پلای وود یا تخته لایی یا سلایی

همه چیز درباره تخته های چند لایی ( پلای وود )

در گذشته در ایران به پلای وود سه لایی می گفتند امروز با وجود تخته هایی چند لایی بسیار با کیفیت استفاده از این محصول در حال افزایش است . این محصول بدلیل تراکم , وجود نوع مقاوم در برابر رطوبت و کیفیت بالایی که دارد برای ساخت انواع درب و دکوراسیون چوبی استفاده می شود .

تخته سلایی , پلای وود
تخته سلایی , پلای وود

تخته های چند لایی همانطور که از نامش پیدا است از لایه های چوب که روی هم تحت فشار چسبیده شده اند ساخته می شود . این لایه ها فرد هستند و به شکل راه و پود یعنی با رگه 90 درجه نسبت به هم روی هم پرس و چسبیده می شوند . به همین خاطر این ورق ها کمترین میزان کج کردن و ترک خوردن را دارند .

تخته سه لایی

کفپوش گردو سبک روستیک
کفپوش گردو سبک روستیک

ورق های سلایی در ضخامت های 4 میل ، 6 ، 9 ، 15 ، 18 ؛ 24 ، و بالاتر در بازار موجود است

شرکت های مطرح و برند تولید کننده ورق های چند لایی روسیه , پلمایر آلمان و بسیاری شرکت های دیگر هستند که از نظر کیفیت باهم متفاوت هستند . ایران هم ورق سه لایی تولید میکند که هنوز از نظر استاندارد فاصله زیادی با استاندارد های روز دنیا دارد .

پلی وود , تخته های چند لایی ، سه لایی ، تخته هفت لایی
پلای وود , تخته های چند لایی ، سه لایی ، تخته هفت لایی

تخته های سلایی از خانوانده چوب های مهندسی شده هستند مثل ورق osb یا ورق ام دی اف یا نئوپان . این ها همه چوب های مهندسی شده هستند که از ذرات یا لایه ها و یا تکه های چوب با چسب و رزین ساخته می شوند .

از پلای وود برای ساخت کفپوش و پارکت بسیار استفاده میشود . همچنان در ساخت قالب , ساخت درب کابینت , رویه درب , و … نیز استفاده می شود .

ساخت کف پله و پیشانی پله از ورق پلای وود

پله چوبی کف پله سه لایی
پله چوبی کف پله سه لایی

تخته سه لایی پلای وود


اطلاعات عمومی ترجمه :

صفحات پلای وود

همه تخته‌لایه‌ها رزین و ورق‌های الیاف چوب را به هم متصل می‌کنند ( سلول‌های سلولزی بلند، قوی و نازک هستند) تا یک ماده مرکب را تشکیل دهند . این تناوب دانه ها دانه بندی متقاطع نامیده می شود و چندین مزیت مهم دارد: میل چوب به شکافتن در هنگام میخ زدن در لبه ها را کاهش می دهد. انبساط و انقباض را کاهش می دهد و ثبات ابعادی را بهبود می بخشد. و استحکام پانل را در تمام جهات ثابت می کند. معمولاً تعداد لایه‌های فرد وجود دارد، به طوری که ورق متعادل می‌شود – این تاب خوردگی را کاهش می‌دهد. از آنجایی که تخته سه لا با دانه هایی که روی یکدیگر قرار دارند و با تعداد عجیبی از قطعات کامپوزیتی به هم چسبیده است، سختی بالایی عمود بر جهت دانه بندی لایه سطحی دارد.

ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی
ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی

تاریخچه تخته سه لایی ( پلای وود )

مصریان و یونانیان باستان چوب را نازک می تراشیدند و آن‌ها را در لایه‌هایی با دانه‌ها در جهات عمود بر هم می‌چسبانند زیرا چوب‌های ریز کم بود. اعتقاد بر این است که این کار صرفاً برای اهداف آرایشی و اقتصادی انجام شده است، اما مشخص شد که جایگزین عالی برای چوب خالص است زیرا انعطاف‌پذیری را کاهش می‌دهد و آن را به یک مصالح ساختمانی همه کاره تبدیل می‌کند.

