اپوکسی در مقابل پلی اورتان

مقایسه اپوکسی و رنگ پلی اورتان
مقایسه اپوکسی و رنگ پلی اورتان

اپوکسی در مقابل رنگ پلی اورتان موضوع رایجی است که خیلی از افراد را درگیر خود کرده است . اغلب ، با مشتریان که صحبت می کنیم ، مکالمه ای شبیه به موارد زیر را خواهیم داشت :

مشتری می گوید : ” باید به کف خانه من نگاهی بیندازید . ” کف خانه ما بتنی است و ما نیاز داریم که بادوام ، روشن ، ایمن و راحتی در تمیز شدن ، باشد . شما چه پوششی را پیشنهاد می کنید ؟ » ما پاسخ می ‌دهیم : « برای یک کاربرد عمومی صنعتی یا تجاری ، اکثر اوقات ، حداقل یک سیستم سه لایه متشکل از یک پرایمر اپوکسی ، یک پوشش اپوکسی و یک پوشش پلی ‌اورتان را توصیه می‌ کنیم . مشتری با کنایه می گوید : « من فکر می کردم همه پوشش های کف « اپوکسی » هستند . تفاوت پوشش های اپوکسی در مقابل پلی اورتان چیست ؟ “

رنگ پلی اورتان ترکیه گنج
رنگ پلی اورتان ترکیه گنج

در دنیای کفپوش های صنعتی ، در حالی که اپوکسی ها و پلی اورتان ها هر دو پلیمرهای ترموست هستند ، تفاوت آنها در عملکرد بسیار زیاد است . برای کاربردهای پوشش کف بتنی ، بادوام ترین سیستم های پوشش معمولاً شامل استفاده از اپوکسی و پلی اورتان می شود .

پوشش ‌های اپوکسی : امروزه تعداد مختلفی از کفپوش اپوکسی در بازار وجود دارد که هزینه‌ های مختلفی دارد . به عبارت بسیار ساده ، یک پوشش اپوکسی دو بخشی معمولی شامل یک سمت رزین و یک سمت سخت کننده است . این دو جزء کاملاً با هم مخلوط می شوند ، روی کف بتنی اعمال می شوند و اجازه می دهند تا خشک شوند .

مطمئناً انواع مختلفی از پوشش ‌های اپوکسی وجود دارد که برای پاسخگویی به یک نتیجه عملکرد مطلوب متفاوت فرموله شده ‌اند . اینها از اپوکسی‌ های انعطاف‌ پذیر ، تا اپوکسی‌ های مقاوم در برابر مواد شیمیایی ، تا اپوکسی‌ های سریع‌ گیر و غیره را شامل می ‌شوند . از نظر شکل و عملکرد ، اپوکسی ها در سه نکته بسیار خوب هستند :

     اتصال به بتن : به شرطی که بستر بتن به درستی برای دریافت پوشش آماده شود ، اپوکسی ها برای اتصال مکانیکی به بتن عالی هستند . این یک پایه سیستم خوب ایجاد می کند که امکان ساخت و پوشش های بعدی را فراهم می کند . یک سیستم پوشش کامل فقط به اندازه اتصال اولیه آن به بستر بتنی خوب است . البته ، آماده سازی بتن بخش مهمی از ایجاد یک پیوند مناسب است . ما آماده سازی بتن را با روش های مکانیکی مانند روش های سنگ زنی الماس یا شات بلاست ساینده توصیه می کنیم .

     ساختار / ضخامت : روکش های ساختمانی اپوکسی معمولاً با 8 تا 15 میلی متر در هر کاربرد نصب می شود . این ضخامت به پوشش اجازه می دهد تا از نظر شیمیایی به پرایمر اپوکسی بچسبد و به اندازه کافی ضخیم است که لکه های کوچک بتن و ترک های مویی را پر کند . بسته به الزامات عملکرد مورد نظر و شرایط بتن ، ممکن است کاربردهای بیشتری از پوشش ساختمانی مورد نظر باشد . پس از پخت ، روکش های ساخت اپوکسی ، سطحی سخت و بادوام را ایجاد می کند .

