ضوابط و نمونه های طراحی:اسپا Spa

مقدمه: طراحی مجموعه اسپا  , انواع اسپا , اسپا در تهران , spa مخفف چیست , spa در هتل چیست , تفاوت اسپا و ماساژ , اسپا هتل , اسپا نیلوفر آبی

 

طراحی

اسپا نام شهري در بلژيك بوده است كه به خاطر چشمه هاي آب معدني خود معروف بوده است و به همين دليل به طور خاص كلمه اسپا به محلي اطلاق مي شود كه خدمات آرام‌بخشي در كنار چشمه‌هاي آب گرم ارائه مي‌شوند. در اصل، اسپا الهام‌بخش و تداعي‌كننده چنين خدماتي است، ولي بطور كلي به محلي كه خدمات در زمينه مراقبت از بدن توسط انواع ماساژها ارائه مي شود اسپا گفته مي شود. اسپا محلي براي افزايش سلامتي و تندرستي شماست. اسپا ها داراي انواع مختلفي مي باشند در ادامه انواع اسپا ذكر شده است:

انواع اسپا:

* اسپاي روزانه (Day Spa)
اسپاي روزانه محلي است كه شما در طول روز به آن مراجعه مي كنيد تا خدماتي مانند ماساژ، مراقبت از پوست صورت و خدمات بدن نظير اسكراب يا رپينگ دريافت نماييد. علت نامگذاري آن اين است كه بر خلاف اسپاهايي نظير اسپاي اقامتي يا اسپاي هتل شما شب را در آنجا سر نمي كنيد. دامنه مشخصات و امكانات در اسپاهاي روزانه بسيار زياد مي باشد؛ از يك اسپاي كوچك با 2 اتاق ارائه خدمات در يك روستاي كوچك توريستي گرفته تا يك محل لوكس بزرگ با منوهاي طولاني و متنوع.
بعضي از اسپا هاي روزانه خدمات سالنهاي زيبايي پوست و مو را در كنار خدمات اسپا ارائه مي دهند. البته بايد توجه داشته باشيد كه اين دو كار بايد كاملا جدا از هم انجام گيرد چرا كه سالنها محيطي پرسروصدا و پر جنب جوش دارند در حالي كه محيط اسپا بايد كاملا ساكت و ريلكس كننده باشد. البته بعضي از سالنهاي زيبايي تنها يك يا دو اتاق براي خدمات ماساژ كنار گذاشته اند و خود را اسپا مي نامند كه نامگذاري اين قبيل مكانها به عنوان اسپا صحيح نمي باشد.
اين امكان وجود دارد كه شما به يك اسپاي هتل مراجعه كنيد و خدمات اسپاي روزانه را دريافت نماييد چون آنها هم خدمات روزانه را به مشترياني به غير از ميهمانان هتل ارائه مي كنند. هرچند خدمات ارائه شده در اسپاهاي هتل مي تواند گرانتر از خدمات مشابه در اسپاهاي روزانه باشد ولي ممكن است بتوانيد از ساير امكانات هتل مثل سوناي خشك و بخار، استخرو .. نيز استفاده كنيد.

در ادامه ليست شرايطي كه يك اسپاي روزانه بايد داشته باشد آمده است:

– محل كاملا تميز و بهداشتي
– فضاي آرام و ساكت
– لباس مخصوص (مي تواند ربدشامبر باشد) و دمپايي (بعضي از اسپاهاي كوچك اتاق تعويض لباس ندارند و شما مجبوريد داخل خود اتاق ماساژ لباستان را تعويض نماييد)
– يك منوي مفصل از خدمات ماساژ، خدمات صورت و خدمات بدن
– متخصصين حرفه اي ماساژ
– اتاقهاي ماساژ مخصوص به همراه ملافه هاي تميز
– محصولات تخصصي اسپا
– محل راحت براي نشستن و صرف چاي
– در اسپاهاي بزرگ، كمدهاي لاكر و احتمالا سوناي خشك و بخار

* اسپاي سلامتي / اقامتي (Health/Destination Spa)
اسپاي سلامتي محلي است كه هدف اصلي آن كمك به افراد در جهت تقويت شيوه زندگي خود به طرق زير مي باشد:
– منوي غذايي سالم با تاكيد بر غلات كامل، ميوه هاي تازه و سيزيجات به همراه آموزش تغذيه سالم
– يك برنامه كامل از كلاسهاي كاهش استرس، كسب تندرستي و تناسب اندام
– خدمات ماساژ
– همايشهاي آموزشي جهت آموزش به همراه بردن عادات سالم به زندگي روزمره
در اسپاهاي سلامتي نياز است كه شما حداقل دو يا سه شب را در آنجا سر كنيد تا بتوانيد از برنامه هاي آن استفاده بهينه نماييد. در بعضي اسپاها اين مدت طولاني تر هم مي شود. مبالغي كه اين اسپاها دريافت مي كنند معمولا شامل همه وعده هاي غذايي، كلاسها، سمينارها و بعضي از خدمات ماساژ مي باشد.

