جریمه تاریخی علیه خرده‌فروش آمریکایی Lumber Liquidators، اعتصابی علیه صنعت غیرقانونی است که جنگل‌ها و ببرهای کمیاب را در شرق روسیه ویران می‌کند.

یک افسر گمرک الوار روسی را که از مرز چین می گذرد، بازرسی می کند، جایی که بیشتر چوب های سخت روسیه که به طور غیرقانونی به دست می آیند به آنجا می رسند.
یک افسر گمرک الوار روسی را که از مرز چین می گذرد، بازرسی می کند، جایی که بیشتر چوب های سخت روسیه که به طور غیرقانونی به دست می آیند به آنجا می رسند.

از دست دادن تبلیغات Lumber Liquidators سخت است. آنها به رنگ زرد روشن هستند و به قیمت پایین خرده فروش کف چوب سخت با حروف سیاه بلند می بالند. و ماه گذشته، مردم متوجه شدند که حداقل بخشی از آن چوب ارزان از کجا می آید.

این شرکت که در ویرجینیا مستقر است، در دادگاه به خرید چوبی که به طور غیرقانونی در جنگل های خاور دور روسیه برداشت شده بود، اعتراف کرد، یک بخش جنگلی عظیم که از دریاچه بایکال تا اقیانوس آرام امتداد دارد. قطع غیرقانونی درختان زندگی را در این منطقه مختل کرده و بقای ببر سیبری و پلنگ آمور را در معرض خطر قرار داده است. (رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، حفظ ببر سیبری را به یک دلیل مشهور تبدیل کرده است.)

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، Lumber Liquidators با وجود اطلاع از منبع غیرقانونی آن، چوب را از یک تامین کننده چینی خریداری کرد . این شرکت موافقت کرد که بیش از 13 میلیون دلار به عنوان بخشی از یک توافقنامه دادخواست پرداخت کند.

این واقعاً مانند غرب وحشی عمل می کند، جایی که حکمرانی جنگل ضعیف است و اجرای آن به شدت ضعیف است.

کیت هورنرسازمان تحقیقات محیط زیست

این بزرگترین جریمه ای است که بر اساس قانون 115 ساله لیسی صادر شده است که قاچاق غیرقانونی حیات وحش را ممنوع می کند. این قانون به طور خاص واردات چوبی را که بر خلاف قوانین ایالتی یا خارجی ایالات متحده گرفته شده است، ممنوع می کند، ماده ای که در سال 2008 اضافه شده است. این اولین بار است که یک شرکت آمریکایی به جرم جنایت مربوط به الوار تحت قانون لیسی محکوم می شود.

جان پریسلی، رئیس هیئت مدیره این شرکت در بیانیه ای گفت: “ما از رسیدن به این توافق و حل یک مشکل میراثی مرتبط با قانون لیسی خرسندیم . ” ما به تمرکز بر تقویت شرکت‌های انحلال‌کننده الوار در هر حوزه‌ای از سازمان ادامه خواهیم داد.»

مقامات فدرال حداقل دو سال پس از اینکه آژانس تحقیقات محیطی، یک سازمان غیرانتفاعی حفاظت از محیط زیست مستقر در واشنگتن دی سی، گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد چوب را از خاور دور روسیه تا خرده‌فروشی کفپوش آمریکایی ردیابی کرده بود، به مدت حداقل دو سال تحقیق کردند.

تجارت غیرقانونی چوب نه تنها روسیه را – که یک چهارم درختان زمین را تشکیل می دهد – بلکه جنگل هایی از پرو و ​​برزیل تا گابن و اندونزی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. بانک جهانی تخمین می زند که صنعت غیرقانونی سالانه حدود 10 تا 15 میلیارد دلار درآمد دارد.

در سال های اخیر، نگرانی در مورد قطع غیرقانونی درختان در روسیه افزایش یافته است. پوتین در نشست مدیریت چوب در سال 2013 گفت که قطع درختان غیرقانونی در طول پنج سال گذشته نزدیک به 70 درصد افزایش یافته است. محدودیت‌های سختگیرانه چین در قطع درختان خود به افزایش تقاضا برای کالاهای دزدیده شده از روسیه کمک کرده است، جایی که پوتین اذعان کرده است که دزدان چوب توسط مقامات فاسد کمک می‌شوند. EIA و صندوق جهانی حیات وحش نیز گزارش هایی در مورد این مشکل منتشر کرده اند.

