رنگ پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک

تفاوت و زمان استفاده از هر کدام چگونه است ؟

رنگ پلی اورتان و پلی کریلیک دو نوع از رایج ترین رنگ های شفاف برای پروژه های نجاری و نقاشی هستند . این دو محصول از نظر نام مشابه هستند ، اما تفاوت در کاربرد می تواند بسیاری از مبتدیان را گیج کند . در این راهنما ، تفاوت بین رنگ پلی اورتان و پلی کریلیک ، زمان و نحوه استفاده از هر کدام و اطلاعات بیشتری را که باید قبل از اتمام پروژه خود در نظر بگیرید ، به شما آموزش خواهیم داد .

غلبه بر پوشش زیبای چوب طبیعی سخت است ، اما رها کردن پروژه چوب شما بدون مهر و موم ، در عناصر ، می تواند به نابودی آن کمک کند .

برای جلوگیری از آسیب های ناخواسته و تازه نگه داشتن پروژه رنگ شده یا چوبی خود ، باید آن را با یک پوشش محافظ مانند رنگ پلی اورتان یا پلی کریلیک تکمیل کنید .

تفاوت بین پلی کریلیک و پلی اورتان چیست ؟

تفاوت بین پلی کریلیک و پلی اورتانمی تواند بسیار گیج کننده باشد – تقریباً به اندازه خرید چوب در فروشگاه لوازم خانگی گیج کننده است . بنابراین ، چگونه بفهمید کدام سیلر برای پروژه شما بهترین است ؟

قبل از اینکه قوطی را از قفسه بردارید ، مهم است بدانید که چگونه استفاده از پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک می تواند بر طول عمر و ظاهر پروژه شما تأثیر بگذارد .

در ادامه اطلاعات زیادی را مشاهده خواهید کرد که به شما کمک می کند بدون کاهش سرعت پروژه خود تصمیمی آگاهانه در مورد پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک بگیرید .

مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

فهرست مطالب

     بررسی اجمالی : درباره پلی اورتان و پلی کریلیک

     تفاوت بین پلی اورتان و پلی کریلیک

         ماندگاری

         ظاهر

         استفاده از پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک

             هنگام درخواست از چه ابزارهایی استفاده کنیم

             نکات دیگر برای استفاده از پلی

         فرآیند پاکسازی

     انواع پلی کریلیک و پلی اورتان

     انواع دیگر پرداخت های شفاف ( جایگزین )

پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک 

بررسی اجمالی : درباره پلی اورتان و پلی کریلیک

یکی از رایج ترین تصورات غلط در مورد نجاری ، پرداخت است . بسیاری بر این باورند که اگر چوب قبلاً رنگ آمیزی یا نقاشی شده باشد یا اگر پروژه را به جای قسمت بیرونی در قسمت داخلی استفاده کنند ، می توانند از بخش آب بندی صرف نظر کنند .

مشکل بدون مهر و موم ماندن چوب های رنگ شده یا لکه دار این است که هنوز از عناصر طبیعی و استفاده عمومی محافظت نشده است . به یاد داشته باشید که چوب یک ماده متراکم است ، بنابراین در صورت عدم مهر و موم ، رطوبت و لکه های کثیف را می مکد .

اگر پروژه شما بدون مهر و موم بماند ، ممکن است متوجه شوید که رنگ یا لکه حباب می ‌زند ، شکننده می ‌شود و ترک می‌ خورد یا می ‌ریزد ، یا چوب به دلیل قرار گرفتن در معرض آن شروع به پوسیدگی می ‌کند .

اینجاست که اهمیت مهر و موم مناسب مشخص می شود ! پلی اورتان و پلی کریلیک در چند گزینه مختلف وجود دارد و هر یک از آنها مشاغل منحصر به فرد خود را دارند :

     پلی اورتان بر پایه روغن : این محصول بسیار بادوام است و انتخابی مناسبی برای کفپوش های چوبی ، دکوراسیون داخلی و خارجی و سایر سازه های چوبی که ترافیک زیادی دارند ، است . تحمل بالا در برابر رطوبت و حرارت بالا . رنگ های زرد روی سطح ، بنابراین برای دکوراسیون با رنگ روشن ایده آل نیست .

