0 Items

نکات مثبت و منفی درباره چوب کاج در دکوراسیون و مبلمان چوبی 

آیا چوب کاج برای مبلمان مناسب است؟ جوانب مثبت و منفی آن

درخت کاج از یک چوب نرم‌تر نسبت به چوب درختان پهن برگ است، این درخت سوزنی برگ از نوع نرم چوب می باشد. درختان کاج در تمام نیمکره شمالی رشد می کنند از شمال ایران گرفته تا، جنگل های سیبری و جنگل های شمال امریکا و کانادا می روید.

چوب کاج مقاومت بالایی در برابر شک دارد و همین امر باعث می شود که برای بسیاری از قطعات مبلمان گزینه ای کامل باشد. تمایل به استفاده از چوب کاج با توجه به ماهیت نرم تر آن در مرحله ساخت مبلمان راحت تر است.

بطور کلی از چوب کاج برای دکوراسیون سبک روستیک و سنتی استفاده می شود. البته مد و دکوراسیون در حال تغییر به استفاده از چوب طبیعی در سبک معاصر است.

چوب کاج

چوب کاج

رنگ چوب کاج

چوب کاج از نظر رنگی یک چوب معمولی است. این چوب با رنگ سفید خامه ای تا نخودی، زرد و نارنجی دیده می شود ، اگرچه سایه ها، بافت و نقش در گونه های مختلف و حتی در یک تخته تا حدی متفاوت است. برخی از تخته ها سفید هستند، برخی متمایل به زرد هستند، این چوب با رنگ روشن باعث شده تا هر رنگی را بتوان بر روی آن اجرا کرد. منظور از رنگی، رنگ هایی است که بوسیله استر هایی مانند رنگ گردویی، رنگ فندقی ایجاد می شود است. یا اگر بخواهید می‌توانید از یک لاک شفاف بر روی چوب استفاده کنید تا دقیقا بافت و رنگ چوب طبیعی را داشته باشید.

دیوارکوب سبک روستیک , چوب کاج کهنه کاری شده

دیوارکوب سبک روستیک , چوب کاج کهنه کاری شده

کاج همچنین دارای یک گره برجسته با رنگ گره های تیره تر از خود چوب است که جلوه خاصی به آن می بخشد. برخی عاشق این گره ها و نقوش بعد از آن هستند.

آیا چوب کاج برای مبلمان مناسب است؟

چوب کاج بسیار متفاوت است ، بسته به هدف شما انتخاب خوبی برای مبلمان است . کاج ماده ای مقاوم در برابر ضربه و مناسب برای مبلمان است ، به خصوص اگر سبک های روستیک یا کانتری را دوست دارید. با گذشت زمان ، بر روی چوب کاج یک سطح پتینه به دست می آورد که کیفیتی مانند کارهای آنتیک به آن می بخشد ، این ظاهری جذاب برای برخی از افراد است.

دیوارکوب سبک روستیک , چوب کاج کهنه کاری شده

دیوارکوب سبک روستیک , چوب کاج کهنه کاری شده

جوانب مثبت و منفی برای چوب کاج :

مبلمان کاج بسته به نیاز شما دارای مجموعه ای از جوانب مثبت و منفی است. موارد زیر را در مورد مبلمان چوب کاج در نظر بگیرید :

قیمت: مبلمان کاج اغلب ارزان تر از نسخه بلوط با همان قطعات است. رشد سریع درختان کاج دلیل اصلی این اختلاف قیمت است. درختان کاج از مراقبت کمتری برخوردار بوده و از زمان کمتری برای بازاریابی چوب برخوردار هستند که این امر به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا چوب را با قیمت کمتری بفروشند. اگر در درجه اول روی قیمت متمرکز هستید ، کاج یک گزینه جذاب است.

رنگ: به دلیل رنگ کم رنگ یا روشن نزدیک به سفید ، مبلمان کاج با سایر مبلمان منزل شما به راحتی ست و مطابقت پیدا می کند . این چوب از زیبایی ظاهری و نقوش متنوعی برخوردار است که با رنگ های مختلف دیوار ، الگوهای و سایر جزئیات در دکوراسیون شما هماهنگی خوبی خواهد داشت .

