درست کردن مبل کوسنی

 آموزش٬مبل٬ساخت مبل

مبلمان , آموزش ساخت مبل کوسنی

مبل های کوسنی علاوه بر زیبایی، کارایی خوبی هم در خانه دارند. اگر تصور می کنید این مبل ها گران هستند و نمی خواهید بخرید، می توانید خودتان آن را درست کنید. فقط باید حوصله خیاطی داشته باشید تا مبل کوسنی زیبا و تمیز ساخته شود.

مبلمان

مبلمان

وسایل موردنیاز :

1.الگو

2. قیچی

3.نوار چسب

4. 1.80 متر کرباس کتان (پارچه ضخیم) با عرض 1.30 متر

5.ملافه روتختی زرد (2.70 متر با عرض یک متر)

6. سوزن ته گرد

7.چرخ خیاطی

8. نخ مناسب پارچه های کرباسی

9.دو کیسه زباله بزرگ از مواد مختلف برای پر کردن کوسن (پارچه های کهنه و قدیمی، حوله های بافت، خرده پارچه و …)

10. یک بسته بزرگ مواد پنبه مانند نایلونی

11. لایه چسب نواری

12.سوزن گلدوزی یا سوزن مبل سازی صاف

13. 4 کلاف نخ ابریشمی که با رنگ پارچه تضاد داشته باشد

الگوها

شکل ها را برش دهید.

مبلمان

مبلمان

با نوار چسب الگوها را به هم وصل کنید تا بزرگ شود. طرح الگو یک مستطیل است که دو طرف آن دو مثلث قرار دارند. الگوهای 8 ضلعی را به هم وصل کنید.

مبلمان 3

تکه را برش دهید

کرباس را روی ملافه روتختی قرار دهید و با سوزن ته گرد آنها را به هم وصل کنید. برای هر 8 قسمت این کار را انجام دهید. ( در این مرحله، 8 لایه کرباس و 8 لایه پارچه روتختی خواهید داشت).

از روی الگو هشت ضلعی های بالا و پایین کوسن را برش دهید. برای هر قطعه، یک تکه از پارچه را از وسط تا کنید و الگو را از قسمت تا شده به پارچه با سوزن ته گرد وصل کنید و سپس برش دهید. همین کار را برای قطعه دوم نیز تکرار کنید.

 

مبلمان 4

وصل کردن تکه ها

یک لایه از ملافه را در زیر قرار دهید، دو تکه کرباس را در وسط و دوباره یک لایه ملافه بگذارید. این تکه پارچه ها را با سوزن ته گرد را از یک طرف به هم وصل کنید.

مبلمان

مبلمان

دوختن پارچه ها

حدود دو سانتی متر از کناره ها جا بگذارید و درزی که سنجاق زده اید را با چرخ خیاطی بدوزید. پس از دوخت، سنجاق ها راجدا کنید.

مبلمان

مبلمان

اتوکشی

درز پارچه را از جایی که دوخته اید باز کنید و سجاف را محکم اتو بکشید. این کار را به گونه ای انجام دهید که پارچه اصلی در داخل و لایه آن رو قرا بگیرند. سپس تکه بعدی را که به روش قبل آماده کرده اید از یک طرف به تکه حاضر بدوزید.

مبلمان

مبلمان

وصل کردن تکه ها

دو تکه جفت هم را از سمت درست روی هم قرار دهید (کرباس روی کرباس) و با سنجاق وصل کنید. سپس از یک لبه شروع به دوختن کنید و پس از دوخت، درز را باز و محکم اتو کنید. این کار را با دو لایه بعدی تکرار کنید.

در این مرحله نیمی از کوسن را دوخته اید.

مبلمان

مبلمان

اتصال دو نیمه

یک نیمه کوسن را از سمت درست پارچه داخل نیمه دیگر قرار دهید. همه لبه های پارچه ها باید با هم تراز باشند. از وسط به هر دو طرف به اندازه 12.7 سانتی متر علامت بزنید که فاصله ای 25.4 سانتی متری ایجاد برجا می گذارد.

مبلمان

مبلمان

دوختن دو نیمه

از نقطه ای که علامت زده اید، لبه های کوسن را که به هم سنجاق کرده اید را تا علامت 12.7 سانتی متری سمت دیگر با چرخ خیاطی بدوزید. این فاصله حدود 25 سانتی متری را برای باز کردن کوسن در نظر گرفته ایم. اطراف محلی که می خواهد باز شود را دوبار چرخ کنید تا حسابی محکم شود.

مبلمان

مبلمان

پر کردن کوسن

از همان سوراخی که باقی مانده است کوسن را پشت و رو کنید تا پارچه اصلی نمایان و ملافه به داخل برود. موادی که می خواهید داخل کوسن بریزید را از سنگین به سبک و کوچک دسته بندی کنید. ابتدا پارچه و حوله های بزرگ و سنگین را در ته کوسن جای دهید و این کار را تا نیمه های آن ادامه دهید. پارچه های سنگین همچون شلوار جین باید خیلی تمیز و با دقت داخل کوسن جای بگیرند تا فاصله و حفره ای داخل مبل کوسنی ایجاد نشود.

