آیا ام دی اف برای قفسه مناسب است ؟

راهنمای استفاده از ام دی اف برای قفسه ها

گزینه های زیادی از مواد وجود دارد که می توانید هنگام ساخت قفسه و طبقه کمد انتخاب کنید . الوار ، تخته سه لا ، نئوپان و شیشه از جمله موادی هستند که می توان از آنها استفاده کرد و قفسه ساخت . در بین مواد ، ام دی اف یکی از انتخاب های محبوب برای استفاده است . اما ممکن است از خود بپرسید که آیا ام دی اف برای قفسه ها مناسب است ؟

اجرای کمد دیواری با ام دی اف در تهران ، طرح کمد دیواری و میز آرایش ، قفسه بندی و طبقه بندی کمد، سازنده کمد دیواری
اجرای کمد دیواری با ام دی اف در تهران ، طرح کمد دیواری و میز آرایش ، قفسه بندی و طبقه بندی کمد، سازنده کمد دیواری

ام دی اف ماده خوبی برای ساخت قفسه و طبقه بندی کمد دیواری است زیرا ارزان تر از تخته سه لا است ، برای حمل بارهای سبک تا متوسط ​​به اندازه کافی قوی است ، اندازه گیری آن آسان است ، سطح صافی دارد و رنگ به خوبی روی آن اعمال می شود . سفت کننده ها و تکیه گاه های اضافی را می توان به قفسه های ام دی اف اضافه کرد تا بارهای سنگین تر را تحمل کند .

درست مانند هر ماده دیگری ، استفاده از ام دی اف برای قفسه ها دارای مزایا و معایبی است . دانستن برخی از این موارد مفید خواهد بود تا بدانید چگونه می توانید به هر پروژه قفسه بندی که قصد انجام آن را دارید نزدیک شوید .

قبل از ساخت قفسه ام دی اف چه نکاتی را باید در نظر بگیرید ؟

هنگام استفاده از MDF برای قفسه بندی باید به چند نکته توجه کرد . از جمله توانایی آن در حمل وزن ، عرض آن بدون افتادگی و ضخامتی که باید برای قفسه ها استفاده کنید . در ادامه در مورد این موارد بیشتر صحبت خواهیم کرد .

1 . آیا ام دی اف برای قفسه ها به اندازه کافی قوی است ؟

برای بارهای سبک تا متوسط ​​مانند گلدان ها ، ریزه کاری ها ، کتاب ها و گیاهان کوچک ، یک قفسه MDF با ضخامت 3/4 اینچ (18 میلی متر) در عمق 12 اینچ (300 میلی متر) که به طور معمول ساخته شده است به اندازه کافی برای پشتیبانی از این قفسه ها قوی است . برای بارهای سنگین تر ، با پشتیبانی یا تقویت اضافی ، یک قفسه MDF به اندازه کافی قوی خواهد بود که بتواند آنها را نیز حمل کند .

در بیشتر موارد ، ام دی اف به عنوان یک قفسه برای هر نوع بار مورد نیاز کار می کند . استحکام آن بستگی به نحوه ساخت آن ، ضخامت MDF مورد استفاده ، آرماتورهای قرار داده شده روی  MDF ، تعداد و فاصله تکیه گاه ها و اینکه برای کدام منطقه عمومی استفاده می شود ، دارد .

همچنین ام دی اف فقط باید در داخل خانه و به طور کلی دور از مناطق پر رطوبت استفاده شود . به دلیل اجزایی که ام دی اف از آن ساخته شده است ، هنگامی که در معرض آب یا هر محیطی با رطوبت بالا قرار می گیرد مانند یک اسفنج عمل می کند . رطوبت ، استحکام آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد . تا زمانی که آن را از آب یا هر مایعی دور نگه دارید ، قفسه های ام دی اف شما مستحکم خواهند ماند .