     پلی اورتان مبتنی بر آب : گزینه خشک شدن سریع ، در برابر حرارت یا آب ، زیاد مقاوم نیست . این گزینه حاوی ترکیبات آلی فرار با بوی کمتری (VOCs ) است ، بنابراین برای ریه ها یا بینی شما ضرری ندارد . به عنوان پلی اورتان بر پایه روغن . روی سطح کمی زرد می شود ، بنابراین برای دکوراسیون با رنگ روشن ایده آل نیست .

     پلی کریلیک : سازگار با محیط زیست ، بهترین برای سطوح داخلی مانند کابینت ، دکوراسیون و تزئینات . پرداخت فوق العاده شفاف و بدون زردی را ارائه می دهد ، بنابراین برای پروژه های با رنگ روشن عالی است .

اگر نمی ‌خواهید از پلی اورتان یا پلی کریلیک استفاده کنید ، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید – مانند دوام ، ظاهر ، طول عمر و کاربرد آسان برای هر کدام .

مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

تفاوت بین پلی اورتان و پلی کریلیک

پلی اورتان در دو گزینه رایج وجود دارد : پایه روغن و پایه آب . تفاوت اصلی بین پلی اورتان ها واضح است که از چه چیزی ساخته شده اند و رنگ آن ها چیست ، اما در ادامه به موارد دیگر نیز خواهیم پرداخت .

از آنجایی که پلی کریلیک گزینه ظریف تری است ، پلی اورتان بهترین گزینه در مواقعی است که برای انجام کارهای سنگین ، مانند فضایی با ترافیک زیاد پا یا استفاده شدید روزانه ، به سیلر نیاز دارید .

ماندگاری

پلی اورتان بر پایه روغن

پلی اورتانروغنی مطمئناً بهترین گزینه است و برای تمیز کردن کف چوبی سخت ، رومیزی ، کابینت سینک ، دکوراسیون داخلی و خارجی و سایر سازه های چوبی که ترافیک زیادی دارند ، انتخابی عالی است .

از آنجایی که این گزینه بر پایه روغن است ، در برابر رطوبت بسیار مقاوم است . این گزینه همچنین می تواند گرمای زیاد مانند آفتاب یا اجسام داغ را تحمل کند .

پلی اورتان پایه آب

پلی اورتان پایه آب بسیار سریع تر از پلی اورتان پایه روغنی خشک می شود ، اما در برابر حرارت یا آب زیاد نیز مقاوم نیست . برای اقلامی که قرار نیست زیاد فرسوده شوند یا در معرض دما و آب شدید قرار ندارند عالی است – مانند قاب‌ ها ، قفسه ‌های تاقچه یا نیمکت .

این گزینه حاوی ترکیبات آلی فرار با بوی کمتری (VOCs) است ، بنابراین برای ریه ها یا بینی شما ضرری ندارد .

از آنجایی که به سرعت خشک می شود ، می توانید لایه های بیشتری را در زمان کمتری نسبت به گزینه روغنی اعمال کنید .

پلی کریلیک

پلی کریلیک یک محصول مبتنی بر آب است که به مراتب کمتر از پلی اورتان برای بینی و ریه ها مضر است . همچنین نسبت به پلی اورتان پایه روغنی نسبت به حرارت بالا تحمل کمتری دارد .

از آنجایی که بر پایه آب است ، خیلی سریع خشک می شود ، اما قبل از استفاده به زمان طولانی تری نیاز دارد . اگر با پلی کریلیک کار می کنید ، قبل از استفاده حتما به آن زمان زیادی بدهید تا خشک  شود . کوچک ترین زنگ زدن یا ضربه زدن می تواند کاور شفاف را سوراخ کند .

پلی کریلیک به اندازه نمونه های خود بادوام نیست و برای کاربردهای داخلی مانند کابینت ، دکوراسیون رنگ شده و تزئینات مناسب است . با استفاده از پلی کریلیک روی کف یا هر سطحی که در معرض سایش و پارگی زیاد است خودداری کنید .