در سال 1797 سر ساموئل بنتام ( مهندس و میکانیک سرشناس انگلیسی ) برای ثبت اختراع چندین ماشین برای تولید روکش درخواست کرد . او در درخواست‌های ثبت اختراع خود، مفهوم لمینیت چند لایه روکش با چسب را برای تشکیل یک قطعه ضخیم‌تر توصیف کرد – اولین توصیف از آنچه ما اکنون تخته سه لا می‌نامیم. بنتام یک مهندس نیروی دریایی بریتانیایی بود که اختراعات کشتی‌سازی زیادی به اعتبار خود داشت. ونیرها در زمان بنتام به صورت صاف اره شده ، بریده بریده یا ربع اره ( نوعی روش برش تنه درخت است ) شده بودند . یعنی در امتداد یا در سراسر کنده درخت را به صورت دستی در زوایای مختلف نسبت به دانه برش دهید و در نتیجه عرض و طول محدود کنید.

ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی
ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی

حدود پنجاه سال بعد ، امانوئل نوبل ، پدر آلفرد نوبل ، متوجه شد که چندین لایه نازک‌تر چوب که به هم چسبیده‌اند، از یک لایه ضخیم چوب قوی‌تر هستند. او با درک پتانسیل صنعتی چوب چند لایه، ماشین تراش دوار را اختراع کرد .

سابقه کمی از اجرای اولیه ماشین تراش دوار و تجاری سازی متعاقب آن تخته سه لا به صورتی که امروزه آن را می شناسیم وجود ندارد، اما فرهنگ لغت فرانسوی رابرت در نسخه 1870 خود، روند تولید روکش تراش چرخشی را در مدخل خود Déroulage شرح می دهد. بنابراین می توان فرض کرد که تولید تخته سه لا تراش دوار در دهه 1860 در فرانسه یک فرآیند تثبیت شده بود. تخته سه لا در سال 1865 وارد ایالات متحده شد و تولید صنعتی در آنجا اندکی پس از آن آغاز شد. در سال 1928، اولین ورق های تخته سه لا با اندازه استاندارد 4 فوت در 8 فوت (1.22 متر در 2.44 متر) برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی عمومی در ایالات متحده معرفی شد.

ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی
ورق پلای وود روکش بلوط مناسب ساخت انواع کف پله و پله چوبی

هنرمندان از تخته سه لا به عنوان تکیه گاه برای نقاشی های سه پایه برای جایگزینی بوم یا مقوا سنتی استفاده می کنند. تابلوهای هنرمندان آماده برای نقاشی رنگ روغن در تخته سه لایه (سه لایه) در اوایل سال 1880 در نیویورک تولید و فروخته شد .

مشخصات ساختاری

یک پانل تخته سه لا معمولی دارای روکش های صورت با درجه بالاتر از روکش های اصلی است. وظیفه اصلی لایه‌های هسته افزایش جدایی بین لایه‌های بیرونی است که در آن تنش‌های خمشی بالاترین میزان است، بنابراین مقاومت پانل در برابر خمش افزایش می‌یابد. در نتیجه، پانل های ضخیم تر می توانند فواصل بیشتری را تحت بارهای یکسان طی کنند. در خمش، حداکثر تنش در بیرونی ترین لایه ها، یکی در کشش و دیگری در فشار رخ می دهد . تنش خمشی از حداکثر در لایه های سطحی به تقریباً صفر در لایه مرکزی کاهش می یابد. در مقابل، تنش برشی در مرکز پانل و در الیاف بیرونی بیشتر است. تخته سه لا در اروپا را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: تخته چندلای توس (تراکم تقریبی.680 کیلوگرم بر متر مکعب ) ، تخته سه لا مخلوط (تراکم تقریبی.620 کیلوگرم بر متر مکعب ) و تخته چندلای مخروطیان (تراکم 460–520 کیلوگرم بر متر مکعب ) .

ورق پلای وود روکش چوب طبیعی
ورق پلای وود روکش چوب طبیعی

انواع

چوب نرم

تخته چندلای چوب نرم معمولاً از سدر ، صنوبر داگلاس یا صنوبر ، کاج و صنوبر (که در مجموع به عنوان صنوبر ، صنوبر یا SPF شناخته می‌شوند) یا چوب قرمز ساخته می‌شوند و معمولاً برای مقاصد ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شوند.