2 . یک قفسه ام دی اف چقدر می تواند وزن داشته باشد ؟

یک قفسه MDF با اندازه 3 فوت ، (900 میلی متر) طول x 1 اینچ (25 میلی متر) ضخامت x 12 اینچ (300 میلی متر) عمق و بدون پشتیبانی می تواند 87 پوند را تحمل کند . وزن (40 کیلوگرم) بدون افتادگی بیش از 1/4 اینچ (6 میلی متر) . با مقایسه آن با سایر مواد قفسه با ابعاد و شرایط یکسان ، بلوط می تواند 313 پوند را نگه دارد . (140 کیلوگرم) ، کاج می تواند 200 پوند را نگه دارد . (90 کیلوگرم) ، و تخته سه لا می تواند 129 پوند را نگه دارد. (58 کیلوگرم) .

بسیاری از مواد قفسه بندی دیگر می توانند وزن های سنگین تری را در مقایسه با ام دی اف حمل کنند ، اما همیشه می توانید تکیه گاه ها و تقویت کننده ها را به قفسه ام دی اف اضافه کنید تا به آن اجازه دهید تا بارهای سنگین تری را که در بالا توضیح داده شد ، حمل کند .

یکی از مهم ‌ترین مواردی که چرا برخی با وجود اختلاف استحکام با سایر مواد قفسه ‌بندی هنوز ام ‌دی ‌اف را برای قفسه ‌ها انتخاب و استفاده می‌ کنند ، هزینه آن است . ام دی اف بسیار ارزان تر از چوب های جامد و بیشتر انواع تخته سه لا است .

3 . یک قفسه MDF تا چه اندازه می تواند بدون افتادگی باشد ؟

یک قفسه MDF با ضخامت 3/4 اینچ (18 میلی متر) که فقط در انتهای آن پشتیبانی می شود ، می تواند دهانه 28 اینچ (710 میلی متر) برای بارهای سبک ، 30 اینچ (760 میلی متر) برای بارهای متوسط ​​و 24 اینچ (600 میلی متر) برای بارهای سنگین تر بدون افتادگی داشته باشد . برای بیش از 1/8 اینچ .

به عنوان مرجع ، بارهای سبک به عنوان اجسام کوچک ، گلدان ، گیاهان کوچک و . . . در نظر گرفته می شود و بارهای متوسط ​​را مجموعه ای از کتاب های شومیز می دانند . بارهای سنگین را کتاب های گالینگور بزرگ ، ابزار و غیره می دانند .

4 . چگونه از افتادگی قفسه های ام دی اف جلوگیری می کنید ؟

قفسه های ام دی اف بسته به وزنی که حمل می کند و نوع براکت های تقویتی و پشتیبانی که دارد ، آویزان می شوند . بارهای سنگین تر باعث خمیدگی و افتادگی قفسه های ام دی اف بیشتر می شوند ، اما تقویت کننده یا تکیه گاه خوب متصل به آن ، افتادگی را متوقف می کند .

ایده کلی برای جلوگیری از افتادگی قفسه‌ های MDF این است که از قسمت زیرین آن با مواد محکم‌ تر و سفت ‌تر حمایت کنید که به اندازه MDF خم یا کج نمی ‌شود . همچنین می توانید از هر ماده ای مانند چوب جامد یا فلز تا زمانی که سفت باشد و با ام دی اف و وزن اعمال شده به آن خم نشود ، استفاده کنید .

برای جلوگیری از افتادگی قفسه ام ‌دی ‌اف ، روش ‌های متفاوتی وجود دارد و می‌ توانید به معنای واقعی کلمه آن ‌ها را به هر شکلی که می‌ خواهید طراحی کنید ، البته تا زمانی که پایه ‌ها محکم و سفت باشند .

در این مقاله فهرستی از چند روش متداول برای جلوگیری از افتادگی قفسه های ام دی اف آورده شده است .

