پارچه های گونی بافت در دکوراسیون منزل

بسیاری از لوازم و اشیای دور و اطراف ما كه معمولاً دارای كاربردهای خاصی هستند، برای اهداف دیگری نیز قابل استفاده هستند. به طور كلی می توان گفت كاربرد برخی از لوازم، تاثیر پذیر از فرهنگ، عادات و ..

پارچه های گونی بافت در دکوراسیون منزل 

همچنین نحوه زندگی ما است. به این معنا كه یك وسیله، شیء و یا ابزاری در یك فرهنگ جایگاه ویژه ای را داشته ولی در فرهنگ دیگری، از آن به ندرت استفاده می شود. به عنوان مثال در فرهنگ ما رایج ترین نقش پارچه های گونی بافت و نخ های كنفی تشكیل دهنده آن، در دوخت كیسه های مختلف برای مواد خوراكی و غیر خوراكی و همچنین در عایق كاری سطوح مختلف مانند كف سرویس های بهداشتی، پشت بام و غیره است؛ حال آنكه این قبیل پارچه ها، نخ ها و طناب های كنفی در دكوراسیون متفاوت برای یك محیط نیز كاربرد بسیاری را می توانند داشته باشند كه از جمله آنها به موارد زیر اشاره می كنیم:


به طور كلی استفاده از پارچه های گونی بافت به جهت بافت زبر و خشنشان، یكی از راه های كاربرد بافت در دكوراسیون است كه یا می توان از آنها در ساخت و یا تزئین لوازم مختلف بهره گرفت و یا اینكه سطحی را به وسیله آنها پوشش داد. حال این سطح می تواند به وسعت یك دیوار و یا یك پنجره بوده و یا در ابعاد یك قاب عكس كوچك باشد.


پرده های گونی بافت: هنگامی كه موضوع تهیه پرده ای برای مكانی مطرح می شود، همواره همه اذهان به طرف پارچه های فانتزی، توری و یا حریر در نوع نازك و پارچه های تافته، ساتن و غیره در انواع ضخیم متمركز می شود حال آنكه یك پرده زیبا می تواند حتی از گونی نیز دوخته شود. البته اهمیت انتخاب آن و همچنین همخوانی با سبك موجود در دكوراسیون را نیز نباید نادیده شمرد. در همین راستا به دو پیشنهاد زیر توجه كنید:
الف) پرده ای ساده ولی متفاوت: از آنجا كه پارچه های گونی بافت، از ضخامت زیادی برخوردار هستند، از آنها برای پنجره هایی استفاده كنید كه قصد دارید همزمان با ایجاد ظاهری متفاوت، ارتباط فضای طرفین به حداقل برسد.


ولی آنچه این نمای متفاوت را متفاوت تر می سازد، ابتكاراتی است كه در بافت گونی و تزئین آن به كار می رود. به عنوان مثال شما می توانید در برخی از قسمت های پارچه و یا همان پرده، نخ های تار و یا پود را از بافت پارچه خارج كرده و به این ترتیب پارچه را در بعضی نواحی طرح دار كنید. با این روش از ضخامت پارچه در آن قسمت ها هم كاسته می شود و یا آنكه از انواع مهره ها، صدف ها، نخ های كاموایی رنگی، دگمه های مختلف و دیگر عناصر تزئینی مانند اینها برای این منظور استفاده كنید. (تصویر ۱)


ب) پرده های زینتی و یا دیواركوب های پارچه ای: برای این منظور همان گونه كه در تصویر ۲ ملاحظه می كنید طی محاسباتی كه با توجه به ابعاد پنجره انجام می دهید، مربع هایی مساوی را در پارچه گونی علامت گذاری كرده و فواصلی یكسان برای آنها در نظر بگیرید. این فواصل می توانند ۲ الی ۳ سانتیمتر باشند. نخ های تار یا پود این فواصل را بیرون آورید. به این ترتیب نوارهای متقاطع رشته ای از پارچه گونی در میان بافت ساده مربع شكل باقی خواهند ماند. پارچه را كمی بزرگتر از میزان مورد نیاز تهیه كرده و دور تا دور آن را با همان روش بیرون آوردن تار و یا پود به اصطلاح ریش ریش كنید. البته از ریشه كردن یكی از عرض های آن جهت اتصال این پرده به چوب پرده بپرهیزید.


