به مناسبت فرارسیدن روز زنان و مادر! پیام تبریک روز زن ، روز مادر

همه ی  دنیا دوستت دارند مادر

روز مادر ، روز زن مبارک باد
روز مادر ، روز زن مبارک باد

 عکس مخصوص روز مادر روز مادر مبارک باد

روز مادر

روز مادر

اشعاری مادرانه از شاعرانی کانونی

من هیچ فرشته‌ای ندیدم تا صبح دقیقه‌ای نخوابد

سه کارشناس ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم زمان با ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن نمونه‌ای از شعرهای خود را به پاس قدردانی از مادران فداکار و مهربان در اختیار پایگاه خبری کانون قرار داده‌اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سه بانوی شاعر که پیش از این آثار آنان در حوزه‌های ادبیات و شعر به ویژه حوزه‌ی شعر کودک و نوجوان مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است، عشق و ارادت خود را به مقام والای مادر در قالب این سه قطعه شعر ابراز کرد‌ه‌اند.

پایگاه خبری کانون شعر«چشم‌های او» اثر انسیه موسویان کارشناس مسوول ادبی، «حرف‌های مادرانه» اثر صدیقه اسمعیل‌لو کارشناس ادبی و «دل مادر» اثر مریم اسلامی کارشناس ادبی اداره کل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون را به مخاطبان این پایگاه تقدیم می‌کند.

روز زن و روز مادر مبارک باد

عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن

« چشم­های او»

عطر گل یاس مثل او نیست

اینقدر لطیف و پاک و ساده

آیینه شبیه عکس او را

هرگز به کسی نشان نداده

من هیچ ستاره ای ندیدم

خورشید شود به شب بتابد

یا هیچ فرشته ای ندیدم

تا صبح دقیقه­ای نخوابد

با این همه موج­های زیبا

دریای زلال آسمانی

هم­پایه­ی چشم­های او نیست

در خوبی و لطف و مهربانی

شب با همه­ی ستاره­هایش

این­قدر نبوده صاف و روشن

نه نیست نگاه گرم خورشید

اندازه­ی مهر مادر من!

انسیه موسویان

  کارشناس مسوول ادبی

 اداره کل آفرینش­های ادبی و هنری

«حرف‌های مادرانه»

تقدیم به روزهایی که مادرم کنارم بود

مادرم سپیده دم

دست کوچک مرا گرفته

می­برد به مدرسه

جاده و درخت ­ها همه سفید

کوه شکل یک عروس قدبلند

دانه­ های برف در فضا رها

مه خزیده لابه لای شاخه ­ها

رودخانه یخ زده

مانده بی صدا و خسته زیر پل

روی شاخه­ای بلند

یک کلاغ

خواندنش گرفته است

از صدای قارقار ان کلاغ

سال گذشته است

و یاد حرف­های مادرانه ات

که سالیان سال در سکوت می­زدی

نشسته کنج قلب کوچکم و می­فشاردم

بگو به من ، بگو بلند

بگو که چرخ می­خورد زمین

مرا می­آورد

          می­آورد

                   دوباره پیش تو

 صدیقه اسمعیل­لو

کارشناس ادبی

اداره کل آفرینش­های ادبی و هنری                                                                                                                                     

«دل مادر»

دل مادر انار غمگینی است

که ترک خورده است در دستم

با دل ترد او چرا گاهی

مثل یک تکه سنگ بد هستم

او دلش را به من سپرده ولی

دل من سرد مثل پاییز است

حرف­هایی که می­ز­نم، گاهی

مثل یک بوته خار، نوک تیز است

دل او با چه خوب خواهد شد!

هدیه یا بوسه،‌اشک یا لبخند

این ترک­های سرخ را آیا

عذرخواهی نمی­زند پیوند؟

  مریم اسلامی

کارشناس ادبی

اداره کل آفرینش­های ادبی و هنری

منبع پایگاه خبری کودک و نوجوان

امروز  روز مادر (تاریخ روز زن) 

21 فروردین ( بیستم جمادی الثانی ) مصادف است با ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و روز مادر ( روز زن ).