* اسپاي هتل / ويلايي (Resort/Hotel Spa)
اسپاي ويلايي يك تجربه آرامش بخش را براي اقامت كنندگان يا افراد محلي به ارمغان مي آورند. در يك اسپاي ويلايي، شما شب را اقامت كرده، از ماساژها لذت برده و عذاهاي مورد علاقه خود را مي خوريد، استيك، نوشابه و …
اين اسپاها با اسپاهاي سلامتي كه هدف آن زندگي سالم و ارتقاء شخصيتي مي باشد متفاوتند. (گرچه ممكن است گيج كننده باشد ولي خيلي از اسپاهاي سلامتي امروزه خود را اسپاي ويلايي مي نامند چرا كه عبارت اسپاي ويلايي در اينترنت خيلي بيشتر جستجو مي شود)
يك اسپاي ويلايي كلاسيك گلف، تنيس، شنا، كلوپ كودكان، سالن ورزش را ارائه مي دهد و خدمات اسپا فقط يكي از امكانات آن مي باشد. همچنين ممكن است كلاسهاي تمريني با يا بدون دريافت وجه اضافه برگزار كنند. اسپاهاي قديمي كه در دهه 90 ميلادي شروع بكار كرده اند معمولا كوچك بوده و سطح بالا نيستند در حالي كه اسپاهايي كه جديدا راه اندازي مي شوند بزرگ و تجملي هستند.

* تفاوت اسپاي ويلايي و اسپاي سلامتي
به طور معمول اسپاهاي ويلايي علاوه بر خدمات اسپا، تفريحات ديگر نظير تنيس و گلف نيز ارائه مي دهند. در اسپاهاي ويلايي در وعده هاي غذايي خود فقط بعضي از گزينه هاي اسپاهاي سلامتي را ارائه مي كنند. علاوه بر اين داراي كلاسها و سمينارهاي محدودتري بوده كه معمولا هزينه آنها جداگانه دريافت مي شود.
البته اخيرا مرز بين اين دو كمرنگتر شده و امروزه بعضي از متل ها و ويلاها خود را اسپاي سلامتي مي نامند گرچه از تمامي شرايط آن مثل برنامه هاي فشرده تندرستي و كلاسها تبعيت نمي كنند. از طرفي بعضي اسپاهاي ويلايي داراي مشخصات اسپاهاي سلامتي مثل برگزاري كلاسها بدون دريافت وجه اضافه مي باشند.
در اسپاهاي ويلايي به جاي اينكه خدمات اسپا در يك پكيج كلي ارائه شود معمولا جهت بهره مندي از خدمات ماساژ به صورت موردي هزينه پرداخت مي كنيد. در اسپاي ويلايي امكان دارد كلاسهايي نظير يوگا تشكيل شود يا نشود، علاوه بر اين تعداد انتخابهاي خدمات ماساژ معمولا خيلي محدودتر از اسپاي سلامتي است. رستورانهاي اسپاهاي ويلايي عموما داراي غذاهاي سالم هستند ولي براي افرادي كه مي خواهند شبي را دور از خانه خود به منظور تفريح بگذرانند، غذاهاي رنگارنگ و سنگين هم ارائه مي كنند.
امروزه اسپا يكي از امكانات لازم هتلها و ويلاها شده است و تقريبا همه آنها ادعا مي كنند كه داراي اسپا هستند. بنابراين بهتر است قبل از رفتن به آنجا تحقيقات لازم را بكنيد چون ممكن است با فقط يك جكوزي و يك اتاق ماساژ در آنجا روبرو شويد كه آن را اسپا ناميده اند.

* مواردي كه بايد در مورد اسپاهاي ويلايي بدانيد
– اسپاهاي ويلايي بزرگ فعاليتهاي گوناگون زيادي دارند؛ از قبيل: گلف، شنا، تنيس، در برخي ورزشهاي آبي، اسب سواري و اسكي. بعضي ها كمپ كودكان را نيز دارند.
– اسپاي هتل معمولا در مناطق شهري بوده و فاقد هرگونه فعاليت در هواي آزاد مي باشند.
– اسپاهاي ويلايي بر خلاف اسپاهاي سلامتي داراي وعده هاي غذايي رايگان نيستند. هنگام مقايشه قيمتها اين نكته مهم را در نظر داشته باشيد.
– ممكن است مجبور باشيد براي هر يك از كلاس هاي تمريني مبلغي پرداخت نماييد در صورتي كه كلاسهاي تمريني در اسپاهاي سلامتي رايگان مي باشد.
– بسياري از اسپاهاي ويلايي داراي كمپ كودكان مي باشند در حالي كه حضور اطفال در اسپاهاي سلامتي ممنوع است.

