چوب پالونیا چه قیمتی دارد

سوال یک کاربر از مجموعه فن و هنر : در این بخش به سوالات یکی از مشتریان سایت پاسخ داده میشود و در انتها مقالاتی برای اطلاع بیشتر شما گرداوری شده است .

سوال :  شما تخصصت چوبه، از چوب پالونیا اطلاعاتی داری؟

جواب : ما فقط چوب روس کار میکنیم- چوب پالونیا در ایران موجود نیست . اگر هم باشد باید کار شناسی شود.

سوال : شما کارتون درسته. سایتتون رو چند وقتیه بررسی میکنم، خیلی خوب و پرحوصله کار انجام میدید و کیفیت کاراتون هم بالاست
نظر تخصصیتون، اگه چوب پالونیا پیدا بشه، تخمین قیمتیش چقدر میشه؟ بدرد ترمو میخوره؟
کیفیت چوبش چطوره اصلا؟

جواب : چون با این چوب هیچ کسی تو ایران کار نکرده، عملا هیچ کسی نمیتونه نظر بدهد.


هر اقلیمی چوبش خاص همون اقلیم هست. مثلا راش ایران با گرجستان و راش اروپا، زمین تا آسمون فرق میکنه.


شما باید صبر کنید تا درخت ها به سن برداشت برسند، بعد خشکش کنید و بصورت الوار های بزرگ به نجار بسپارید. آنوقت میشه قیمت دقیق دربیاد

جواب : شما الان کجای کار هستید؟ درخت دارید یا تازه میخواهید شروع کنید.

پاسخ کاربر : تازه میخوام شروع کنم

راهنمایی :

به نظر من همه تخم مرغ هارا داخل یک سبد نگذارید، چوب صنوبر، و یا بخشی از سرمایه را به کاری دیگر که زود بازده تر است اختصاص دهید. در کل چوب پالونیا با توجه به چیزهایی که می‌گویند، شبیه یک معجزه است. می‌گویند چوبی محکم و سبک است در حالی که قوانین فیزیک می‌گوید هر چوبی که محکم است سنگین هم هست. پس بهتر است با احتیاط عمل کنید. شاید فقط دارند بازار گرمی می‌کنند.

کاربر : بله البته. چوب مقاومی نیست. از روسی کمی نرمتره

اطلاعات گرداوری شده از اینترنت و ترجمه از زبان انگلیسی به فارسی 

در برخی از کلمات مجبور شدیم از ترجمه واژه به واژه استفاده کنیم تا منظور نویسنده دستکاری نشود .

 آیا چوب پائولونیا قوی است؟

چوب پالونیا به رنگ بلوند است – یک چوب سخت از خانواده برگریز است که به رنگ طلایی نورانی و  ابریشمی است  . اگرچه این درختان خیلی سریع رشد می کنند ، اما دانه بندی چوب سبک و شخصیت زیادی دارد. … این چوب سبک ، اما قوی است و در هنگام استفاده از میخ یا پیچ ، ترک و شکافته نمی شود.

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

آیا چوب پائولونیا گران است؟

فروشندگان می گویند ، امروزه چوب های درجه یک ممکن است به قیمت 10 تا 15 دلار برای یک تخته داشته باشند ، و آنها می گویند که پولونانیا با ارزش ترین چوب جنگل های شرقی است. یک تخته 12 فوت ، در انتهای کوچک 20 اینچ ، با طول 200 پای حدود  3000 دلار می ارزد .

ماشین آلات چوبی بر روی Paulownia به خوبی کار می کند ، از نظر ابعادی بسیار پایدار است و حتی در صورت قرار گرفتن در معرض عناصر مخرب در فضای باز ، تاب پیچ ، ترک یا شکاف ندارد. Paulownia دارای ویژگی های ماشینکاری و نجاری مشابه NW Red Cedar است و تحت تأثیر رطوبت  قرار نمی گیرد. Paulownia در برابر موریانه مقاومت طبیعی دارد.

Paulownia به طور طبیعی از شمال به جنوب چین رشد می کند و ارقام مختلف با توجه به تحمل های خاص اقلیمی و اکولوژیکی ارقام خاص در این منطقه وسیع تغییر می کنند ، در نتیجه تراکم یا وزن مخصوص چوب با توجه به تنوع و شرایط رشد متفاوت است.

