خانه » Blog » ساختمان » تاسیسات استخر شنا

استخر شنا

استخر شنا : یک استخر شنا از ابتدا تا انتها برای ساخت باید مراحل مختلفی را طی کند ، در یک استخر شنا بغیر از بتن ، سرامیک ،و مصالح از تجهیزاتی مانند منبع گرمایش آب استخر ، مبدل های حرارتی ، سیستم تصفیه آب ، سیستم گندزدایی در استخر های پیشرفته ، فیلتر های تصفیه ، پمپ های مختلف ، سیستم لوله کشی ، و.. تشکیل شده است . ما در این بخش قسمتی کوچک از نکات مهم درباره تاسیسات استخر شنا را برایتان بازگو میکنیم .

موضوعات مرتبط با طراحی و ساخت استخر های شنا 

الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

استخر شنا

نویسنده: { فربد حیدری } پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٢

نسل جدید لوله و تجهیزات در لوله کشی استخر های شنا

 استخر شنا ، گروه فن و هنر ایران زمین طراح و سازنده استخر های شنا 

سازه های آبی ( استخر، سونا ی بخار ، جکوزی ، استخر کودک ، حوضچه های آبسرد و آبگرم ، مه پاش ، )

 

قلب تپنده یک ساختمان ،  موتورخانه و برای استخر های شنا تصفیه خانه میباشد .

 

در استخر های شنا به دلایل مختلف نمیتوانیم همچون ساختمان و لوله کشی خانگی ، عمل کنیم .

 

 نکته حائز اهمیت در طراحی و اجرای استخر ها و مجموعه های آبی این است که یک بار برای همیشه یک کار را باید انجام داد و راه برگشتی وجود ندارد .

 

دلایل و تفاوت لوله کشی سازه های آبی مانند استخر های شنا را با دیگر پروژه ها را بیان میکنیم :

 

1 – طراحی پایپینگ ( لوله کشی ) استخر های شنا بدلیل حجم بالای مصالح ، بتن ریزی و غیر قابل دسترس شدن لوله ها در زیر استخر

 

2 – رطوبت در استخر های شنا : رطوبت بالای محیط بدلیل حجم بالای آب

 

3 – اسید شویی استخر : شستشو و استفاده از مواد خورنده مانند اسید ها ، کلر ، ازن ، برم ، سولفات الومینیم و…

 

4 – سایز بالای لوله ها ، به نوعی لوله کشی استخر های شنا ( تاسیسات )، جکوزی ها و سونای بخار را نمیتوانیم لوله کشی معمولی بیان کنیم . این تاسیسات هم از نظر لوله کشی ، برق و دیگر مصالح و تجهیزات از جمله پروژه های صنعتی محسوب میگردد .

 

  5 – حجم بالای سیال ، قدرت پمپ ها ، فشار بخار

 

6 – سرویس و نگهداری استخر های شنا :  نیاز به سرویس هفتگی بابت ، جارو ، بک واش ، کلر ، سرویس پمپ ها و …

 

 الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

 

ایجاد فنس در استخر های روباز در تمامی کشور های جهان امری اجباری و در بخش استاندارد استخر های شنا به آن تاکید مکرر شده است .

 

الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

 

لوله کشی با لوله های پی وی سی

 

الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

 

یک موتورخانه استخر مسابقات . نمای یک لرزه گیر بزرگ

 

تصفیه خانه یک استخر خانگی

 

الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

 


 استخر شنا

الزامات ابتدایی در طراحی و لوله کشی موتورخانه و تصفیه خانه استخر

حال که تا حدی به اهمیت و حساسیت یک موتورخانه با تصفیه خانه پی بردیم به نکاتی درباره طراحی ، معماری ، لوله کشی ، چیدمان و اجرای  آن نیز بطور خلاصه میپردازم .

 الف – محاسبه ، ترسیم و مسیر پایپینگ  : نکته ای که در اغلب پروژه ها به آن کمتر توجه میشود ، سایز اسمی با سایز حقیقی لوله . جدی نگرفتن محاسبه سایز لوله ها . مطمئنا مجموعه ای که از یک سیستم اصولی جریان آب برخوردار نباشد ، برای تصفیه آب دچار مشکلاتی از نظیر هزینه بالای کلر و مواد افزودنی دیگر خواهد شد که این امر باعث مشکلات زیادی میگردد که عواقب آن جبران ناپذیر است . متصدیان و مدیران استخر های عمومی صد در صد به این مساله واقف هستند .