متداول ترین بعد 1.2 در 2.4 متر (3 فوت 11 در × 7 فوت 10 اینچ) یا بعد امپراتوری کمی بزرگتر 4 فوت × 8 فوت است. ضخامت لایه ها از 1.4 میلی متر تا 4.3 میلی متر متغیر است. تعداد لایه ها – که همیشه فرد است – به ضخامت و درجه ورق بستگی دارد. سقف می تواند از تخته سه لا نازک تر 16 میلی متری ( 5 ⁄ 8 اینچ) استفاده کند. ضخامت کف های زیرین حداقل 19 میلی متر ( 3 ⁄4 اینچ ) است که ضخامت آن به فاصله بین تیرچه های کف بستگی دارد . تخته سه لا برای کاربردهای کف اغلب زبانه و شیار است(T&G)؛ این از حرکت یک تخته نسبت به همسایه خود به سمت بالا یا پایین جلوگیری می کند و زمانی که اتصالات روی تیرچه ها قرار نگرفته اند، کفی محکم ایجاد می کند. تخته سه لا T&G معمولا در محدوده 13 تا 25 میلی متری (1/2 تا 1 اینچ ) یافت می شود.

ورق پلای وود روکش چوب طبیعی
ورق پلای وود روکش چوب طبیعی

چوب سخت

تخته چندلای چوب سخت از چوب درختان دو لپه ای (بلوط، راش و ماهون) ساخته شده و برای مصارف نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. تخته چندلای چوب سخت با استحکام عالی، سفتی، دوام و مقاومت در برابر خزش مشخص می شود. استحکام برشی مسطح و مقاومت ضربه ای بالایی دارد که آن را به ویژه برای سازه های کف و دیوارهای سنگین مناسب می کند. ساخت و ساز تخته سه لا دارای ظرفیت بالایی برای حمل چرخ است. تخته چندلای چوب سخت دارای سختی سطح عالی و مقاومت در برابر آسیب و سایش است.

چوب گرمسیری

تخته سه لا استوایی از گونه های چوب سخت مخلوط از چوب های استوایی ساخته شده است. اصالتاً از منطقه آسیایی است و اکنون در کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی نیز تولید می شود. تخته سه لا استوایی به دلیل تراکم، استحکام، یکنواختی لایه ها و کیفیت بالا نسبت به تخته چندلای چوب نرم برتری دارد. اگر با استانداردهای بالا تولید شود معمولاً در بسیاری از بازارها با قیمتی ممتاز فروخته می شود. تخته سه لا استوایی به طور گسترده در بریتانیا، ژاپن، ایالات متحده، تایوان، کره، دبی و سایر کشورهای جهان استفاده می شود. به دلیل هزینه کم در بسیاری از مناطق برای اهداف ساخت و ساز استفاده می شود. با این حال، جنگل های بسیاری از کشورها، از جمله فیلیپین، مالزی و اندونزی، عمدتاً به دلیل تقاضا برای تولید و صادرات تخته سه لا، بیش از حد برداشت شده اند.

ورق پلای وود روکش چوب طبیعی
ورق پلای وود روکش چوب طبیعی

هواپیما

تخته سه لا با استحکام بالا که به عنوان تخته سه لا هواپیما نیز شناخته می شود، از چوب ماهون، صنوبر و/یا توس با استفاده از چسب هایی با افزایش مقاومت در برابر گرما و رطوبت ساخته می شود. این هواپیما در ساخت گلایدرهای تهاجمی هوایی در طول جنگ جهانی دوم و همچنین چندین هواپیمای جنگنده ، به ویژه پشه ( یک هواپیمای جنگی معروف ) چند منظوره بریتانیایی مورد استفاده قرار گرفت. تخته سه لا با نام مستعار “شگفتی چوبی” برای سطوح بال و همچنین بخش های مسطح مانند دیواره ها و تارهای بال ها استفاده می شد. بدنه دارای استحکام استثنایی از «ساندویچ» لایه-بالسا-لایه چسبان پوسته مونوکوک آن بود. در مقطع بیضوی، در دو نیمه آینه ای مجزا با استفاده از قالب های منحنی شکل گرفت.

تخته چندلای ساختاری هواپیما معمولاً از روکش های چوب ماهون آفریقایی، صنوبر یا توس ساخته می شود که در یک پرس داغ روی هسته های چوب سخت چوب باس و صنوبر یا از روکش های توس اروپایی در سراسر کشور به هم چسبیده اند. Basswood نوع دیگری از تخته سه لا درجه حمل و نقل هوایی است که سبک تر و انعطاف پذیرتر از تخته سه لا چوب ماهون و توس است اما کمی کمتر است استحکام ساختاری تخته چندلای درجه هوانوردی با تعدادی از مشخصات از جمله مواردی که از سال 1931 در قوانین Germanischer Lloyd برای نقشه برداری و آزمایش تخته سه لا برای هواپیما و MIL-P-607 ذکر شده است، ساخته می شود، که مورد آخر نیاز به آزمایش برشی پس از غوطه ور شدن در آب جوش دارد. سه ساعت برای بررسی کیفیت چسب بین لایه ها مطابق با مشخصات است. تخته چندلای درجه هواپیما از سه یا چند لایه توس ساخته می شود که در مجموع ضخامت آن به 0.40 میلی متر (1⁄64 اینچ ) می رسد و بسیار محکم و سبک است.

