همه چیز درباره هندریل چوبی

امروزه از چوب در نقش عاملی طبیعی برای تزیین و زیبایی چیدمان داخلی ساختمان بسیار استفاده می‌کنند. پله‌های چوبی علاوه‌ بر‌ اینکه طبقات را به هم متصل می‌کنند، نمای جذاب‌تری هم به فضای داخلی خانه می‌بخشند. حال اگر برای ساخت حفاظ پله از هندریل چوبی استفاده کنید، زیبایی و جذابیت فضا چندین برابر می‌شود.

هندریل‌های چوبی از پرطرفدارترین نرده‌های موجود در بازار به‌شمار می‌روند که می‌توان از آن‌ها برای بخش‌های گوناگون ساختمان استفاده کرد. چوب طبیعی که برای طراحی و ساخت این گونه نرده‌ها استفاده می‌شود، حس طبیعت را به خانه منتقل کرده و گرما و صمیمیت آن را افزایش می‌دهد. در این مطلب به هندریل چوبی و بهترین چوب برای ساخت این نرده‌ها به‌همراه ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی

هندریل یا دست‌انداز چوبی چیست؟

هندریل (Handrail) یا دست‌انداز پله، حفاظ راه‌پله را تامین می‌کند. دست‌انداز چوبی بیشتر در ساختمان‌های لوکس، دوبلکس و تریپلکس برای اتصال طبقات به هم استفاده می‌شود. نرده چوبی از قدیم پای ثابت طراحی‌ خانه‌های بزرگ بوده و هنوز هم از آن‌ها استفاده می‌شود. بنابراین دست‌انداز چوبی را می‌توان یکی از سازه‌های محبوب دانست که هرگز از ارزش آن‌ها کاسته نمی‌شود.

هندریل چوبی با توجه به درخواست مشتری و شکل خانه در مدل‌های گوناگون طراحی می‌شود. تنوع نمای نرده‌های چوبی باعث شده آن‌ها را در مکان‌های مختلف به کار ببرند. هرکدام از مدل‌های دست‌انداز چوبی متناسب با سلیقه و هزینه مشتری با طرح، جنس و استحکام متفاوتی تولید می‌شوند.  

عوامل مختلفی بر طرح و استحکام هندریل تاثیر می‌گذارند که یکی از آن‌ها نوع چوب است. چوب برخی درختان برای ساخت دست‌انداز مناسب‌تر هستند. در ادامه مقاله درباره این موضوع هم صحبت خواهیم کرد.

انواع هندریل چوبی

دست‌اندازهای چوبی در انواع مختلفی طراحی می‌شوند که هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب است. برای مثال، طرح هندریل چوبی که در ویلا یا راه‌پله به کار می‌رود با طرحی که برای باغچه در نظر گرفته می‌شود، متفاوت است. انواع دست‌انداز چوبی به شرح زیر هستند:

هندریل ویلا

یکی از انواع دست‌انداز چوبی است که در ویلاها و برای تعیین محدوده ویلا یا ساخت ایوان آن به کار می‌رود. به‌طور ‌معمول هندریل‌‌های ویلا طراحی ساده‌ای دارند و فاصله نرده‌ها و ارتفاع آن‌ها با دیگر دست‌اندازهای چوبی متفاوت است. البته متناسب با درخواست مشتری از طرح‌های فانتزی هم در ساخت ‌آن‌ها بهره می‌گیرند.

هندریل پله و راه‌پله

نوع دیگری از دست‌انداز چوبی است که در ساخت پله و راه‌پله استفاده می‌شود. هندریل چوبی علاوه‌ بر اینکه باعث استحکام راه‌پله می‌شود، به زیباتر شدن ظاهر آن هم کمک می‌کند. برای استفاده از دست‌انداز چوبی پله، باید به چند نکته توجه کرد:

 • عرض پله‌ها 32 سانتی‌متر یا کمتر باشد.
 • ارتفاع پله‌ها باید حدودا بین 15 تا 18 سانتی‌متر در نظر گرفته شود.
 • استفاده از پاگرد در مواردی که پلکان بیش از 12پله دارد، ضروری است.
 • طول پله‌ها باید بین 90 تا 110 سانتی‌متر باشد.

درصورتی‌که شرایط گفته‌شده برای استفاده هندریل پله فراهم شوند، نرده‌ها باید با فاصله 10 تا 15 سانتی‌متر از هم نصب شوند. این فاصله برای حفظ امنیت کودکان در نظر گرفته شده تا نتوانند از بین آن‌ها عبور کنند.

هندریل باغچه

برخی نرده‌های چوبی نه خیلی از هم فاصله دارند و نه خیلی به هم نزدیک هستند. به این نرده‌ها، هندریل نیمه‌خصوصی گفته‌ می‌شود که مناسب‌ترین نوع برای استفاده در پارک‌ها و باغچه‌ها به‌‌شمار می‌روند.