 

ب – وضعیت و انتخاب محل موتورخانه : آیا اپراتورها و تکنسین های تصفیه خانه میتوانند در هر زمان بدون حرکت از داخل مجموعه به محل موتورخانه وارد و خارج شوند .

 

ب 1 – مسیر اپراتور ها جهت سرویس هر دستگاه : مثلا برای بکواش یک فیلتر بزرگ شنی و یا تعویض سیلیس حداق باید سمت دریچه دومتر در عرض فیلتر فضای خالی داشته باشیم . ویا برای سرویس پمپ باید فضایی معادل یک پمپ را در اطراف پمپ برای باز و بسته کردن داشته باشیم .

 

ب 2 – برای استخر های عمومی لازم است تصفیه خانه طوری طراحی گردد که بتوان منبع ها ، دیگ و یا تانک ها را از آن خارج یا به آن وارد نمود ، به همین دلیل از سقف های متحرک ، دال متحرک ، و حتی سیستم های جرثقیل نیز استفده میگردد .

 

پ – کاربری محل مورد نظر را مشخص کنیم ، موتورخانه ، تصفیه خانه ، محل نگهداری کلر و مواد ضدعفونی .

 

ت – ایا میدانیم در محیط تصفیه خانه احتمال چه اتفاقاتی وجود دارد .

 

ث –  انتخاب جنس و نوع لوله جهت قسمت های مختلف :  برای استخر های شنا بعلت بالا بودن حجم آلاینده ها و میزان مصرف مواد ضدعفونی مانند کلر یا ازن بهتر است لوله هایی انتخاب شود که بیشترین سطح مقاومت را دربرابر خورندی در مقابل کلر یا نوع سیستم ضدعفونی را داشته باشند . برای جکوزی ها علاوه بر مقاومت دربرابر مواد خورنده سطوح باید در برابر فشار هد پمپ ماساژور و برای لاین گرمایش مقاومت در برابر حداقل 60 درجه حرارت  را داشته باشد . برای سونای بخار بهترین گزینه لوله های استیل با کربن بالا میباشد که استاندارد باشد .

 

اصولا برای هر بخش از موتورخانه و تصفیه آب در مجموعه های استخر باید بر اساس میزان عوامل مختلف بهترین لوله را انتخاب نمود : مانند  : لوله هایی برای زیر استخر ، لوله متصل به دیگ گرمایش ، لوله های رینگ جکوزی ، لوله های بخار پخش کن ، لوله فیلتر شنی ، لوله جارو ، سرجت های جکوزی و استخر ، لوله کشی منبع بالانس و …

 

ج – معماری موتورخانه و نصفیه خانه : یک موتور خانه استاندارد مانند یک کارگاه مجهز و بزرگ است . در این محل شما به عنوان  یک اپراتور به راحتی میتوانید مسیر ها و شیر ها را شناسایی کنید ، اگر نیاز به تعمیر ، تعویض یا باز کردن آب برای شستشو دارید این کار را بدون نگرانی انجام میدهید . برای سرویس های هفتگی و ماهانه بدون نیاز به عبور از داخل ساختمان به راحتی وارد و از موتور خانه خارج می شوید . اگر بوی کلر ، دود ، یا نبود اکسیژن آزار تان دهد به راحتی بوسیله سیستم تهویه محیط  را از هر گونه بو و یا رطوبت تخلیه میکنید .

 

د – در صورتی که لازم باشد بعد از مدتی دستگاه دیگری مانند آب شیرین کن به این مجموعه اضافه کنید باید از قبل موتور خانه شما برای تمام تجهیزات و خطوط رزرو طراحی شده باشد .

 

ر – سازه موتورخانه و تصفیه خانه استخر :

باتشکر ادامه دارد

 منبع وبسایت قدیمی گروه سونا سازان


مطالب مرتبط با موضوع استخر :

WhatsApp us