الف . نوارهای تقویت کننده پیوسته به زیر قفسه ام دی اف اضافه کنید :

می توانید یک نوار پیوسته یا چندین نوار تقویت کننده زیر قفسه ام دی اف اضافه کنید . نوارها را می توان از چوب یا استیل ساخت ، اما این به ظاهر نهایی شما بستگی دارد . بیشتر مردم به دلیل ظاهر ، هزینه و سهولت ایجاد نوار تمایل بیشتری به استفاده از چوب دارند . یک نوار فولادی سفت ‌تر و محکم‌ تر خواهد بود و همچنان می‌ تواند در طرح ‌های خاص خوب به نظر برسد .

نوارها را می توان در هر جایی زیر آن قرار داد ، اما معمولاً در پشت و در مقابل تخته پشتی ، در جلو به عنوان نوک یا برش یا در هر دو مکان قرار می گیرند . همچنین می توانید یک تکیه گاه نواری در وسط جلو و پشت قفسه ام دی اف اضافه کنید .

در زیر تصاویری وجود دارد که گزینه هایی را نشان می دهد که در آن می توانید نوارهای تقویت کننده پیوسته را در زیر قفسه MDF قرار دهید .

نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف
نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف

تصویر بالا نوار ممتد قرار گرفته در پشت را نشان می دهد که به تخته پشتی متصل شده است .

نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف
نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف

تصویر بالا نوار پیوسته را نشان می دهد که در پشت و جلو قرار گرفته است .

نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف
نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف

تصویر بالا نوار پیوسته را نشان می دهد که در وسط راه بین جلو و پشت قفسه قرار گرفته است .

ب . از ورق ام دی اف ضخیم تر برای قفسه بندی استفاده کنید  .

تخته ام دی اف ضخیم تری که برای قفسه بندی استفاده می شود کمتر از ام دی اف نازک تر افت می کند . همچنین می توانید آن را پهن تر از قفسه ام دی اف نازک تر قرار دهید .

به طور معمول ، MDF مورد استفاده برای قفسه بندی 3/4 اینچ (18 میلی متر) ضخامت دارد . می توانید به جای آن از تخته ام دی اف با ضخامت 1 اینچ (25 میلی متر) استفاده کنید . با این حال ، این کار نسبت به تخته‌ های ام ‌دی ‌اف با ضخامت 3/4 اینچ (18 میلی‌متر) گران ‌تر و سنگین ‌تر خواهد بود .

 ج . به جای قفسه MDF قابل تنظیم ، قفسه های MDF ثابت بسازید   .

قفسه های ام دی اف ی وجود دارد که با پین های قابل تنظیم ساخته شده اند تا بتوانید ارتفاع و فاصله قفسه ها را تنظیم کنید . با این حال ، این امر به دلیل عدم لنگر در انتهای آن ، بیشتر از قفسه های ثابت افتادگی پیدا می کند .

اگر می خواهید از افتادگی قفسه های ام دی اف جلوگیری کنید ، بهتر است قفسه ها را به پشت و کناره ها ثابت و لنگر بزنید . می ‌توانید از میخ ‌ها یا پیچ‌ هایی با فاصله ۵ تا ۱۰ اینچ (۱۲۵ تا ۲۵۰ میلی‌متر) و با چسب چوب برای چسبندگی بهتر استفاده کنید .

نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف
نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف

 D . قفسه MDF را در یک دادو بریده شده در BackER BOARD قرار دهید  .

قرار دادن و چسباندن قفسه ام دی اف به دادو در صفحه پشتی به پشتیبانی از قفسه و جلوگیری از افتادگی آن کمک می کند . دادو مانند یک نوار پیوسته از تقویت کننده عمل می کند که در پشت قفسه قرار داده اید . هر چه دادو عمیق تر باشد ، قفسه ام دی اف ساپورت بهتری خواهد داشت .

نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف
نکات مهم طبقه بندی و قفسه بندی کمد با ام دی اف

 . از براکت های قفسه با فاصله مناسب در زیر قفسه ام دی اف استفاده کنید .

براکت های قفسه ای در شکل ها ، اندازه ها ، سبک ها و طرح های مختلف هستند . شما می توانید آنها را از هر فروشگاه سخت افزاری خریداری کنید یا برای خود را از ابتدا بسازید . قفسه های معمولی از چوب یا فولاد ساخته می شوند .

