طراحی داخلی چیست ؟

طراحی داخلی عبارت است از برنامه ریزی، طراحی و تنظیم فضاهای داخلی منزل، آپارتمان، محل کار، رستوران و سایر مکان های زندگی و کار. این فرآیند شامل انتخاب رنگ‌ها، مواد، فرش‌ها، مبلمان، نورپردازی، دکوراسیون دیوارها و تزئینات دیگر است. هدف اصلی طراحی داخلی ایجاد فضاهایی است که هم زیبا و جذاب باشند و هم قابل استفاده و عملکرد مناسبی داشته باشند.

همه چیز درباره طراحی داخلی

نیمکت چوبی - furniture best art good working (1
میز جلو مبل ، نیمکت چوبی – furniture best art good working (1


طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل به عنوان یک دکوراتور، شامل مجموعه ای از مراحل و معیارهاست که شما باید در نظر بگیرید تا باعث ایجاد فضایی زیبا، عملی و متناسب با نیازهای مالکان خانه شوید. در زیر به برخی اصول و مراحل طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل اشاره می‌کنیم:

ترند طراحی داخلی 2022
ترند طراحی داخلی 2022

۱. تجزیه و تحلیل نیازهای مشتری: در این مرحله باید با مالکان منزل ملاقات کرده و نیازها و تمایلات آن‌ها را دریافت کنید. این مرحله شامل شناخت استایل زندگی ، اولویت ها ، سلیقه ها و نیازهای فیزیکی و روحی مشتری است.

۲. بررسی فضای موجود: قبل از هر اقدامی، باید فضای موجود منزل را با دقت مورد بررسی قرار داده و تمام ابعاد و ویژگی های آن را به صورت دقیق پیامبرد. همچنین باید مشکلات و محدودیت های موجود را شناسایی کنید.

۳. برنامه ریزی فضایی: در این مرحله باید فضا را به طور مناسب تقسیم بندی کنید، مثلاً آشپزخانه را در کنار سالن غذاخوری قرار دهید و به فضای مشتری بیشتر متمرکز شوید.

۴. انتخاب رنگ و مواد: انتخاب طیف رنگی مناسب و مواد قابل استفاده برای دکور و تزئینات ضروری است. باید رنگ ها و موادی را انتخاب کنید که با هم سازگاری داشته باشند و با استفاده از رنگ درست و مواد می‌توانید فضای منزل را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشید.

۵. مبلمان و تزئینات: انتخاب و موقعیت دادن به مبلمان و تزئیناتی مهم است که در داخل دکوراسیون منزل استفاده می‌کنید. باید محل قرار گیری دقیق میزها، صندلی ها، کمد ها، وسایل تزئینی و دستگاه های الکترونیکی را در نظر بگیرید.

۶. نورپردازی: روشنایی مناسب از جمله نور مستقیم و نور غیر مستقیم به همراه انتخاب لامپ ها، لامپ های کنترل نورپردازی و همچنین دکوراسیون نوری می‌تواند تأثیر ویژه ای بر روی فضا داشته باشد.

در کل، در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل باید به همه جزئیات توجه داشته باشید و استفاده از دانش و خلاقیت خود را به رخ مشتریان بکشید تا فضایی منحصر به فرد و زیبا ایجاد کنید.


آیا طراحی داخلی فقط علم چیدمان اجزائی است که موجب اسایش و نشاط افراد در آن محیط شود .

آیا در هر محیط های مختلف مانند محیط یا فضایی که اعضای یک خانواده در آن سکنا دارند ، یا محلی که برای تجارت ساخته شده ، ویا یک فروشگاه سوپرمارکت و یا یک پارک و یا … فقط با چیدمان یک سری اجزاء میتوان طراحی داخلی یا خارجی را به اجرا گذاشت !

مسلما خیر

تصاویر زیبا از طبیعت و گرافیک ، عکاسی و معماری بی حدو حصر فوق العاده زیبا
گالری عکس معماری و هنر ایران زمین

طراحی داخلی شامل عمران ، محاسبه ، کاربری های محیط ، اقلیم ، فرهنگ ، جنسیت ، رنگ ها و بسیاری عوامل دیگر است که دست به دست هم میدهند تا یک محیط را بصورتی ایجاد کند که تمامی نیازهای حال و آینده آن براورده شود . این نیازها شامل نیاز به فضا ، هوا ، نور ، بار روانی محیط و بسیاری از چیزهای دیگر است .

