آیا سونا به زهکشی نیاز دارد ؟ الزامات تاسیسات لوله کشی سونا , راه اندازی سونا خشک

( سؤالات متداول پاکسازی سونا خانگی )

سلامتی و تندرستی معمولاً ایده یا هدف شما هنگام رفتن به سونا است . ایده جوانسازی پوست ، رهایی از تنش و تسکین درد از مسائل زندگی ، نیروی محرکه ای برای سوناهای داخل خانه است . کسانی که به این مفهوم ، تازه واردند ممکن است بپرسند که الزامات زهکشی و تاسیسات ( کفشور فاضلاب ) چیست ؟

سوناهای تجاری دارای زهکشی برای اهداف بهداشتی و نظافتی هستند . با این حال ، سوناهای خانگی نیازی به تخلیه ندارند زیرا مقدار آبی که ممکن است برای عملکرد آن استفاده شود کم است و فرآیند تمیز کردن به مقدار قابل توجهی آب نیاز ندارد . در حالی که زهکشی برای سونای خانه شما ضروری نیست ، باید روی یک کف ضد آب سرمایه گذاری کنید .

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونا ، انواع مختلف سونا ، و آنچه برای یک سونا خانگی مورد نیاز است ، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید .

چگونه باید سونا را تخلیه کنید ؟

الزامات سونا خشک , سازنده و اجرای چوبکاری سونا خشک
الزامات سونا خشک

اگر شما تصمیم گرفته اید سونا را در خانه خود نصب کنید – به شما تبریک می گوییم !

شما می دانید که می خواهید سموم را از طریق تعریق دفع کنید و منافذ خود را احیا کنید . با این حال ، آیا تصمیم به داشتن سونای خشک یا سونای مادون قرمز گرفته ‌اید و این سونا داخلی یا خارجی خواهد بود ؟

سونای مادون قرمز معمولاً در دمای پایین تری کار می کند و بدن شما را مستقیماً گرم می کند ، در حالی که سونای خشک از دمای بالاتری برای گرم کردن هوای اطراف استفاده می کند . برای رسیدن به دمای 120-140 درجه فارنهایت ، سونای مادون قرمز دارای 4 تا 7 پنل گرمایش الکتریکی است .

در همین حال ، سونای خشک دارای یک بخاری است که دمای آن 150-195 درجه فارنهایت است .

بخاری تکی که در سونای خشک استفاده می شود می تواند چوبی ، گازی یا برقی باشد . با این حال ، محبوب ترین آنها برقی است . این بخاری ها اغلب دارای سنگ هایی هستند که در صورت خیس شدن با آب ، بخار و رطوبت را برای سونای خشک تولید می کنند .

مقدار آبی که با ملاقه روی سنگ ها پاشیده یا ریخته می شود به اندازه ای نیست که نیاز به زهکشی برای سونا داشته باشد .

به طور کلی سوناها ، چه خشک و چه مادون قرمز ، از چوب نرم ( برای جذب رطوبت ) ساخته شده اند و می توانند یک تا پنج نفر ( و حتی بیشتر در صورت نیاز ) را در خود جای دهند . آنها معمولاً یک نیمکت چوبی برای نشستن و یا دراز کشیدن شما دارند . دانستن تعداد افرادی که می خواهید در آن جای دهید به تعیین اندازه صحیح برای واحد شما کمک می کند .

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

همچنین ، هنگام در نظر گرفتن اندازه سونا ، باید محل نصب سونا و اندازه بزرگ ‌ترین فرد خانواده خود را در نظر بگیرید .

مهم نیست که کدام نوع سونا را انتخاب می کنید ، لازم نیست نگران نصب زهکشی یا لوله کشی اصلی دیگر باشید ، زیرا نه یک سونای خشک و نه یک سونای مادون قرمز از مقدار کافی آب استفاده نمی کنند که به چیزی بیش از پاک کردن گاه به گاه نیاز داشته باشد .

در حالی که سونا را می توان در داخل و خارج از خانه قرار داد ، نزدیک بودن سونا به منبع آب برای کاربر پس از سونا مفید است . پس از گذراندن زمانی در سونا ، توصیه می شود آب بنوشید و بدن تان را بشویید .

آیا سونا خشک نیاز به زهکشی در قسمت کف دارد ؟

برای سونای خشک نیازی به زهکشی از کف نیست زیرا یک سونای خشک از آب کافی برای تضمین آن استفاده نمی کند .

آیا سونا مادون قرمز نیاز به تخلیه کف دارد ؟

سونای مادون قرمز نیازی به زهکشی کف ندارد زیرا از آب استفاده نمی کند .

چگونه سونا را تخلیه کنیم ؟

تنها زمانی که آب برای این سونا وارد می شود در طول فرآیند تمیز کردن است و در این فرآیند آب کافی برای تضمین تخلیه استفاده نمی شود .

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

الزامات لوله کشی سونا خشک سنتی

اگر تصمیم به یک سونای خشک سنتی گرفته اید ، احتمالاً اکنون فکر شما بر این است که آیا مکانی که انتخاب می کنید برای سونا مناسب است یا خیر .