H-4 Hercules هوارد هیوز از تخته سه لا ساخته شده بود. این هواپیما توسط شرکت هواپیماسازی هیوز با استفاده از فرآیند دورامولد از تخته سه لا و رزین ساخته شده است. روکش چوب تخصصی توسط Roddis Manufacturing در مارشفیلد، ویسکانسین ساخته شد.

تزئینی روکش شده

معمولاً با چوب های سخت از جمله چوب اش ( ون ) ، بلوط ، بلوط قرمز ، توس ، افرا ، چوب ماهون ، شوره (که اغلب به نام های لاوان، مرانتی یا چوب ماهون فیلیپینی نامیده می شود، اگرچه هیچ ارتباطی با ماهون واقعی ندارد)، چوب رز ، چوب ساج و تعداد زیادی از چوب های سخت دیگر مواجه می شوند. . ( ورق های پلای وود با روکش چوب و لایی بسیار عالی و زیبا هستند )

انعطاف پذیر

تخته سه لا انعطاف پذیر برای ساخت قطعات منحنی طراحی شده است، روشی که به دهه 1850 در ساخت مبلمان بازمی گردد. با ضخامت 3 ⁄ 8 اینچ (9.5 میلی متر)، “تخته تکان دادن” یا “تخته خمیده” سه لایه ماهون در ورق های 4 در 8 فوت (1.2 متر × 2.4 متر) با یک دانه مرکزی بسیار نازک عرضه می شود. لایه و دو لایه بیرونی ضخیم تر، یا دانه بلند روی ورق، یا دانه متقاطع. تخته تکان دهنده اغلب پس از اینکه در منحنی مورد نظر شکل گرفت، در دو لایه به هم چسبانده می شود تا شکل نهایی سفت شود و در برابر حرکت مقاومت کند. اغلب، روکش های تزئینی چوب به عنوان یک لایه سطحی اضافه می شوند.

در انگلستان از ورق های روکش تک لایه برای ساخت کلاه لوله اجاق گاز در دوران ویکتوریا استفاده می شد، بنابراین تخته سه لا مدرن انعطاف پذیر گاهی اوقات در آنجا به عنوان “لاه کلاهک ها” شناخته می شود، اگرچه مواد اولیه صرفاً تخته سه لا نبود، اما تک ورق روکش.

دریایی

تخته چندلای دریایی از روکش های بادوام صورت و هسته ساخته می شود و دارای عیوب کمی است بنابراین در شرایط مرطوب و مرطوب عملکرد طولانی تری دارد و در برابر لایه لایه شدن و حمله قارچی مقاومت می کند. ساختار آن به گونه ای است که می توان از آن در محیط هایی که برای مدت طولانی در معرض رطوبت است استفاده کرد. هر روکش چوبی از چوب های سخت گرمسیری خواهد بود، دارای شکاف ناچیزی در هسته است، که احتمال به دام افتادن آب در تخته سه لا را محدود می کند و از این رو یک چسب جامد و پایدار ایجاد می کند. این چسب از چسب ضد آب و هوا و جوش (WBP) مشابه بیشتر تخته چندلای بیرونی استفاده می کند.

تخته چندلای دریایی را می توان مطابق با BS 1088 طبقه بندی کرد که یک استاندارد بریتانیایی برای تخته چندلای دریایی است و IS:710 دفتر استانداردهای هند (BIS) برای تخته سه لا درجه دریایی است. استانداردهای بین المللی کمی برای درجه بندی تخته چندلای دریایی وجود دارد و بیشتر استانداردها داوطلبانه هستند. برخی از تخته چندلای دریایی دارای مهر لویدز لندن هستند که مطابق با استاندارد BS 1088 را تایید می کند. برخی از تخته سه لا نیز بر اساس چوب مورد استفاده برای ساخت آن برچسب گذاری می شوند. نمونه هایی از این Okoumé یا Meranti هستند.

دیگر

انواع دیگر تخته سه لا عبارتند از: مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر رطوبت، توری سیمی، درجه علامت و تحت فشار. با این حال، تخته سه لا ممکن است با مواد شیمیایی مختلف برای بهبود نسوز تخته سه لا درمان شود. هر یک از این محصولات برای رفع نیاز در صنعت طراحی شده اند.

