ام دی اف در مقابل چوب :

چرا ام دی اف برای درب های کابینت بسیار محبوب شده است …

دکوراسیون چوب یا ام دی اف
دکوراسیون چوب یا ام دی اف

واضح است که چوب جامد ( تمام چوب ) در این مقایسه برنده است ، درست است ؟ این رایج ترین تصور در مقایسه بین چوب و تخته ام دی اف است . چوب به عنوان یک ماده قوی و محکم در نظر گرفته می شود در حالی که تخته MDF اغلب به عنوان یک جایگزین ضعیف و ارزان در نظر گرفته می شود . حقیقت این است که هر دو نکات مثبت و منفی خود را برای بازسازی آشپزخانه دارند . با وجود باور عمومی ، چوب همیشه انتخاب برتر نیست . در برخی شرایط ، تخته ام دی اف ممکن است ماده بهتری باشد .

زیبایی ، شخصیت و استحکام چوب جامد صاحبان خانه را ترغیب می کند تا آن را بالاتر از سایر مواد موجود برای کابینت آشپزخانه جدید خود انتخاب کنند . با این حال ، کابینت های چوبی بدون ایراد نیستند . آنها در پاسخ به تغییرات دما و رطوبت منقبض و منبسط می شوند . کابینت ها ، درب ها ، کشوها و صفحات چوبی جامد می توانند منقبض شوند ، ترک بخورند یا خم شوند .

برای جلوگیری از این امر چه باید کرد ؟ کابینت سازهای حرفه ای از ام دی اف استفاده می کنند .

آیا این درست نیست که چوب جامد نسبت به ام دی اف برتری دارد ؟ هنگام مقایسه چوب با MDF ، این رایج ترین تصور غلط است . چوب به عنوان چوب قابل اعتماد و بادوام دیده می شود ، در حالی که MDF اغلب به عنوان یک جایگزین کم هزینه و با درجه پایین در نظر گرفته می شود .

همانطور که این مقاله نشان خواهد داد ، هر دو چوب جامد و ام دی اف دارای نکات مثبت و منفی هستند . علیرغم نظر رایج ، چوب همیشه بهترین ماده نیست . ام دی اف ممکن است در برخی موارد انتخاب بهتری باشد .

برای صاحبان خانه هایی که در حال ساخت و ساز یا بازسازی خانه هستند ، دانستن تفاوت بین این دو متریال و ویژگی های هر یک ضروری است . در ادامه ، هم تخته ام دی اف و هم چوب جامد را بررسی می کنیم و به نکات مثبت و منفی هر کدام و بهترین کاربردها برای هر ماده اشاره می کنیم .

چوب جامد ( خالص یا تمام چوب ) :

چوب جامد ماده اولیه دکوراسیون برای هزاران سال بوده است . برای اهداف تعریف ، چوب جامد به چوب طبیعی اشاره دارد در حالی که اصطلاح ” چوب مهندسی شده ” به انواع دیگر مواد مبتنی بر چوب مانند تخته MDF اشاره دارد . در حالی که چوب جامد فقط از چوب تشکیل شده است ، چوب مهندسی شده مخلوطی از چوب واقعی ، روکش ،  الیاف ، رزین و چسب است .

نکات مثبت چوب خالص یا همان چوب جامد :

    استحکام و دوام – چوب جامد به طرز چشمگیری قوی و محکم است . اگر به دنبال خرید چیزی هستید که برای چندین دهه دوام داشته باشد ، دکوراسیون چوبی جامد عالی است . چوب جامد آنقدر قوی است که در سرتاسر جهان برای نصب کل ساختمان ها و حتی پل ها استفاده شده است . البته انواع مختلف چوب دارای سطوح مختلف مقاومت هستند . به عنوان مثال ، بلوط قوی تر از سرو است و ماندگاری بیشتری دارد .