در حالی که نیازهای خاص شما ممکن است متفاوت باشد ، اکثر مردم نیازی به اجرای خط آب یا نصب زهکشی هنگام قرار دادن در سونا نخواهند داشت ، اما ممکن است لازم باشد یک برقکار بیاورید تا مطمئن شوید محل شما می تواند ولتاژ مورد نیاز را به شما بدهد .

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا جزئیات مربوط به آنچه را که هنگام نصب سونای خشک در داخل خانه یا خارج از منزل خود نیاز دارید ، بیاموزید .

سرپوشیده :

ساخت / نصب سونا در خانه به شما این امکان را می دهد که آرامش را بدون ترک امکانات رفاهی خود تجربه کنید . هنگام در نظر گرفتن ساخت / نصب فضای داخلی ، می خواهید فضایی را پیدا کنید که متناسب با واحد شما باشد پس به لوله کشی خاصی نیاز نیست زیرا نیازی به زهکشی ندارید . با این حال ، آنچه مورد نیاز است یک اتصال الکتریکی 220-240 ولتی برای بخاری با سیم سخت است که ممکن است به یک متخصص نیاز داشته باشد .

این را بدانید که سونا را می توان در هر جایی از خانه قرار داد .

فضای باز :

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

هنگامی که به الزامات فکر می کنید ، در نظر گرفتن اصلی برای یک سونا در فضای باز ، مکان است .

شما می خواهید منطقه ای را در نظر بگیرید که از شرایط آب و هوایی سخت محافظت شده و دارای پایه ای هموار باشد . همچنین ممکن است به یک برقکار نیاز داشته باشید زیرا اکثر بخاری ها به اتصال برق 220-240 ولت با یک سیم سخت نیاز دارند .

آیا قصد دارید برای تمیز کردن سونای خود از شیلنگ استفاده کنید ؟ اگر پاسخ منفی است ، پس نیازی به تخلیه سونا ندارید . و اگر زهکشی ندارید ، نیاز به لوله کشی وجود ندارد .

فقط بدانید که توصیه می شود به عنوان بخشی از دوره خنک شدن خود بعد از سونا آبکشی کنید ، بنابراین داشتن یک منبع آب در نزدیکی شما مفید خواهد بود . اگر قصد دارید یک دوش در فضای باز نصب کنید ، لوله کشی برای آن مناسب است ، اما نه مستقیماً در سونا .

الزامات لوله کشی سونا مادون قرمز

تصمیم شما برای استفاده از مادون قرمز بر خلاف سنتی می تواند به دمای پایین سونای مادون قرمز یا این واقعیت مربوط باشد که می توانید مدت بیشتری در سونای مادون قرمز بمانید . اما آیا تفاوت آنها به راه اندازی و نصب آنها نیز غالب می شود ؟

از آنجایی که سوناهای مادون قرمز از آب استفاده نمی کنند و به حدا قل تمیز کردن نیاز دارند ، برای نصب ، شما نیازی به ارتقاء لوله کشی نیست .

سونای مادون قرمز نسبت به سونای خشک به برق کمتری نیاز دارد و پریز برق استاندارد شما احتمالاً از قبل ولتاژ مورد نیاز را دارد .

سرپوشیده :

هنگام نصب یک سونا مادون قرمز جدید در خانه خود ، آیا نیاز به یک لوله کش یا برقکار برای کمک به ارتقا دارید ؟

فرآیند تمیز کردن سونا به مقدار زیادی آب نیاز ندارد . بنابراین ، برای سونای مادون قرمز نیازی به زهکشی نیست ، به این معنی که نیازی به لوله کشی نیست .

چیزی که به سادگی به تمیز کردن کمک می کند این است که قبل از رفتن به سونا آن را بشویید .

سوناهای مادون قرمز معمولاً برای استفاده در داخل خانه بهتر در نظر گرفته می شوند زیرا می توان آنها را به یک پریز برق استاندارد وصل کرد زیرا برای عملکرد فقط به 110 ولت نیاز دارند .

برخلاف سوناهای سنتی که نیاز به سیم کشی سخت دارند ، سوناهای مادون قرمز نیازی به برق ندارند . با این حال ، اگر سؤالی دارید ، می ‌توانید برای شفاف ‌سازی با یکی از متخصصین مشورت کنید .

فضای باز :

درست مانند هر سونای خانه دیگری ، نصب سونای مادون قرمز در فضای باز نیاز به لوله کشی خاصی ندارد . زهکشی عمدتاً برای اهداف تمیز کردن در سوناهای تجاری استفاده می شود .

اگر تصمیم دارید زهکشی را انتخاب کنید که همانطور که ذکر شد نیازی نیست یا اگر قصد دارید یک منبع آب خنک ( مانند دوش ) برای شستشوی قبل یا بعد از سونای خود نصب یا بسازید ، می توانید لوله کشی را در نظر بگیرید .

