در گذشته معمولاً سطح کارها با لاک پوشانده می شد. با گذشت زمان و با ورود روکش پلی استر و مواد شیمیایی، سطح با این مواد پوشیده می شود. رنگ پلی استر چوب یکی از پرکاربردترین رنگ ها برای رنگ آمیزی و پرداخت سطوح چوبی می باشد. اگرچه رنگ هایی مانند پلی استر از نظر ظاهری بی رنگ هستند، اما خاصیت محافظتی آنها باعث شده است که از آنها به عنوان رنگ مخصوص لوازم چوبی استفاده شود. رنگ رزین پلی استر در واقع نام نوعی الیاف است که به رزین پلی استر معروف است. از ویژگی ها و کاربردهای رنگ پلی استر می توان به شفافیت رنگ اشاره کرد که در لایه ای نازک رنگ می شود تا چوب را از اکسید شدن چوب در اثر تماس مستقیم با هوا یا حمله قارچ ها و باکتری ها و یا آفات جلوگیری کند. همچنین،

سخت کننده چیست؟

رنگ های پلی استر به تنهایی دیر خشک می شوند و حالت ژله ای و چسبندگی دارند به همین دلیل در رنگ آمیزی این نوع محصولات از تثبیت کننده یا سفت کننده پوشش پلی استر استفاده می کنند. سفت کننده ها به دو صورت پودر و مایع در بازار موجود است که بوی تند می دهد، بنابراین سطوح چوبی را در فضایی با تهویه مناسب رنگ کنید. هنگام استفاده از هاردنر باید توجه داشت که باید با مقدار مشخصی رنگ پلی استر مخلوط شود، زیرا با تغییر حجم سختی گیر می توان میزان سفت شدن پلی استر را تنظیم کرد و این برای لوازم چوبی مختلف متفاوت است. هاردلاینر به عنوان یک کاتالیزور در واکنش های شیمیایی عمل می کند.

انواع پوشش پلی استر

رنگ ها خود پلی استر به دو دسته نیمه پلی استر و تمام پلی استر تقسیم می شود:

رنگ های نیمه پلی استر:
این رنگ از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید)، حلال (اتیلن، تینر) و هاردنر (اسید سولفونیک و …) تشکیل شده است. این نوع پلی استر پس از مصرف نیازی به پولیش ندارد و در دو رنگ مات و براق موجود می باشد.

تمام رنگ های پلی استر:
این رنگ از دو جزء اصلی رنگ و سخت کننده تشکیل شده است و حلال و رقیق کننده ندارد. این پلی استرها بسیار شفاف هستند و زیبایی طبیعی چوب را به طور کامل منعکس می کنند.

درب چوبی پوست و پولیش چوب گردو , اجرای رنگ کار پلی استر پوست و پولیش
درب چوبی پوست و پولیش چوب گردو , اجرای رنگ کار پلی استر پوست و پولیش

روش های رنگ آمیزی با پوشش پلی استر

رنگ آمیزی سطوح چوبی با پلی استر مراحل مختلفی دارد که طی مراحل زیر قابل انجام است:
بتونه یکی از مهمترین مراحل زیرسازی در رنگ آمیزی سطوح مختلف است که به زیباتر شدن کار کمک می کند. قبل از شروع رنگ آمیزی سطوح چوبی ابتدا ترک ها و ترک های چوب را با بتونه پر می کنیم تا سطحی صاف و بدون ترک ایجاد شود.

بعد از هر بتونه از سمباده زدن برای صاف کردن سطوح چوبی استفاده می شود. سنباده زدن سطح چوب را صاف می کند و تمام برجستگی های بتونه را از بین می برد. در سمباده کاری ابزار چوبی به دلیل اهمیت ظرافت و تمیزی تراش ها از سمباده های مختلفی مانند سمباده دستی، دستگاه سمباده و … برای زیباسازی سطوح روی چوب استفاده می شود.

برای رنگ آمیزی زیرلایه در رنگ آمیزی مبلمان چوبی مانند سرویس خواب، مبلمان، کمد دیواری، درب و … ابتدا باید از یک لایه رنگ به عنوان آستر روی سطح مورد نظر استفاده کرد و گاهی اوقات می توان از دو لایه رنگ استفاده کرد. برای پوشش بهتر . رنگ انتخاب شده به عنوان پرایمر پایه برای تعیین رنگ اصلی چوب بسیار مهم است، بنابراین انتخاب پرایمر باید بسیار دقیق باشد.

رنگ های سیلر و کیلر به صورت مایع بوده که برای سمباده آسان سطح آستر استفاده می شود و با استفاده از پیستوله روی چوب پاشیده می شود. این رنگ ها برای رنگ فوری چوب بسیار مناسب هستند زیرا به سرعت خشک می شوند. سیلرها از رنگ‌های فوری و رنگ‌های سفید هستند که برای سمباده زدن در روکش‌های چوبی استفاده می‌شوند، در حالی که کیلرها از رنگ‌های فوری هستند که در دو نوع مات و براق و بیشتر برای سمباده زدن لوازم چوبی که برای پولیش استفاده می‌شوند ساخته می‌شوند.

رنگ آمیزی سطوح روی سطوح چوبی پس از اتمام زیرسازی لوازم چوبی نوبت به رنگ آمیزی نهایی می رسد.
در مرحله آخر می توانید از بین رنگ های پلی استر، نیمه پلی استر و پلی استر سفید رنگ مورد نیاز خود را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. نکاتی در مورد استفاده از روکش پلی استر بوی بدی دارد، بنابراین قبل از رنگ آمیزی از داشتن سیستم تهویه سالم مطمئن شوید.

مطالب مرتبط با موضوع رنگ پلی استر :

WhatsApp us