    زیبایی شناسی – از نظر ظاهر ، چوب جامد از نظر زیبایی بی نظیر است . دارای دانه بندی زیبایی است که باعث می شود دکوراسیونی عالی به نظر برسد . اگر زیبایی و سبک برای شما اولویت اصلی است ، چوب جامد انتخابی محکم است . اما درست مانند استحکام و دوام ، انواع چوب های مختلف نیز کیفیت های زیبایی شناختی متفاوتی دارند . به عنوان مثال ، در حالی که بلوط قرمز قوی تر از بلوط سفید است ، بلوط سفید بیشتر استفاده می شود زیرا ظاهر بهتری دارد .

    سفارشی سازی – هنگام استفاده از چوب جامد ، دکوراسیون را می توان به روش های مختلفی از جمله شکل ، پرداخت و رنگ سفارشی کرد .

    ارزش – دکوراسیون ساخته شده از چوب جامد نسبت به دکوراسیون ساخته شده از چوب مهندسی شده ارزش بیشتری دارند ، اگرچه در برخی موارد دکوراسیون ام دی اف می تواند بسیار گران باشد . برای صاحبان خانه هایی که به دنبال قیمت بهتر برای خانه خود هستند ، افزودن عناصر چوب جامد می تواند برچسب قیمت را افزایش دهد .

        تنوع – انواع مختلفی از چوب وجود دارد که هر کدام از نظر استحکام ، هزینه و ظاهر متفاوت هستند . می‌توانید به گالری پروژه ما نگاهی بیندازید تا ایده‌ هایی را که ممکن است برای کابینت ‌های خود داشته باشید پیدا کنید . چوب را با بسیاری از انواع لکه ها و تزئینات ترکیب کنید و می توانید چیزی بسیار منحصر به فرد برای خانه خود پیدا کنید .

دکوراسیون چوب یا ام دی اف
دکوراسیون چوب یا ام دی اف

نکات منفی چوب جامد :

    آسیب رطوبت – در حالت ناتمام ، چوب ضد آب نیست . در حالی که چوب های قوی تر مانند بلوط قرمز می توانند در معرض رطوبت ثابت مقاومت کنند ، بیشتر چوب ها آسیب می بینند . برای محافظت از چوب ، معمولاً باید یک پوشش ضد آب اعمال شود .

    تاب خوردگی و ترک خوردگی – چوب با تغییرات دما و رطوبت منبسط و منقبض می شود . نتیجه این است که دکوراسیون چوب جامد در هنگام قرار گرفتن در معرض نوسانات دما و رطوبت تاب می‌خورد یا حتی ترک می‌خورد . هنگام رنگ آمیزی چوب ، ترک خوردن می تواند بیشتر قابل توجه باشد . با گذشت زمان ، سازندگان چوب روش ‌ها و فن ‌آوری‌ هایی را توسعه دادند که تاب برداشتن و ترک خوردگی را به حداقل می‌ رساند .

    آلودگی حشرات – چوب جامد نسبت به چوب مهندسی شده در برابر حمله آفات آسیب پذیرتر است . به نگهداری منظم و پرداخت مناسب نیاز دارد تا چوب به خوبی محافظت شود .

تخته ام دی اف چیست ؟

برای افرادی که جایگزین ارزان ‌تر اما قوی ‌تر را برای چوب جامد ترجیح می ‌دهند ، چوب MDF وجود دارد . چوب ام دی اف چیست ؟

ام دی اف مخفف نوعی چوب مهندسی شده است . نام کامل تخته فیبر با چگالی متوسط ​​است . ام دی اف از پانل های نازک ساخته شده از الیاف چوب ، رزین و موم تشکیل شده است . وقتی صحبت از چوب مهندسی شده می شود ، MDF اغلب یک سطح بالاتر از تخته سه لا در نظر گرفته می شود . متراکم تر ، قوی تر و بادوام تر است . به این دلایل ، تقریباً به اندازه چوب جامد کاربرد دارد .