 • آنچه باید برای قرار دادن سونا در فضای باز مورد توجه قرار گیرد ، یک پایه هموار ، منطقه ای محافظت شده از شرایط آب و هوایی سخت و نزدیکی به منبع انرژی است .
 • سونای مادون قرمز چه در فضای داخلی و چه در فضای باز نیاز به 110 ولت دارد .
 • سونا قبل یا بعد از برنزه کردن ؟ ( مزایا ، معایب و نکات کاربردی ) .

هنگام کار بر روی بدن ساحلی خود ، احتمالاً می خواهید از سونا و همچنین برنزه کردن استفاده کنید . آیا قبل از برنزه کردن باید سونا بروید یا بعد از آن ؟

اگر قصد بازدید از هر دو را دارید ، قبل از ورود به اتاق برنزه کردن ، از یک جلسه سونا لذت ببرید . جریان خون و پوست مرطوب برای برنزه شدن عالی ، بسیار مهم هستند . ابتدا با استفاده از سونا ، پوست و بدن خود را برای برنزه شدن آماده می کنید . استفاده از سونا بعد از برنزه کردن ممکن است باعث خشکی پوست شود و در واقع برای دستیابی به درخشش طلایی ایده آل شما مضر باشد .

برای اینکه بدانید بهتر است از سونا قبل یا بعد از برنزه کردن استفاده کنید و این فعالیت ‌ها چگونه روی پوست شما تأثیر می ‌گذارند ، بهترین روش برای برنزه کردن و بعد از سونا چیست و اینکه آیا می ‌توانید بعد از برنزه کردن از سونا استفاده کنید ، تا انتها مقاله را بخوانید .

استفاده از سونا قبل از برنزه کردن بهتر است یا بعد از برنزه کردن ؟

سونا جریان خون و هیدراته شدن پوست را افزایش می دهد ، دو موردی که برای برنزه شدن عالی هستند .

هنگامی که به این فکر می کنید که آیا از سونا قبل یا بعد از برنزه کردن استفاده کنید ، مهم است که بررسی کنید که هر کدام چگونه روی پوست شما تأثیر می گذارد . برنزه کردن می تواند به پوست شما آسیب برساند در حالی که سونا مزایای سلامتی متعددی از جمله پوست سالم تر و سفت تر دارد .

برای اکثر افراد ، بهتر است قبل از برنزه کردن از سونا استفاده کنند . سونا با مرطوب کردن پوست و افزایش جریان خون در پوست ، پوست شما را برای برنزه شدن آماده می کند . پوست مرطوب هنگام برنزه کردن مفید است زیرا می تواند از محو شدن برنزه جلوگیری کند و به شما کمک کند سریع تر برنزه شوید . با استفاده از سونا می توانید پوست خود را خشک کنید .

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیرید ، مشکلات سلامتی شما است . به دلیل گرمای شدید سوناهای سنتی ، کسانی که مشکلات قلبی عروقی دارند از استفاده از آنها منصرف می شوند . گرما ضربان قلب آنها را افزایش می دهد که می تواند برای افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند مضر باشد . همیشه قبل از استفاده از سونا یا برنزه کردن با پزشک خود مشورت کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر برنزه کردن بر روی پوست خود به خواندن ادامه دهید .

برنزه کردن با پوست شما چه می کند ؟

برنزه کردن برای بسیاری یک تمرین است .

هنگام برنزه کردن ، اشعه ماوراء بنفش تولید ملانین را افزایش می دهد . این کار برای محافظت از پوست شما در برابر آسیب بیشتر انجام می شود . ملانین رنگدانه ای است که مو ، چشم و پوست شما را رنگ می کند .

در کوتاه مدت ، افزایش ملانین باعث تیره شدن پوست شما می شود . در دراز مدت می ‌تواند آسیب ‌های جبران‌ ناپذیری ایجاد کند و مشکلاتی مانند سرطان پوست ایجاد کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر استفاده از سونا بر روی پوست خود به خواندن ادامه دهید .

سونا با پوست شما چه می کند ؟

سونا به دلایل زیادی عالی است ، اما با پوست شما چه می کند ؟

استفاده از سونا برای سلامت پوست شما مفید است . از آنجایی که سونا قبل از شروع عرق کردن باعث افزایش جریان خون در پوست می شود ، پوست شما را سالم تر و سفت تر می کند . این هم به دلایل پزشکی و هم به دلایل زیبایی عالی است .

نوع سونا که یک فرد استفاده می کند بیشتر به وضعیت سلامت فردی او بستگی دارد زیرا همه آنها تأثیر مثبتی بر پوست او می گذارند .

برای اینکه بدانید سوناهای سنتی ، سوناهای مادون قرمز و اتاق‌ های بخار چگونه روی پوست شما تأثیر می ‌گذارند ، مقاله را ادامه بدهید .

سونا سنتی :

یک سونا سنتی دمای بین 180 تا 195 درجه فارنهایت را با رطوبت کم حفظ می کند .