ظاهر پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک

تفاوت اصلی بین پلی اورتان پایه روغن و پلی اورتان پایه آب در رنگی است که از آن باقی می ماند . با این حال ، پلی اورتان ها و پلی کریلیک ها در رنگ های مات ، براق و خیلی براق موجود هستند .

پلی اورتان بر پایه روغن

پلی اورتان بر پایه روغن رنگ زردی به جا می ‌گذارد که می‌ تواند با بالا رفتن سن پروژه به رنگ کهربایی تبدیل شود ، بنابراین از اعمال این رنگ روی رنگ ‌های سبک خودداری کنید . برای این گزینه ، به نوع چوب بچسبید که به اندازه کافی تیره یا گرم باشد تا رنگ زرد را پنهان کند .

پلی اورتان پایه آب

پلی اورتان پایه آب شفاف خشک می شود ، بنابراین استفاده از آن بر روی چوب های سبک مانند افرا بدون نگرانی در مورد زرد شدن بی خطر است . با این حال ، در برخی موارد ، این گزینه در صورت اعمال بر روی رنگ ‌های تیره ‌تر می ‌تواند کدر شود .

پلی کریلیک

پلی کریلیک هیچ ردی از خود باقی نمی گذارد ! کاملاً شفاف خشک می شود و ظاهر چوب های روشن مانند افرا ، توس یا هر چیزی که به رنگ سفید یا رنگ روشن است را تغییر نمی دهد .

استفاده از این گزینه روی رنگ ‌های تیره یا لکه ‌های ماهاگونی توصیه نمی ‌شود ، زیرا ظاهر ممکن است مات یا شیری شود .

استفاده از پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک :

چیزی که قبل از فرآیند کاربرد باید به آن توجه کرد : استفاده از پلی کریلیک از پلی اورتان به طور کلی دشوارتر است .

صرف نظر از محصول ، شما این امکان را دارید که محصول را اسپری کنید ، برس بزنید ، پاک کنید یا آن را بغلتانید .

هنگام استفاده از درزگیر شفاف از چه ابزارهایی استفاده کنیم ؟

اگر از برس استفاده می کنید ، هنگام کار با پلی اورتان روغنی که معمولاً دارای موهای الیاف طبیعی است ، حتماً از برس ساخته شده برای مواد روغنی استفاده کنید . این برس ها عموماً گران تر هستند ، اما عملکرد آنها بهتر است و بسیار بادوام هستند .

هنگام استفاده از محصولات مبتنی بر آب ، مانند پلی کریلیک یا پلی اورتان پایه آب ، توصیه می شود از برس هایی با الیاف مصنوعی مانند نایلون و یا پلی استر استفاده کنید ، زیرا این نوع موها آب را جذب نمی کنند .

برس ‌های فوم بسیار ارزان هستند ، اما احتمالاً متوجه خواهید شد که سطح آن صاف نیست و معمولاً به سرعت خم می ‌شوند و می ‌شکنند .

ما همچنین یک پارچه رنگ را دور قسمت بیرونی یک برس فوم پیچیده و آن را در جای خود قرار می دهیم تا دوام بیشتری برای برس فوم ایجاد کنیم ، که اگر نمی‌ خواهید یک برس جدید برای اعمال محصولات پلی کریلیک بخرید ، یک گزینه عالی است .

اگر می خواهید درزگیر شفاف را رول کنید ، بهتر است از یک غلتک فوم متراکم استفاده کنید .

نکات دیگر برای استفاده از محصولات پلی کریلیک

به خاطر داشته باشید که قوام پلی کریلیک بسیار روان تر از پلی اورتان است . با این حال ، به سختی می توان یک سطح یکنواخت را روی یک سطح بزرگ به دست آورد زیرا خیلی سریع خشک می شود .

پلی کریلیک ماده نازک تری نسبت به پلی اورتان است ، بنابراین برای پوشش یکسان به مواد بیشتری نیاز دارد .

همچنین پلی کریلیک به مراتب کمتر از پلی اورتان سمی و قابل اشتعال است . به همین دلیل ، پلی اورتان برای جلوگیری از آتش سوزی نیاز به نگهداری دقیق دارد .

