لبه چوب طبیعی یا لبه زنده

لبه چوب طبیعی چیست؟

لبه زنده ( به انگلیسی : Live edge ) یا لبه چوب طبیعی یک سبک در مبلمان و دکوراسیون چوبی است که در آن طراح مبل یا صنعت گر از لبه های چوب و تنه درختان برای دادن سبک طبیعی یا روستیک به سازه خود استفاده می کند . این سبک دارای طرفداران فراوانی است و اغلب مردم با دیدن یک لبه چوب طبیعی به وجد و نشاط می آیند .

دو مدل لبه چوب طبیعی

  1. لبه هایی که طبیعی هستند و بدون دستکاری طبیعت از آن در سازه استفاده می شود و فقط کمی تمیز کاری می شود و رنگ می خورد و به ساختار لبه درخت با پوست درخت یا بدون پوست درخت هیچ دستکاری نمی شود .
  2. لبه هایی که با دست ایجاد می شوند و بصورت شبیه سازی ساخته شده اند .

استفاده از چوب با لبه های طبیعی

چوبهایی با نواقص مانند ترک و پوست درخت مانند تخته اسلب گردو , یا تخته های چوبی دیگر اغلب در دکوراسیون معمولی استفاده نمی شوند . در این حالت لبه های چوب دارای حالت و چالش های خاصی است , روش های خاصی برای اجرای لبه زنده در چوب و دکوراسیون وجود دارد . برخی از سوراخ ها و ترک های طبیعی چوب استفاده می کنند , برخی این سوراخ ها را با رزین پر می کنند . استفاده از رزین اپوکسی در سالهای اخیر بسیار دیده می شود .

لبه زنده چوب

لبه زنده یک سبک دکوراسیون غربی است , در ابتدا به عنوان روستایی طبقه بندی می شد ، اما این دو سبک تفاوت های زیادی دارند .

یک ترجمه از سایت ویکی پدیا :

جورج ناکاشیما ، برنده مدال طلای انستیتوی معماران ، به دلیل استفاده از ترک و لبه های طبیعی به عنوان بخشی از یک قطعه دکور تمام شده از جمله کارهایش در سال 1946 شناخته شده و معروف است.
سبک وی به عنوان پسوندی در نظر گرفته شده است. جنبش هنر و صنایع دستی است و از صنایع دستی استفاده می کند که ناکاشیما گفته است :
“نه تنها یک نیروی خلاق بلکه یک ایده اخلاقی بود”.
مخلوط سبک ژاپنی ، آمریکایی و بین المللی او خطوط مبلمان را برای Knoll و Widdicomb-Mueller طراحی کرد “” با استفاده از چوبهایی بصورت ارگانیک و عمدتا تابلوهایی را با گره و لبه های و ایرادات مانند گره و ترک و جوش چوب , انتخاب کرد. ”

با تشکر از توجه شما

دکوراسیون ویلا با چوب طبیعی

WhatsApp chat