بسیاری از صاحبان خانه تمایل دارند که به چوب ام دی اف به چشم تحقیر نگاه کنند و این تصور را داشته باشند که وقتی در مقابل چوب جامد اندازه گیری می شود ، عملکرد ضعیفی دارد . اما همانطور که در ابتدا اشاره کردیم هر دو چوب جامد و چوب ام دی اف دارای نکات مثبت و منفی هستند . شرایطی وجود دارد که ام دی اف انتخاب برتر است .

قبل از اینکه نکات مثبت و منفی چوب ام دی اف را بیان کنیم ، مهم است که توجه داشته باشیم که انواع مختلفی از این چوب مهندسی شده وجود دارد . آنها بر اساس چگالی ، اندازه ، نوع چسب ، میزان رطوبت ، گونه های چوب و ضخامت متفاوت هستند . هرچه تخته ام دی اف ضخیم تر و متراکم تر باشد ، گران تر است .

چرا تخته ام دی اف را انتخاب کنیم ؟

در منازل از چوب ام دی اف بیشتر در ساخت درب کابینت استفاده می شود . در واقع کابینت های چوب جامد درب های ام دی اف را انتخاب می کنند . دلایل متعددی برای این امر وجود دارد .

    چوب ام دی اف تاب نمی خورد و ترک نمی خورد . ام دی اف نیز مانند چوب در صورت نوسانات دما و رطوبت منبسط و منقبض می شود . اما بر خلاف چوب ، ام دی اف تاب نمی خورد . حتی با تغییرات شدید رطوبت و دما ، نگران آسیب دیدن درب های کابینت نباشید .

    تخته ام دی اف از ذرات بسیار ریز ساخته شده است به این معنی که دانه بندی قابل توجهی ندارد . این باعث می شود که سطح بهتر و صاف باشد به خصوص زمانی که تخته رنگ آمیزی شده باشد . اگر قصد دارید درب های کابینت را رنگ آمیزی کنید ، MDF را به جای چوب جامد به شدت توصیه می کنیم .

    سفارشی سازی آسان تر درب های کابینت در سبک های متنوعی عرضه می شوند . درب های کابینت به سبک شیکر ، درب های تخت ، درب های داخلی ، درب های برجسته و بسیاری موارد دیگر وجود دارد . سهولت سفارشی سازی تخته های ام دی اف برای تشکر از این تنوع است . به دلیل ساختار ، تخته ام دی اف را می توان به روش های مختلف بدون هیچ آسیبی برش داد و سوراخ کرد .

    برخی از تخته ها مقاومت بهتری در برابر آب دارند . اگر قصد دارید از تخته ام دی اف در مناطقی با رطوبت بالا مانند حمام استفاده کنید ، می توانید تخته های ام دی اف را تهیه کنید که به طور ویژه در برابر آب بسیار مقاوم هستند .

   ای دی اف در اندازه های بزرگ تر از چوب جامد موجود است . اگر پروژه ای دارید که به یک قطعه چوب بزرگ و بدون اتصال نیاز دارد ، ام دی اف انتخاب پیشنهادی است .

  در نهایت ، ام دی اف اغلب ارزان تر از چوب جامد است ، اما همچنان به همان اندازه استحکام دارد و با نگهداری مناسب می تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد .

از جنبه منفی ، تخته ام دی اف به راحتی خراشیده می شود و پس از آن قابل تعمیر نیست . این برخلاف چوبی است که می توان آن را برای از بین بردن هر گونه آسیب روی سطح سمباده زد . علاوه بر این ، تخته ام دی اف زمانی که در معرض گرمای شدید قرار می گیرد خیلی خوب عمل نمی کند زیرا مواد هسته ممکن است آسیب ببیند . به همین دلیل است که تخته ام دی اف متریال خوبی برای دکوراسیون فضای باز نیست .

