راهنمای سونا : چگونه در خانه سونا بسازیم

ممکن است از خود بپرسید : آیا می توان یک سونا خشک در خانه ساخت ؟ در کشورهای شمال اروپا مانند فنلاند ، بیش از نیمی از جمعیت کشور در خانه خود سونا دارند . در سایر نقاط جهان ، نه به اندازه فنلاند ، اما امکاناتی است که خیلی ها آرزوی آن را دارند .

ماساژ و سونا
ماساژ و سونا

اگر یک سونا در داخل یک خانه یا آپارتمان با متراژ متوسط بیش از حد گران به نظر می رسد ، ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که این ایده دیوانه کننده ای نیست ( فقط لازم است از یک فرد فنلاندی بپرسید ) . به علاوه ، آیا واقعاً می توانید برای سلامت و تندرستی خود هزینه کنید ؟ جلسات 10 تا 15 دقیقه ای در یک سونای سنتی چوب سوز جریان خون را تحریک می کند و اندورفین ترشح می کند که سلامت قلب و روان را بهبود می بخشد .

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج

ما با آمار دادن در مورد این اتاق های سلامتی شما را خسته نخواهیم کرد ، و فقط به شما آموزش می دهیم که چگونه گام به گام یک سونا با تمام مزایا را خودتان بسازید .

سونای خشک کلیدی برای یک پروژه خانگی است :

شش نوع سونا وجود دارد ، بنابراین می دانید که این یک معامله واقعی است . شما در میان سوناهای چوب سوز ، سوناهای گرمایش الکتریکی ، اتاق های سونای تولیدی ، سونای دود ، اتاق بخار ، و سوناهای مادون قرمز انتخاب های بیشماری دارید .

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
طراحی یک سونای بزرگ

بزرگترین تفاوت بین همه این گزینه ها منبع حرارت است . سوناهای سنتی فنلاندی از اجاق ‌های هیزمی استفاده می ‌کنند ، اگرچه اکنون بخاری‌ های برقی این تجربه را تقلید می‌ کنند .

این دو گزینه از انواع ” سونای خشک ” هستند و بر خلاف اتاق های بخار یا دیگر انواع مدرن تر ، نیازی به لوله کشی ندارند . اگر گزینه اجاق گاز هیزمی را انتخاب کنید ، به منبع برق نیز نیاز نخواهید داشت .

این تفاسیر برای این است که بدانید سونای خشک تقریباً می‌ تواند همه جا قرار بگیرد – در گوشه حمام یا اتاق خواب ، گاراژ ، حیاط – و می ‌تواند به اندازه 120 در 120 سانتی متر ساخته شود . اگرچه یک سونا در فضای باز بیشتر سنتی است ( و افزودنی شیک برای حیاط خلوت است ) ، ساخت یک اتاق سونا در داخل خانه واقعا آنقدر که به نظر می رسد مخرب نیست .

کیت های سونا خانگی یا بسته های پیش ساخته کاملاً قانونی و عالی برای مبتدیان هستند ، بنابراین اگر نمی خواهید یک سونای سفارشی را به طور کامل از ابتدا بسازید ، برخی از این گزینه ها را بررسی کنید . این کیت شامل تمام مواد داخلی است ، اما شما مسئول قاب بندی دیوارها و سقف با ناودانی و مواد بیرونی خواهید بود . چه خودتان این کار را انجام دهید و چه از کیت سونا خانگی استفاده کنید ، پس از آماده شدن برای ساخت آن ، این مراحل را دنبال کنید .

مزایای سونا
مزایای سونا

1 . مکان خود را انتخاب کنید :

راحتی سونای خشک ، همانطور که قبلا ذکر کردیم ، این است که به آب نیاز ندارد ، بنابراین نیازی به نصب آن در نزدیکی لوله کشی نیست . با این حال ، شما به یک منبع برق برای استفاده از برق نیاز دارید ( چراغ ها ، بخاری ، و غیره ) ، بنابراین اگر یک سونا در فضای باز را در نظر دارید ، باید تا حدودی نزدیک ساختار اصلی قرار گیرد . پیشنهاد می کنیم برای آن قسمت از راه اندازی سونا یک برقکار استخدام کنید و در نظر داشته باشید که از برق 220 ولت استفاده می کند .

از نظر فضا ، تنها چیزی که برای یک سونا کوچک نیاز دارید ، یک فضای باز 120 در 120 سانتی متر ( به اضافه مقداری اتاق برای درب سونا و سیم کشی برق ) و سقفی بالاتر از 213 سانتی متر است . فقط مطمئن شوید که هر جایی که می گذارید زمین صاف باشد .

وقتی در نظر می گیرید که واقعاً چقدر سونا را لازم دارید ، قانون کلی این است که به ازای هر نفر 60 سانتی متر  فضای نیمکت در نظر بگیرید . همچنین ، اگر می‌ خواهید این کار را به سبک واقعی فنلاندی انجام دهید ، باید نوعی دوش را در نزدیکی خود برای آبکشی در نظر بگیرید .

ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک
ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک

2 . مصالح ساختمانی خود را جمع آوری کنید :

نوع چوبی که در فونداسیون سونای خود استفاده می کنید ، اجتناب ناپذیر خواهد بود . هنگام انتخاب چوب برای قاب سونا ، باید عوامل زیادی مانند مقاومت در برابر پوسیدگی ، راحتی حرارتی ، ظاهر و عطر را در نظر بگیرید . استاندارد طلایی چوب سدر است زیرا رطوبت را به خوبی تحمل می کند و برای مدت طولانی دوام می آورد . همچنین عایق خوبی است و می تواند نسبتاً سریع گرم شود . با این حال ، ممکن است گران باشد ، بنابراین ارزش آن را دارد که قبل از تصمیم گیری نهایی ، آن را در نظر بگیرید .

چوب صنوبر و چوب شوکران کانادایی ، دیگر گزینه ‌های رایج هستند ، اما مزایا و معایب خاص خود را نیز دارند . به عنوان مثال ، شوکران می تواند واقعاً مقرون به صرفه باشد ، اما در برابر پوسیدگی مقاوم نیست ، و اگر چوب تازه باشد ، می تواند کمی بوی ترش داشته باشد . بهتر است آن را به چند انتخاب محدود کنید ، سپس در مورد هر کدام تحقیقات عمیق تری انجام دهید تا بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب کنید .

مطمئن شوید که برای فکر کردن به کف سونای خود کمی وقت بگذارید – بتن ، چوب یا کاشی همه گزینه‌ های محبوب هستند . همچنین عایق بندی سازه ، به ویژه سقف ، مهم است . ما استفاده از فایبرگلاس استاندارد و مانع بخار آلومینیومی را توصیه می کنیم و در نهایت ، برای روشی که اتاق را تهویه می کنید برنامه ریزی کنید .

به دنبال توصیه های دیگر ، یک ورودی هوا در نزدیکی سطح کف روی دیوار بخاری و نزدیک یک خروجی در دیوار مقابل درست زیر نیمکت بالایی قرار دهید .

پس از اینکه تمام انتخاب های خود را انجام دادید ، برای فونداسیون بتن بریزید ، سپس دیوارها و سقف را قاب کنید . اگر در این مرحله به کمک نیاز دارید ، از تماس با سازنده نترسید .

3 . منبع حرارت خود را انتخاب کنید :

همانطور که در حال برنامه ریزی پروژه سونای شخصی خود هستید ، یکی از مهم ترین تصمیماتی که باید بگیرید منبع گرما است . آیا شما اهل سونای چوب سوزی هستید یا برقی ؟ این بحث بزرگ در دنیای سونا است .

بخاری ‌های برقی ارزان‌ تر هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند ، اما بسیاری استدلال کرده ‌اند که این امر مانند مقایسه استیک کبابی روی زغال با کبابی است که با گاز پخته شده است اما این یک خواسته سلیقه ای است .

بدانید که اگر به سمت چوب سوزی متمایل هستید ، باید در واقع چوبی برای سوزاندن به دست آورید ، بتوانید آتش را در حین پیشروی مراقبت کنید ، و احتمالاً ایده سونای سرپوشیده را از دست بدهید تا مبادا بیمه صاحب خانه شما سر به فلک بکشد . با این حال ، چوب گزینه قدیمی تری است ، بنابراین اگر به دنبال تجربه سونا سنتی هستید ، این نمونه ممکن است راهی برای انجام دادن ، باشد .

ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک
ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک

چوب داخلی خود را با دقت انتخاب کنید .  

4 . تزئینات داخلی خود را انتخاب کنید :

هنگامی که تمام جنبه های اساسی سونای خود را برنامه ریزی کردید ، تصمیم بزرگ بعدی این است که از چه نوع چوبی برای فضای داخلی استفاده کنید . مانند چوب استفاده شده در قاب ، شما گزینه های مختلفی برای پوشش داخلی دارید که همگی مزایا و معایب منحصر به فردی دارند .

کاج بهترین بو را می دهد و به راحتی یافت می شود ، در حالی که چوب سفید نوردیک انواع سنتی مورد استفاده در فنلاند است . هر دوی آن‌ ها گران ‌تر هستند ، بنابراین اگر می ‌خواهید هزینه‌ ها را کاهش دهید ،  از چوب های خوب روی نیمکت ‌های سونا و دیوارهای داخلی استفاده کنید ، و از چوب های کمی ارزان ‌تر مانند شوکران یا اکالیپتوس روی بقیه استفاده کنید .