همانطور که در بالا ذکر شد ، پلی اورتان می تواند ریه ها و بینی ها را به راحتی تحریک کند ، بنابراین تجهیزات محافظتی هنگام استفاده ضروری است . این یعنی یک ماسک تنفسی خوب ، را حتما باید در دسترس خود قرار دهید .

از طرف دیگر ، پلی کریلیک بوی قوی و سمی بسیار کمتری دارد ، بنابراین حفاظت تنفسی خاصی لازم نیست ، اما باید در یک منطقه با تهویه خوب یا در فضای باز کار کنید .

فرآیند پاکسازی

پاکسازی پلی اورتان بر پایه روغن

مانند رنگ پلی اورتان یا چوب ، هر محصول مبتنی بر روغن باید با استفاده از رقیق کننده لاک ، تینر رنگ یا الکل معدنی تمیز شود .

هنگام تمیز کردن با رقیق کننده رنگ یا مواد معدنی حتما از دستکش ، محافظ چشم و ماسک استفاده کنید زیرا بخار برای استنشاق یا تماس با پوست شما خوب نیست . همچنین بهتر است از این محصولات فقط در فضای باز استفاده کنید که تهویه مناسبی دارند .

هر زمان که از محصولات روغنی مانند رنگ روغنی ، پلی اورتان یا لکه چوب استفاده می کنید ، بسیار مهم است که پس از آن پارچه های خود را به درستی دور بیندازید . آنها را جمع نکنید و در سطل زباله نیندازید زیرا ممکن است خود به خود بسوزند !

توصیه می شود دستمال های پارچه ای را بلافاصله پس از استفاده در آب خیس کنید یا در ظرف فلزی درب دار قرار دهید . پس از خیس شدن ، می توانید اجازه دهید روی زمین یا روی یک قفسه فلزی کاملاً خشک شوند . دو روز کامل برای این امر کافی است ، اما ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا کاملا خشک شود . هنگامی که آنها کاملاً خشک ( و سفت) شدند ، می توان آنها را در سطل زباله انداخت .

پاک کننده پلی کریلیک بر پایه آب

پلی کریلیک مبتنی بر پایه آب را می توان با استفاده از صابون ظرفشویی ساده و آب گرم از برس ها و ابزار تمیز کرد . بهتر است تمام مواد را بلافاصله پس از استفاده از آنها تمیز کنید تا پلی فرصتی برای خشک شدن پیدا کند .

پاکسازی پلی کریلیک

مانند پلی اورتان پایه آب ، پلی کریلیک را می توان با استفاده از آب گرم و صابون از برس ها و مواد تمیز کرد . اگر از قبل شروع به خشک شدن کرده است ، می توانید ابتدا از مقداری الکل دناتوره استفاده کنید .

انواع پلی کریلیک و پلی اورتان

     پلی اورتان بر پایه روغن واراتان – موجود در رنگ های براق ، نیمه براق و مات .

     همچنین در قوطی آئروسل موجود است ( در رنگ های براق ، نیمه براق و مات موجود است ) .

     پلی اورتان بر پایه روغن Minwax – موجود در رنگ های براق ، نیمه براق و مات .

      همچنین در اسپری آئروسل ( در رنگ های براق ، نیمه براق و مات موجود است ) .

     پلی اورتان پایه آب واراتان – موجود در رنگ های براق ، نیمه براق و مات .

     همچنین در قوطی آئروسل موجود است ( در رنگ های براق ، نیمه براق و مات موجود است ) .

     پلی اورتان بر پایه آب Minwax : روغن اصلاح شده – موجود در رنگ های براق ، نیمه براق و مات . این نسخه اصلاح شده با روغن هنوز به شما امکان می دهد با آب و صابون محصول خود را تمیز کنید و بوی کمی هم دارد ، اما دوام پلی اورتان سنتی را به شما می دهد .

همچنین در قالب پاک کردن در دسترس است ، که برنامه را آسان تر می کند ! شما به سادگی با یک پارچه استفاده می کنید ، بدون نیاز به نگرانی در مورد چکه ها یا آثار برس .