*فيش اسپا
فيش اسپاكه به نام ماهي نظافتچي نيز شناخته مي‌شود گونه‌اي از ماهي است به نام گارا روفا كه بافتهاي مرده و ناسالم پوست را شناسايي كرده و با جدا كردن آنها از بافتهاي سالم، به سلولهاي سالم پوست فرصت بيشتري براي رشد مي‌دهد. اين كار با قرارگيري دستها و يا پاها در مخزن مخصوص فيش اسپاانجام مي شود. اين ماهي ها هيچ آسيبي به پوست سالم نمي زنند و به خاطر احساس ريلكسيشن و آرامشي كه براي فرد به وجود مي آورند از آن به نام ماساژ با ماهي نيز ياد مي شود. اين كار جنبه غيردرماني داشته ودر زيبايي و سلامت پوست دستها و پاها تاثير بسزايي دارد. راه اندازي يونيتهاي فيش اسپا به دانش و مهارت خاصي نياز دارد تا علاوه بر اينكه سلامت ماهي ها حفظ شود، شرايط مناسب جهت حفظ استانداردهاي فني و بهداشتي وبالا بودن كيفيت كار تضمين شود.

منبع:سایت راما اسپا

 

تایلند، پایتخت اسپا در آسیا:

فرهنگ تایلندی که برای سال ها تحت تاثیر فرهنگ هند قرار داشته است از زمان های دور سنت ماساژ و روش های تندرستی را در بر داشته است. در حقیقت ماساژ تایلندی با قرن ها قدمت بر فعال کردن جریان نیروی زندگی از طریق نوارهای انرژی یا sib sen تکیه دارد.

بر این اساس، انتخاب های متعددی از مراجعه ای یک روزه به یک اسپا برای تجربه کردن ماساژ تایلندی تا ثبت نام در اسپایی بسیار مشهور با برنامه هایی برای آرامش روح و روان که به صورت بسته های درمانی مناسب با شرایط شما برنامه ریزی شده و شامل وعده های غذایی یا روزه های مختلف و درمان های جایگزین می باشد، در تایلند ارائه می گردد.

در حقیقت انتخاب های شما نا محدود هستند. سالن های ماساژ پا و ماساژ که در تمامی خیابان های بانکوک و شیان مای و سواحل پوکت، سامویی و پاتایا دیده می شوند خدماتی برای مبالغی ناچیز در حد 10 بات در ساعت ارائه می دهند.

در هریک از این شهرها خدمات کاملتری که ماساژ تایلندی و تکنیک های غربی و ماساژ روغن گیاهان دارویی را در هم آمیخته است را در اسپاهایی با تزئینات ظریف و خدماتی بی تقص دریافت خواهید کرد.

اسپاها و مراکز تندرستی در پوکت، هوا هین، و کوپانگان هم برای سلامتی و هم برای نازپروری تاسیس شده اند و از بسته های گران قیمت بسیار لوکس تنظیم شده برای چهره های مشهور دنیا تا سالن های ساحلی با منظره دریا که تعلیمات یوگا نیز ارائه می دهند و غذاهای دسته جمعی سرو می کنند را می توان در آن ها یافت.

تایلند برای داشتن اسپا های بسیار متعدد در سطح استانداردهای جهانی به خود می بالد. این شغل به دلیل استقبال و تقاضای مشتریان به سرعت رشد یافته و از سال 1994 بسیاری از هتل های لوکس و تفریحگاه ها خدمات اسپا چه برای میهمانان هتل و چه برای بازدیدکنندگان گذری ارائه می دهند.

امروزه اسپاها دیگراز خدمات تجملاتی محسوب نمی شود و طبق دستور وزارت بهداشت تایلند همه سالن های اسپا باید در اداره9 ثبت بهداشت این وزارتخانه به ثبت رسیده و استانداردهای مربوطه را رعایت نمایند.

بخش اسپای تایلند از گسترش و رشد ویژه ای برخوردار بوده است. طبق گزارشات در فاصله بین جولای 2003 و ژوئن 2004 اسپا های تایلند در حدود 3.6 میلیون نفر بازدید کننده خارجی داشته اند که حدود 78% از کل بازدید کنندگان بوده و 57% زن و 43% مرد را شامل می شود. تقریبا” نیمی از اسپاهای موجود در کشور در تفریح گاهها بوده و هریک به طور متوسط حدود 9.4 اتاق داشته اند.

انواع اسپا :

اسپای هدفمند
خدمات اسپا، برنامه های آموزشی، و برنامه غذایی کامل و همه جانبه در پکیج های تعطیلاتی هتل ها و یا تفریحگاه ها با امکانات اقامتی و با هدف بالا بردن تندرستی و نحوه زندگی تنظیم شده است.