سوناهای سنتی سلامت شما را بهبود می بخشد ، از جمله پوست سالم تر و قوی تر می شود و اغلب می توان آن را به عنوان پوستی درخشان پس از استفاده توصیف کرد . گرما قبل از شروع عرق کردن ، گردش خون و جریان خون را در پوست شما تقویت می کند .

کسانی که اخیراً مشکلات سلامت قلبی عروقی دارند باید از سوناهای سنتی دوری کنند زیرا گرما می تواند مشکلات را تشدید کند .

سونا مادون قرمز :

سونای مادون قرمز دمای بین 120 تا 140 درجه فارنهایت را حفظ می کند . گرمای یک سونا مادون قرمز بیشتر از هوای گرم ساده نفوذ می کند .

سونای مادون قرمز همان فوایدی را برای پوست دارد که سوناهای سنتی انجام می دهند .

با این حال ، از آنجایی که آنها در دمای پایین تری قرار دارند ، برای کسانی که سلامتی آنها را از استفاده از سونا سنتی باز می دارد ، در دسترس تر است .

اتاق بخار :

اتاق های بخار دمایی بین 100 تا 120 درجه فارنهایت با رطوبت تقریباً 100 درصد حفظ می کنند .

به طور کلی ، اتاق های بخار فواید پوستی مشابه سونا را دارند . تفاوت اصلی این است که کسانی که مشکلات قلبی عروقی دارند نباید از اتاق بخار استفاده کنند زیرا ضربان قلب آنها را افزایش می دهد . با این حال ، آنها برای افراد مبتلا به آلرژی یا مشکلات تنفسی عالی هستند .

برای تعیین اینکه آیا باید در روزهای مختلف از سونا و برنزه کردن استفاده کنید ، ادامه مطلب را بخوانید .

آیا باید در روزهای مختلف از سونا و برنزه کردن استفاده کرد ؟

سونا و برنزه کردن را می توان در یک روز انجام داد .

اگر از اتاق بخار یا سونای سنتی استفاده می کنید ، با خیال راحت این کار را در هر روز انجام دهید . در واقع توصیه می شود قبل از برنزه شدن از سونا برای آماده سازی بدن و پوست خود استفاده کنید . با افزایش رطوبت پوست ، برنزه ای که دریافت می کنید ممکن است ماندگارتر و تیره تر باشد .

برای یافتن بهترین روش ها برای دوره پس از برنزه کردن ، ادامه مطلب را بخوانید .

بهترین کار بعد از برنزه کردن چیست ؟

مراقبت از پوست بعد از برنزه کردن بخش مهمی از فرآیند است .

برای حفظ سلامت پوست بعد از برنزه کردن :

 • هیدراته بمانید .
 • پوست خود را مرطوب کنید .
 • از محصولات مراقبت از پوست خاص برنزه استفاده کنید .

برای یافتن بهترین روش های پس از استفاده از سونا ، ادامه مطلب را بخوانید .

بهترین کار بعد از سونا چیست ؟

مهم است که پس از استفاده از سونا از بدن خود مراقبت کنید .

برای حفظ سلامت پوست پس از استفاده از سونا :

 • دوش آب سرد گرفتن .
 • چند دقیقه را در یک آب یخی بگذرانید .
 • هیدراته کنید .
 • از فعالیت شدید خودداری کنید .

برای تعیین اینکه آیا می توانید بعد از استفاده از اسپری برنزه از سونا استفاده کنید به خواندن ادامه دهید .

آیا می توان بعد از اسپری برنزه از سونا استفاده کرد ؟

برنزه شدن با اسپری تقریباً به اندازه برنزه کردن محبوب است ، اما چه تأثیری بر بقیه کارهای روزمره شما دارد ؟

استفاده مستقیم از سونا پس از استفاده از اسپری برنزه ممنوع است . این امر به این دلیل است که میزان رطوبتی که پوست شما در سونا ایجاد می کند می تواند باعث روشن شدن اسپری شود . در سونا ، منافذ پوست شما بیشتر باز می شود و همچنین باعث می شود رنگ برنزه با اسپری روشن شود .

بهتر است این دو فعالیت را با هم ترکیب نکنید .

سونا قبل از جکوزی یا جکوزی قبل از سونا ( آیا همان روز خوب است ؟ )

سونا و جکوزی تجربیات کاملاً متفاوتی در مورد استفاده از آنها و میزان نگهداری مورد نیاز ارائه می دهند . بسته به هدف شما از استفاده ، می توانید تصمیم بگیرید که از یکی از آنها استفاده کنید یا حتی هر دو را ترکیب کنید .

سونا قبل از جکوزی یا جکوزی قبل از سونا
سونا قبل از جکوزی یا جکوزی قبل از سونا

سونا و جکوزی را می ‌توان همراه با یکدیگر برای کمک به استراحت و آرامش استفاده کرد تا زمانی که به‌ درستی هیدراته شده باشید و بین جلسات استراحت داشته باشید . از آنجایی که هنگام ورود به جکوزی همیشه باید تمیز باشید ، بهتر است ابتدا از سونا دیدن کنید زیرا به از بین بردن عرق و تمیز کردن آلودگی های حبس شده در منافذ پوست شما کمک می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از سونا و جکوزی و همچنین نکاتی در مورد بهترین نوع سونا برای جفت شدن با جکوزی به خواندن ادامه دهید .