تخته سه لا توس بالتیک محصول منطقه ای در اطراف دریای بالتیک است. در ابتدا برای کابینت سازان اروپایی ساخته شد اما اکنون در ایالات متحده نیز محبوبیت دارد. این بسیار پایدار است که از یک هسته داخلی بدون فضای خالی از لایه های توس نواری متقاطع با یک چسب درجه بیرونی تشکیل شده است. روکش های صورت ضخیم تر از تخته سه لا کابینت معمولی هستند.

تولید

تولید تخته سه لا به یک کنده خوب به نام لایه بردار نیاز دارد که عموماً صاف تر و قطر آن بزرگتر از چوب مورد نیاز برای پردازش به الوارهای ابعادی توسط کارخانه چوب بری است.. کنده به صورت افقی گذاشته می شود و حول محور بلند خود می چرخد ​​در حالی که یک تیغه بلند در آن فشرده می شود و باعث می شود یک لایه نازک از چوب کنده شود (مثلاً یک ورق کاغذ پیوسته از یک رول). یک نوک دماغه قابل تنظیم، که ممکن است جامد یا غلتکی باشد، در حین چرخش روی کنده فشار داده می شود تا “شکافی” برای عبور روکش بین چاقو و میله بینی ایجاد شود. میله بینی تا حدی چوب را در حین کنده شدن فشرده می کند. لرزش چاقوی لایه بردار را کنترل می کند. و به حفظ ضخامت دقیق روکش در حال لایه برداری کمک می کند. به این ترتیب کنده درخت به صورت ورق های روکش پوست کنده می شود، که سپس به ابعاد بزرگ دلخواه بریده می شود تا در هنگام خشک شدن (بسته به گونه های چوبی) کوچک شود. سپس ورق ها وصله می شوند، درجه بندی می شوند، به هم چسبانده می شوند و سپس در پرس با دمای حداقل 140 درجه سانتیگراد (284 درجه فارنهایت) پخته می شوند. و در فشار تا 1.9 مگاپاسکال (280 psi) (اما معمولاً 200 psi) پانل تخته سه لا را تشکیل می دهد. پانل می تواند بسته به بازاری که برای آن در نظر گرفته شده است، وصله شود، دارای عیوب سطحی جزئی مانند شکاف ها یا سوراخ های گره کوچک پر شده، اندازه مجدد، سنباده کاری و یا تکمیل مجدد شود.

تخته سه لا برای مصارف داخلی عموماً از چسب اوره فرمالدئید ارزان‌تر استفاده می‌کند که مقاومت کمی در برابر آب دارد، در حالی که تخته‌لایه‌های خارجی و دریایی برای مقاومت در برابر رطوبت طراحی شده‌اند و برای جلوگیری از لایه‌برداری از چسب رزورسینول فرمالدئید یا فنل فرمالدئید مقاوم در برابر آب استفاده می‌کنند. و برای حفظ قدرت در رطوبت بالا .

چسب های مورد استفاده در تخته سه لا به یک نقطه نگرانی تبدیل شده است. هم اوره فرمالدئید و هم فنل فرمالدئید در غلظت های بسیار بالا سرطان زا هستند. در نتیجه، بسیاری از تولیدکنندگان به سیستم‌های چسب با انتشار فرمالدئید کم روی می‌آورند که با درجه «E» مشخص می‌شود. تخته سه لا تولید شده به “E0” عملاً انتشار فرمالدئید صفر دارد.

علاوه بر این که چسب‌ها در خط مقدم قرار می‌گیرند، منابع چوبی خود به دلیل حفظ انرژی و همچنین توجه به منابع طبیعی، در کانون توجه تولیدکنندگان قرار می‌گیرند. چندین گواهینامه برای تولیدکنندگانی که در این برنامه ها شرکت می کنند وجود دارد. برنامه تأیید گواهینامه جنگل (PEFC) شورای نظارت بر جنگل (FSC)، رهبری در طراحی انرژی و محیطی (LEED)، طرح جنگلداری پایدار (SFI) و Greenguard همگی برنامه های صدور گواهینامه هستند که پایداری شیوه های تولید و ساخت و ساز را تضمین می کنند. بسیاری از این برنامه ها مزایای مالیاتی را هم برای سازنده و هم برای کاربر نهایی ارائه می دهند.