اسپاهای هتلی و تفریحگاهی

این اسپاها در هتل ها واقع شده و خدمات حرفه ای و مناسبی را به مشتریان ارائه می دهند.

اسپاهای پزشکی

این اسپاها ترکیبی از روش های درمانی حرفه ای و اسپا می باشند که مراقبت های کامل و جامعی را ارئه می دهند.

اسپاهای روزانه

این اسپاها خدمات درمانی حرفه ای و اسپا را به صورت روزانه ارائه می کنند.

اسپاهای چشمه های آب معدنی

این اسپاها آب گرم و یا آب معدنی چشمه ها را برای جذب توریست به خدمت می گیرند.

اسپا های باشگاهی

این اسپا ها در سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی واقع شده و در جهت آرامش و ریلکسیشن مشتریان به کار گرفته می شوند.

اسپاهای روی کشتی

این اسپا ها خدمات خود را در سفرهای کوتاه دریایی با کشتی و بر روی آب ارائه می دهند.

اسپا درمانی:

بیشتر اسپاها داری اتاق هایی مخصوص سونا، بخار، وان های شستشو، و جکوزی می باشند. اسپا درمانی بر اساس حواس پنجگانه انسان یعنی بینایی، بویایی، چشایی، لامسه و شنوایی انجام می پذیرد.
بینایی: با تزیین و دکوراسیون مکان و اطراف آن برای بوجود آوردن محیطی که احساسات را به حرکت در آورد

بویایی: با استفاده از روغن های معطر و درمان های گیاهی

چشایی: با ارائه غذا و نوشیدنی هایی که هدف سم زدایی داشته باشند

لامسه: با بکارگیری ماساژ برای ایجاد آرامش

شنوایی: با استفاده از موسیقی جهت ایجاد محیطی آرام

منبع:
http://business.thaiembassy-tehran.org

 

زیباترین طراحی های چشمه آب گرم و اسپا در دنیا:

1. زمین گلف و آب گرم وردورا، شاکا، ایتالیا

این مرکز که در سال 2010 توسط روکو فورته بر روی زمینی به مساحت 568 جریب ساخته شد، سطح جدیدی از تجمل مدیترانه ای را به پلاژ خصوصی ساحل جنوب غربی سیسیلی آورده است. معمار ایتالیایی، فلاویو البانزه با خواهر آقای فورته و خانم اولگا پولیتزی، رئیس این برند طراحی، در ساخت این فضای 40000 فوت مربعی همکاری کرد. این مرکز دارای اتاق های درمان، حمام دو طبقه و استخری به طول 25 متر است. استخرهای آب درمانی که نماهایی به زمین های گلف و کوه های کالتابلوتا دارند به دور این مرکز ساخته شده اند.

2. مرکز ماساژ و اسپای کودالی مارکز دو ریسکال، السیه گو، اسپانیا

فرانک گهری، از موزه گوگنهایم بیلبائو به شما اسپانیا بازگشت تا هتل مارکز دو ریسکال را بسازد که یک مجموعه هتل مجلل و اسپا است و طراحی معاصر دینامیکی در میان باغ های انگور دارد. آقای گهری از 30000 فوت مربع تیتانیوم برای ساختن سقف این سازه استفاده کرد و یک راهروی شیشه ای درست کرد که به سمت اسپا می رود و طراحی و معماری آن را خانم ایو کولت انجام داده است. در این مرکز خدمات لاغری و درمان های زیبایی انجام می شود.

3. آب گرم هتل ویسروی میامی، میامی، فلوریدا

فیلیپ استارک با ترکیب هایی به سبک خود – آینه های بزرگ، لوسترهای کریستالی با رنگ های شاد و مبلمان سبک فرانسوی – این مرکز فیتنس و آبگرم به مساحت 28000 فوت مربع را در دسامبر 2008 در پانزدهمین طبقه آسمانخراش ویسروی میامی ساخت. این ترکیب شبه کتابخانه ای با ارتفاع دو برابر و استخرهایی با دماهای متفاوت و نمای سقف تا کف رو به خلیج بیسکین، شگفت انگیزترین مرکز آب گرم در میان مراکز دیگر است.

4. مرکز ویتالیته شونو، اربوسکو، ایتالیا

ژاک گارسیا، استاد طراحی مراکشی، از معماری شرق الهام گرفت و در هتل سلمان واقع در مدینه، این مرکز را ساخت. او 7 اتاق شبیه حمام به دور یک استخر دنج ساخت و از پارتیشن های چوبی و سقف های طاقدار سوراخ سوراخ به عنوان تقابل بین تاریکی، سایه و نور استفاده کرد. گارسیا همه اینها را با گچکاری و کاشیکاری هنری مراکش ترکیب کرد، ولی آب درمانی های آن زیاد شبیه سنت های محلی نیستند. بلکه هتل اقدام به وارد کردن روش ها ضد پیری از طریق آب گرم و مدیتیشن دکتر هنری شونو کرده است.