5 . پرداخت های زیبایی شناختی را در نظر بگیرید :

سونا برای استفاده و لذت بردن است ، اما این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند خوب به نظر برسند . پنجره ممکن است انتخاب خوبی باشد ، به خصوص اگر سونای حیاط را انتخاب کرده باشید و منظره خوبی داشته باشید . فقط مطمئن شوید که از شیشه دو جداره استفاده می کنید تا عایق و گرمای سازه را به خطر نیندازید . شما همچنین در این مورد تا حدودی برای درب آزادی عمل دارید – می توانید یک گزینه چوبی ، یک درب شیشه ای یا حتی درب کشویی را انتخاب کنید .

اگر مسیر برقی را انتخاب می کنید ، زیبایی بخاری سونا نیز ممکن است وارد عمل شود . طراحی و سبک بخاری می تواند به راحتی بر حس سونا شما تأثیر بگذارد ، بنابراین کمی زمان بگذارید تا گزینه ها را بررسی کنید و یکی را پیدا کنید که با سلیقه شما مطابقت دارد .

نحوه استفاده از سونا :

اگر با داشتن سونا موافق هستید و آماده هستید تا خودتان آن را بسازید ، آخرین چیزی که باید یاد بگیرید این است که چگونه از آن استفاده کنید . برای به دست آوردن مزایای سلامتی کامل اتاق گرم ، آیین و تکنیکی وجود دارد که باید رعایت شود . اول از همه ، شما می خواهید سونا خود را فوق العاده تمیز نگه دارید ، به این معنی که همه حمام کنندگان باید قبل از ورود دوش بگیرند ، و اگرچه برهنه نشستن در سونا راحت است ، اما همیشه باید یک حوله بین پوست خود و نیمکت چوبی نگه دارید پس به این فرصتی فکر کنید که سونای خود را با کالاهای زیبا طراحی کنید .

فنلاندی ‌ها در هنگام حضور در سونا ، به طور سنتی با یک دسته از شاخه ‌های غان ( به نام واستا یا ویهتا ) به خود ضربه می ‌زنند که به گردش خون کمک می‌ کند و عطر آرامش ‌بخش به وجود می آورد . یکی دیگر از فعالیت های سرگرم کننده ، گرم کردن اتاق با ریختن آب روی زغال های داغ است . این عمل نیاز به وسایل جانبی دیگر دارد : سطل و ملاقه ، که می ‌توان آن را در یک روکش آلومینیومی مدرن نیز یافت .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : سونا چوبی ، ساخت سونا ، مزایای سونا خانگی

منبع : architecturaldigest.com


مطالب مرتبط با موضوع سونای خشک :

 • سونا خشک: راهی برای سلامتی و آرامش
  سونای خشک، که به عنوان حمام فنلاندی نیز شناخته می‌شود، یک اتاق گرم و چوبی است که برای ایجاد تجربه ای آرامش بخش و درمانی طراحی شده است. سونای خشک فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله:
 • سونای خشک با چوب ترمووود: تجربه‌ای دلچسب از سلامتی و آرامش
  سونای خشک، به عنوان یک حمام گرم و خشک، فواید بسیاری برای سلامتی جسم و روان به ارمغان می‌آورد. از جمله این فواید می‌توان به افزایش گردش خون، سم‌زدایی بدن، تقویت سیستم ایمنی، کاهش استرس و تنش، و بهبود کیفیت خواب اشاره کرد.
 • تعمیرات سونا خشک: بازگرداندن گرما و آرامش به سونای شما
  سونای خشک، مکانی برای رها شدن از تنش‌ها و خستگی‌های روزمره و تجربه‌ای دلنشین از گرما و آرامش است. اما گذر زمان و استفاده مداوم، ممکن است به تعمیرات سونا خشک نیاز پیدا کنید.
 • به دنیای آرامش و سلامتی با سونا خشک‌های فن و هنر قدم بگذارید.
  در دنیای پرهیاهوی امروز، یافتن لحظاتی برای آرامش و رهایی از استرس، امری ضروری است. سونا خشک، به عنوان یک راهکار سنتی و محبوب، فواید بی‌شماری برای سلامتی جسم و روان به ارمغان می‌آورد
 • عکس سونا خشک جالب
  سونا به طور کامل از چوب ساخته شده است و دارای یک درب شیشه ای بزرگ است که به داخل باز می شود. سونا دارای یک نیمکت چوبی است که در امتداد دو دیوار قرار دارد و یک بخاری در گوشه ای قرار دارد.
 • لمبه سونا چیست ؟ بهترین گزینه برای سونای خشک چیست؟
  لمبه سونا نوعی چوب خاص است که برای ساخت سونا و مراکز تناسب اندام استفاده می‌شود. این نوع چوب باید ویژگی‌ها و خصوصیاتی داشته باشد که بتوان از آن در محیط گرم و مرطوب سونا استفاده کرد.

WhatsApp us