آیا باید قبل یا بعد از جکوزی از سونا استفاده کرد ؟

برخی افراد بر این باورند که تمیز کردن بدن در سونا قبل از استفاده از جکوزی به پاکسازی ذهن شما از استرس کمک می کند .

از آنجایی که یک جکوزی همیشه باید هنگام استفاده کاملا تمیز باشد و سونا به شما کمک می کند عرق کنید و آلودگی های محبوس شده در منافذ پوست خود را تمیز کنید ، توصیه می شود قبل از استفاده از وان آب گرم از سونا استفاده کنید . استفاده از وان آب گرم بعد از سونا باعث افزایش دمای بدن شما می شود که منجر به گشاد شدن رگ های خونی و افزایش گردش خون می شود .

پس از یک جلسه سونا ، باید دوش بگیرید ، مقداری آب بنوشید و وارد جکوزی شوید . این چرخش بدن از طریق گرما و سرما به ورزش پوست و سیستم گردش خون کمک می کند .

آیا جکوزی و سونا هم همین کار را می کنند ؟

جکوزی و سونا گرمایی که نیاز بدن است را تامین می کند تاثیر قابل توجهی روی بافت ها دارد و به آرامش عضلات شما کمک می کند .

سونا و جکوزی مزایای بسیار مشابهی دارند . هر دوی آنها دمای بدن را برای اهداف درمانی و آرامش بخشی افزایش می دهند . جکوزی یا سونا نه تنها مکانی عالی برای تسکین و رفع استرس است ، بلکه مکانی برای بهبود سلامت عمومی و کاهش دردهای عضلانی و مفاصل است .

تفاوت اصلی بین سونا و جکوزی در نحوه عملکرد آنهاست . وقتی در وان آب گرم هستید ، احساس می ‌کنید که می ‌توانید خود را غوطه ‌ور کنید ، اما در سونا ، در اتاقی نشسته ‌اید که بخار یا اشعه مادون قرمز دارد .

مطالعات نشان داده اند که نشستن در سونا یا غوطه ور شدن در جکوزی می تواند به افزایش خواب عمیق کمک کند که برای بازیابی عملکردهای مغز و پردازش خاطرات بسیار مهم است . خواب سالم همچنین از طرق فوق العاده ای به سلامت جسمی و روانی شما کمک می کند .

سونا در مقابل جکوزی برای بهبودی سلامت

سونا قبل از جکوزی یا جکوزی قبل از سونا
سونا قبل از جکوزی یا جکوزی قبل از سونا

در حالی که سونا و جکوزی ممکن است هدف کلی یکسانی داشته باشند ، اما در نحوه اعمال گرما به بدن شما به شدت متفاوت هستند .

بعد از یک جلسه ورزش شدید ، غوطه ور کردن ماهیچه ها در جکوزی موثرتر از یک جلسه سونا در پیشگیری از درد عضلات است . گرما و حرکت مستقیم آب در جکوزی نیز برای کاهش درد عضلات بهتر است .

با این حال ، در زمینه پاکسازی پوست و سایر فواید سلامتی ، سونا در صدر جدول قرار دارد . سونا به دلیل تعریق شدید ناشی از دمای بالا در سونا به دفع سموم کمک می کند . شما نمی توانید این مزیت را در وان آب گرم دریافت کنید زیرا نمی توانید به اندازه سونا عرق کنید .

سونا همچنین به طور انحصاری دارای مزایای سلامتی مانند بهبود عملکرد سیستم لنفاوی و ایمنی ، افزایش گردش خون و پاکسازی پوست از سموم است .

آیا استفاده از سونا و جکوزی در یک روز اشکالی ندارد ؟

هر دو سونا و جکوزی بی خطر هستند تا زمانی که به شیوه صحیح استفاده شوند . آنها را می توان در همان روز پس از دیگری پس از کمی استراحت استفاده کرد .

در اینجا چند نکته برای کمک به شما قبل از ورود به جکوزی وجود دارد :

 • قبل از ورود به جکوزی کمی بدن خود را خنک کنید .
 • آب فراوان بنوشید و از الکل خودداری کنید .
 • اگر فشار خون پایین دارید بیش از 15 دقیقه را به طور همزمان و برای مدت کوتاه تری وقت بگذارید .
 • مطمئن شوید که خود را در معرض دمایی بیش از توان بدنتان قرار ندهید .

بین استفاده از سونا و جکوزی چقدر باید صبر کرد ؟

گرمای شدید بدن می تواند تأثیرات مثبت و منفی داشته باشد ، و وقتی صحبت از جکوزی و سونا می شود ، توصیه می شود که معتدل باشید و به حاشیه نروید .

قبل از اینکه دوباره وارد جکوزی یا سونا شوید ، باید حدود 30 دقیقه استراحت کنید .