5. آب گرم آرمانی، هتل آرمانی میلان، ایتالیا

این مرکز آب گرم که توسط جورجیو آرمانی طراحی شده است، در جدیدترین هتل فشن میلان قرار دارد و 11000 فوت مربع مساحت داشته و در طبقه هشتم هتل است. این مرکز نمای بسیار زیبایی رو به شهر دارد و مکان بسیار خوبی برای استراحت و استفاده از آب گرم فراهم می کند.

6. مرکز آب گرم و حمام گرین تی هاوس، پکن، چین

خانم جین آر، هنرمند، طراح، سرآشپز و چای شناس چینی، با الهام گرفتن از حمام امپراتور سلسله تانگ، سبک زندگی پکنی خودش را در این مرکز ادغام کرده است. در این ویلای 4 اتاقه و آبگرم، یک حمام بزرگ وجود دارد که در کف زمین تعبیه شده و با آب های معدنی حاوی چای سبز پر شده است. وان های قاشقی شکلی هم برای حمام داغ وجود دارد. این مرکز هم مثل مراکز درمانی دیگر از روغن چای سبز و مرهم های موسمی برای درمان استفاده می کند و بر روی نیروی درمانی چای و طب سنتی چینی برای آرامش دادن و احیا کردن سرمایه گذاری کرده است.

7. مرکز بزرگ آب گرم دولدر، زوریخ، سوئیس

این مرکز که در اصل در سال 1899 به سبکی رمانتیک توسط معمار ژاک گروس، ساخته شد، نماد شهر زوریخ و شبیه قصر است. نورمن فاستر به مدت چهار سال این مرکز را بازسازی کرد و چند سال قبل آن را افتتاح کرد. فاستر باله های موجی شکلی به سازه اصلی نیمه الواری اضافه کرد که آب گرم جدید سبک ژاپنی را در خود گنجانده است. پنجره های سقف تا کف، مناظری از کوه های آلپ برای مهمانان فراهم می کنند و مهمانان از فرم و کارکرد استخر کاشیکاری شده و بخش استراحت سبدهای معلق و غیره استفاده کنند که شامل وان های سنگریزه داغ سبک ژاپنی می شود.

8 . آبگرم و اسپای فاسانو در هتل فاسانو پونتا دل استه، اوروگوئه 

منطقه ساحلی بسیار شیک پونتا دل استه در اوروگوئه، بهترین مکان برای افتتاح اولین مرکز تفریحی با برند فاسانو در دسامبر 2010 بود. آیسی وینفلد، معمار برزیلی، یک اسپای کوچک طراحی کرد که نمای آن شبیه خوابگاه است و در نگاه اول، سبک شیک آن را زیر سوال می برد. نمای بیرونی آن از جنس دال های سخت آهکی است و انسان را یاد تخته سنگ های گرانیتی پیرامون می اندازد و از استخر داخل آن و از پنجره سقف تا کف آن، مناظر اطراف معلوم است. این مرکز دارای 5 اتاق درمان، یک سونا، یک اتاق بخار، یک مرکز فیتنس و وان های چوبی سنتی ژاپنی به نام اوفورو است که به دور یک باغچه زمستانی با محفظه شیشه ای پر از کاکتوس ها و گل های بومی اوروگوئه قرار دارند.

9. آبگرم و اسپای موناسترو سانتا روزا، کونکا دی مارینی، ایتالیا

موناسترو سانتا روزا در ماه مه 2012 افتتاح شد که هتل 20 اتاقه ای در یک صومعه صخره ای قرن هفدهمی در دهکده ای کوچک در ساحل امالفی ایتالیا است. سونای این مرکز در فونداسیون سنگی این ساختمان حفر شده است. سونای سنگی چهار طبقه، اتاق بخار آروماتیک، آبنمای یخی، استخر هایدرو، استخر نیمگرم و اتاق های درمانی بزرگ، امکانات مختلف این مرکز هستند. بقیه قسمت های این مرکز در فضای باز و روی تراس و باغچه ها قرار دارند. گیاهکاری های این باغچه ها توسط معمار فضای سبز، یعنی تیزیانو جیانجیولیو انجام شده است. در روندهای درمان، از محصولات گیاهی برند زیبایی 800 ساله فلورانس یعنی سانتا ماریا نوولا استفاده می شود که به ندرت در این نوع مراکز وجود دارد.