برای دهه ها ، صنعتگران ژاپنی از این چوب مورد احترام در مبلمان های تشریفاتی ، کفش (چنگال) آلات موسیقی ، قالب سازی های تزئینی ، پرتوهای سازه ای چند لایه و ظروف حمل و نقل استفاده کرده اند.


ویژگی های فیزیکی پولونیا
Paulownia وزن کم 17 تا 21 پوند در هر فوت مکعب نسبت به بلوط سرخ Appalachian با 39 تا 41 پوند در هر فوت مکعب دارد.


هوا Paulownia در 30 تا 60 روز بدون شکاف، پیچ و تاب ، ترک خوردگی یا تقسیم خشک می شود. خشک کردن كیلن بسته به پیكربندی كوره خشك ، اسب بخار و ابعاد چوب 36 تا 60 ساعت طول می كشد.
Paulownia در برابر پوسیدگی و پوسیدگی مقاوم است به شرط آنکه در تماس دائمی با زمین نباشد.
گونه Paulownia با توجه به واریته در تخلخل متفاوت است اما در مقایسه با صنوبر 70 تا 72٪ از 75 تا 88٪ متغیر است.


مقاومت در برابر آتش از ویژگی های کلیه Paulownia ، دمای احتراق 420 تا 430 درجه سانتیگراد نسبت به میانگین چوب سخت در 220 تا 225 درجه سانتیگراد است.
تراکم گونه های Paulownia @ 10٪ م

یزان رطوبت بسته به نوع و شرایط رشد بسته از 17.8 تا 23.2 است.


هدایت حرارتی Paulownia بسیار پایین است و به این ترتیب به آن خواص عایق گرما / خنک عالی می دهد.


ترکیب شیمیایی گونه های Paulownia: همی سلولز پنتوزان 22 تا 25٪. سلولز 46 تا 49 درصد. لیگنین 21 تا 23٪ آب 7 تا 8٪ خاکستر .50 تا 1.1٪ فیبر 58.5 تا 60.1٪

پائولونیا یک جنس از هفت الی 17 گونه (بسته به قدرت طبقه بندی) از گیاهان گلدار در خانواده پالونیاییان ، در جهت نعناسانان . آنها در چین ، جنوب تا شمال لائوس و ویتنام حضور دارند و مدتهاست که در جای دیگری در شرق آسیا کشت می شوند، به ویژه در ژاپن و کره که بومی هستند.

این کشور در سال 1844 از اروپا و آسیا به آمریکای شمالی معرفی شد و در آنجا به عنوان یك درخت زینتی عجیب و غریب مورد استفاده قرار گرفت . میوه های آن ( کپسول های گیاه شناسی ) نیز به عنوان مواد بسته بندی برای کالاهایی که از شرق آسیا به آمریکای شمالی حمل می شدند ، استفاده می شد ، و به باغهای Paulownia منتهی می شد و در آنجا در نزدیکی بنادر اصلی ریخته می شدند. این درخت در باغهای ایالات متحده برجسته باقی نمانده است ، بخشی از آن به دلیل میوه های قهوه ای غلیظ آن که بعضی ها آن را زشت می دانند. در بعضی مناطق از کشت گریزان شده و در توطئه های آشفته یافت می شود. برخی مقامات آمریکایی جنس را گونه تهاجمی می دانند ،   اما در اروپا ، جایی که در باغ ها نیز پرورش می یابد ، تهاجمی تلقی نمی شود.

جنس، در اصل Pavlovnia اما در حال حاضر معمولا املای زمرموزه ، به افتخار نامگذاری شد آنا Paulowna، همسر ملکه هلند (1795-1865)، دختر تزار پل اول روسیه . به همین دلیل “درخت شاهزاده خانم” نیز خوانده می شود. 

درختان پالاونیا در هر سال 20 میلیون بذر ریز تولید می کنند. با این حال ، دانه ها از نظر زیست توده خاک بسیار مستعد هستند و فقط در خاکهای استریل (مانند خاک های بعد از آتش سوزی و در دمای بالا ) به خوبی استعمار می کنند . خاک خوب زهکشی شده نیز ضروری است. مزارع موفق معمولاً گیاهانی را خریداری می کنند که بطور حرفه ای از قلمه های ریشه یا نهال کاشته شده اند .   اگرچه دانه ها ، نهال ها و ریشه های درختان بالغ حتی مستعد پوسیدگی هستند ، اما چوب برای ساخت قایق و تخته های گشت و گذار استفاده نمی شود. ( ترجمه واژه به واژه ) 

درختان می توانند در کمتر از 10 سال به بلوغ برسند و از چوب های سبک  ، به اندازه چوب هیزم ، با نسبت مقاومت به وزن حتی بالاتر از چوب بالسا تولید کنند.  

