پوشش های پلی اورتان برای چوب چیست و برای چه مواردی استفاده می شود ؟

درانتهای مطلب میتوانید بخش سوال و جواب درباره رنگ پلی اورتان چوب را مشاهده کنید :

انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

پوشش های پلی اورتان برای چوب به دو دسته یک جزئی و دو جزئی طبقه بندی می شود .

یک رنگ پلی اورتان تک جزئی از یک محصول واحد ماده آمادۀ استفاده تشکیل شده است . پوشش دو جزئی شامل مخلوط کردن دو محصول مختلف با هم است . به طور خاص ، یک سخت کننده و یک محلول رزین .

پوشش های پلی اورتان دو جزئی نتایج بهتری نسبت به پوشش های تک جزئی ارائه می دهند . در واقع آنها می توانند مقاومت بیشتر در برابر سایش و عوامل شیمیایی ، دوام بالا ، حفاظت بیشتر از پوشش را تضمین کنند . در ایران اکثر رنگ های پلی اورتان دو جزئی هستند و به نوعی تک جزئی هنوز مشاهده نکردیم .

این انتخاب پلی اورتان یک جزئی عمدتاً به دلیل سادگی استفاده از آنها است ، زیرا نیازی به مخلوط کردن پوشش پلی اورتان تک جزئی نیست . و به سادگی روی چوب اعمال می شوند . اما ترکیب رنگ های دو جزئی نیاز به دانش و مهارت دارد و اگر ترکیب اشتباه انجام شود رنگ دچار مشکل می شود .

زمان و نحوه اعمال پوشش پلی اورتان روی چوب

پلی اورتان پایه روغن ، پلی اورتان پایه آب ، روکش شفاف پلی اورتان برای چوب و مبلمان

پلی اورتان مات ، نیمه براق و سوپر براق

انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

استفاده از پوشش های پلی اورتان سطح خاصی از پرداخت را به سطوح چوبی می دهد که از نظر سختی سطح ، مقاومت شیمیایی و مقاومت مکانیکی نمی تواند توسط پوشش های تک جزئی نیترو سبقت گیرد .

پوشش های پلی اورتان دو جزئی در برابر عوامل جوی مقاوم تر ، سختی سطح بیشتر ،  قادر به تضمین چسبندگی بهتر بر روی بستر هستند . به دلیل این ویژگی ها ، بیشترین کاربرد را برای درمان چوب دارند . به منظور تضمین مقاومت بیشتر ، می توان از پوشش های پلی اورتان برای پارکت چوبی استفاده کرد .

پوشش های پلی اورتان محصولات متنوعی هستند که می توانند با طیف وسیعی از سیستم های پوششی مختلف اعمال شوند :

      روکش

     تفنگ اسپری بدون هوا

     سیستم های الکترواستاتیک و اتوماتیک

صرف نظر از نوع محصول انتخاب شده و محل استفاده از آنها ، برای به دست آوردن یک نتیجه خوب ، باید دو عامل را در نظر بگیرید :

سطح به رنگ و روش اجرا که برای اعمال آن استفاده خواهد شد .

در صورت انتخاب پوشش پلی اورتان دو جزئی ، نوع سخت کننده و تینر مورد استفاده نیز باید انتخاب شود .

الکل های معدنی رقیق کننده های مناسبی برای پوشش پلی اورتان نیستند .

استفاده از برس کلاسیک امکان پذیر خواهد بود ، که می تواند در صورت ترمیم ، روتوش یا کارهای ساده روی سطوح کوچک که نیاز به توجه به جزئیات دارد ، به یک انتخاب اجباری تبدیل شود .

به هر حال این محصولات پیشرفته ای هستند که برای تزئینات چوبی حرفه ای روی مبلمان مناسب هستند و بیشتر برای پوشش قاب ، درب کابینت ، نازک کاری ، کفپوش چوبی و درب آشپزخانه استفاده می شوند .

انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

پوشش های پلی اورتان برای چوب ساخته شده  

طیف گسترده ای از کاورهای پایه پلی اورتان و روکش های بالایی برای تمام اهداف پوشش دکوراسیون با نتایج زیبایی شناختی عالی ، استحکام مکانیکی ، مقاومت شیمیایی ، خواص خشک شدن سریع و زمان کار بسیار کوتاه را پوشش می دهد .

رنگ های پلی ‌اورتان برای چوب محصولات دو جزئی هستند : یک قسمت پایه و یک سخت ‌کننده ، که برای مخلوط شدن در مقادیر معین بلافاصله قبل از استفاده و سپس پخت با واکنش شیمیایی طراحی شده ‌اند .

