طراحی داخلی چیست ؟

نیمکت چوبی - furniture best art good working (1

میز جلو مبل ، نیمکت چوبی – furniture best art good working (1

آیا طراحی داخلی فقط علم چیدمان اجزائی است که موجب اسایش و نشاط افراد در آن محیط شود .

آیا در هر محیط های مختلف مانند محیط یا فضایی که اعضای یک خانواده در آن سکنا دارند ، یا محلی که برای تجارت ساخته شده ، ویا یک فروشگاه سوپرمارکت و یا یک پارک و یا … فقط با چیدمان یک سری اجزاء میتوان طراحی داخلی یا خارجی را به اجرا گذاشت !

مسلما خیر

طراحی داخلی شامل عمران ، محاسبه ، کاربری های محیط ، اقلیم ، فرهنگ ، جنسیت ، رنگ ها و بسیاری عوامل دیگر است که دست به دست هم میدهند تا یک محیط را بصورتی ایجاد کند که تمامی نیازهای حال و آینده آن براورده شود . این نیازها شامل نیاز به فضا ، هوا ، نور ، بار روانی محیط و بسیاری از چیزهای دیگر است .

در نهایت میتوانیم به این معنا برسیم که طراحی داخلی علمی است که در لحظه معنا پیدا میکند و نمیتوان برای آن یک تعریف یا فورمول ارائه گرد . اما میتوان بسیاری از نکات مهم را بصورت چک لیست ارائه کرد تا در هنگام طراحی و چیدمان و اجرای ساخت و ساز ان نکات مهمتر را در اولویت قرار داد . البته این تعریف من ( فربد حیدری  دکوراتیو ) است و شاید برای شما این تعریف نواقصی داشته باشد که باید برطرف شود . با تشکر از توجه شما انتقادات و نظرات خود را برایمان ارسال کنید .

نکات مهم در طراحی داخلی :

فرض میکنیم یک ساختمان ساخته شده داریم و دیگر نمیتوانیم ساختار و چهارچوب این سازه را از نظر سازه کلی تغییر دهیم و فقط میخواهیم بعد از نازک کاری را در نظر بگیریم .

قسمت اول :

یکی از قسمت های مورد توجه خانواده ها مبلمان است که میبایست بر اساس نیاز خانواده و کاربری ان ، شغل افراد ، فرهنگ و روش زندگی یک مبلمان ایدعال را انتخاب کنیم .

قسمت بعد :

ورودی یک مجموعه ( ساختمان ، منزل ، فروشگاه و.. ) از قسمتهای مهمی است که باید بر اساس سن و اقلیم مورد توجه قرار گیرد . مثلا اگر هوای ان محیط مانند شمال ایران همیشه بارانی است باید محلی برای تعویض کفش ، بارانی و .. را قبل از وارد شدن به محل سکونت در نظر بگیریم . برای کودکان و افراد مسن میتوانیم سکو ها و محلی برای نشستن در نظر بگیریم تا هنگام ورود و خروج به راحتی بتوانند کفش و یا جوراب خود را بر تن کنند و امثال اینها …

قسمت سوم :

رنگ و طراحی هایی جهت نشاط و یا آرامش محیط

قسمت چهارم :

نورپردازی که ارتباط مستقیم با رنگ آمیزی دارد

قسمت پنجم :

دکوراسیون و تزئینات محیط مانند جالباسی ، ویترین ها ، تجملات کلاسیک و آنتیک و …

قسمت پنجم :

دکوراسیون سرویس های بهداشتی و حمام مانند کابین دوش ، روشوئی ، وان ، لاکر ، کابین های مورد نیاز و..

قسمت ششم :

استفاده از درختچه ، گیاهان و گل ها جهت نشاط و روحیه محیط

قسمت هفتم :

تشخیص نقاط مهم و کلیدی در چیدمان محیط .من همیشه از این روش برای طراحی ابتدایی استفاده میکنم : چند وقتی در محیط قدم میزنم و احساس میکنم همه چیز در منزل وجود دارد مثلا   صبح است و از خواب بیدار شده ام به سرویس بهداشتی میروم دوش میگیرم مسواک میزنم قدری در وان لم میدهم و بعد به محل صرف صبحانه میروم با خانواده ام در حالی که موزیک گوش میدهیم و تلویزیون تماشا میکنیم صبحانه میخورم و بعد به سراغ کمد لباسم میروم تا اماده سرکار رفتن شوم و به همین منوال تمام کارهایی که اهالی ان خانه در طول روز انجام میدهند را بر اساس نوع سلیقه ، سن ، شغل و جنسیت در ذهن خود تکرار میکنم و نقشه برداری میکنم ، مسیر میسازم ، دکور میسازم و در نهایت ترسیم میکنم تا به یک طرح خام و نپخته میرسم و بعد از آن بقدری بر روی این طرح تمرکز میکنم و کار میکنم و کتاب میخوانم و وو تا این طرح به آرامی پخته میشود و در نهایت به کارفرما ارائه میگردد تا ایشان نیز تغیرات یا انتقاد و یا ویرایش طرح را انجام دهند .

باید دانست طراحی کاری بس دشوار و زمانبر است ، نیاز به عشق و علاقه دارد . یه خورده باید باهوش و زرنگ باشی ، همانند یک بازیگر باید نقش بازی کنید تا بتوانید برای دیگران طراحی کنید .