گزینه هایی برای تغییر رنگ: چوب کاج به آسان، برای رسیدن به رنگ دلخواه شما رنگ پذیری دارد . این به شما گزینه های متنوعی از جمله پتینه و رنگ را می دهد. همچنین می توانید با انتخاب یک کت شفاف به رنگ طبیعی چوب برسید

.

سختی:چوب کاج نسبتا سخت و بسیار انعطاف پذیر است. این باعث می شود در مبلمان مورد استفاده از آن دوام و استحکام بالایی داشته باشد. این چوب به اندازه بلوط قوی نیست ، اما هنوز هم دوام را ارائه می دهد.

سبک تر وزن: در حالی که مبلمان ساخته شده از چوب کاج نسبتاً سنگین و محکم است ، ولی از چوب بلوط سبک تر است. وقتی وزن قطعات سبک تر می شود وزن سبک تر است. تنظیم مجدد و حرکت مبل در منزل با وزن کمتر راحت تر است ، بنابراین اگر دوست دارید ظاهر اتاق خود را تغییر دهید کاج را در نظر بگیرید.

مقاومت در برابر شوک: کاج در مقابل شوک مقاوم است ، که باعث به حداقل رساندن آسیب در برابر ضربه می شود.

 .

چوب کاج

چوب کاج , گره چوب کاج

نمای متمایز: کاج با گره های تیره و رنگ چوب سبک ظاهری کاملاً مشخص دارد. اگر این سبک متناسب با ترجیحات شما باشد ، آن ظاهر متفاوت فایده ای دارد که باید در نظر بگیرید.

عوارض کمتر محیطی: از آنجا که درختان کاج خیلی سریع رشد می کنند ، درختان قطع شده به زودی با رشد جدید جایگزین می شوند. درختان کاج در مزارع یا جنگل ها با تأثیر اندکی بر روی زیستگاههای طبیعی رشد خوبی دارند ، در حالی که بلوط مورد استفاده در مبلمان معمولاً از جنگلهای قدیمی می باشد .

مقاوم در برابر کوچک شدن و تورم: در حالی که هر چوب به دلیل اختلاف در رطوبت و دما می تواند کوچک و متورم شود (انقباض و انبساط) ، کاج در مقابل این نوع صدمه مقاوم است. کاج با به حداقل رساندن این ضعف در برابر  کوچک شدن و تورم ، شکل اصلی خود را حفظ می کند.

چوب کاج

چوب کاج

 :همچنین برخی از منفی ها در مورد مبلمان کاج در نظر گرفته شده است. برخی از این منفی های بالقوه عبارتند از

نکات منفی چوب کاج

تطبیق پذیری کمتری از سبک: در حالی که کاج می تواند برای بیشتر سبک ها کار شود ، اما تمایل دارد که بیشتر به یک سازه با سبک کانتری یا نگاه روستیک متمایل شود. اگر سبک مدرن تری را ترجیح می دهید ، ممکن است کاج با سلیقه شما مطابقت نداشته باشد.

افزایش علائم سایش: چوب کاج در برابر سایش مقاومت کمتری نسبت به چوب بلوط دارد . کاج می تواند به راحتی دندانه دندانه شود، می‌توانید با ناخن آن را کند و خراش دهید. اگر قصد دارید قطعه را به طور نامحدود نگه دارید ، بلوط احتمالاً انتخاب بهتری است.

نگهداری بیشتر: به دلیل تمایل به خراشیدن ، آسیب دیدن و به دست آمدن سطح پتینه به مرور زمان ، چوب کاج نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به چوب بلوط دارد. اگر به ظاهر چوب های سالخورده توجه نکنید ، می توانید با نگهداری کمتری روبرو شوید. با این حال ، اگر می خواهید وضعیت اصلی مبلمان کاج را حفظ کنید ، ممکن است لازم باشد که قطعه را مجدداً اصلاح کرده و آسیب هایی را که ایجاد می کنید ، ترمیم کنید.

امکان گره بیش از حد: هنگام انتخاب مبلمان چوب کاج ، مراقب گره های سیاه، گره های سوراخ و گره هایی که در حال افتادن هستند باشید.
گره بیش از حد می تواند باعث ضعف در مبلمان شود. برای اطمینان از خرید یک قطعه با ساخت و ساز با کیفیت ، یک تولید کننده معتبر را انتخاب کنید.

با تشکر از توجه شما

چوب کاج

چوب کاج

چوب کاج

چوب کاج

چوب کاج

چوب کاج

WhatsApp chat