چوب چند لایه چسب

سازه های چند لایه بهینه سازی ارزش ساختاری از یک منبع تجدید پذیر چوب .

چوب چند لایه متصل شده با چسب، به این چوب  گلولم میگویند ، یک نوع از سازه های چوبی است ، تخته و الوار   این محصول شامل تعدادی از لایه های تخته است که بصورت الوار ارائه میگردد که از مزایای ابعاد مناسب و با دوام ، و مقاوم در برابر رطوبت میباشد . در شمال امریکا مواد ارائه ورقه است سهام لمینیت یا lamstock نامیده می شود.

چوب ماستیف lvl wood صفحات حاصل از پردازش چوب
چوب ماستیف lvl wood صفحات حاصل از پردازش چوب

چوبهای چند لایه که با لایه های کوچکتری از چوب ساخته میشوند بسیار مرغوبتر ، بزرگتر و قوی تر از الوارهای چوبی میباشند . از این چوب میتوان برای سازه های عمودی چوبی مانند ستون در ساختمان و یا تیر های افقی و همچنین سازه های منحنی شکل استفاده کرد . با گلوم    به راحتی میتوان شکل های قوس و منحنی را در طیف وسیعی از نوع ، ظاهر و ویژگی متنوع ساخت .

اجرای کف پله چوبی با چوب های چند لایه ، چوب فینگر جوینت
اجرای کف پله چوبی با چوب های چند لایه ، چوب فینگر جوینت

گروه فن و هنر ایران زمین از گلوم در سازه های بزرگ چوبی با اتصال پیچ و مهره فولادی بارها استفاده و نتیجه مطلوبی گرفته است .

یکی از مزایای استفاده از الوار های چند لایه این است که میتوان از درختان کوچکتر برای رسیدن به الوار های بزرگ بهره گرفت .

مزیت دوم نداشتن پرت و دور ریز چوب است . گلوم با روش ساخت ماستیو متفاوت است در ماستیو چوبی گره نقش تضعیف کننده سازه را دارد در حالی که در سازه های چند لایه نقش گره بسیار ناجیز است و به همین دلیل میتوان این روش را ایدعال تر از ماستیو کردن چوب دانست .

صفحات چوبی چند لایه تمام چوب
صفحات چوبی چند لایه تمام چوب

شما برای ساخت یک ستون چوبی با کیفیت هایی بالاتر از بتن و فولاد بسیار کمتر انرژی مصرف میکنید و بر همین اساس مقدار کمتری هم گاز گلخانه ای تولید میشود  با استفاده از این تکنیک میتوان دهنه هایی بسیار طولانی تر از دهنه هایی که با بتن و فولاد ساخته میشود را بدون ستون میانی ایجاد کرد . با این روش شکل های پیچیده تر و بارهای سنگین تر را میتوان کنترل کرد . گلوم دو سوم وزن بتن وزن دارد . انرژی مورد استفاده برای تولید آن شش برابر کمتر از فولاد است . ( مقدار انرژی لازم برای ساخت یک ماده به انرژی گنجانده معروف است .( embodied energy )  انرژی گنجانده  روش حسابداری است که هدف آن پیدا کردن مجموع از انرژی لازم برای کل محصول چرخه زندگی است. تعیین آنچه به منزله این چرخه زندگی شامل ارزیابی ارتباط و میزان انرژی به استخراج مواد خام، حمل و نقل، ساخت، مونتاژ، نصب و راه اندازی، جداسازی قطعات، ساختارشکنی و  یا تجزیه و همچنین منابع انسانی و ثانویه. روش های مختلف تولید درک متفاوت از مقیاس و دامنه کاربرد و نوع انرژی گنجانده شده است. )

با استفاده از این روش میتوان شکل های پیچیده را برای معماران و آثار هنری بدون از دست دادن استاندارد ها و الزامات ساختار اجرا نمود .

چوب دارای مقاومت کششی نسبی بهتری نسبت به فولاد و بتن است ( حدود دو بار بر اساس قدرت به وزن )  .

انعطاف پذیری در طراحی نسبت به سازه های سنتی .

قابلیت ساخت در هر اندازه و طول ، تنها محدودیتی که وجود دارد ، حمل و نقل است


مطالب مرتبط

WhatsApp us