قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان

تاریخ: ۳ مهر ۱۳۹۱

سرپرست مرکز راه، مسکن و شهرسازی گفت :

نابسامانی قیمت مصالح ساختمانی در بازار می‌تواند منجر به افزایش قیمت ساختمان شود.

سید محمود فاطمی عقدا در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزار همایش ملی مسایل حقوقی در صنعت ساختمان اظهار داشت : این همایش در تاریخ نه دی ماه برگزار می‌شود و به مسایل حقوقی در خصوص ساخت و ساز، پیش فروش و خرید و فروش مسکن در کشور می‌پردازد.

رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی در پاسخ به پرسش مهر در خصوص تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن در سال جاری گفت : عمده‌ترین مصالح به کار رفته در صنعت ساختمان داخلی است و فقط افزایش قیمت ناشی از تورم معمول کشور است که دو سال گذشته به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تا حدودی افزایش پیدا کرد.

وی افزود:

بنابراین گرانی ارز و یا تحریم‌ها نمی تواند اثری بر قیمت مصالح ساختمانی داشته باشد، ضمن اینکه مرکز تلاش دارد تا راه‌های سبک سازی و جلوگیری از پرت مصالح را اجرایی کند.

سرپرست مرکز راه ، مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش دیگر مهر در مورد تاثیر افزایش قیمت ارز در ساخت و سازهای شخصی بیان کرد:

کنترل قیمت مصالح ساختمانی وظیفه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت است و باید بررسی شود که چرا با وجود اینکه عمده مصالح ساختمانی تولید داخل است قیمت مصالح افزایش پیدا کرده است.

فاطمی با اشاره به اینکه خریداران پس از خرید یک ساختمان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند اما راهکار قانونی برای آن وجود ندارد ، گفت:

این مسایل ناشی از عدم توجه به قانون و صنعت ساختمان است و حجم پرونده‌های قضائی هم به همین دلیل بسیار بالاست.

وی با اشاره به پیش فروش ساختمان و مشکلاتی که برای مردم به وجود آمده است، گفت:

خلاء قانونی در خصوص پیش فروش مسکن وجود دارد ، زیرا یک شخص می‌تواند در جراید عمومی تبلیغات گسترده انجام دهد و پس از دریافت پول ا زمردم ناگهان متواری شود اما راهکار قانونی مطمئنی در این خصوص وجود ندارد.

وی در خصوص نبود نیروی انسانی ماهر در ساخت و ساز کشور گفت :

قرار بود از سال نود و یک هیچ نیروی غیرماهری در کارگاه‌های ساختمانی فعالیت نداشته باشد اما هنوز هم تعداد زیادی کارگر فصلی و غیرماهر خارجی و داخلی در شهر وجود دارند و سازندگان هم از آنها استفاده می‌کنند.فاطمی عقدا با بیان اینکه اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان یک الزام بود اما اجرا نشد،‌ گفت:

نبود ضمانت‌های اجرایی به خصوص در پرداخت خسارات وارده به خریدار و ابهام ناشی از عدم تفکیک حاکمیتی از دستگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی از دیگر مشکلات حقوقی در صنعت ساختمان است.

 

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: یکی از کمبودها در قوانین بازنگری در آیین نامه اجرایی قوانین موجود است که باید متناسب با شرایط روز انجام شود؛ به همین منظور مرکز با مشارکت برگزارکنندگان این همایش قصد بازنگری در این قوانین را دارد.

وی با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای موظف بود تا به کارگران فصلی آموزش دهد، بیان کرد: متاسفانه ساماندهی نیروی کار باید از سوی سازمان انجام می‌گرفت اما به دلیل اینکه نیروی ثابت در این بخش وجود ندارد، امکان سرمایه گذاری در بخش آموزش کارگران فصلی هم نیست.

 

فاطمی عقدا با تاکید بر اینکه کارگران فصلی مکان مناسب برای استراحت هم ندارند، اظهار داشت: در صورتی که آموزش هم بیند به دلیل نبود امکانات مناسب خروجی این کارگران صفراست بنابراین نیروی کارگر نیاز به ساماندهی دارد.

وی با انتقاد از چند برابر شدن بیمه کارگران، گفت: بیمه کارگران ساختمانی از سوی مجلس 30 برابر شد که تاثیر زیادی در قیمت تمام شده مسکن می‌گذارد.

 

در ادامه ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه سازان در خصوص افزایش قیمت تمام شده مسکن گفت: افزایش قیمت میلگرد بین 30 تا 50 هزار تومان در هر متر مربع تاثیر می‌گذارد. در تهران هم بین 20 تا 30 درصد قیمت نهایی ساخت و ساز در شش ماه ابتدای سال افزایش داشته است.

وی افزود: قیمت ساخت مسکن از متری 400 هزار تومان تا متری یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه دارد که بنا بر مصالح ساختمانی و قیمت زمین تعیین می‌شود.

رهبر با بیان اینکه قیمت تمام شده ساختمان به رکود معاملات مسکن ارتباطی ندارد بیان کرد: باید با تحریک عرضه بازار مسکن را به تعادل برسانیم و افزایش قیمت نامتعارف نداشته باشیم.
منبع :persianblog.ir