اندازه ها

متداول ترین محدوده ضخامت مورد استفاده از 1⁄8 تا 3.0 اینچ (3.2 تا 76.2 میلی متر) است . اندازه‌های متداول‌ترین ورق‌های تخته سه لا 8 فوت (1220 x 2440 میلی‌متر) است که برای اولین بار توسط شرکت تولیدی پورتلند، که آنچه را که ما به عنوان تخته سه لا با هسته روکش مدرن می‌شناسیم برای نمایشگاه جهانی پورتلند 1905 استفاده کرد، استفاده شد. . اندازه متریک معمول برای یک ورق تخته سه لا 1200 در 2400 میلی متر است. 5 × 5 فوت (1500 × 1500 میلی متر) نیز یک اندازه رایج اروپایی برای لایه توس بالتیک و لایه هواپیما است.

اندازه های تخته چندلای تخصصی برای شکل دهی بتن می تواند از 15 ⁄ 64 تا 13 ⁄ 16 اینچ (6 تا 21 میلی متر) متغیر باشد، و قالب های زیادی وجود دارد، اگرچه 15 × 750 × 1500 میلی متر (.59 اینچ × 30 × 59 اینچ) (. 19/32 اینچ × 2 فوت-6 اینچ × 4 فوت-11 اینچ) بسیار رایج استفاده می شود.

تخته چندلای هواپیما در ضخامت های 1⁄8 اینچ ( 3 میلی متر) (ساخت سه لایه) و بالاتر موجود است. معمولاً تخته چندلای هواپیما از روکش هایی با ضخامت 0.5 میلی متر (تقریباً 1/64 اینچ) استفاده می کند، اگرچه روکش های بسیار نازک تری مانند 0.1 میلی متر نیز در ساخت برخی از پانل های نازک تر استفاده می شود.

درجه بندی

قوانین درجه بندی بر اساس کشور مبدا متفاوت است. محبوب ترین استانداردها استاندارد بریتانیایی (BS) و استاندارد آمریکایی (ASTM) هستند. جویس (1970)، با این حال، برخی از نشانه های کلی قوانین درجه بندی را فهرست می کند:

درجه بندی ورق های پلای وود
درجه بندی ورق های پلای وود

برنامه های کاربردی

تخته سه لا در بسیاری از کاربردها استفاده می شود که به مواد ورق باکیفیت و با استحکام بالا نیاز دارند. کیفیت در این زمینه به معنای مقاومت در برابر ترک خوردگی، شکستن، جمع شدگی، پیچ خوردگی و تاب برداشتن است.

تخته سه لا با چسب بیرونی برای استفاده در فضای باز مناسب است، اما از آنجایی که رطوبت بر استحکام چوب تأثیر می گذارد، عملکرد مطلوب در جایی حاصل می شود که میزان رطوبت نسبتاً کم باقی بماند. شرایط زیر صفر بر خواص ابعادی یا مقاومتی تخته سه لا تأثیر نمی گذارد و برخی کاربردهای خاص را ممکن می سازد.

تخته سه لا همچنین به عنوان یک ماده مهندسی برای کاربردهای پوستی تحت فشار استفاده می شود. از زمان جنگ جهانی دوم برای کاربردهای دریایی و هوانوردی استفاده شده است. قابل توجه ترین بمب افکن پشه ای بریتانیایی د هاویلند است که بدنه آن از تخته چندلای توس ساخته شده است که هسته بالسا را ​​ساندویچ می کند و از تخته سه لا به طور گسترده برای بال ها استفاده می کند. تخته سه لا همچنین برای بدنه قایق‌های اژدر موتور چینی سخت (MTB) و موتور تفنگ قایق‌ها (MGB) ساخته شده توسط شرکت بریتانیایی Power Boat و Vosper ‘s، قایق‌های آمریکایی PT و کشتی‌های فرود هیگینز که برای D. -فرود روزانه تخته سه لا در حال حاضر با موفقیت در پوست های تحت استرس استفاده می شودبرنامه های کاربردی. [ نیاز به نقل از ] طراحان آمریکایی چارلز و ری ایمز به دلیل مبلمان مبتنی بر تخته سه لا، مانند معمار فنلاندی آلوار آلتو و شرکت او Artek ، شناخته شده اند، در حالی که فیل بولگر طیف گسترده ای از قایق ها را طراحی کرده است که عمدتاً از تخته سه لا ساخته شده اند. جک کوپر از کیپ تاون ، قایق قایقرانی Dabchick را طراحی کرده است که از سال 2015 هنوز تعداد زیادی از نوجوانان آن را حمل می کنند.