پوشش پایه پلی اورتان شفاف برای مصارف عمومی – TU0001/00 بسیار متنوع است و برای اکثر کاربردها مناسب است . به ویژه قابلیت سنباده ‌پذیری خوب ، ساخت خوب و مقاومت در برابر بلند کردن عالی دارد . TU0001/00 را می توان با استفاده از ایرمیکس ( پیستوله ) یا تفنگ های اسپری بدون هوا یا پوشش اعمال کرد .

زمینه استفاده : قطعات مسطح ، مبلمان نصب شده ، قطعات چوبی جامد ، درب ها .

روش استفاده : تفنگ اسپری و روکش .

پوشش پایه شفاف پلی اورتان TU0161/00

TU0161/00 یک پوشش شفاف پلی اورتان است که برای درب ها و مبلمان نصب شده توصیه می شود . خاصیت پرکنندگی بالا و نگه داشتن عمودی ، سنباده‌ پذیری خوب و مقاومت بالابر عالی را نشان می ‌دهد .

زمینه استفاده :  مبلمان نصب شده ، درب ها ، پروفیل ها .

روش استفاده : ایرمیکس و تفنگ اسپری بدون هوا .

روکش پلی اورتان شفاف سری TZ28**/00

سری TZ28**/00 یک مات بسیار همه کاره برای پوشش رویه است و برای هر نوع کاربرد اسپری از جمله تفنگ های اسپری ایرمیکس بدون هوا ، نوسانی و تفنگ های اسپری ثابت برای پروفیل ها استفاده می شود . برای کاربردهای افقی و عمودی مناسب است .

محتوای جامد بالا آن را برای خشک کردن هوای معمولی یا اجباری با زمان خشک کردن حداقل 2 ساعت مناسب تر می کند و برای خشک کردن تونلی بسیار کوتاه مناسب تر است . TZ28**/00 همیشه یک سطح صاف و بسیار سخت را تضمین می کند .

زمینه استفاده : قطعات مسطح ، درب ها، پروفیل ها ، قطعات تبدیل شده .

روش استفاده : تفنگ های اسپری معمولی و بدون هوا ، روکش .

روکش پلی اورتان شفاف مات سری TZ62**/00

TZ62**/00 یک سری مات شفاف با ظرفیت پر کردن منافذ خوب و سطح صاف و سخت است . به دلیل سرعت خوب انتشار حلال و سرعت خشک شدن بالا ، مخصوصاً برای سیستم های خشک کردن اجباری با هوای گرم مناسب است . با سیستم های منافذ باز نتایج عالی می دهد .

بدیهی است که انتخاب مناسب کاغذ سنباده شنی مناسب الزامی است . TZ62**/00 برای سطوحی که در معرض شرایط سایش و پارگی خاص هستند ( رومیزی ، دکوراسیون اداری ) که بالاترین سختی سطح مورد نیاز است ، مناسب است .

زمینه استفاده : درب های آشپزخانه ، قطعات مسطح مبلمان در معرض شرایط سایش و پارگی .

روش استفاده : تفنگ اسپری .

رنگدانه مات دو جزئی – سری TU0218/XX

TU0218/XX مجموعه ‌ای از دو جزئی خارق ‌العاده رنگدانه ‌ای مات با مقاومت فوق ‌العاده در برابر آب و هوا و تطبیق پذیری در هر کجا که استفاده می ‌شود ، است . برای پوشش درب های چوبی و چارچوب درب و پنجره ، مبلمان باغ و محصولات در معرض عناصر مختلف بسیار مناسب و کاربردی است .

TU0218/XX در مقاومت در برابر آب و هوای بد ، دمای شدید ، اشعه ماوراء بنفش و حملات شیمیایی و همچنین دوام بسیار خوب در سرتاسر جهان ، عملکردی باورنکردنی از خود نشان می‌ دهد . آزمایش‌ های انجام‌ شده نشان می ‌دهد که حتی در تهاجمی ‌ترین محیط ‌های ساحلی و کوهستانی ، TU0218/XX خراب نمی ‌شود یا ترک نمی‌ خورد .

یک راه حل بزرگ برای اعمال بر روی چوب های سخت و نرم و MDF بیرونی برای سیستم های پوشش با عملکرد چشمگیر است . مناسب برای پوشش اسپری ، افقی یا عمودی ، با هر گونه تجهیزات ، از جمله سیستم های الکترواستاتیک است . به راحتی اعمال می شود ، فیبر چوب را بالا نمی برد و تحت تأثیر دما یا رطوبت ناشی از آن قرار نمی گیرد .

انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

کلمات کلیدی : پلی اورتان چوب MDF

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

https://www.sayerlack.com/polyurethane-coatings-for-wood/


مطالب مرتبط با موضوع رنگ پلی اورتان چوب :

سوال و جواب درباره رنگ پلی اورتان چوب :

سوالات خود را از بخش کامنت ها بپرسید و کمک کنید این صفحه مفید تر شود

چرا پلی اورتان را تکان نمی دهید؟

مخلوط کردن محتویات داخل قوطی میتواند باعث ایجاد حباب های ریز و دشت داخل رنگ شود . باید مراقب حباب ها باشید

آیا می توانید زردی از پلی اورتان را رفع کنید؟

در مواردی با سمباده کردن سطح با سمباده نرم میتوان زردی را از سطح پلی اورتان رفع کرد و بعد از اتمام کار سمباده یک لایه جدید رنگ اضافه کنید .

سرکه با پلی اورتان چه می کند؟

به عنوان مثال، هرگز نباید از سرکه در کف های پلی اورتان استفاده کرد. از آنجایی که سرکه یک اسید است، می تواند سطوح سختی مانند پلی اورتان و موم را از بین ببرد . فقط از سرکه سفید، رقیق شده با آب، در کف های نرم که با پوشش روغنی به پایان رسیده استفاده کنید.

ماندگاری پلی اورتان چقدر است؟

بین سه تا شش سال
بسته به عوامل بسیاری، مانند سبک زندگی و نوع پرداخت، پلی اورتان می تواند بین سه تا شش سال دوام بیاورد . با این حال، اگر روی کفپوش‌های خود آسیب دیدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که یک روکش تازه به چوب سخت خود اعمال کنید.

آیا واقعا به 3 لایه پلی اورتان نیاز دارید؟

برای نتایج ایده آل، باید از سه یا چهار لایه استفاده کنید. همچنین باید مدتی بین دو لایه صبر کنید، زیرا این پلی یورتان زمان بیشتری برای خشک شدن دارد. مهم نیست که چند لایه پلی یورتان بمالید، هنگام استفاده از روکش روغنی، همیشه یک فرآیند زمان بر خواهد بود.

از پلی اورتان مات ( ساتن ) استفاده کنم یا براق؟

پلی اورتان ساتن در مقایسه با پلی اورتان نیمه براق در پوشاندن عیوب سطح بهتر است . به دلیل افزایش انعکاس نور، در یک سطح نیمه براق بیشتر از سطح پلی ساتن خواهید دید. پلی اورتان نیمه براق نسبت به روکش ساتن در برابر خراش مقاومت بیشتری دارد.

کدام پلی اورتان زرد نمی شود؟

برای جلوگیری از زرد شدن روکش چوب، از پلی اورتان پایه آب به جای پلی اورتان روغنی استفاده کنید. بهترین پلی یورتان پایه آب، Minwax’s Polycrylic است که برای استفاده آسان مصرف کنندگان فرموله شده است.

آیا پلی اورتان رنگ چوب را تغییر می دهد؟

پلی اورتان بر پایه روغن با گذشت زمان به رنگ کهربایی و تیره شدن خود ادامه می دهد ، در حالی که پلی اورتان پایه آب برای تمام طول عمر کف چوب سخت شفاف می ماند. این تفاوت رنگ در یک کف چوب سخت رنگ آمیزی کمتر قابل توجه است، اما پلی مبتنی بر روغن همچنان رنگ کهربایی را نشان می دهد که به مرور زمان تیره می شود.

رنگ پلی اورتان چیست؟

یک پوشش دو جزعی برای انواع سطوح است که از یک هاردنر ( سخت کننده ) رنگ یا رزین پلی اورتان و تینر حلال تشکیل شده است . رنگ های پلی اورتان بسیار در برابر رطوبت و نور خورشید مقاوم هستند رنگ پلی اورتان دو جزعی بسیار چسبنده و دارای سطحی سخت با قابلیت سمباده خور عالی است . ما همیشه به مشتریان خود پلی اورتان نیمه براق دو جزئی برند گنج ترکیه را معرفی میکنیم .

پلی اورتان چیست ؟ یک رزین مصنوعی که در آن واحدهای پلیمری توسط گروه‌های یورتان به هم متصل شده‌اند که عمدتاً به عنوان اجزای تشکیل دهنده رنگ، لاک، چسب و فوم استفاده می‌شود.

رنگ چوب پلی اورتان چیست و چگونه میتوان رنگ بهتری را برای چوب انتخاب کرد، شناخت و معرفی رنگ پلی یورتان مخصوص چوب در کارگاه رنگ کاری چوب فن و هنر، خدمات رنگ کاری چوب تهران، رنگ پلی اورتان گنج ترک لوکس

کاتالوک رنگ پلی اورتان چوب ، انواع رنگ پلی یورتان چوب
کاتالوک رنگ پلی اورتان چوب ، انواع رنگ پلی یورتان چوب

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us