در پایان با توجه به ابتكار و سلیقه تان از لوازم تزئینی مانند انواع صدف ها، گل ها و برگ های خشك شده بهاری، برش هایی از میوه های خشك، سنگ ها و مهره های رنگی و غیره برای تزئین هریك از این مربع های موجود در این پرده یا دیواركوب تزئینی استفاده كنید. برای این منظور شما می توانید آنها را با چسب حرارتی به طور مستقیم به پارچه گونی چسبانده و یا ابتدا آن را بر روی پارچه ساده و یا طرح دار دیگری بچسبانید سپس هر دو را به گونی متصل كنید. به طور كلی همه اینها رابطه مستقیمی با ذوق و سلیقه شما دارد.


نكته: در صورتی كه بر استفاده از پارچه گونی بافت در دوخت پرده برای پنجره ای اصرار دارید ولی به جهت محدودیت در نور، امكان پوشش كامل توسط پارچه ضخیم گونی وجود ندارد، شما می توانید به طور تلفیقی از پارچه گونی و پارچه ساده توری استفاده كنید. به گونه ای كه پارچه توری ساده را در وسط كار و به عنوان پوشش اصلی پنجره در نظر گرفته و دور آن را حاشیه ای پهن از پارچه گونی ضخیم بدوزید. شما حتی می توانید از این تركیب برای دوخت سایه بان پنجره هم استفاده كنید.


– رومیزی های متفاوت: علاوه بر كاربرد پارچه های گونی بافت برای پرده های گوناگون از آنها به عنوان رومیزی در همان سبك فضاها نیز می توان استفاده كرد. كافی است آن را به گونه ای تزئین كنید. (تصویر ۳) برای این منظور می توانید مانند پرده ها حاشیه پارچه بریده شده برای رومیزی را به فاصله یك الی دو سانتیمتر تا لبه، تار و پودكشی كرده و یا از دیگر عناصر تزئینی _ كاربردی كه پیش از این به آنها اشاره شده است استفاده كنید.
– كیسه هایی به عنوان كوسن: از پارچه های گونی بافت برای دوخت كوسن ها نیز می توان استفاده كرد. هنگامی كه تزئینی زیبا و هماهنگ با محیط را برای دوخت كوسن انتخاب می كنید به این ترتیب با صرف هزینه ای اندك و روشی ساده، نمایی متفاوت را برای مبلمان و به طور كلی محیط زندگی تان فراهم كرده اید.


● یك پیشنهاد: شما می توانید مانند تصویر چهار بر روی كوسن قدیمی و یا طرح دار جدیدتان تكه پارچه گونی بافتی را رنگ آمیزی و یا تكه دوزی كرده و در نهایت آن را با دوخت به كوسن متصل كنید.


– آباژوری با كلاهك گونی بافت: كلاهك آباژورها نیز از جمله سطوح مناسب برای به كارگیری پارچه های مختلف مانند پارچه های گونی بافت هستند بنابراین مانند هر پارچه دیگری الگوی كلاهك را با چرخاندن آن بر روی كاغذ الگو و بر حول یك محور، با مداد ترسیم كرده و پس از دور بری، الگو را بر روی پارچه گونی انداخته و قیچی كنید. پارچه را كمی بزرگتر ببرید تا بتوانید لبه های آن را به داخل كلاهك برده و بچسبانید. حال با توجه به سلیقه و ابتكارتان سطح روی آن را تزئین كنید.