می توانید از این استراحت برای دوش گرفتن ، استراحت ، تمیز کردن بدن با حوله و نوشیدن مایعات زیاد استفاده کنید .

چه نوع سونا با جکوزی بهتر است ؟

مطالعات نشان داده اند که یک جلسه سونا یا غوطه ور شدن در جکوزی می تواند مزایای سلامتی مشابه ورزش های هوازی با شدت متوسط ​​مانند دوچرخه سواری ، آهسته دویدن و پیاده روی داشته باشد .

سونای مادون قرمز بهترین گزینه برای جفت شدن با جکوزی در نظر گرفته می‌شود ، زیرا جلسات می ‌توانند برای دوره‌ های نسبتاً کوتاه ‌تری نسبت به سوناهای سنتی یا اتاق ‌های بخار طول بکشند . همچنین راحت تر و ایمن تر است .

سونا سنتی :

در یک سونا سنتی ، زمانی که وارد اتاق می شوید ، تعریق حاصل می شود .

اکثر استفاده کنندگان از سوناهای سنتی آب را روی صخره ها می ریزند تا بخار ایجاد کنند تا سطح رطوبت در سونا افزایش یابد . این کار باعث راحتی بیشتر اتاق و همچنین مرطوب شدن مجرای بینی می شود .

این امر به آماده سازی بدن برای جکوزی کمک می کند .

سونا مادون قرمز :

سونای مادون قرمز هوای اطراف شما را گرم می کند ، گرما را ساطع می کند که مستقیماً بدن را گرم می کند و به شما کمک می کند تا برای دمای وان آب گرم آماده شوید .

این سونا از نظر فنی یک سونا سنتی نیست ، اما مزایای مشابهی را در دمای پایین ‌تر ارائه می ‌دهد .

اتاق بخار :

نشستن در اتاق بخار می تواند به کاهش فشار خون ، رفع احتقان و بهبود سلامت پوست کمک کند ، همه اینها راه را برای بهبود آرامش در حین خیساندن شما هموار می کند .

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

آیا سونا برای مراقبت از زخم ، بخیه و التیام درد خوب است ؟

در مقاله قبلی به فواید سونا برای ایجاد جای زخم پرداختیم . آیا این بدان معناست که حمام سونا برای مراقبت از زخم ، بخیه و التیام درد نیز مفید است ؟

سونا مادون قرمز برای التیام زخم ها مفیدترین است . نور مادون قرمز عمیقاً به بافت آسیب دیده نفوذ می کند ، مویرگ های فرو ریخته را گسترش می دهد و سیتوکین های ضد التهابی را تحریک می کند ، بنابراین مواد مغذی می توانند به محل آسیب دیده برسند . از استفاده از اتاق بخار در طول هر مرحله از ترمیم زخم خودداری کنید ، زیرا رطوبت اضافی بستر مناسبی برای عفونت است .

به خواندن مقاله ادامه دهید تا بدانید که آیا سونا می ‌تواند به بهبود زخم‌ ها کمک کند ، آیا می ‌توان از سونا پس از جراحی استفاده کرد ، و اینکه کدام نوع سونا برای بهبود آسیب ‌های پوستی مفیدتر است یا خیر !

آیا سونا می تواند به بهبود زخم ها کمک کند ؟

حمام سونا نوعی گرما درمانی است که یک روش طبیعی برای افزایش جریان خون و التیام بدن از آسیب‌ ها است .

تاثیر سونا بر زخم ها چیست ؟

سونا می تواند با تحریک تولید سلول های جدید ، سیگنال دادن به WBC ها برای رفتن به محل آسیب و بازسازی بافت های آسیب دیده به بهبود زخم ها کمک کند . این فرآیندها به بدن شما کمک می کنند تا در مرحله ترمیم زخم ، بازسازی شود .

مطالعه ای که در سال 2003 روی جوندگان انجام شد نشان داد که قرار گرفتن در معرض اشعه مادون قرمز دور به تولید کلاژن بیشتر و افزایش نفوذ فیبروبلاست ها در زخم های پوستی با ضخامت کامل کمک می کند .

بر اساس مطالعه دیگری که در سال 2012 انجام شد ، استفاده از سونا همراه با باندهایی که حاوی پارچه ‌های ساطع کننده NIR هستند ، می ‌تواند در روند بهبودی بریدگی کمک به سزایی کند .

در حالی که قرار گرفتن در معرض سونا به تنهایی همیشه به کاهش زخم کمک نمی کند ، می تواند بخشی عالی از یک درمان کامل باشد .

آیا گرما برای بهبود زخم مفید است ؟

تحقیقات نشان داده است که دما یکی از مهم ترین عوامل در پیشرفت روند بهبود زخم است .

گرما برای زخمی که 2 تا 3 روز پس از ضربه ( یعنی جراحی یا تصادف ) رخ می دهد ، خوب است . در واقع ، گرم کردن زخم می ‌تواند به مویرگ ‌های خونی فشرده و آسیب‌ دیده اجازه دهد تا منبسط شوند و خون و مواد مغذی لازم را به ناحیه آسیب ‌دیده منتقل کنند .