     نصب و کارایی : پس از پخت ، پوشش ساخت اپوکسی سطحی سخت و بادوام با مقاومت خوبی در برابر ضربه ایجاد می کند . نصب اپوکسی ها نسبتاً آسان است ، زمان کار زیادی را نشان می دهد و در مقایسه با سایر راه حل های کفپوش صنعتی نسبتاً مقرون به صرفه هستند .

در طرف دیگر سکه ، اپوکسی ها به نور ماوراء بنفش حساس هستند ، بنابراین با گذشت زمان در معرض نور خورشید کهربایی یا زرد می شوند . آنها همچنین به اندازه پلی اورتان ها در برابر سایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی نیستند . پوشش های پلی اورتان اگرچه ضخامت لایه پخت بسیار نازک تری دارند ، پلی اورتان ها مزایای منحصر به فردی نسبت به اپوکسی ها دارند .

     پایداری در برابر اشعه ماوراء بنفش : پلی اورتان ها مقاومت بسیار خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش از خود نشان می دهند . هنگامی که به عنوان پوشش روی اپوکسی استفاده می شود ، اپوکسی زیرین را از زرد شدن در طول زمان محافظت می کند .

     مقاومت شیمیایی : پلی اورتان ها در برابر طیف وسیع تری از مواد شیمیایی و غلظت ها مقاوم هستند . علاوه بر این ، مقاومت بسیار خوبی در برابر لکه شدن لاستیک های سرد یا گرم ارائه می دهد .

     افزایش مقاومت در برابر ضربه و سایش : پلی اورتان ها مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و سایش دارند و تا چهار برابر طول عمر بیشتری نسبت به کفپوش های اپوکسی بدون روکش دارند .

     پرداخت ها : روکش های پلی اورتان می تواند از مات تا نیمه براق و براق باشد . سایش اختیاری و افزودنی های ایمنی را می توان در بافت پوشش بالا گنجاند .

با وجود مزایای متعدد پلی اورتان ها نسبت به اپوکسی ها ، چرا یکی از تکنولوژی های پوشش دهی را بر دیگری انتخاب می کند ؟

این موضوع تاثیری بر انتخاب یکی از دیگری نیست ، بلکه استفاده از هر دو برای رسیدن به نتیجه مطلوب است : پرایمرهای اپوکسی برای چسباندن به بتن ، پوشش ساختمانی اپوکسی برای کل ساخت / ضخامت ، و روکش های پلی اورتان برای تقویت ، عملکرد فیزیکی ، مقاومت شیمیایی ، ایمنی و زیبایی شناسی است .

به طور کلی ، اپوکسی ها مواد ترجیحی برای پرایم کردن بسترهای بتنی به درستی آماده شده و ایجاد ضخامت ” ساختمان ” یا لایه ای هستند که می تواند لکه های کوچک یا ترک های مویی را روی سطح بتن پنهان کند .

پلی اورتان ها ویژگی های عملکردی پیشرفته ای را ارائه می دهند که از کل سیستم محافظت می کند . در واقع ، در بسیاری از موارد ، اگر پرایمر اپوکسی و پوشش‌ های ساختمانی به خوبی چسبانده شده باشند ، بسته به استفاده ، ممکن است هر چند سال یکبار یک پوشش مجدد ساده از روکش پلی اورتان مورد نیاز باشد .

رنگ پلی اورتان ترکیه گنج
رنگ پلی اورتان ترکیه گنج

هنگامی که صحبت از پوشش های اپوکسی در مقابل پلی اورتان می شود ، نکته مهم این است که بدانید هر دو فناوری محصول در ارتباط با یکدیگر به خوبی کار می کنند تا یک محلول کفپوش بادوام تولید کنند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : اپوکسی ، پلی اورتان ، چوب ، طراحی فضای چوبی ، اپوکسی برای چوب


مطالب مرتبط با موضوع رنگ پلی اورتان چوب :

WhatsApp us