانند ستون در ساختمان و یا تیر های افقی و همچنین سازه های منحنی شکل استفاده کرد . با گلوم    به راحتی میتوان شکل های قوس و منحنی را در طیف وسیعی از نوع ، ظاهر و ویژگی متنوع ساخت .

گروه فن و هنر ایران زمین از گلوم در سازه های بزرگ چوبی با اتصال پیچ و مهره فولادی بارها استفاده و نتیجه مطلوبی گرفته است .

یکی از مزایای استفاده از الوار های چند لایه این است که میتوان از درختان کوچکتر برای رسیدن به الوار های بزرگ بهره گرفت .

مزیت دوم نداشتن پرت و دور ریز چوب است . گلوم با روش ساخت ماستیو متفاوت است در ماستیو چوبی گره نقش تضعیف کننده سازه را دارد در حالی که در سازه های چند لایه نقش گره بسیار ناجیز است و به همین دلیل میتوان این روش را ایدعال تر از ماستیو کردن چوب دانست .

 

شما برای ساخت یک ستون چوبی با کیفیت هایی بالاتر از بتن و فولاد بسیار کمتر انرژی مصرف میکنید و بر همین اساس مقدار کمتری هم گاز گلخانه ای تولید میشود  با استفاده از این تکنیک میتوان دهنه هایی بسیار طولانی تر از دهنه هایی که با بتن و فولاد ساخته میشود را بدون ستون میانی ایجاد کرد . با این روش شکل های پیچیده تر و بارهای سنگین تر را میتوان کنترل کرد . گلوم دو سوم وزن بتن وزن دارد . انرژی مورد استفاده برای تولید آن شش برابر کمتر از فولاد است . ( مقدار انرژی لازم برای ساخت یک ماده به انرژی گنجانده معروف است .( embodied energy )  انرژی گنجانده  روش حسابداری است که هدف آن پیدا کردن مجموع از انرژی لازم برای کل محصول چرخه زندگی است. تعیین آنچه به منزله این چرخه زندگی شامل ارزیابی ارتباط و میزان انرژی به استخراج مواد خام، حمل و نقل، ساخت، مونتاژ، نصب و راه اندازی، جداسازی قطعات، ساختارشکنی و  یا تجزیه و همچنین منابع انسانی و ثانویه. روش های مختلف تولید درک متفاوت از مقیاس و دامنه کاربرد و نوع انرژی گنجانده شده است. )

با استفاده از این روش میتوان شکل های پیچیده را برای معماران و آثار هنری بدون از دست دادن استاندارد ها و الزامات ساختار اجرا نمود .

چوب دارای مقاومت کششی نسبی بهتری نسبت به فولاد و بتن است ( حدود دو بار بر اساس قدرت به وزن )  .

انعطاف پذیری در طراحی نسبت به سازه های سنتی .

قابلیت ساخت در هر اندازه و طول ، تنها محدودیتی که وجود دارد ، حمل و نقل است