رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود؟

بسیاری از صاحبان صنایع مد تولیدات خود را مبتنی بر رنگ سال اعلام شده از سوی شرکت پانتون عرضه می‌کنند و به تازگی رنگ سال 2017 نیز از سوی این شرکت معرفی شده است.

شرکت “پانتون” اعلام کرده که رنگ‌های سال ۲۰۱۷ میلادی را رنگ‌های ملایم و رمانتیک تشکیل می‌دهند. لیتریس ایسمن مدیر اجرایی این کمپانی، ۹ پالت رنگی متفاوت را منتشر کرده و پیش‌بینی می‌کند که این رنگ‌ها محبوب‌ترین رنگ‌های سال ۲۰۱۷ میلادی باشند.

رنگ سال 2017

رنگ سال 2017

اما اگر بخواهید با شرکت پانتون بیشتر آشنا شوید بد نیست بدانید شرکتی است واقع در شهر کارلستات نیوجرسی که به‌‌خاطر سیستم رنگ پانتون که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده شده شناخته می‌شود.

سیستم تطبیق رنگ پانتون سیستمی برای تولید رنگ استاندارد است و با استفاده از این استاندارد رنگ، تولید‌کنندگان مختلف در مکان‌های مختلف می‌توانند به سیستم پانتون مراجعه کنند تا مطمئن شوند رنگ مورد استفاده آن‌ها، همان‌ رنگی است که می‌خواهند بدون آن‌که با رنگ تماس داشته باشند.

هر چند بسیاری معتقدند مد خودش یک زندگی است و درست مثل آن باید احساسات خودتان را آزادانه بیان کنید اما به هر تقدیر همه ساله در بسیاری از نقاط جهان و صاحبان صنایع مد، به صورت عینی‌تری در مورد رنگ‌ها با هم تبادل نظر دارند و بسیاری از تولیدات خود را مبتنی بر رنگ سال اعلام شده از سوی شرکت پانتون عرضه می‌کنند.

شما ممکن است تصور کنید که مد شدن یک رنگ در هر سال، چیزی اتفاقی و یا حاصل سلیقه عمومی است، اما جالب است بدانید که انتخاب رنگ سال هم برای خودش تشکیلات و ضوابطی دارد.

برای توضیح در این مورد باید به دهه‌ها پیش یعنی دقیقاً سال ۱۹۶۳ برگردیم. در آن زمان یک فارغ‌التحصیل رشته شیمی به نام لارنس هربرت، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ‌ها، بنا نهاد. به هر رنگ، به این ترتیب، عددی اختصاص داده می‌شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی‌شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود.

متعاقب این کار، آقای لارنس شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پانتون Pantone گذاشت؛ پانتون به معنی “همه رنگ‌ها” است. پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می‌دهد.

به زودی این شرکت با تبلیغ در هفته‌های مد نیویورک برای خود، شهرتی کسب کرد و سپس پای هدایا و اشیای با برند و مارک پانتون به میان آمد و پس از آن فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایی با این برند، پا گرفتند. حتی کافه‌تریایی در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کرد. این کالاها یا اغذیه البته واقعاً توسط خود پانتون تولید نمی‌شدند، اما تحت مجوز و لیسانس این شرکت تولید و توزیع می‌شدند.

جالب است بدانید که استانداردهای رنگ پانتون، یکی از سیستم‌های استانداردی که توسط مرجع بین‌المللی رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این مقدمه می‌رسیم به رنگ سال 2017 که از سوی سرکت پانتون معرفی شده است:

منبع : سرویس مد و لباس هنرآنلاین

WhatsApp us