پلی کریلیک Minwax : موجود در رنگ های براق ، نیمه براق ، مات و فوق مات .

همچنین در قوطی آئروسل موجود است ( در رنگ های براق ، نیمه براق ، مات و فوق مات موجود است ) .

انواع دیگر روکش های شفاف : جایگزین های پلی

مطمئن نیستید که درزگیر پلی اورتان یا پلی کریلیک برای پروژه شما مناسب است ؟ جای نگرانی نیست ، زیرا انواع مختلفی از پوشش های شفاف وجود دارد ! در این مقاله خلاصه ای سریع از جایگزین های پلی اورتان آمده است :

     روغن بذر کتان : محصول غیر سمی و جایگزین عالی برای پلی است .

     روغن دانمارکی : معمولاً مخلوطی از روغن تونگ و لاک است که برخلاف پلی که روی سطح چوب می نشیند ، در چوب نفوذ می کند .

     روغن ساج : برای چوب های متراکم مانند چوب ساج ، ماهون و گل سرخ عالی است . به سطح نفوذ می کند و از اشعه UV و رطوبت محافظت می کند .

    شلاک : محصولی طبیعی است که رنگ کهربایی گرم را روی پوشش ارائه می ‌کند ، نه چندان مقاوم در برابر حرارت ( در صورت قرار گرفتن در معرض گرما حلقه ‌های سفید از آن باقی می ‌ماند ) .

     لاک : روکش بسیار براق که معمولاً با اسپری اعمال می شود ، ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهد ، لاک نیز بسیار سمی است به همین دلیل برای محصولات مصرفی در فضای باز خوب است . اما به سرعت خشک می شود و به راحتی قابل استفاده است .

     روغن تونگ : طبیعی و غیر سمی .

     Spar Urethane : بر پایه روغن و دارای غلظت روغن بیشتر از پلی اورتان است ، ماندگاری عالی برای پروژه های در معرض نور ، گرما و آفتاب و همچنین در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم است .

     اسپری سیلر اکریلیک : این یک اسپری شفاف و محافظ است که زرد نمی شود و همیشه از آن در پروژه‌ ها و تابلوهای کوچک نجاری استفاده می شود ، مانند هنر دیوار چوبی ، قفسه حمام ، تابلوی خانه‌ های روستیک ، و حتی زمانی که صندلی ‌ها را به یک نیمکت تغییر کاربری می دهید !

سوالات متداول پلی اورتان در مقابل پلی کریلیک :

کدام بهتر است : پلی اورتان یا پلی کریلیک ؟

پلی اورتان برای دوام بهتر است ، اما پلی کریلیک برای سطوح داخلی مانند کابینت ، دکوراسیون و تزئینات بهتر است . با این حال ، برای دکوراسیون و کابینت های رنگ شده ، پلی کریلیک ترجیح داده می شود زیرا روی سطح زرد نمی شود .

آیا پلی کریلیک همان پلی اورتان است ؟

خیر . پلی کریلیک روکشی مبتنی بر آب است ، در حالی که پلی اورتان به دو صورت پایه بر آب و روغن موجود است .

پلی کریلیک برای چیست ؟

پلی کریلیک برای کاربردهای داخلی مانند کابینت ، دکوراسیون و محصولات تزئینی و رنگ ‌آمیزی مناسب است . از قطعات چوب محافظت می کند و درخشندگی زیبایی به آن می بخشد .

چرا پلی کریلیک تَرَک می خورد ؟

این امر می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک روکش سخت ( پلی ) روی یک پوشش انعطاف پذیرتر مانند رنگ لاتکس اعمال شود .

امیدواریم از این نگاه دقیق به تفاوت های پلی اورتان و پلی کریلیک لذت برده باشید . امیدواریم دفعه بعد که برای انتخاب پایان بندی مناسب برای پروژه خود می روید ، همه چیز را به خوبی بدانید و بشناسید !

مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
مقایسه رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : پلی اورتان ، روکش چوب ، چوب سخت ، پلی کریلیک

مطالب مرتبط با موضوع رنگ پلی اورتان چوب :

WhatsApp us