تخته سه لا اغلب برای ایجاد سطوح منحنی استفاده می شود زیرا می تواند به راحتی با دانه خم شود. رمپ های اسکیت برد اغلب از تخته سه لا به عنوان سطح صاف بالای منحنی های خم شده برای ایجاد انتقالی استفاده می کنند که می تواند شکل امواج اقیانوس را شبیه سازی کند.

تخته چندلای چوب نرم

کاربردهای نهایی معمولی تخته سه لا صنوبر عبارتند از:

کف، دیوار و سقف در ساخت و ساز خانه
پانل های بادبند
کار داخلی بدنه خودرو
بسته ها و جعبه ها
شمشیربازی
راه حل های پوششی موجود است که ساختار دانه برجسته تخته سه لا صنوبر را می پوشاند. برای این تخته چندلای روکش دار چند کاربرد نهایی وجود دارد که در آن به استحکام معقولی نیاز است اما سبک بودن صنوبر یک مزیت است، به عنوان مثال:

پانل های کرکره ای بتنی
سطوح آماده رنگ آمیزی ساختمانی

تخته چندلای چوب سخت

تخته چندلای چوب سخت روکش شده با رزین فنولیک (Film Faced) معمولاً به عنوان یک جزء آماده برای نصب استفاده می شود، به عنوان مثال:

پانل ها در سیستم های کاری به صورت بتنی
کف، دیوار و سقف در وسایل نقلیه حمل و نقل
کف کانتینر
کف‌هایی که در ساختمان‌ها و کارخانه‌های مختلف در معرض سایش شدید قرار دارند
مصالح داربست
(“سیم” یا سایر سبک های چاپ برای کشش بهتر موجود است)
تخته سه لا توس به عنوان یک ماده ساختاری در کاربردهای خاص استفاده می شود به عنوان مثال:

پره های توربین بادی
جعبه های عایق برای حامل های گاز طبیعی مایع (LNG).
سطح صاف و ضخامت دقیق همراه با دوام مواد، تخته سه لا توس را به ماده ای مطلوب برای بسیاری از کاربردهای نهایی خاص تبدیل می کند، به عنوان مثال:

بلندگوهای رده بالا
تخته های قالب گیری
سازه نگهدارنده برای پارکت
تجهیزات زمین بازی
مبلمان
تابلوها و نرده ها برای مطالبه تبلیغات در فضای باز
آلات موسیقی
تجهیزات ورزشی

تخته سه لا استوایی

تخته سه لا استوایی به طور گسترده از منطقه جنوب شرقی آسیا، عمدتا از مالزی و اندونزی در دسترس است.

تخته سه لا معمولی
پانل بتنی
پایه کف
پانل ساختار
کفپوش کانتینر
تخته لامین
چوب روکش چند لایه (LVL)


سوالات متداول :

تخته سه لا برای چه استفاده می شود؟

تخته سه لا در بسیاری از مناطق به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود، به عنوان مثال، هم در داخل و هم در فضای باز. تخته سه لا برای ست مبلمان، کابینت و میز نیز استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که تخته سه لا به دلیل استحکام بالایی که دارد در هر جایی که نیاز به پایداری بالا باشد استفاده می شود .

تخته سه لا از چه ساخته شده است؟

تخته سه لا چوبی مهندسی شده از خانواده تخته های تولید شده است که شامل تخته خرده چوب و تخته رشته ای جهت دار (OSB) می باشد. از ورقه های نازک روکش که از چوب پوست کنده پوست کنده شده ساخته شده است. این لایه‌های نازک، که لایه‌ها نیز نامیده می‌شوند، در زوایای راست متناوب به هم چسبانده می‌شوند تا یک الگوی دانه‌بندی متقاطع ایجاد کنند.

3 نوع تخته سه لا چیست؟

انواع مختلف تخته سه لا موجود در چیست؟
انواع تخته سه لا : صنعت مبلمان در حال شکوفا شدن است و به همین ترتیب انواع مختلف طراحی نیاز دارد. …
تخته سه لا چوب سخت – …
تخته چندلای چوب نرم – …
تخته سه لا خم – …

آیا تخته سه لا قوی تر از چوب است؟

همانطور که گفته شد، کاملاً مطمئن است که چوب جامد قوی است اما تخته سه لا حتی قوی تر است.

دوام تخته سه لا چقدر است؟

به عنوان مثال، تخته سه لا تحت فشار دارای طول عمر حدود 20 سال است. اما این با قرار گرفتن مداوم در معرض آب، مانند رها شدن در زیر باران تحت تاثیر است . عمر مفید ، MRF و OSB عمر مورد انتظاری در حدود 30 تا 60 سال دارند.