در نهایت میتوانیم به این معنا برسیم که طراحی داخلی علمی است که در لحظه معنا پیدا میکند و نمیتوان برای آن یک تعریف یا فورمول ارائه گرد . اما میتوان بسیاری از نکات مهم را بصورت چک لیست ارائه کرد تا در هنگام طراحی و چیدمان و اجرای ساخت و ساز ان نکات مهمتر را در اولویت قرار داد . البته این تعریف من ( فربد حیدری  دکوراتیو ) است و شاید برای شما این تعریف نواقصی داشته باشد که باید برطرف شود . با تشکر از توجه شما انتقادات و نظرات خود را برایمان ارسال کنید .

اجرای انواع سقف کاذب لمبه و تیر چوبی
اجرای انواع سقف کاذب لمبه و تیر چوبی

نکات مهم در طراحی داخلی :

فرض میکنیم یک ساختمان ساخته شده داریم و دیگر نمیتوانیم ساختار و چهارچوب این سازه را از نظر سازه کلی تغییر دهیم و فقط میخواهیم بعد از نازک کاری را در نظر بگیریم .

قسمت اول :

یکی از قسمت های مورد توجه خانواده ها مبلمان است که میبایست بر اساس نیاز خانواده و کاربری ان ، شغل افراد ، فرهنگ و روش زندگی یک مبلمان ایدعال را انتخاب کنیم .

قسمت بعد :

ورودی یک مجموعه ( ساختمان ، منزل ، فروشگاه و.. ) از قسمتهای مهمی است که باید بر اساس سن و اقلیم مورد توجه قرار گیرد . مثلا اگر هوای ان محیط مانند شمال ایران همیشه بارانی است باید محلی برای تعویض کفش ، بارانی و .. را قبل از وارد شدن به محل سکونت در نظر بگیریم . برای کودکان و افراد مسن میتوانیم سکو ها و محلی برای نشستن در نظر بگیریم تا هنگام ورود و خروج به راحتی بتوانند کفش و یا جوراب خود را بر تن کنند و امثال اینها …

قسمت سوم :

رنگ و طراحی هایی جهت نشاط و یا آرامش محیط

قسمت چهارم :

نورپردازی که ارتباط مستقیم با رنگ آمیزی دارد

قسمت پنجم :

دکوراسیون و تزئینات محیط مانند جالباسی ، ویترین ها ، تجملات کلاسیک و آنتیک و …

قسمت پنجم :

دکوراسیون سرویس های بهداشتی و حمام مانند کابین دوش ، روشوئی ، وان ، لاکر ، کابین های مورد نیاز و..

قسمت ششم :

استفاده از درختچه ، گیاهان و گل ها جهت نشاط و روحیه محیط

قسمت هفتم :

تشخیص نقاط مهم و کلیدی در چیدمان محیط .من همیشه از این روش برای طراحی ابتدایی استفاده میکنم : چند وقتی در محیط قدم میزنم و احساس میکنم همه چیز در منزل وجود دارد مثلا   صبح است و از خواب بیدار شده ام به سرویس بهداشتی میروم دوش میگیرم مسواک میزنم قدری در وان لم میدهم و بعد به محل صرف صبحانه میروم با خانواده ام در حالی که موزیک گوش میدهیم و تلویزیون تماشا میکنیم صبحانه میخورم و بعد به سراغ کمد لباسم میروم تا اماده سرکار رفتن شوم و به همین منوال تمام کارهایی که اهالی ان خانه در طول روز انجام میدهند را بر اساس نوع سلیقه ، سن ، شغل و جنسیت در ذهن خود تکرار میکنم و نقشه برداری میکنم ، مسیر میسازم ، دکور میسازم و در نهایت ترسیم میکنم تا به یک طرح خام و نپخته میرسم و بعد از آن بقدری بر روی این طرح تمرکز میکنم و کار میکنم و کتاب میخوانم و وو تا این طرح به آرامی پخته میشود و در نهایت به کارفرما ارائه میگردد تا ایشان نیز تغیرات یا انتقاد و یا ویرایش طرح را انجام دهند .

کمد باکس و شلف دیوار تلویزیون ، دکوراسیون دیواری تلویزیون با ام دی اف
کمد باکس و شلف دیوار تلویزیون ، دکوراسیون دیواری تلویزیون با ام دی اف

باید دانست طراحی کاری بس دشوار و زمانبر است ، نیاز به عشق و علاقه دارد . یه خورده باید باهوش و زرنگ باشی ، همانند یک بازیگر باید نقش بازی کنید تا بتوانید برای دیگران طراحی کنید .


 مطالب مرتبط :

 

WhatsApp us