خرده فروش کفپوش Lumber Liquidators در ماه اکتبر به واردات چوب سخت دزدیده شده از خاور دور روسیه اعتراف کرد.
خرده فروش کفپوش Lumber Liquidators در ماه اکتبر به واردات چوب سخت دزدیده شده از خاور دور روسیه اعتراف کرد.

عکس از دیوید پل موریس، بلومبرگ/گتی

اندازه گیری کامل وسعت قطع درختان غیرقانونی در این منطقه وسیع دشوار است، اما EIA می گوید که حداقل 50 درصد از چوب های سخت قطع شده در آنجا منشأ غیرقانونی دارند. بخش اعظم این چوب از مرز به چین سرازیر می‌شود، جایی که تامین‌کنندگان آن را به خریداران غربی می‌فروشند و به عنوان مبلمان یا کف‌پوش چوبی به فروشگاه‌ها می‌رسد.

جنگلی غنی از تنوع

EIA می‌گوید این غارت «یکی از متنوع‌ترین مجموعه‌های گونه‌های گیاهی و جانوری در جنگل‌های معتدل در هر نقطه از کره زمین» را تهدید می‌کند. جنگل‌های بخش جنوبی شرق روسیه که به نام اوسوری تایگا نیز شناخته می‌شود، برخی از با ارزش‌ترین چوب‌های سخت جهان را در خود جای داده است: بلوط مغولی و خاکستر منچوری، که هر دو برای اکوسیستم جنگل‌ها حیاتی هستند.

این گونه‌ها سریع‌تر از آن‌چه طبیعت دوباره آنها را پر می‌کند، از بین می‌روند. برایان میلاکوفسکی، مشاور WWF و هماهنگ‌کننده سابق پروژه‌های جنگلی در شعبه WWF در آمور، روسیه، می‌گوید: «شرکت‌های بی‌صادق، عرضه چوب‌های سخت با ارزش را با چنان سرعتی کاهش می‌دهند که برداشت پایدار امکان‌پذیر نیست». “این یک کسری واقعی در یک نقطه خواهد بود.”

این سازمان غیرانتفاعی حدود یک دهه را صرف مقایسه برآوردهای صادرات چوب شده با مقدار مجاز دولت روسیه کرد که تقریباً تمام جنگل های این کشور را در اختیار دارد. این گروه دریافت که از سال 2004 تا 2011، بازار غیرقانونی دو تا چهار برابر بیشتر از مقدار مجاز بلوط مغولی جذب شده است.

هنگامی که درختان بیش از حد بر خلاف قانون قطع می شوند، اثرات مخرب موج دار به دنبال دارد. گراز و آهو وحشی با بلوط‌های بلوط و آجیل‌های کاج که از درختان کاج کره‌ای می‌آیند، جشن می‌گیرند، چوب نرمی که هدف چوب‌برهای غیرقانونی نیز قرار گرفته است. اگر جمعیت گراز و گوزن به دلیل کمبود غذا کاهش یابد، پلنگ آمور و ببر آمور در معرض خطر انقراض که معمولاً به عنوان ببر سیبری شناخته می شود ، شکار چنین حیواناتی نیز متحمل تلفات می شود.

اگرچه تلاش‌های حفاظتی به افزایش آخرین جمعیت ببرهای جهان کمک کرده است – از 30 ببر خطرناک در دهه 1940 تا حدود 500 عدد – آنها هنوز بسیار آسیب‌پذیر هستند. پلنگ آمور حتی به انقراض در طبیعت نزدیک تر است و تنها حدود 60 پلنگ باقی مانده است (اگرچه تعداد آنها از سال 2007 دو برابر شده است).

شرکت‌های ناصادق، عرضه چوب‌های سخت با ارزش را با چنان سرعتی کاهش می‌دهند که امکان برداشت پایدار وجود ندارد.

برایان میلاکوفسکی هماهنگ کننده سابق پروژه های جنگلی در شعبه WWF در آمور، روسیه

این فقط غذا نیست که درختان فراهم می کنند. جغد ماهی در خطر انقراض Blakiston – بزرگترین جغد در جهان که می تواند تا 10 پوند وزن داشته باشد – برای لانه سازی به حفره های درختان صنوبر، نارون و زبان گنجشک تکیه می کند. و بزرگترین گونه ماهی قزل آلا جهان، تایمن ، که تا 200 پوند رشد می کند و از دست دادن جمعیت را متحمل شده است، به درختان نیز نیاز دارد – آنها به تثبیت رودخانه هایی که در آن تایمن زاد و ولد می کنند کمک می کنند.