ضخامت تخته سه لا چیست؟

ضخامت 4 میل , 6 میل , 9 میل ؛ 15 میل ؛ 18 میل ؛ 24 میل ؛ تا ضخامت 5 سانت هم موجود است ولی کمیاب است .

آیا تخته لایه ضد آب است؟

تخته سه لا از ورق های روکش تشکیل شده است و چون الوارهای تصفیه نشده ضد آب نیستند، تخته سه لا نیز ضد آب نیستند . با این حال، تخته سه لا WBP در دسترس است. Plywood WBP مخفف Water Boiled Proof است و برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب است.

چرا به آن تخته سه لا می گویند؟

تخته سه لا ماده ای است که از لایه های نازک یا “لایه” روکش چوب ساخته می شود که با لایه های مجاور به هم چسبانده می شود و دانه های چوب آنها تا 90 درجه به یکدیگر می چرخد .

معایب تخته سه لا چیست؟

معایب و محدودیت های تخته سه لا
اوره و فنل فرمالدئید که برای چسباندن استفاده می شود باعث سرطان می شود.
تخته سه لا از بسیاری جهات ضعیف تر از چوب است.
مثل چوب مقاوم نیست
مجسمه سازی روی این همیشه آسان نیست.
سبک تر از چوب معمولی
بدون برخی از روش های مقاومت ویژه حداکثر پس از حمله طولانی مدت توسط حشرات.
مزایا و معایب تخته سلایی ( پلای وود )

آیا می توانید تخته سه لا را رنگ کنید؟

برای پروژه های تخته سه لا، رنگ های اکریلیک-لاتکس مبتنی بر آب به طور کلی ساده ترین کار با آنها هستند. رنگ های اپوکسی نیز ماندگاری بالایی دارند. رنگ باکیفیت را انتخاب کنید و برای بهترین نتیجه ممکن با یک برس با کیفیت استفاده کنید. قبل از رنگ آمیزی قلم مو را خیس کنید و در جهت دانه بالایی بمالید.

آیا تخته سه لا از فولاد قوی تر است؟

استحکام – پوند به پوند، تخته سه لا در استحکام خمشی ایستا از فولاد قوی تر است . چیزی که تخته سه لا را بسیار قوی می کند ساختار متقاطع منحصر به فرد آن است. چسب هایی که برای چسباندن روکش ها در تخته سه لا استفاده می شود در واقع از خود چوب قوی تر هستند.


مطالب مرتبط با موضوع چوب های مهندسی :

 • نئوپان چیست ؟
  نئوپان نوعی تخته چوبی مصنوعی است که از ذرات ریز چوب (تراشه، خاک اره) و چسب‌های مصنوعی تحت فشار و گرما ساخته می‌شود. این محصول به دلیل قیمت مناسب، کاربردهای فراوانی در صنعت مبلمان، دکوراسیون داخلی و ساختمانی دارد.
 • عکس و ایده چوب مهندسی شده
  همه چیز درباره چوب مهندسی شده ، ایده و تصاویر با موضوع انواع چوب های مهندسی شده ، کفپوش و بدنه و درب ساخته شده از چوب مهندسی ، قیمت و براورد هزینه
 • ساخت دکوراسیون چوبی با ورق پلای وود
  ایده های جالب برای ساخت دکوراسیون چوبی بوسیله ورق پلای وود ، ساخت انواع میز چوبی پلای وود ، صفحه پلای وود چوب افرا
 • HDF در مقابل دکوراسیون تمام چوب
  آیا تا به حال فکر کرده ‌اید که چه تعداد از آن کابینت ‌ها و پارتیشن ‌های دیواری از  دکوراسیون ، تمام چوب طبیعی هستند ؟ یا شاید حتی به ذهنتان نرسیده باشد که آن کابینت ها می توانند چیز دیگری غیر از  دکوراسیون تمام چوب طبیعی باشند
 • 10 اصطلاح رایج ساخت و ساز برای مبلمان چوبی
  همه چیز درباره دکوراسیون و مبلمان چوبی ، تمام چوب ، چوب جامد ، چوب مهندسی ، ام دی اف ، پلای وود چیست ، معرفی چوب تمام چوب
 • عکس ورق پلای وود ، تخته سلایی روسی چوب افرا
  تخته پلای وود چوب افرا روسی ، مناسب ساخت انواع دکوراسیون چوبی ، قابل روکش چسباندن و ابزار کاری ، مناسب مکان های پر رفت و آمد و پاخور با مقاومت بالا نسبت به چوب های نرم
WhatsApp us