به عنوان یک محصول جنگلی Paulownia دقیقاً در شرایط مورد نیاز خود عمل می کند ، عملکرد خوبی در خاک زهکشی بسیار خوب ، با بارندگی در تابستان یا در دسترس بودن آب آبیاری دارد. [ نیاز به استناد ] Paulownia که در مزارع رشد می کند ، عموماً دارای انگشترهای رشد زیادی است ، به این معنی که نرم و دارای ارزش کمی است. چوب با حلقه هاي رشد نزديك سخت تر و از ارزش بيشتري برخوردار است. [ نیاز به استناد ] Paulownia به سرعت در حال رشد است. در سن یک جوان تا 20 فوت در یک سال. برخی از گونه های مزارع Paulowniaرا می توان برای چوب های اره ای در حدود 5 سال برداشت کرد. پس از برداشت درختان ، آنها از سیستم ریشه موجود خود بازسازی می شوند و به آنها نام “درخت ققنوس” می دهند. [ نیاز به استناد ]

پالاونیا در سیستم های آگروارستری چینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به سرعت رشد می کند ، چوب آن سبک است اما قوی ، گل های آن غنی از شهد است ، برگ های آن برای حیوانات مزرعه علوفه خوبی ایجاد می کند ، دارای ریشه های عمیق است و دیر برگ آن است. تاج پوشش کاملاً پراکنده است به طوری که محصولات زیر آن هر دو به اندازه کافی نور برای رشد و پناه گرفتن دریافت می کنند .  

Paulownia در ژاپنی به عنوان kiri ( 桐 ) شناخته شده است ، به طور خاص با اشاره به P. tomentosa . همچنین به عنوان “درخت شاهزاده خانم” شناخته می شود. زمرموزه است دوشنبه از دفتر نخست وزیر و همچنین به عنوان خدمت به نماد کابینه و دولت (در مقابل در قبال گل داودی بودن امپریال مهر ژاپن ). [ نیاز به استناد ] این یکی از لباس های موجود در حنفودا است که مربوط به ماه دسامبر است. [ نیاز به استناد ] ژاپن: دائرyclالمعارف مصور می گوید:

چوب Paulownia بسیار سبک ، ریز دانه و مقاوم در برابر پیچ و تاب است. این چوب سریعترین رشد چوب سخت است. برای سینه ، جعبه و قلاب ( گیرا ) استفاده می شود. چوب برای ساختن ذغال برای طراحی و پودر برای آتش بازی سوخته است ، پوست آن به یک رنگ تبدیل می شود . چوب های خاکستری نقره ای برای کارتهای ویزیت ویژه به تخته های چوبی خرد شده است. 

در چین ، کره و ژاپن برای ساخت کمان ویولن و تار سازهای موسیقی زهی مانند guqin ، guzheng ، pipa ، koto و gayageum از اهمیت ویژه ای برخوردار است .   [ نیاز به استناد ] اخیراً از آن به عنوان ماده بدنه برای گیتارهای برقی کم هزینه استفاده می شود ، به عنوان هسته اسکی های سبک وزن ، و برای هسته های موج سواری.   در گیتارها به عنوان بدنه اصلی مورد استفاده قرار می گیرد ، سپس در زیر چوب با دوام تر لمینت می شود. [ نیاز به استناد ]

گونه ها
گونه های آزمایش شده و تأیید شده:  

Paulownia kawakamii
Paulownia tomentosa
Paulownia catalpifolia
Paulownia coreana ( Paulownia tomentosa var. coreana )
Paulownia x taiwaniana
Paulownia elongata
Paulownia fargesii
Paulownia fortunei – درخت اژدها.  
گونه های بالقوه ، ترکیبی و مترادف:

Paulownia glabrata
Paulownia grandifolia
Paulownia imperialis
Paulownia australis
Paulownia lilacina
Paulownia longifolia
Paulownia meridionalis
Paulownia mikado
عود مجدد Paulownia
Paulownia rehderiana
Paulownia shensiensis
Paulownia silvestrii
Paulownia thyrsoidea
Paulownia duclouxii
Paulownia viscosa

گالری عکس تخته و الوار چوب پالونیا :

WhatsApp us