قطع غیرقانونی درختان نیز بر مردم منطقه تأثیر می گذارد. هزاران نفر از مردم بومی که در روستاهای دورافتاده از جمله Udege و Nanai زندگی می کنند، برای همه چیز از داروهای سنتی گرفته تا زنبورداری و برداشت آجیل کاج به جنگل ها متکی هستند. آنها همچنین حیوانات جنگلی مانند گوزن و گراز را برای غذا شکار می کنند.

هنگامی که درختان از شرکت های چوبی قانونی دزدیده می شوند، قیمت ها کاهش می یابد. این امر صنعت قانونی جنگلداری را که 10 درصد از تولید ناخالص داخلی منطقه را تشکیل می دهد، تضعیف می کند.

نظارت و فساد در روسیه

روسیه اقداماتی را برای محافظت از جنگل های خود در برابر قطع غیرقانونی درختان برداشته است که عمدتاً در واکنش به نگرانی ها در مورد سرنوشت ببر سیبری است.

در سال 2010، روسیه قطع درختان کاج کره ای را ممنوع کرد. سال گذشته، این کشور با موفقیت طرحی را برای ممنوعیت تجارت بین‌المللی بلوط مغولی و خاکستر منچوری اجرا کرد، مگر اینکه کسی که می‌خواهد چوب را به آن سوی مرزها ارسال کند، نشان دهد که منبع قانونی آن بوده است.

دادگاه های روسیه اجرای آن را تشدید کرده اند. در ماه دسامبر، مدیران ارشد Beryozoviy، یک تامین کننده الوار روسی، به دلیل چوب بری غیرقانونی و جرایم سازمان یافته محکوم شدند – اولین محکومیت شناخته شده برای چوب بران غیرقانونی بر اساس قوانین ضد جرم سازمان یافته روسیه. این شرکت الوار با ارزش بالایی صادر می کرد که در نهایت به قفسه های Lumber Liquidators راه یافت .

میلاکوفسکی می‌گوید نظارت اضافه شده گام بزرگی است. اما اینکه آیا چیزی تغییر کند بستگی به کند شدن فساد دولتی دارد که به رونق درختان غیرقانونی کمک کرده است. او می‌گوید: «هیچ راه حلی وجود ندارد که این یک مشکل بزرگ است و همیشه بوده است. “فکر می کنم زمان نشان خواهد داد.”

کیت هورنر، مدیر کمپین‌های جنگلی EIA، می‌گوید که این منطقه «واقعاً مانند غرب وحشی عمل می‌کند، جایی که حکمرانی جنگل‌ها ضعیف است و اجرای آن به شدت ضعیف است».

بسیاری از چوب های غیرقانونی از شرکت های چوب بری که دارای مجوزهای معتبر هستند، تهیه شده است. گاهی اوقات، آنها بیش از حد مجاز درختان را قطع می کنند. یا به جنگل‌های «محافظت‌کننده» می‌روند – مناطق محدودی که بهترین چوب‌های سخت را دارند – و آن درختان را قطع می‌کنند. یکی از خلاءها شامل “برش بهداشتی” است که در آن شرکت ها مجوز قطع درختان آسیب دیده یا بیمار را در مناطق حفاظت شده دریافت می کنند اما در عوض درختان با ارزش را از بین می برند.

این به طور قاطع به تولیدکنندگان چینی نشان می دهد که اگر می خواهند به بازارهای ایالات متحده دسترسی داشته باشند، باید تجارت عرضه خود را پاکسازی کنند.

کیت هورنرسازمان تحقیقات محیط زیست

تحقیقات EIA نشان داد که برای شستن چوب غیرقانونی، برخی از شرکت‌ها به کارهای اداری پرداخته‌اند و به مقامات محلی رشوه داده‌اند تا به سمت دیگری نگاه کنند. پوتین بخشی از این مشکل را به دلیل کمبود کارکنان سازمان جنگلداری روسیه که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 کوتاه بوده است، عنوان کرده است.