10 .آب گرم مأمونیه در مراکش

کاشیکاری هنری مختص مراکش، طاق های نعلی، جزئیات گچکاری و کف های مرمری این مرکز توسط ژاک گارسیا طراحی شدند. مأمونیه هیچ وقت بهتر از حالا نبوده است. گارسیا در طراحی این مرکز، بیشتر به حمام های دهه پنجاه قاهره و صمیمیت موجود در آنها، نور کم، پرده های آویزان و حس کلی اسرارآمیز آنها، علاقه نشان داد. این مرکز دارای 9 اتاق درمان، 6 سالن ماساژ و 3 حمام است. یک قسمت جداگانه برای خانم ها و یک قسمت برای آقایان وجود دارد و یک قسمت دیگر هم هست که می توان آن را به صورت خصوصی اجاره کرد. این فضاهای جذاب و شیک فقط برای تماشا نیستند، منوی بلندبالای آن شامل 80 درمان مختلف می شود.

11. هتل ورنیساژ، زرمات، سوئیس

این هتل که در میان کوه های آلپ کشور سوئیس قرار دارد، مناظر بسیار زیبایی داشته و یک مرکز آب گرم دارد که شامل 7 اتاق، یک اتاق بخار تاریک، یک وان با آب نمک دریای مرده و صدای دلفین ها و پرندگان است. درمان های ماساژ هم در این مرکز ارائه می شود.

منبع:سایت برترین ها

 

خانه اسپا در خلیج هوت:

خانه اسپا در خلیج هوت در شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی واقع شده است. این پروژه در سال 2011 توسط گروه معماری متروپولیس طراحی و اجرا شده است.

ساختمان اسپا یک مجموعه چندمنظوره با امکانات مسکونی، تفریحی و یک مجموعه درمانی آبگرم می باشد. ساختمان اسپا هماهنگی قابل توجهی با منطقه کوهستانی اطراف ایجاد کرده است.

این ساختمان بر روی لبه شهری خلیج هوت که مشرف به بندر اصلی شهر می باشد، واقع شده است. محیط اطراف ساختمان، توسط ماسه سنگ های محلی احاطه شده است. تقریبا تمامی مصالح به کار رفته در این ساختمان، دوستدار محیط زیست بوده و تلاش شده است که از امکانات و پتانسیل های موجود در منطقه برای احداث آن بهره برداری شود.

این ساختمان به صورت یک مجموعه معلق در هوا و از یک تراس بزرگ تشکیل شده است. این بنا در دو سمت شمال و جنوب، فاقد دیوار می باشد و تمامی نما توسط پنجره های سرتاسری پوشش داده شده است تا علاوه بر بهره مندی حداکثری از نور خورشید و روشنایی روز، از طبیعت و چشم انداز منطقه نیز استفاده شود. بیشترین مصالح به کار رفته در این ساختمان، چوب، بتن و شیشه می باشد. نکته قابل توجه در طراحی ساختمان اسپا، اتاق غذاخوری آن است.
این فضا درون استخر تعبیه شده است. ساختمان به عنوان یک ترکیب پویا می باشد و به عنوان یک بادگیر، در مقابل باد جنوب و همچنین باد شرقی کوهستانی عمل می کند. در فصل تابستان، طبقه همکف به طور کامل در فضای باز قرار می گیرد و این ویژگی موجب به حداقل رسیدن تمایز فضای بیرون و درون خواهد شد و به عنوان یک پلت فرم ویژه در چشم انداز منطقه عمل خواهد کرد. پایه ساختمان، ترکیب استخر، اتاق های استراحت و اقامت مهمان به طور کامل از بتن ساخته شده است.

منبع:سایت معماری نیوز

 

Spa by MTM Shanghai / PAL Design:
Architect: PAL Design Consultants Ltd, Patrick Leung
Location: Shanghai, China
Photographs: Courtesy of PAL Design

A principal of Minimalism Aesthetic, where the space design emphasizes on extreme leisure and comfort, have an experience of a journey from body relax to soul touch. This brand Spa by MTM achieved the successful business in Hong Kong first branch. The booming development of spa business extended to Mainland China. Thus the retail design inspiring a contemporary natural artistic approach is the extension of the brand concept into new branch at Shanghai

Space is invisible, integrated with the function of spa through the natural elements, and created a sense of chic, comfort and silent. Concerning the spread of Line, curved woodstripes extend from main lobby to every spa treatment room. An arc ceiling or stripe partition enhances the beauty of peace. Prime material Wood with curved shape expresses unique architectural form in a perfect art craft. A quiet moment is well issued by simple woodcarving art

White is main colour tone for pure, freshness and nature ingenuity match with green as cheerful touch tone. Moreover, subtle application for lighting provides an attentively consideration from bright lobby switching dim light to the corridor for its serene refinement. Every treatment room designs in dedicate details for serving clients to enjoy meticulous spa
touch

منبع:سایت archdaily

 

Mizu Spa / Stanley Saitowitz | Natoma Architects:

Architects: Stanley Saitowitz | Natoma Architects
Location: San Francisco, CA, USA
Project team: Stanley Saitowitz, Alan Tse
Acoustics Consultant: Colin Gordon & Associates
Mechanical Engineering: MHC Engineers, Inc.
Audio Visual Consultant: Pacific Audio Video
General Contractor: Landmark Construction
Project year: 2006
Photographs: Cesar Rubio

Mizu is water, which Mizu Spa embodies. The atmosphere is a tranquil stream. At the center is a river of rock, around which the communal therapy barge floats in space. The walls are draped in shimmering mesh creating light and fluid edges. The horizontal surfaces of floor and ceiling are black. Everything else is pure and white

Mizu Spa is a place for pampering, rejuvinating and transforming. Treatments include facials, massage and nails. The central object is a prosthetic throne to sit on. Soft pads pamper the body. Arms rest, hands support, feet soak, and the provider glides around on stools

Behind the communal therapy area are private rooms for facials and massage. In the bathroom, below the sinks, rocks again appear as water

floor plan
section
Yomogino Ryokan Hot Spa / Ryuichi Sasaki + Sasaki Architecture:
Architects: Ryuichi Sasaki + Sasaki Architecture
Location: Fukushima, Japan
Client: Tios Group
Contractor: Oba Corporation
Completion: 2011
Photographs: Ryuichi Sasaki, Ryota Atarashi

Yomogino Ryokan (Japanese Style-Inn), in Fukushima, Japan, decided to renovate their hot spring spa after damaged of the 2011 off the Pacific coast of Tohoku Earthquake. Completion is 5 month anniversary after the quake

The Place faces Yomogi Mountain in Fukushima, Japan and can experience the great view of the four seasons. It was also one of the focuses how it has relationship with several detached building of the ryokan (Japanese Style-Inn) in foot, luxuriating change of the four seasons

The form of a mountain and the roof form of a detached building are reflected in the hot spring spa’s water surface, and it makes it mingle with an internal wall and the form of a ceiling
A ceiling and a wall are the bronze color aluminum panels by season-proof high alumite processing. It exists, while the form of five ceilings shifts. Indirect illumination is effectively contained in the portion of this gap
Spa Querétaro / Ambrosi I Etchegaray:

Architects: Ambrosi I Etchegaray
Location: Carretas, Santiago de Querétaro, Querétaro, Mexico
Collaborators: Miguel Montor, Julie Rousset, Ricardo Carrillo
Contractor: Octavio Pérez
Area: 490 sqm
Year: 2010
Photographs: Luis Gordoa

The assignment was to create an Integral Yoga and Spa Center in an area of 418 irregular square meters, located in Colonia Carretas, two blocks from the historic Arcos, in the city of Querétaro

The design premise was to create a center in constant contact with nature (the outside). For that purpose the project generates a thick slab in the totality of the plot, which is perforated to create inner patios with gardens. All the spaces in the project relate constantly through these patios

The ground floor is a large space subdivided by a sequence of patios where the cafeteria and the multipurpose room are located. This level was defined by colored concrete walls to enhance the materiality

Adjacent to this sequence of courtyards is the entrance to the spa where assembled wood volumes contain the massage rooms, generating an interesting combination between light and rambling paths. The massage rooms open onto a completely private triangular patio

On the upper floor are located the yoga pavilions overlying the thick slab. These are solved in steel and glass looking for the best views of the trees in the surroundings. From these pavilions you have access to a gravel garden surrounded by vegetation which is used for breaks between yoga sessions
plan
9 Spa / a21 studio:

Architects: a21 studio
Location: Nha Trang, Vietnam
Area: 450 sqm
Year: 2013
Photographs: Hiroyuki Oki, Nam Phan, Courtesy of a21 studio

9 spa is a set of nine hotel houses with spas, mud and mineral baths together with a small bar and restaurant. The buildings are perched in the folds of halfway terrace up to a rock hill, which makes the hotels hideaway from the eventful area downhill

Using indigenous building techniques and materials, and adopting local custom to managing the project, 90 village masons, carpenters and craft persons were enlisted to build the hotels in a period of 9 months. The project was designed as a combination of dry-stacked stone with wood structure and coconut leaves, quarried right on the site

The houses are set up in different specific angles and placed separately by a distance, considered as an entrance lobby for each house, to not only let rain water run down easily from top of the mountain but also allow ventilation to the below area. Moreover, the roof structure is constructed in a traditional way by mortise and tenon joint techniques. Above this wooden structure, the roof is a combination of 3 layers, 20 mm thick wood panels, which gives an aesthetic look to ceiling and links all beams together, water proof membrane and 30 mm coconut leaves, respectively. Besides, the project also makes use of old furniture from nearby buildings such as doors, tables and chairs or patterned tiles, giving the buildings a distinctive look, the beauty or serenity of old items that comes with age

