معرفی درخت و چوب پالونیا

Paulownia tomentosa – امپراطور (پرنس ) درختان

پـالونیــا   ( Paulownia tomentosa)
نـام خانـواده (Scrophulariaceae)

پالونیا (نام علمی: Paulownia) نام یک سرده از تیره پالونیاییان در راسته نعناسانان است. این سرده بسته به روش طبقه‌بندی، ۶ تا ۱۷ گونه دارد.

درخت زیبای پالونیا

درخت زیبای پالونیا

درخت زیبای پالونیا

درخت زیبای پالونیا

درختی زیبا با برگ های بزرگ و گل های خوشه ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده اند و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده اند.

این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود.

پالونیا در ایران 
حدودا  10 سال است که پالونیا وارد کشور ما شده و در استان گلستان کشت می‌شود.
این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد ، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.

Paulownia

میز چوب پالونیا

نام مشترک (ها): زمرموزه، رویال زمرموزه، شاهزاده خانم درخت، کیری

نام علمی: پالونیا

توزیع: بومی شرق آسیا؛ همچنین در شرق، شمال امریکا کاشته

اندازه درخت: 30-65 فوت (10/20 متر) ارتفاع، 2/4 فوت (0.6-1.2 متر) قطر تنه

به طور متوسط وزن خشک: 18 پوند / FT3 (280 کیلوگرم / M3)

وزن مخصوص (عمومی، 12٪ MC): 0.25، 0.28

Janka سختی: 300 پوند (1330 N)

مدول پارگی: 5480 پوند / IN2 (37.8 مگاپاسکال)

مدول الاستیک: 635،000 پوند / IN2 (4.38 گیگا پاسکال)

خرد کردن قدرت: 3010 پوند / IN2 (20.7 مگاپاسکال)

انقباض: یاطاقان: 2.4٪، مماسی: 3.9٪، حجمی: 6.4٪، T / نسبت R: 1.6

Paulownia

Paulownia

رنگ / ظاهر: شرکت Heartwood معمولا قهوه ای مایل به خاکستری کم رنگ، گاهی اوقات با یک مایل به قرمز یا رنگ متمایل به رنگ ارغوانی. برون چوب سفید رنگ پریده به وضوح از درون چوب مشخص نیست. ظاهر کلی (هر دو چوب و درخت خود را) است بر خلاف کاتالپا، یکی دیگر از چوب های جنگلی سبک و متخلخل است.

پالونیا

پالونیا

دانه / بافت: دانه به طور کلی راست است، با درشت، بافت ناهموار است. منافذ بسیار بزرگ را زمرموزه راه راه، متخلخل نگاه.

Endgrain: حلقه متخلخل، گاهی اوقات نیمه حلقه متخلخل؛ 3-5 ردیف منافذ earlywood بسیار بزرگ، متوسط تا منافذ کوچک latewood؛ tyloses مشترک؛ رشد حلقه مجزا؛ اشعه بدون لنز قابل مشاهده است. شبیه بال پارانشیم (بالدار و قرص)، همریز، و متحد.

مقاومت پوسیدگی: گزارش شده که دوام مقاومت پوسیدگی مورد، با ویژگی های آب و هوایی مناسب و معقول، هر چند مستعد ابتلا به حمله حشرات.

کارایی: با توجه به دانه راست و وزن سبک، زمرموزه است بسیار آسان برای کار. با این حال، با توجه به محتوای سیلیس بالا در برخی درختان، چوب می تواند اثر blunting قوی بر روی لبه برش دارند. طول می کشد یک طیف گسترده ای از چسب، لکه ها، و پس از اتمام است.

بو: بدون بو.

آلرژی / سمیت: علاوه بر خطرات بهداشتی استاندارد در ارتباط با هر نوع گرد و غبار چوب، هیچ واکنش سلامت بیشتر با زمرموزه همراه بوده است. مقالات چوب آلرژی و سمیت و غبار چوب ایمنی برای اطلاعات بیشتر ببینید.