گزارش EIA می‌گوید هنگامی که الوارهای برداشت شده غیرقانونی از مرز حمل می‌شوند، چین «به‌عنوان یک جعبه سیاه» برای آن عمل می‌کند و «منشا چوب‌های برداشت‌شده غیرقانونی پنهان می‌شود، زیرا تولیدکنندگان آن را با منابع قانونی مخلوط می‌کنند».

چین اقداماتی را برای مهار این مشکل انجام داده است، اما قوانینی را وضع نکرده است که واردات چوب غیرقانونی را ممنوع کند. در سال 2011، پیش‌نویس یک سیستم ملی تأیید حقوقی چوب را منتشر کرد و سال گذشته پیش‌نویس دستورالعمل‌هایی را ارائه کرد که تأکید می‌کرد شرکت‌های چوب چینی مسئولانه عمل می‌کنند. EIA گفت که هر دو سند به اندازه کافی پیش نرفتند.

در تحقیقاتی که منجر به محکومیت Lumber Liquidators شد، اعضای EIA به عنوان خریداران بالقوه ظاهر شدند و با شرکت‌های چینی صحبت کردند که آشکارا استفاده از چوب‌برداری غیرقانونی را مورد بحث قرار دادند. یکی از مشاغل، شرکت اقتصادی و تجاری Suifenhe Xingjia، به عنوان یک سوء استفاده فاحش ظاهر شد. بزرگترین مشتری آن بزرگترین خرده فروش کفپوش چوبی در ایالات متحده بود

هورنر فکر می‌کند که این توافق نامه نشان می‌دهد که ایالات متحده قاچاق کالاهای دزدی را تحمل نخواهد کرد: «این قاطعانه به تولیدکنندگان چینی نشان می‌دهد که اگر می‌خواهند همچنان به بازارهای ایالات متحده دسترسی داشته باشند، باید تجارت عرضه خود را پاکسازی کنند.»

این داستان تصحیح شده است تا نشان دهد که آژانس تحقیقات محیطی در واشنگتن دی سی مستقر است

این داستان توسط واحد تحقیقات ویژه نشنال جئوگرافیک تهیه شده است که بر جنایات حیات وحش تمرکز دارد و با کمک های مالی بنیاد BAND و صندوق Woodtiger امکان پذیر شده است. داستان های بیشتر از SIU را در Wildlife Watch بخوانید . نکات، بازخوردها و ایده های داستانی را به ngwildlife@natgeo.com ارسال کنید . منبع


مطالب مرتبط با موضوع اخبار صنایع چوب :

 • واژه نامه مخفت اصطلاحات صنایع چوب
  در اینجا لیستی از اختصارات و اصطلاحات رایج صنعت چوب، با تعاریف برای هر کدام آورده شده است. اگر سوالی دارید، با ما تماس بگیرید یا از فرم تماس ما برای درخواست کمک استفاده کنید.
 • چرا کاج روسی در چین بسیار محبوب شده است؟
  در سال‌های اخیر، مناطق مرکزی و غربی به یک نقطه داغ برای سرمایه‌گذاری تجارت چوب چین تبدیل شده‌اند و جریان مردم، کالاها و سرمایه‌ها در اینجا متمرکز شده‌اند
 • از درختان گرفته تا ببرها، قطع درختان غیرقانونی را نشان می دهد
  جریمه تاریخی علیه خرده‌فروش آمریکایی Lumber Liquidators، اعتصابی علیه صنعت غیرقانونی است که جنگل‌ها و ببرهای کمیاب را در شرق روسیه ویران می‌کند.
 • سال 1401 مبارک
  بوی جان می آید اینک از نفس های بهار دستهای پر گل اند این شاخه ها ، بهر نثار با پیام دلکش ” نوروزتان پیروز باد ”
 • چوب معجزه ی خداوند برای روح و جسم انسان
  دلیل اینکه مدتهاست چوب مورد علاقه برای ساخت لوازم و وسایل مختلف قرار می گیرد این است که ، طبیعت و سرشت چوب برای زندگی ما مناسب است.
 • کاربرد چوب در تولید کاغذ
  در ابتدا بشر برای ثبت وقایع از گل خاک رس یا سنگ استفاده می کرد و بعدها استفاده از پوست حیوانات مورد توجه قرار گرفت و در نهایت کاغذها اختراع شدند. چوب
WhatsApp us