با استفاده از براکت های قفسه برای پشتیبانی از قفسه MDF  ، نکته مهمی که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که آنها را به طور مناسب از هم فاصله دهید . بسته به وزنی که قفسه MDF تحمل می‌ کند ، می‌ توانید آن ‌ها را بازتر یا نزدیک ‌تر از هم جدا کنید . هر چه وزن قفسه MDF شما سنگین‌ تر باشد ، قفسه‌ ها باید به یکدیگر نزدیک‌ تر باشند .

قاعده کلی برای فاصله بین براکت‌ های قفسه برای قفسه ‌های MDF با ضخامت 3/4 اینچ (18 میلی ‌متر) این است که فاصله آن ‌ها برای بارهای متوسط ​​و سنگین بیشتر از 20 اینچ (500 میلی ‌متر) و برای بارهای سبک ‌تر از 28 اینچ (710 میلی ‌متر) نباشد . قفسه‌ های  MDF 1 اینچی (25 میلی‌ متری) ضخیم ‌تر ، می ‌توانند فضای براکت ‌ها را در 28 اینچ (710 متر) برای بارهای متوسط ​​و سنگین داشته باشند .

فاصله های مختلف بالا فقط یک راهنما است و شما همیشه می توانید بسته به وزن قفسه ام دی اف خود آنها را تنظیم کنید .

 F . یک جعبه پیچشی ایجاد کنید .

برای قفسه های ام دی اف عمیق تر ، مانند 14 اینچ (350 میلی متر) یا بیشتر ، می توانید یک جعبه پیچشی بسازید تا از افتادگی قفسه جلوگیری کنید . جعبه پیچشی اساساً شبکه ای از تکیه گاه هایی است که در زیر قفسه قرار می دهید تا از افتادگی آن در هر جهتی جلوگیری کنید . معمولاً از چوب ساخته شده است ، اما می توانید از فولاد نیز برای ایجاد آن استفاده کنید .

جعبه پیچشی معمولاً برای قفسه ‌های شناور ایجاد می ‌شود ، اما می ‌توانید از آن برای قفسه ‌هایی که در انتهای آن پشتیبانی می‌ شوند نیز استفاده کنید .

ساخت جعبه پیچشی گرانتر خواهد بود و هزینه ایجاد آن صرفه جویی در استفاده از MDF برای قفسه بندی را جبران می کند . شاید بهتر باشد به جای آن از تخته سه لا یا چوب سخت استفاده کنید . اما بسته به طرح قفسه ای که دنبال آن هستید ، ام دی اف با طراحی پشتیبان جعبه پیچشی ممکن است همچنان برای شما بهتر باشد .

5 . قفسه های ام دی اف چقدر باید ضخامت داشته باشند ؟

معمولاً برای قفسه بندی از ورق های ام دی اف 3/4 اینچی (18 میلی متر) استفاده می شود . برای قفسه ها از ورق های ام دی اف نازک تر از 3/4 اینچ (18 میلی متر) استفاده نکنید زیرا خیلی راحت تر آویزان می شوند . شما می توانید از ورق هایی استفاده کنید که ضخیم تر از 3/4 اینچ (18 میلی متر) هستند ، مانند 1 اینچ (25 میلی متر) اما کارایی با ام دی اف بسیار سخت تر خواهد بود .

6 . مزایا و معایب استفاده از ام دی اف برای قفسه بندی چیست ؟

در ادامه فهرستی از مزایا و معایب استفاده از ام دی اف برای قفسه بندی آورده شده است . این می تواند به شما کمک کند بهتر تصمیم بگیرید که آیا استفاده از MDF برای قفسه بندی برای پروژه شما مناسب است یا خیر .

 الف . مزایای استفاده از MDF برای قفسه بندی

    ام دی اف بسیار ارزانتر از سایر مواد قفسه بندی است ، بنابراین اگر بودجه محدودی دارید ، ام دی اف گزینه خوبی برای قفسه بندی است .