چوب پالونیا

چوب پالونیا

قیمت گذاری / در دسترس بودن: زمرموزه به ندرت برای فروش در ایالات متحده ارائه شده، هر چند آن را در واقع در مزارع رشد کرده و صادرات به ژاپن، که در آن تقاضا برای چوب بسیار بالاتر است. قیمت ها هستند که به احتمال زیاد به بالا برای یک گونه داخلی.

چوب پالونیا

چوب پالونیا

پایداری: این گونه های چوبی در این فهرست نیست در CITES ضمائم و یا در فهرست قرمز IUCN از گونههای در معرض خطر.

کاربردهای رایج: تخته سه لا، روکش، مبلمان، جعبه، محصولات چوبی / نمای سایدینگ، آلات موسیقی (گیتار برقی و بدن)، کفش چوبی، کنده کاری، و دیگر اقلام تخصص کوچک است.

نظرات: دیگر بالسا. زمرموزه است در برنامه های کاربردی که در آن یک چوب بسیار سبک وزن و (در عین حال نسبت قوی) مورد نیاز است استفاده می شود. به طور گسترده ای در ژاپن برای ساخت و ساز از کوتو (یک ساز زهی)، و همچنین سایر آیتم های خانگی، که در آن چوب است که به عنوان کیری اشاره استفاده می شود. زمرموزه یکی از سریع ترین درختان در حال رشد در جهان، قادر به رشد بیش از هفت پا در هر سال به عنوان یک نهال است. اما در حالی که آن را بسیار قدردانی و کشت در آسیا، زمرموزه آمده است در نظر گرفته شود گونه های مهاجم در ایالات متحده است.

زمرموزه پس از ملکه آنا Pavlovna روسیه (1795-1865) نامگذاری شد، و گاهی اوقات به نام رویال زمرموزه یا شاهزاده درخت.

پالونیا

پالونیا

پالونیا

پالونیا

پالونیا

پالونیا

آنها گاه با گل‌میمونیان مشترک دانسته می‌شوند. گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند. پالونیاها درختان برگریزی هستند که برگ قلبی شکل و شکوفه‌هایی شبیه به گل انگشتانه دارند. این درختان به نام دوشس آنا پاولونا (Anna Pavlovna؛ ۱۷۹۵–۱۸۶۵)، دختر پاول یکم تزار روسیه نامگذاری شده است. درختی زیبا با برگ های بزرگ و گل های خوشه ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده است. این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا از اواسط دهه هشتاد وارد ایران شده و در استان گلستان کشت می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد ، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.


ویژگی های درخت پالونی
از ویژگی های درخت پالونیا می توان به موارد زیر اشاره كرد:

• مقاومت به كم آبی • مقاومت به خاكهای آهكی و گچی • مقاومت به خاكهای با زهكش بد • مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل كاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و كشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است.

پالونیا دارای پوست خاکستری، قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن دردرختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. شاخه های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده اند و رشد شاخه ها بصورت انشعابات دوشاخه ایی کاذب است. برگها در درختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می‌باشد. گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند ، میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله باد پراکنده می¬شوند. پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گل¬های خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی كه در گل كامل است، تماشایی ست، خوشه¬های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل¬های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی كه در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می¬باشد. این درخت ارتفاعی بین 8 تا 12 متر دارد و حدود 8 متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می¬شود و به این منظور به طور گسترده در کشور چین کاشته می¬شود. این گیاه، درختی است با برگ¬های پهن و بسیار بزرگ به طول 30سانتی متر و عرض تا 20سانتی متر و قلبی شكل. عمر زیستی این درخت به طور متوسط 300 سال است.

پالونیای شهبانو یا درخت شاهزاده خانم

پالونیای شهبانو یا درخت شاهزاده خانم (نام علمی: Paulownia tomentosa) نام یک گونه از تیره پالونیاییان از راسته نعناسانان است.

این درخت برگ ریز ، بومی مرکز و غرب چین است ولی در امریکا نیز کشت می‌شود.

پالونیای شهبانو چندین سال پیش به ایران وارد شده و به دلیل گلهای خوشه مانندش به عنوان درخت زینتی در استان گلستان کاشته می‌شود.

منبع : ویکی پدیا 

WhatsApp us