به یاد آر چشمانی را كه بر تو نگران بودند

به یاد آر دستانی را كه شب ها با نوازش های خود دردهای تو را تسكین می دادند

به یاد آر دلی را كه به خاطر تو زخم ها خورده است

آن هنگام زانو بر زمین بگذار و موهبت مادر را سپاس دار …

فاطمه زهرا ( سلام الله علیها)
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان ، فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است ؛ تنها زنی كه پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب ” اُم ابیها ”  داده است ، یعنی زنی كه برای پدرش همچون مادر بود.

زندگی حضرت زهرا (س)
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن

اگرچه دوران زندگی حضرت زهرا (س) كوتاه بود اما زندگانی پر بركت و درخشان وی ، آن بانوی بزرگوار را به الگویی بی نظیر برای تمام زنان عالم در طول تاریخ مبدل ساخته است؛ زنی كه كودكی اش را در خانه شخص اول اسلام – پیغمبر اكرم (ص) – و دوران بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام –علی (ع) – گذراند و دو امام معصوم – امام حسن (ع) و امام حسین (ع)  دو دختر فداكار و شجاع – زینب و ام كلثوم – را به جامعه تحویل داد.

زندگی و سیره ی حضرت زهرا( س) به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده ای در جهان او را چونان قدیسه ای تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در كانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.

و چه زیبا تولد این بانوی گرانقدر به ابتكار بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی (ره) – روز زن و روز مادر نام گرفت ؛ ” اگر روزی باید روز زن باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست؛زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد.” از بیانات امام خمینی (ره) در تاریخ 15/ 2/ 59

نامگذاری یك روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی كرده است روزی را به تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد.در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام ، دختر حضرت محمد (ص) روز مادر نام گرفته تا زنان  و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداكاری و مهربانی بیاموزند. ما نیز بر آن شدیم تا با مروری بر تاریخچه روز مادر در میان ملل دیگر ، سابقه این مناسبت را در سایر فرهنگ ها بررسی كنیم.

روز مادر در كشورهای مسیحی

یك خانم امریكایی به نام آناجارویس (Anna Jarvis ) پس از مرگ مادرش ، در هشتم ماه مه 1905 به این فكر افتاد كه از تمامی مادران در زمانی كه در قید حیات هستند ، قدردانی شود. به همین دلیل تمام تلاش خود را بر این گذاشت كه روزی از سال به مادران اختصاص داده شود. او در آغاز از كشیش منطقه شان خواست كه موعظه ای در زمینه نقش مادر در جامعه ایراد كند. سپس نامه هایی به مردان روحانی ، سیاسی و با نفوذ فرستاد. پس از آن با خرید یك آژانس تبلیغاتی ، پیغام خود را با مضمون ” اختصاص دادن روزی برای ارج نهادن به مادران ، آنان را جاویدان می سازد ” به گوش مردم رساند و سرانجام در سال 1907 روز یكشنبه ، دوم ماه مه – زمان مرگ مادر آنا جارویس – روز مادر نامیده شد.

پس از تلاش موفقیت آمیز جارویس ، با به پایان رسیدن جنگ جهانی اول ، روز مادر به كشورهای اروپایی نیز راه یافت . در سال 1917 روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسكاندیناوی رسید. در آلمان برای اولین بار در سال 1922 این روز را جشن گرفتند. اما در زمان ناسیونالیست ها  روز مادر در این كشور دچار انحراف شد؛ زیرا آنان بر پایه این ایدئولوژی كه مادر ضامن دوام ِ نژاد آریایی است، این روز را جشن می گرفتند.

سمبل روز مادر برای مادری كه در قید حیات است یك شاخه میخك قرمز و برای مادری كه از دنیا رفته ، یك شاخه میخك سفید است. آنا جارویس با ارائه این طرح ، بردن گل برای مادران را رواج  داد.

آنا جارویس ، بانی روز مادر

عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن

آنا جارویس ، بانی روز مادر در كل جهان مسیحیت – زنی كه خود هیچ گاه مادر نشد- در سال 1948 در خانه سالمندان فیلادلفیا بدرود حیات گفت. جالب است بدانید كه تمام هزینه های نگهداری و اقامت او در خانه سالمندان را تاجران گل – افرادی كه بیشترین سود را از روز مادر می بردند- متقبل شدند.