    ام دی اف سطح صافی دارد و نسبت به سایر مواد مانند تخته سه لا به زمان کمتری برای آماده شدن برای رنگ آمیزی نیاز دارد .

    MDF برش آسان است ، حتی در امتداد لبه ها . پاره نمی شود و خرد نمی شود و هنگام برش لبه بسیار تمیزی ایجاد می کند .

    ام دی اف رنگ را خیلی خوب می گیرد .

    می توانید با استفاده از روتر یک لبه بسیار زیبا در MDF ایجاد کنید .

    بسیار مسطح است ، حتی در مقایسه با ورق های تخته سه لا درجه بالا .

ب . معایب استفاده از ام دی اف برای قفسه بندی

    لبه ها و گوشه های تخته های ام دی اف به راحتی خرد می شوند و آسیب می بینند . هنگام کار با ورق های ام دی اف ، واقعاً باید مراقب باشید که چیزی سخت به لبه های آن برخورد نکنید .

    تخته ‌ها و ورق‌ های ام ‌دی ‌اف متراکم ‌تر از اکثر محصولات چوبی هستند که باعث سنگین ‌تر شدن آن ‌ها می ‌شود . کار با این مواد ممکن است به یک چالش تبدیل شود ، به خصوص اگر خودتان این کار را انجام دهید .

    ام دی اف نسبت به سایر محصولات چوبی حساسیت بیشتری نسبت به آب و رطوبت دارد . وقتی خیس می شود متورم می شود ، تاب می خورد و تغییر شکل می دهد و به آن آسیب می رساند و برای قفسه ها غیرقابل استفاده می شود .

    ام دی اف را نمی توان رنگ کرد . و اگر به هر حال آن را لکه دار کنید ، چیزی برای نشان دادن وجود ندارد ، بر خلاف سایر محصولات چوبی با الگوهای دانه های زیبا که روی سطح ظاهر می شوند .

    ام دی اف فقط در داخل خانه قابل استفاده است . به دلیل حساسیت آن به رطوبت ، باید از قرار دادن آن در مناطقی که در معرض آب یا مایعات هستند خودداری کنید .

    MDF هنگام برش ، سنباده زدن یا مسیریابی ، گرد و غبار ریز زیادی تولید می کند .

7 نکته در مورد استفاده از ام دی اف برای قفسه ها

1 . هنگام کار با ام دی اف از میخکوب های برقی استفاده کنید

ورق‌های ام ‌دی ‌اف می ‌توانند سخت باشند و کوبیدن میخ ‌ها به صورت دستی روی آن‌ ها دشوار خواهد بود . حتی می توانید هنگام استفاده از چکش روی ام دی اف ، میخ ها را خم کنید . بهتر است برای چسباندن ام دی اف به یکدیگر به دلیل سهولت و سرعتی که ارائه می دهد از میخکوب های برقی استفاده کنید .

2 . از برخورد خشن ورق های ام دی اف خودداری کنید

لبه ها و گوشه های ورق های ام دی اف به راحتی خرد می شوند و آسیب می بینند . هنگام دست زدن به آنها مراقب باشید زیرا اجسام سخت می توانند به راحتی به لبه ها و گوشه های ورق های ام دی اف آسیب برسانند .

3 . قبل از اینکه پیچ ها را بچرخانید ، سوراخ هایی را روی MDF ایجاد کنید .

هنگام استفاده از پیچ برای چسباندن MDF ، ابتدا یک سوراخ ، تقریباً 80 درصد قطر پیچ ، قبل از اینکه پیچ را وارد کنید ، دریل کنید . از آنجایی که MDF ماده بسیار متراکمی است ، وارد کردن پیچ به داخل آن می ‌تواند شکافته شود و به ورق آسیب برساند .

4 . ام دی اف را به بیرون برش داده و مسیریابی کنید .