با این حال ، استفاده از گرما یا رفتن به سونا با زخم باز هرگز توصیه نمی شود . انجام این کار باعث افزایش خونریزی می شود و فرصتی برای بروز عفونت است . کمپرس سرد معمولاً درمان تجویز شده بلافاصله پس از آسیب است .

آیا اشعه مادون قرمز برای بهبود زخم خوب است ؟

پرتوهای مادون قرمز توانایی نفوذ لایه پوستی منحصر به فردی دارند . آیا این می تواند برای بهبود زخم مفید باشد ؟

پرتوهای مادون قرمز مخصوصاً برای بهبود زخم بسیار عالی هستند زیرا می توانند به سرعت بازسازی بافت را تقویت کنند ، سیتوکین های ضد التهابی را تحریک کنند و روند نوسازی سلولی را افزایش دهند .

یک فناوری نور درمانی که در ابتدا توسط ناسا برای تحریک رشد گیاهان در فضا اختراع شد ، توانایی التیام زخم ها را نیز دارد . در یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2001 ، دیودهای ساطع کننده نور مادون قرمز نزدیک (LED) اندازه زخم را در موش‌ ها تا حدود 36 درصد در ارتباط با اکسیژن هیپرباریک کاهش دادند .

شاید حتی مهم ‌تر ، این نور درمانی منجر به کاهش بیش از 40 درصدی آسیب‌ های تمرینی اسکلتی عضلانی و بهبود سرعت بهبود زخم در میان خدمه کشتی نیروی دریایی ایالات متحده شد .

آیا بخار برای بهبود زخم مفید است ؟

در مورد اثرات بخار بر آسیب پوست چطور ؟

پس از یک آسیب حاد که منجر به زخم می شود ، باید حداقل به مدت 2 هفته ( و گاهی اوقات بیشتر ) از بخار پرهیز شود . دلیل این امر این است که رطوبت باعث رشد باکتری ها می شود و می تواند باعث عفونت در زخمی شود که به طور کامل بسته نشده است .

هنگامی که زخم شما روند بهبود اولیه را به پایان رساند ، بخار ( در دوزهای کم و محیطی تمیز ) می تواند برای کمک به بهبود زخم شما مفید باشد .

آیا می توان بعد از جراحی از سونا استفاده کرد ؟

در حالی که سونا در صورت استفاده مناسب برای زخم ها مفید است ، اجازه دهید در مورد نحوه استفاده از آنها بعد از جراحی صحبت کنیم .

به طور کلی ، همیشه باید در مورد استفاده از سونا پس از جراحی با پزشک خود مشورت کنید . هر پزشک مجموعه ‌ای از دستورالعمل ‌ها را بر اساس نیاز شما ، نوع جراحی انجام شده و اندازه ( برش ‌های ) شما دارد . برای ورود به سونا بهتر است حداقل 24 ساعت بعد از عمل جراحی صبر کنید .

بر اساس آخرین مقالات و توصیه‌ ها ، زخم شما باید در روز اول پس از عمل کاملاً خشک بماند . پس از آن ، این امر به جراح شما بستگی دارد که توصیه کند استفاده از سونا می تواند برای نتایج شما مضر باشد یا خیر .

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

اولویت اصلی یک پزشک کمک به بهبود سریع تر بیماران است و آنها مستقیماً بر اساس پروتکل پس از عمل و همچنین رتبه بندی عفونت آنها مورد قضاوت قرار می گیرند .

چه مدت بعد از جراحی می توان از سونا استفاده کرد ؟

اگر تحت عمل جراحی قرار می گیرید ، چه زمانی می توانید سریع ترین زمان را برای بازگشت به برنامه معمولی سونا انجام دهید ؟

به طور کلی ، توصیه می شود قبل از انجام یک جلسه سونا ، حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل صبر کنید .

در واقع ، بسیاری از دستورالعمل های بعد از عمل که به هر بیمار داده می شود ، استفاده از سونا را قبل از آن ممنوع می کند . مهم است که قبل از اینکه بخواهید وارد سونا شوید ، زخم شما دارای چرک یا عفونت قابل مشاهده نباشد .

آیا می توانید با بخیه در سونا بنشینید ؟

متأسفانه ، داده های ملموسی در مورد این موضوع وجود ندارد .

مطالعه ‌ای در سال 2003 نشان داد که بیماران جراحی که با بخیه به سونا رفتند در مقایسه با آنهایی که یک جلسه بعد از کشیدن بخیه‌ هایشان انجام دادند ، همان میزان بهبودی را تجربه کردند . از سوی دیگر ، اکثر جزوه های پزشک پس از جراحی ، بیماران را از استفاده از سونا با بخیه منع می کند .

در صورت شک ، با جراح خود صحبت کنید . استفاده از سونای شخصی پس از جراحی و مراقبت از تماس با زخم ، احتمالاً خوب است ، اما استفاده از سونای عمومی کثیف احتمالاً ایده بدی خواهد بود .