دکوراسیون چوب یا ام دی اف
دکوراسیون چوب یا ام دی اف

جایی که از تخته ام دی اف استفاده می شود :

MDF بیشترین کاربرد خود را در کابینت آشپزخانه پیدا می کند . اکثر کابینت های آشپزخانه از عناصر چوب جامد و ام دی اف تشکیل شده اند . تخته ام دی اف معمولاً به دلایلی که در بالا ذکر شد ( رنگ ‌آمیزی آسان‌ تر ، تمیز کردن راحت ‌تر ، تاب برداشتن و غیره ) روی درب ‌ها و صفحات داخلی یافت می‌ شود .

اما تنها در آشپزخانه نیست که ام دی اف کاربرد خود را پیدا می کند . در حمامی که رطوبت زیادی وجود دارد ، ام دی اف بهترین انتخاب نسبت به چوب جامد است . این به این دلیل است که با تغییرات رطوبت و دما در حمام آسیب نمی بیند . هنگامی که ام دی اف را برای استفاده در حمام یا هر محیط مرطوب دیگری تهیه می کنید ، بررسی کنید که مخصوصاً مقاوم در برابر رطوبت باشد . تخته های ام دی اف معمولی در تماس با آب به راحتی آسیب می بینند .

برای حفاظت در برابر آتش ، تخته ام دی اف ضد حریق توصیه می شود . در حالی که این نوع ام دی اف بیشتر در مناطق تجاری رایج است ، می توان از آن در خانه نیز برای محافظت در برابر آتش به خصوص در مکان هایی مانند آشپزخانه و اتاق خواب استفاده کرد .

یکی دیگر از مواردی که در هنگام استفاده از تخته ام دی اف مورد توجه قرار می گیرد ، مقایسه آن با تخته سه لا است . این لزوماً مقایسه ای نیست که شما برای کابینت آشپزخانه انجام می دهید ، اما در سایر موارد ساخت و ساز ، انتخاب تخته سه لا در مقابل ام دی اف ممکن است انتخابی باشد که باید در نظر بگیرید .

MDF همچنین می تواند صرفاً برای اهداف زیبایی شناسی استفاده شود . یک مثال خوب از این موضوع ، ابلق زدن است . برخلاف سال ‌های گذشته که چوب تنها ماده ‌ای بود که مورد استفاده قرار می‌ گرفت ، امروزه مواد مختلفی از جمله تخته ام ‌دی ‌اف استفاده می ‌شود . روکش ام دی اف را می توان در سبک های مختلف سفارشی کرد و می توان از آن در آشپزخانه ، اتاق نشیمن یا حتی حمام استفاده کرد .

قسمت دیگری که از ام دی اف استفاده می شود قفسه بندی است . چه داخل کابینت باشد ، چه قفسه دیواری باز یا یک قفسه کتاب ، ام دی اف به دلیل سطح صاف آن ترجیح داده می شود . اما مراقب قرار دادن وزن سنگین روی آن باشید زیرا ممکن است با گذشت زمان دچار افتادگی شود . اگر قصد دارید وزنه های سنگینی را روی قفسه ام دی اف قرار دهید ، آن را با چوب جامد تقویت کنید .

در نهایت ، ام دی اف به عنوان ماده ای برای درب های داخلی و خارجی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . تخته های ام دی اف مخصوص ساخته شده اند که شیک ، مقاوم و بادوام هستند . در واقع ، درب های ام دی اف می توانند گزینه های سفارشی سازی بیشتری را نسبت به درب های چوبی جامد ارائه دهند .

تفاوت بین کابینت ام دی اف و چوب جامد :

ام دی اف یا تخته فیبر با چگالی متوسط ، یک محصول چوب ساخته دست بشر است که به طور طبیعی وجود ندارد .

بنابراین ، اگر از چوب اصلی ساخته نشده باشد ، از چه چیزی تشکیل شده است ؟ این ترکیبی از موم چوب ، الیاف و رزین است که به دلیل هزینه کم ، اغلب برای کابینت آشپزخانه استفاده می شود .