MDF هنگام برش یا مسیریابی ذرات گرد و غبار بسیار ریز تولید می کند . ذرات گرد و غبار نیز نسبت به ذرات گرد و غبار سایر محصولات چوبی، مدت طولانی تری در هوا باقی می مانند . برای مدیریت بهتر گرد و غبار ورق های ام دی اف ، بهتر است برش و مسیریابی را در خارج انجام دهید .

5 . هنگام کار با MDF از ماسک و عینک استفاده کنید

از آنجایی که ام دی اف ذرات ریز گرد و غبار زیادی تولید می کند ، استفاده از ماسک و عینک محافظ برای جلوگیری از استنشاق ذرات گرد و غبار یا ورود مقداری به چشم شما توصیه می شود . این امر به ویژه هنگام برش یا مسیریابی ورق های ام دی اف بسیار مهم است .

7 . بخش ‌های کوچک ‌تری از ورق‌ های MDF را برای جابه جایی آسان ‌تر خریداری کنید

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : قفسه چوبی MDF ، چوب MDF ، کمد دیواری چوبی

منبع : allaboutmaterials.com/


مطالب مرتبط با قفسه بندی و طبقه بندی کمد دیواری با ام دی اف :

گزینه های بسیاری برای طبقه بندی و قفسه بندی کمد و کابینت وجود دارد مثل طبقه بندی با سه لایی ، پلای وود ، چوب ، نئوپان ، ام دی اف

کلوزت ، دکوراسیون اتاق لباس ، طراحی و طبقه بندی کلوزت با درب ریلی
کلوزت ، دکوراسیون اتاق لباس ، طراحی و طبقه بندی کلوزت با درب ریلی

طبقه بندی ام دی اف 16 میل با لبه pvc و چوب کاج روسی، براورد قیمت طبقه بندی با ام دی اف

قفسه و طبقه بندی کمد چوبی , انواع قفسه بندی, از کمد دیواری تا کتابخانه
قفسه و طبقه بندی کمد چوبی , انواع قفسه بندی, از کمد دیواری تا کتابخانه

قفسه بندی و طبقه بندی کمد و دکوراسیون با ام دی اف ، براورد قیمت قفسه بندی ام دی اف و چوب ، قفسه بندی ام دی اف مغازه

ایده طبقه بندی و تقسیم بندی کمد دیواری ، چگونه طیقه بندی کنیم
ایده طبقه بندی و تقسیم بندی کمد دیواری ، چگونه طیقه بندی کنیم

قیمت ساخت قفسه ام دی اف، قیمت ساخت قفسه ام دی اف مغازه ، طبقه بندی کمد دیواری با ام دی اف و چوب

خدمات نجاری و قفسه بندی ، اجرای کمد دیواری داور و قفسه بندی کمد
خدمات نجاری و قفسه بندی ، اجرای کمد دیواری داور و قفسه بندی کمد

قفسه بندی و طبقه بندی ام دی اف، قیمت ساخت قفسه ام دی اف، خرید و قیمت قفسه mdf طبقه، قفسه ام دی اف- طراحی و نصب انواع قفسه های چوبی و mdf

درب چوبی قفسه , درب انباری , درب چوبی
درب چوبی قفسه , درب انباری , درب چوبی

قفسه ام دی اف برای مغازه، طرح قفسه ام دی اف برای مغازه،انواع قفسه ام دی اف،نصب قفسه ام دی اف

پارتیشن، پارتیشن چوبی ثابت , قفسه کتاب، قفسه، قفسه و طبقه بندی چوبی
پارتیشن، پارتیشن چوبی ثابت , قفسه کتاب، قفسه، قفسه و طبقه بندی چوبی

جدیدترین ایده‌ها و مدل‌های طبقه بندی کمد دیواری با براورد قیمت تقسیم بندی و قفسه بندی کمد دیواری با عمق زیاد

اجرای طبقه بندی کمد دیواری در تهران، طبقه بندی کمد دیواری برای لباس خاوران، طبقه بندی کمد دیواری ساده

قیمت طبقه بندی کمد دیواری ،طبقه بندی کمد دیواری ریلی

WhatsApp us