The bar, with less than a dozen seats, is above from the ground, thereby linking the outside space to the interior and offering a new viewpoint to the customers, while not touching to existing nature. In other words, by any means necessary, nature is treated as the core value, that its beauty can be contemplated at every corner of the project
plan

In conclusion, nine hotel houses are linked by a continuous wooden roof, reflecting its surround environment and landscape. By using local materials as rock and wood together with adopting old furniture, 9 spa gives an extraordinary value to the existing project
geometry

section

elevation

منبع:سایت archdaily

 

 

KAFD Men’s and Women’s Portal Spas Proposal / WORKSBUREAU:

Architects: WORKSBUREAU
Location: King Abdullah Financial District, Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia
Architecture Team: Ben Nesbeitt, Senior Design Principle; Rob Gaspard, Project Manager/Managing Principle; Bradley Shanks, Project Architect; Andre Bighorse, Bhujon Kang, Bill Osborne, Brandon Crain, Donald McLaughlin, Elizabeth Reiter, Ethan Lay-Sleeper, Eric Vollmer, James Konves, Jeremiah Domenech, Lito Aquino, Matt Winquist, Mike Alexander, Mike Duffy, Patrick Bradley, Ram Cruz, Ron Deitrick, Troy Vincent, Sebastian Mittendorfer, Project Team
Engineers: Buro Happold Consulting Engineers
Landscape Architect: Ten Eyck Landscape Architects
Interior Designer: WORKSBUREAU – Marjorie Whitton, Lead Interior Designer; Holly Dezinski, Kelly Hatch
Other Consultants: Advanced Building Initiative, A. Zahner Company, Poulin + Morris, Design for Leisure, Raison d’Etre, McKay Conant Hoover, Landmark Foodservice Design & Consulting, Michael Elevator Service Company, GrEn AE Consultants
Client: Rayadah Investment Company
Structural System: Steel diagrid system with concrete cores; Curtain walls and metal rainscreen facades
Major Materials: Titanium, glass, stone
Program: Men’s and Women’s separate spa facilities – including: internal gardens, pools, fitness, treatment suites, wet areas, cafes, lounges and retail space. Provision of public concourses and gathering spaces connecting park, Wadi, and retail environments of the Central Car Park. Multi-modal transit including monorail station, automobile, and pedestrian traffic on multiple levels (Wadi, Park and Skywalk system.)
Total Site Area: 24,500 SM | 264,500 SF
Total Building Area: 22,150 SM | 238,500 SF
Total Conditioned Space Area: 18,500 SM | 200,000 SF
Design: 2011-2012
Construction: 2013-2014

Seen as geologic formations rising from the land, the design for the KAFD Men’s and Women’s Portal Spas byWORKSBUREAU form great shade porticos beneath long cantilevered masses. Located in two of the civic Attractor beacons of the dense urban King Abdullah Financial District of Riyadh, the project also forms the gateway to the masterplan, framing the main park as it flows into the Wadi pedestrian artery. More images and architects’ description after the break

As a multi-modal point of interface connecting a vast carpark below and a monorail station within, it acts as a connective concourse—yet offers a complete sensory departure to patrons of the Spa. Their asymmetric opposing slopes create a sense of motion and address the diverse scales of the built context. Hovering over a textured stone base, the bodies of the buildings are dematerialized by an ethereal perforated titanium rainscreen, a performance-driven jacket with dynamic ‘tessellate’ shading. The skin transforms interior and exterior character with time and seasons, while assuring guests’ privacy. It also becomes a ‘light event’ seen from the portal, and in the fifth elevation vantage

Within the Spas, great fissures of light open, carving verdant gardens in the heart of the buildings. Ascending this planted slope, stairs meet interludes of meditation terraces and grotto alcoves. The guest experience is choreographed on three levels as episodes of varied quietness or intensity including lounges, fitness, dining and retail, or silent relaxation space. Each is modulated in light and character from sifted light in the atria, or dim tranquility of treatment, to the brighter vaults of the upper pools

The facades of the Men’s and Women’s Portal Spas is the first major building to implement Tessellate™ technology – a dynamic perforated screen system that regulates light and solar gain – developed by Adaptive Building Initiative (a joint venture between Hoberman Associates and Buro Happold). The buildings will be enveloped in a titanium rainscreen that incorporates the kinetic Tessellate system

Always adjusting its opacity to respond to the environment within and outside of the spas, the skin controls light levels choreographing the guest’s experience. The A. Zahner Company helped develop its performance specifications and production plan, and fabricated a full-scale working mockup out of the color-interference titanium
master plan

basement level

ground floor levels
level1

level2

sections

منبع:سایت archdaily

گرداوری سایت فن و هنر ایران زمین

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us