نکات مثبت آن چیست ؟ ام دی اف یک ماده نسبتاً پایدار است که احتمال تاب برداشتن یا پیچش آن کمتر است . اگر در مکانی با نوسانات رطوبت بالا زندگی می کنید ، ممکن است متوجه شوید که چوب خانه شما شروع به تغییر شکل یا شکستگی می کند . مزیت چوب ام دی اف این است که تاب نمی خورد … تا زمانی که آسیبی نبیند و یا رنگ آن شکسته شود !

در مورد نکات منفی چطور ؟ ام دی اف چند ایراد قابل توجه دارد که باید از آنها آگاه باشید . برای شروع ، MDF معمولاً ضعیف ‌تر از چوب طبیعی است و اغلب نمی ‌تواند پیچ ‌ها و میخ ‌ها را به اندازه کافی در مدت زمان طولانی نگه دارد . علاوه بر این ، هنگامی که در معرض آب ، درجه حرارت بالا و فرسودگی زندگی روزمره قرار می گیرند ، این نوع مواد به سرعت خراب می شوند ( خراش ، برآمدگی ، خراش ، فرورفتگی ) .

در نهایت ، اگر ام دی اف خراشیده شود یا آسیب ببیند ، بازیابی ام دی اف تقریبا غیرممکن است ! هنگامی که ام دی اف آسیب می بیند و سطح رنگ آسیب می بیند ، مواد زیر مستعد تاب خوردن و انبساط با رطوبت است ، دقیقاً مانند چوب واقعی ! بنابراین ، در حالی که ام ‌دی ‌اف در شرایط عالی تاب نمی ‌خورد ، زمانی که در معرض سایش و پارگی ساده ( مانند بریدگی ‌ها و خراش ‌های جزئی ) قرار می ‌گیرد ، ام‌ دی ‌اف تنها پس از چند سال استفاده اغلب تاب می‌ خورد و منبسط می ‌شود .

هنگامی که این اتفاق می افتد ، مواد خشک نمی شوند و به شکل یا اندازه اصلی خود باز نمی گردند . این برای آینده کابینت شما چه نشانه ای دارد ؟ مواد منفجر شده باقی می ماند ، و شما باید آن را به طور کامل جایگزین کنید ! این بسیار دشوار و پر هزینه است زیرا به طور کلی اجزای ثابت آشپزخانه شما هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند ( صفحه های پایه ، پانل های انتهایی ، قاب های صورت ، انتهای شیروانی یخچال و غیره ) . در حدود 5 -7 سال ، یک آشپزخانه MDF نشانه های سن و سایش قابل توجهی را نشان می دهد . اگرچه آشپزخانه ام دی اف ممکن است گزینه ارزان تری برای تجدید سریع باشد ، اگر می خواهید چیزی ماندگار باشد ، ادامه مطلب را بخوانید !

دکوراسیون چوب یا ام دی اف
دکوراسیون چوب یا ام دی اف

آیا انتخاب بین چوب جامد و ام دی اف ضروری است ؟

هنگام انتخاب کابینت آشپزخانه ، بحث چوب جامد در مقابل ام دی اف ممکن است گیج کننده باشد . آیا واقعاً لازم است که شما تصمیم بگیرید ؟ به احتمال زیاد نه .

وقتی صحبت از کابینت های سفارشی به میان می آید ، شما می توانید مواد مختلفی را انتخاب کنید . سازنده کابینت هایی که استخدام می کنید شما را با استفاده از خطوط نیمه سفارشی و استوک انتخاب می کند . آنچه به شما می دهند همان چیزی است که به دست می آورید . حتی اگر در حال خرید یک خط استوک هستید ، اطلاعات موجود در این مقاله به شما کمک می کند تا نحوه عملکرد کابینت های خود را درک کنید .