 روز مادر,روز مادر 1393,روز زن 1393,تاریخ روز ماد

روز مادر در میان ملل دیگر

فرزندانی كه نمی توانند در این روز در كنار مادر خود باشند، اغلب با یك تلفن ، ارسال كارت ، فرستادن گل یا هدیه ، عشق و محبت خود را ابراز می كنند؛ و افرادی كه در این روز لذت بودن در كنار مادر را تجربه می كنند ، با كمك در انجام كارهای خانه ، تهیه غذایی ویژه و گذراندن روز خود با مادرشان از محبت های او قدردانی می كنند.

كشورهایی چون تركیه ، دانمارك ، فنلاند ، ایتالیا ، استرالیا و بلژیك روز مادر را در دومین یكشنبه ماه مه جشن می گیرند. در نروژ دومین یكشنبه ماه فوریه و در سوئد و فرانسه نیز آخرین یكشنبه ماه مه ، این روز ، جشن گرفته می شود. مردم فرانسه این روز را همچون جشن تولد برگزار می كنند. تمام خانواده دور هم جمع می شوند و با یك وعده غذای ویژه و كیك ، روز مادر را جشن می گیرند. بعضی از كشورها این روز را در فصل بهار برگزار می كنند.

در لبنان در اولین روز بهار و در ژاپن دومین یكشنبه ماه مه با برگزاری نمایشگاه نقاشی از مادران تجلیل می شود. كودكان شش تا چهارده سال با كشیدن نقاشی درباره مادرانشان از آنها قدردانی می كنند. هر چهار سال یك بار نیز نقاشی های برگزیده در نمایشگاهی به نام ” مادر من” به نمایش گذاشته می شود.

تاریخچه روز مادر

عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
عکس و پیام روز مادر ، عکس روز زن
تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته خیلی دور بر می گردد. 25 سال قبل از ظهور عیسی مسیح (ع) ، الهه های یونانی وجود داشتند كه برای آنها نوعی جشن مادر برگزار می شد.مردم هنگ كنگ ، پاكستان ، قطر ، عربستان سعودی و امارات متحده ی عربی روز مادر را در ماه مه جشن می گیرند. مردم این كشورها كه عموماً مسلمان اند، در این روز به دیدن مادران خود می روند و با در دست داشتن هدایایی چون گل ، كیك ، اشیای زینتی و قیمتی از ایشان قدردانی می كنند.

در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اكتبر برگزار می شود. مردم آرژانتین در دومین یكشنبه این ماه از مادران قدردانی می كنند؛ اما هندوها ده روز را برای این منظور جشن می گیرند. این فستیوال بر اساس نام دورگا پوجا (Durga Puja) – زن و مادر قدیسه هندو –” دورگا ” نامگذاری شده است. بنا بر افسانه ای ، این مادر الهی ده دست دارد و در هر دست اسلحه ای برای از بین بردن اهریمن ( شیطان ) پرتقال و اسپانیا روز مادر ارتباط نزدیكی با كلیسا دارد. در هشتم دسامبر، این مردم نه تنها از مادران قدردانی می كنند ، بلكه مراسم شكر گذاری برای مریم مقدس ، مادر حضرت عیسی (ع) را نیز به جا می آورند.

عده ای از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه  دسامبر یك روز را  به نام ” ماتریس ” جشن می گرفتند. دو هفته بعد از كریسمس دختران و پسران جوان در سكوت و آرامش كامل دست و پای مادر خود را در حالی كه خواب بود، می بستند و مادر زمانی كه بیدار می شد با دادن هدایای كوچكی كه در زیر بالش خود مخفی كرده بود خود را آزاد می كرد.

اگر چه هر كشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر سمبل و دلیلی دارد. اما آنچه اهمیت دارد قدردانی و تشكر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه ای است تا توجه بیشتری به مادران داشته باشیم و به آنها ثابت كنیم كه چقدر دوستشان داریم.

مادر!

همه ی  دنیا دوستت دارند

 عکس مخصوص روز مادر , روز مادر 1394

منبع :tebyan.net

 عکس مخصوص روز مادر , روز مادر 1394

عکس پیام تبریک روز زن ، روز مادر

٩ ماه در شکمش

٢ سـال در دامنـش ویک عمر در زندگی‌اش چیز دیگری نداردبرای اثبات محبتش ؛بهشت که هیچ همه‌ ی آنچه که هست را باید زیر قدمهایش بدانی.

روزت مبارک مادر

گر کفر نباشد همه جا خواهم گفت:
لاحول ولا قوه الا «مادر»
محمد روزبهانی


مطالب مرتبط با موضوع روز زن :

WhatsApp us