هنگامی که نیمی از کوسن را پر کردید، پارچه ها کوچک تر و سبک تر را داخلش بریزید. با کمک یک قاشق چوبی می توانید به خوبی پارچه ها را در جای خود قرار دهید و همه فضاهای کوسن را پر کنید تا یکدست و تمیز از آب در بیاید.
قسمت پایین تا نیمه های مبل کوسنی باید مواد سفت و پارچه های ضخیم و سنگین باشند و قسمت های بالایی نیز با پارچه های نرم تر باید پر شوند.

مبلمان

مبلمان

 پر کردن بخش بالایی

وقتی حدود دوسوم کوسن از مواد پر شد، بقیه آن را با مواد پنبه مانند نایلونی پر کنید. باید به قدری از این مواد را در بالای کوسن انباشته کنید تا برای نشستن نرم و راحت باشد. هرچه این مواد بیشتر و فشرده باشند بهتر است زیرا برای مدت بیشتر شکل خود را حفظ می کند. اگر تهیه مواد پنبه مانند نایلونی برایتان گران تمام می شود، می توانید از انواع نخ، کاموا و خرده پارچه های ریز هم برای قسمت بالایی مبل کوسنی استفاده کنید.

 

مبلمان

مبلمان

بستن قسمت باز

هنگامی که داخل مبل پر شد، با کمک نخ و سوزن، به صورت دستی درزها را به هم وصل کنید. در انتها باید تکه های 8 ضلعی را روی درزها قرار دهید. به همین دلیل خیلی نگران تمیزی دوخت و دوز دستی خود نباشید.

 

مبلمان

مبلمان

آماده سازی بالا و پایین کوسن

برای بالا و پایین کوسن، دو پارچه برش خورده به شکل 8 ضلعی داشتیم. لبه های هر ضلع تا 1.5 سانتی متر علامت بزنید. لایه چسب نواری را روی آنها قرار دهید و اتو بکشید.

مبلمان

مبلمان

کوک زدن بالا و پایین کوسن

8 ضلع تکه های بالا و پایین را با درزهای 8 تکه کوسن جفت کنید و سنجاق بزنید. سپس با کمک نخ و سوزن، لبه های اضلاع هشت ضلعی را به صورت دستی کوک بزنید. همین کار را برای قسمت پایین کوسن تکرار کنید.

مبلمان

مبلمان

کوک های تزئینی

با توجه به توضیحات و عکس های این مطلب، همه درزهای کوسن را کوک های تزئینی بزنید. ابتدا این کوک را روی پارچه دیگری امتحان کنید تا دستتان راه بیفتد و وقتی احساس کردید می توانید از عهده آن بر بیایید، آن را روی کوسن اعمال کنید.

مبلمان

مبلمان

کوک تزئینی – مرحله یک

از هشت ضلعی بالای مبل کوسنی شروع کنید و همه درزها آن را کوک تزئینی بزنید. نخ های ابریشمی شش لایه را دو لایه کنید و با کمک سوزن گلدوزی برای هر بار استفاده حدود 46 سانتی متر نخ بردارید و از بالا شروع کنید به کوک زدن. این کار را باید با دقت و حوصله انجام دهید و فاصله کوک ها باید با هم برابر باشند. سوزن را با فاصله چند میلی متر از درز فرو کنید و در انتها نخ را دور سوزن بپیچید.

مبلمان

مبلمان

کوک تزئینی – مرحله دو

نخ را از دایره آخری که ایجاد کرده اید بیرون بکشید.

مبلمان

مبلمان

کوک تزئینی – مرحله سه

نخ را به سمت راست کوک آخر بکشید.

مبلمان

مبلمان

کوک تزئینی – مرحله چهار

سپس خیلی آرام نخ را به سمت چپ درز بکشید. کوک بعدی خود را در فاصله 13 میلی متری از کوک بالایی آغاز کنید.

مبلمان

مبلمان

کوک تزئینی – مرحله پنجم

سوزن را در فاصله 12 میلی متری از درز در سمت چپ آن فرو کنید و نخ را زیر سوزن قرار دهید. نخ را در دایره ای که ایجاد کرده اید خیلی آرام بکشید تا در جای خود محکم شود. همین کار را به صورت ضربدری در سمت راست تکرار کنید. و تا انتهای درز پیش بروید.

هنگامی که همه درزهای اطراف، بالا و پایین کوسن را کوک تزئینی زدید، کار تمام می شود.

مبلمان

مبلمان

جدا کردن بخیه ها

پس از اتمام کوک های تزئینی، کوک های بخیه ای که برای ثبات 8 ضلعی ها زده بودیم را بر می داریم.

منبع : bartarinha.ir گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین – درباره مبل و خرید مبل 

WhatsApp us