کاخ شکی خان اثر ماندگار از هنر گره چینی 

Shebeke

هنر گره چینی 

نام دیگر این کاخ ؛ قصر خان است .

این اثر تاریخی و فرهنگی بسیار با اهمیت جهان است، که بخشی از دولت تاریخی معماری

ساختمان یک قصر در ساخته شده است قرن هجدهم درزبان فارسی سبک،

واقع در بخش شمال شرقی بالا از خاک، محصور شده توسط دیوار.

کاخ، به طول حدود 30 متر، متشکل از دو طبقه با مساحت حدود 300 متر مربع دارای 6 اتاق، 4 راهروها و 2 آینه بالکن و. نمای از کاخ رنگ نقاشی طرح به تصویر کشیدن صحنه شکار و جنگ، و همچنین الگوهای هندسی و گل. در مرکز یک window- بزرگ است رنگ آمیزی شیشه ای موزاییک شیشه های رنگی.پنجره ها از کاخ مونتاژ شده از قطعه از شیشه های رنگی و انتخاب کنید تا میله تزئينات و نقش و نگار پنجره ای گوتیك سنگ.

کاخ، نیز تحمل صفات ذاتی در قوم معماری مسکونی، به عنوان یکی از بهترین نمونه ها در قفقاز از معماری کاخ قرن هجدهم  و یکی از جواهرات اسلامی شرق .

قفقاز ناحیه‌ای در مرز آسیا و اروپا میان دریای خزر و دریای سیاه است که رشته‌کوه قفقاز در آن واقع است. قفقاز از نظر سیاسی به دو بخش قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) و قفقاز شمالی تقسیم می‌شود.

قفقاز جنوبی شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشهای کوچکی از شمال باختری ایران و شمال خاوری ترکیه می‌شود. اما قفقاز شمالی جزئی از روسیه است و شامل جمهوری‌های خودگردان داغستان، چچن، اینگوشتیا، اوستیای شمالی-آلانیا، کاباردینو-بالکاریا،کاراچای-چرکسیا، سرزمین کراسنودار، آدیغیه و سرزمین استاوروپول می‌شود.

تاریخچه و سوابق کاخ 
این کاخ در قرن هجدهم میلادی ساخته شده است ، شاندور رادو اشاره کرد که کاخ ساخته شده در 1760 توسط  حسین خان، و به زودی بازسازی شد .

هنر دایره المعارف اشاره به کاخ 1761-1762 سال . آذربایجان دانشنامه شوروی نیز به کاخ اشاره سال 60 از هجدهم قرن، و اشاره می کند که آن را حسین خان Mushtagom ساخته شده بود .

 

 
عکس نمای از کاخ شکی خان 

عکس نمای از کاخ شکی خان

عکس نمای از کاخ شکی خان

ESBE اشاره کرد که کاخ و قلعه در همان زمان ساخته شده بود 1765 .

بریتانیکا1890 نسخه می نویسد که در سال 1765 قلعه ساخته شده بود و قصر تا حدودی بعد از آن تاریخ ساخته شده بود ، در سال 1911 منتشر شده است، بریتانیکا می نویسد که – در1790 . کنسانتینوف، در مقاله خود “نوح”  همچنین نوشت که کاخ در سال 1790 ساخته شده است. اما در این سال، به که تاریخ مخالف، او اشاره کرد که این اثر تاریخی در سال 1797 کور Mamed-حسن خان ساخته شده بود .

مردم نگار روسی IL سگال همچنین اشاره کرد که کاخ در سال 1797 در Mamed-حسن خان ساخته شده بود، به ارزش بیش از 32 هزار نفر بود قطعه طلا و کاملا خسته خزانه خان، و، کپی شد با توجه به سنت، با یکی از کاخ تابستانی شاه ایران .

 

 

او همچنین نوشت که به زودی پس از ساخت Mamed-حسن خان از عوامل محروم شد فارسی شاه مصطفی agoyu، در حالی که خان در کور شده بود 1795/96 سال (1206  ه. ق) .

به گفته محققان بعد، کاخ ساخته شده در 1797  معمار هادان زین العابدین از شیراز (با کنسانتینوف – “حاجی زین العابدین”  توسط I. سگال – حاجی عبد . با توجه به مورخ معماری M. A. Useynova تاریخ ساخت کاخ زمان محدود است 1762 توسط 1797 . او همچنین اشاره می کند که کاخ Mamed-حسن خان تکمیل شد  (محمد حسن خان) ، نوه بزرگ بنیانگذار شکی خانات حاجی چلبی خان. MA حسین اف اشاره کرد که کاخ خان “به وضوح از ویژگی های این قصر از قرن هجدهم ارائه” .

 
نمایش در داخل سالن

کاخ شکی خان ، هنر گره چینی

کاخ شکی خان ، هنر گره چینی

با توجه به نسخه های خطی در فارسی، تحت عنوان “گل آلود-تاریخ” (نویسنده، قضاوت توسط دست خط، احتمالا سلمان ممتاز)، جمع آوری شده و در سال 1979 به انتقال انستیتوی نسخ خطی. فضولی، ساخت کاخ در سال 1204 هجری قمری آغاز شد (1789-1790). در این نسخه های خطی، اشاره می کند که در ماه رمضاندر سال 1240 است. (آوریل.-مه. سال 1825 گودا) در کاخ یک آتش سوزی وجود دارد . در این نسخه های خطی کاخ نیز به عنوان ” دیوان خانه ” نامیده می شود، یعنی ساختمان دادگاه شهر. واقعیت این است که کاخ به عنوان مسکن خان، و به عنوان یک دادگاه خدمت کرده است، می گوید روزنامه نگار روسی قرن نوزدهم نیکلای Bersenev . گاهی اوقات به کاخ به عنوان اقامتگاه تابستانی و خان اشاره .

این مجموعه، ساخته شده در قلعه اقامت در شکی و از ساختمان های مختلف تشکیل شده است، تا به امروز، می روم تنها دو طبقه کاخ . ساختمان کاخ از ساخت و ساز دستخوش تعمیرات و بازسازی که به طور جدی ظاهر آن تحت تاثیر قرار نمی شده است . پس از پیوستن به خانات شکی به امپراتوری روسیه، کاخ تحت صلاحیت این دادگاه دولت محلی بود و بارها تعمیر . در سال 1848 – سال 1851 را بازسازی شاعر نوه حسین خان Mushtaga کریم آقا فاتحی از کاخ انجام شد.

در 1853 یک برنامه ارگ، که بر طبق آن آن قرار دارد یک تعداد قابل توجهی از پروفیل های برای اهداف مختلف برای خانواده های اشراف از خان  ،  علاوه بر کاخ پادگان قلعه واقع شده بودند، خزانه داری، زندان و در بازسازی 1828 از خان مسجد کلیسای ارتدکس . نقاشی اصلی کاخ را ترک برداشت عمیق در مسافران . کاخ توصیف الکساندر دوما، الکساندر Kornilovich، آندری Fadeev، آرنولد Zisserman در مورد آن ذکر لئو تولستوی، نیکلای Rajewski، ایلیا Berezin، EliseeReclus، و دیگران است.

 

با تشکر از توجه شما . عذرخواهی ما را بدلیل ضعف جمله بندی بپذیرید .

هنرکده فن و هنر 

WhatsApp us