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

آیا باید از سونا ، سونا مادون قرمز یا اتاق بخار برای بهبود زخم استفاده کرد ؟

بر اساس آنچه که تاکنون در مورد آن صحبت کردیم ، بهترین سونا برای بهبود زخم شما کدام است ؟

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

اگر زخم پوستی دارید ، 2 تا 3 روز پس از آسیب حاد ، سونای مادون قرمز را انتخاب کنید . تابش مادون قرمز این توانایی را دارد که در عین استفاده از کم ترین مقدار گرما به لایه های بافت عمیق نفوذ کند تا برش شما را تحریک نکند .

سوناهای سنتی نیز می توانند مفید باشند ، اما باید از سونای بخار عمومی به طور کلی اجتناب کرد .

نحوه استفاده از سونا برای مراقبت و بهبود زخم :

سوناهای سنتی به اندازه کافی خشک هستند تا از عفونت در مراحل اولیه بهبود زخم جلوگیری کنند و به اندازه کافی گرم هستند که سودمند باشند . پس بهترین تمرین چیست ؟

مراحل استفاده از سونای سنتی برای مراقبت از زخم عبارتند از :

    اطمینان حاصل کنید که زخم شما حداقل 24 ساعت پس از جراحی یا حداقل 3 روز از عمر جراحت گذشته باشد .

 • ممکن است باندهای خود را بردارید ، اما به زخم خود دست نزنید .
 • سونای خصوصی را به سونای عمومی ترجیح دهید .
 • ·        10 دقیقه داخل سونا بمانید .
 • به آرامی زخم خود را طبق دستور پس از خروج بشویید .
 • باندهای جدید را دوباره بگذارید .

قبل یا بعد از سونا از هیچ کرم یا صابون تحریک کننده استفاده نکنید ، زیرا این کار می تواند از بهبود زخم شما جلوگیری کند .

ماندن در داخل سونا برای بیش از 10 دقیقه می تواند اثر نامطلوبی داشته باشد و در نهایت باعث تحریک زخم شما شود .

نحوه استفاده از اتاق بخار برای مراقبت و بهبود زخم :

اگر فردی که از زخم رنج می برد بخواهد از سونای بخار استفاده کند ، چه باید بکند ؟

با توجه به تحقیقاتی که قبلاً در این مقاله مورد بحث قرار گرفت ، توصیه می‌ کنیم از استفاده از سونای بخار در طول فرآیند بهبود زخم خودداری کنید . رطوبت ، به ویژه در محیط های عمومی ، کاتالیزوری برای رشد باکتری ها و عفونت است .

سونای بخار پس از بسته شدن زخم و شروع به بهبودی مفیدتر است .

نحوه استفاده از سونای مادون قرمز برای مراقبت و بهبود زخم :

درمان با نور مادون قرمز به دلیل این واقعیت که میتوکندری سلول‌ های ما آشکارا اشعه ‌های فروسرخ را می ‌پذیرد ، توانایی متمایزی برای بهبود زخم دارد . چگونه می توانید سونای مادون قرمز خود را به کار ببرید ؟

مراحل استفاده از سونای مادون قرمز برای مراقبت از زخم عبارتند از :

    اطمینان حاصل کنید که زخم شما حداقل 24 ساعت پس از جراحی یا 3 روز از عمر جراحت گذشته باشد .

 • ممکن است باندهای خود را بردارید ، اما به زخم خود دست نزنید .
 • سونای خصوصی را به سونای عمومی ترجیح دهید .
 • تا 15 دقیقه در داخل بمانید .
 • پس از خروج به آرامی زخم خود را طبق دستورالعمل بشویید .
 • باندهای جدید را دوباره بگذارید .

سونای مادون قرمز ابتدا بدن شما را به صورت داخلی گرم می کند ، بنابراین در حالی که زمان کم تری در داخل برای تجربه فواید لازم است ، زمان بیشتری را می توان تحمل کرد .

هنگام استفاده از سونا از فکر درست استفاده کنید تا مطمئن شوید که شما و زخم تان ایمن می مانید !

بنابراین ، آیا گذراندن زمان در سونا برای مراقبت از زخم ، بخیه ها و بهبودی عمل خوبی است ؟

سوناهای مادون قرمز و سنتی گزینه های عالی برای تسریع روند بهبود زخم هستند . با این حال ، سونای بخار به دلیل افزایش سطح رطوبت ( محیط مناسب برای باکتری ها ) می تواند مضر باشد و باید از آن اجتناب کرد .

اگر اخیراً جراحی کرده ‌اید یا هنوز بخیه‌ های خود را نکشیدده اید ، بهتر است قبل از رفتن به هر نوع سونا با پزشک خود مشورت کنید .

نویسنده : فیروزه پاکزاد

کلمات کلیدی : سونا سونا مادون قرمز سونا خشک سونا سنتی

منبع :

https://saunahelper.com/sauna-while-nursing-or-breastfeeding


مطالب مرتبط با موضوع سونا :

WhatsApp us