با این حال ، اگر کابینت های رنگ شده را انتخاب می کنید ، باید کیفیت چوب و ام دی اف را درک کنید .

کدام یک برای درب کابینت بهتر است : چوب جامد یا ام دی اف ؟

توافق عمومی این است که چوب جامد قوی تر ، محکم تر و ماندگارتر از ام دی اف است . ام دی اف به عنوان جایگزینی ارزان تر و سست تر برای چوب اصلی دیده می شود . با این حال ، همانطور که قبلاً گفته شد ،  هر دو چوب جامد و MDF دارای نکات مثبت و منفی  هستند .

چوب جامد یک محصول طبیعی است ، در حالی که MDF اغلب به عنوان ” چوب مهندسی شده ” شناخته می شود . ام دی اف برای اجزای خاصی مانند پانل های مرکزی درب استفاده می شود ، در حالی که از چوب جامد برای ساخت جعبه کابینت استفاده می شود .

هر دو چوب واقعی و ام دی اف در مورد کابینت آشپزخانه بسیار مهم هستند . در حالی که چوب واقعی یک روکش قوی ، مستحکم و طولانی مدت را ارائه می دهد ، ام دی اف یک روکش صاف را ارائه می دهد .

ام دی اف نسبت به چوب جامد در برابر تغییرات دما و رطوبت مقاوم تر است . هنگامی که دما و رطوبت بالا و پایین می رود ، چوب جامد هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی منبسط و منقبض می شود . در نتیجه ، کابینت های رنگ شده و اجزای چوب جامد به احتمال زیاد دارای ترک هایی در محل اتصالات خواهند بود .

ام دی اف ، بر خلاف چوب واقعی ، در هنگام نوسان دما و رطوبت خم نمی شود و نمی شکند . این یکی از دلایل اصلی استفاده از ام دی اف به عنوان پانل مرکزی در درب کابینت های رنگ شده است .

دکوراسیون چوب یا ام دی اف
دکوراسیون چوب یا ام دی اف

نتیجه :

آیا ما شما را متقاعد کرده ایم که در نبرد بین چوب جامد و ام دی اف برنده آشکاری وجود ندارد ؟ هیچ کدام محصول برتری نیستند . هر دو نکات مثیت و همچنین نکات منفی دارند . هنگامی که ام دی اف در کابینت های رنگ شده در درب کابینت ادغام می شود ، به وضوح از چوب واقعی بهتر عمل می کند .

چوب جامد مادر طبیعت با طرح‌ های دانه ‌بندی ، گره ‌ها و سوراخ‌ های جدا گانه ‌اش ، همیشه انتخاب ایده ‌آلی برای کابینت آشپزخانه خواهد بود . با این حال ، پانل های مرکزی ام دی اف برای از بین بردن ترک های رنگ آمیزی شده در درزهای درب های کابینت پنج تکه شما مورد نیاز است .

هر دو نوع چوب خوب هستند و ما نمی توانیم هیچ یک از آنها را برنده نهایی اعلام کنیم . این به این دلیل است که هر دوی آنها جوانب مثبت و منفی خود را دارند . شرایطی وجود دارد که یکی بهتر از دیگری است . اما در مورد درب کابینت ، ما چوب ام دی اف را به شدت توصیه می کنیم زیرا نکات مثبت بسیار بیشتری نسبت به چوب جامد دارد .

اگر در حال ارتقای آشپزخانه خود هستید ، کابینت هایی با درب ام دی اف را انتخاب کنید . مثل همیشه ، ما اینجا هستیم تا در هر کاری به شما کمک کنیم . برای هر گونه سوال و ابهام در مورد استفاده از ام دی اف در منزل خود با ما تماس بگیرید .

 نویسنده : نیلوفر پاکزاد

#کابینت #آشپزخانه #چوب #قفسه #کشو #MDF

منبع :


مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

WhatsApp us