 پارچه های گونی، پوششی سریع: از پارچه های گونی بافت برای پوشش سریع گلدان های پلاستیكی، قاب های قدیمی و به طور كلی سطوح به ظاهر نازیبا نیز استفاده می شود. هنگامی كه چند گلدان حاوی گل ها و گیاهان ریشه دار و زیبا را خریداری كرده اید ولی از صدمه نرسیدن به آنها هنگام جابه جایی در گلدانی دیگر مطمئن نبوده و یا به طور كلی فرصت چنین كاری را ندارید می توانید آنها را به وسیله تكه پارچه ای از جنس گونی پوشش داده و با چسب حرارتی چسبانده و یا با نخ یا طناب كنفی به گلدان محكم ببندید. (تصویر ۵)

البته از پارچه های گونی بافت در هنر گل آرایی هم استفاده بسیار می شود. رنگی بودن گل ها و گیاهان و همچنین خنثی بودن رنگ گونی تركیب زیبایی را ایجاد می كند. پارچه های گونی بافت، بومی مناسب نقاشی و كاردستی: پارچه های گونی بستر مناسبی برای كاربرد رنگ هستند. لذا شما می توانید از آنها به عنوان بوم برای خلق تابلویی زیبا به طور مستقل استفاده كرده و یا هنگام كاربرد این قبیل پارچه ها در هر یك از موارد ذكر شده در فوق به عنوان تزئین از هنر نقاشی و تكنیك های رنگ آمیزی هم استفاده كنید.


یك پیشنهاد: شما می توانید با بریدن پارچه های گونی بافت و تبدیل آنها به نوارهای پهن و باریك از آنها به جای انواع روبان ها در گل آرایی و همچنین بندینك های اتصال پرده به چوب پرده استفاده كنید.


كیف های زیبا از گونی های به ظاهر بی ارزش: از پارچه های گونی بافت برای دوخت انواع كیف ها و كوله پشتی های گوناگون نیز می توان استفاده كرد. تنها موضوع باقی مانده خصوصیات ظاهری آنها است كه به سلیقه و خلاقیت شما بستگی دارد.

الهام اسمعیلی

منبع : روزنامه شرق

پارچه های گونی بافت در دکوراسیون منزل
پارچه های گونی بافت در دکوراسیون منزل

استفاده از گونی در تزئینات 

پارچه های گونی بافت در دکوراسیون منزل

خانه داری ، کاردستی ، هنرهای روزکاردستی آموزش کاردستی ساخت اشیاایده های کاربردی ساده برای استفاده از گونی در تزئینات  تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات  تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات,

درست کردن پرده با گونی, دوخت رومیزی با گونی, استفاده از گونی, دوخت رومیزی های فانتزی با گونی, مدل رومیزی فانتزی, مدل پرده, مدل پرده با گونی, تزیین آباژور با گونی, تزیین گلدان با گونیایده های گونیائی ساده برای اونائی که از ارگانزا و حریر خسته شد  تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئیناترومیزی با استفاده از گونی و دوخت حاشیه های نخی و کتانی

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

پرده با حاشیه نخی و کتانی یا قلاب بافی

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

رومیزی فانتزی با حاشیه تور

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

یالان پرده

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

یه نمونه دیگه از کاربرد گونی برای رومیزی

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

زیر گلدونی گونیائی!

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

حلقه دستمال سفره با بکار گیری از گونی و قیطون

تزئینات با گونی نخی, دکوراسیون خانه با گونی نخی, استفاده از گونی در تزئینات

نوسازی یه آباژور قدیمی با گونی
برچسب ها : دکوراسیون خانه با گونی نخی. استفاده از گونی در تزئینات. درست کردن پرده با گونی. دوخت رومیزی با گونی. استفاده از گونی. دوخت رومیزی های فانتزی با گونی. مدل رومیزی فانتزی. مدل پرده. مدل پرده با گونی. تزیین آباژور با گونی. تزیین گلدان با گونی.

WhatsApp us