هندریل ایوان

هندریل چوبی که در ایوان به‌کار‌می‌رود باید نسبت به نور خورشید و دیگر عوامل طبیعی مثل برف، باران و رطوبت مقاوم باشد. چراکه نرده‌ها در معرض مستقیم این عوامل قرار دارند. برای طراحی هندریل ایوان از پوشش و رنگ مخصوص استفاده می‌کنند.

ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی

هندریل چوبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

نرده و هندریل مانع پرت‌ شدن و افتادن افراد از پله می‌شود. هندریل‌های چوبی از پرکاربردترین دست‌اندازها هستند که با داشتن ظاهری قیمتی و زیبا، فضایی کلاسیک به درون خانه می‌بخشند.

مهم‌ترین ویژگی دست‌انداز چوبی، القای حس طبیعت به افراد است که با ایجاد گرمای بیشتر در خانه آن را به‌وجود می‌آورد. علاوه‌ بر این، در صورت استفاده از دست‌انداز چوبی، چیدمان خانه خاص و بی‌همتا خواهد شد. در نتیجه استفاده از هندریل چوبی برای راه‌پله سبب ایجاد تازگی، شادی و حس طبیعی وصف‌ناپذیر در خانه می‌شود.

نحوه نگهداری از دست‌انداز چوبی

با اینکه نگهداری از هندریل‌های چوبی کمی دشوار است، این نرده‌ها به‌دلیل داشتن ویژگی آرامش‌بخش طرفداران زیادی دارند. آگاهی‌ از شیوه نگهداری دست‌انداز‌های چوبی دوام و کیفیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. دانستن موارد زیر به این کار کمک می‌کنند:

 • دست‌انداز چوبی را تنها با استفاده از پارچه نرم و سبک یا پولیش مخصوص تمیز کنید.
 • از برخورد اجسام سنگین، نوک تیز و محکم با آن‌ها خودداری کنید.
 • اگر بخش‌هایی از نرده چوبی نسبت به روز اول رنگ‌پریده شده‌اند، با استفاده از کمی لاک دوباره آن‌ها را برق بیندازید.

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب بهترین هندریل چوبی

بر کسی پوشیده نیست که چوب ماده‌ای آسیب‌پذیر است. به همین دلیل توجه به عوامل مهمی مثل میزان نرمی و خشکی آن باعث می‌شود نرده انتخابی شما کیفیت و دوام بالایی داشته باشد. عدم توجه به این عوامل در انتخاب هندریل چوبی، ممکن است باعث ترک خوردن و خم‌شدگی نرده‌ها با گذشت زمان شود. در ادامه مهم‌ترین عوامل در انتخاب بهترین دست‌انداز چوبی را بررسی می‌کنیم:

رنگ چوب

اولین عامل در انتخاب هندریل، رنگ چوب است. برای ایجاد هماهنگی و تناسب در چیدمان داخلی خانه حتما باید رنگ چوب راه‌پله با رنگ چوب به‌ کار‌ رفته در نرده‌ها متناسب باشد. بهتر است برای این دو بخش از رنگ‌های هم‌ خانواده ولی روشن و پررنگ استفاده کنید.

اگر قصد دارید از مواد متفاوتی به‌ جز چوب برای پله‌ها استفاده کنید، حتما به هماهنگی رنگ هندریل چوبی با آن مواد دقت کنید. پله‌ها نقطه کانونی ساختمان به‌شمار می‌روند. به همین ترتیب، انتخاب رنگ هماهنگ و مناسب می‌تواند بر ظاهر و زیبایی فضای داخلی خانه تاثیر زیادی بگذارد.

طرح چوب

توجه به طرح چوب یکی دیگر از عوامل مهم انتخاب دست‌انداز چوبی است. برای فضای داخلی ساختمان باید از طرح چوبی استفاده کنید که ظرافت و زیبایی بیشتری دارد. نرده‌های راه‌پله نقش جدی در زیبایی چیدمان درون خانه ایفا می‌کند. بر این اساس با انتخاب طرح چوب مناسب و خاص، علاوه‌ بر ایجاد حس خوب، می‌توانید نقطه کانونی بسیار رویایی هم برای خودتان خلق کنید.

کیفیت چوب

به کار بردن چوب طبیعی برای طراحی نرده‌ها قیمت بالایی دارد. از همین رو، برخی افراد ترجیح می‌دهند برای ساخت هندریل چوبی از چوب بی‌کیفیت و ارزان‌ استفاده کنند. این کار نه‌تنها زیبایی و جذابیت سازه را از بین می‌برد، بلکه سبب کاهش ایمنی و عدم استحکام راه‌پله نیز می‌شود. بنابراین اگر تصمیم دارید از دست‌انداز چوبی در چیدمان خانه استفاده کنید حتما به کیفیت چوب آن دقت نمایید. استفاده از چوب باکیفیت باعث دوام و طول عمر نرده‌ها می‌شود و آسیب و پوسیدگی را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، هرچقدر برای ساخت نرده از چوب باکیفیت استفاده کنید، ساخت‌وساز کارآمدتر و زیباتری خواهید داشت.

ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی

بهترین چوب برای ساخت دست‌انداز چوبی

نرده‌ها و هندریل‌های چوبی از چوب‌های متنوعی تهیه می‌شوند. چوب‌ها از نظر سختی به دو دسته «چوب سخت» که مقاومت بسیار بالایی دارد و «چوب نرم» تقسیم می‌شوند. برای اینکه بتوان نرده و حفاظ چوبی را از چوب نرم تهیه کرد، باید عملیات متفاوتی روی آن انجام داد. در این بخش بهترین چوب‌ها برای ساخت هندریل و نرده چوبی معرفی شده‌اند.

چوب درخت کاج

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند، بهتر است از درخت کاج برای ساخت هندریل چوبی استفاده کنید. با وجود پایداری بسیار بالایی که این چوب دارد، انتخاب آن کمترین آسیب را به محیط‌ زیست وارد می‌کند. به کار بردن این نوع چوب بهترین انتخاب برای چیدمان داخلی خانه در رنگ‌های خنثی است. به‌عبارت دیگر، رنگ کرم روشن مایل به زرد به همراه رگه‌های قهوه‌ای می‌تواند انتخاب ویژه و خاص برای هندریل و پله‌ها باشد.

چوب روسی

یکی دیگر از بهترین چوب‌ها برای طراحی نرده و حفاظ چوبی، چوب روسی است. برخورداری از قیمت مناسب آن را به یکی از محبوب‌ترین مواد برای ساخت نرده‌های چوبی تبدیل کرده است. چوب روسی به‌دلیل داشتن صمغ زرد رنگ در بافت خود ساختار بی‌همتایی دارد. این صمغ زرد رنگ اجازه ورود حشراتی مانند موریانه را به بافت آن کم می‌کند. از آنجایی که چوب روسی چگالی کمتری نسبت به چوب بلوط دارد، سبک‌تر هم به نظر می‌رسد. بیشتر مردم معتقدند نرده‌های تولید شده از این چوب ممکن است مقاومت کمتری در برابر اجسام نوک تیز و خط‌وخش داشته باشد.

ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
چوب درخت بلوط

یکی از مقاوم‌ترین انواع چوب برای ساخت نرده، چوب درخت بلوط است. وجود نقش‌ونگارها و رگه‌های زیبا در این چوب آن را به ماده‌ای بی‌رقیب برای طراحی راه‌پله تبدیل کرده است. برای افزایش زیبایی این نقش‌ها به‌طور معمول از رنگ‌های خاصی استفاده می‌کنند تا نرده‌های بلوط چشمگیرتر به نظر برسند.

چوب درخت راش

یکی از چوب‌های سختی که می‌توان از آن برای ساخت نرده و حفاظ چوبی استفاده کرد، چوب درخت راش است. رنگ این نوع چوب، قهوه‌ای روشن با رگه‌های قرمز بوده و استفاده از آن راه‌پله را به نقطه کانونی گیرایی تبدیل می‌کند. به همین سبب است که چوب درخت راش بهترین گزینه برای ساخت هندریل چوبی به‌شمار می‌رود. شما با دیدن نرده‌های تولید شده از درخت راش به یاد چوب بلوط می‌افتید، اما این نوع چوب نسبت به چوب بلوط مقاومت و سختی بیشتری دارد.

چوب درخت گردو

چوب درخت گردو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت نرده‌های چوبی است‌. سختی چوب گردو باعث می‌شود به‌راحتی خراشی روی آن ایجاد نشود. از نظر ویژگی‌های ظاهری هم چوب گردو ساختاری با رنگ قهوه‌ای روشن تا شکلاتی دارد. پس از رنگ‌آمیزی با لاک و رنگ‌های مخصوص، دانه‌های چوب گردو جلوه و زیبایی بیشتری را نشان می‌دهند. بنابراین با انتخاب چوب درخت گردو برای نرده‌های چوبی می‌توانید نقطه کانونی شگفت‌انگیزی در خانه ایجاد کنید.

ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی

مزایای هندریل‌های چوبی

از جمله مزایای استفاده از چوب برای تولید هندریل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از نرده‌های چوبی برای ویلاهایی که در دل طبیعت هستند، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود‌.
 • به کار بردن چوب برای هندریل سازگاری بسیاری با طبیعت دارد.   
 • می‌توان نرده‌های چوبی را با اشکال و طرح‌های مختلفی تولید کرد.
 • به‌دلیل تنوع در طرح‌ و شکل، می‌توان هماهنگی خوبی در فضای داخلی به وجود آورد.
 • با انتخاب هندریل چوبی در دراز مدت به تعمیر و تعویض آن‌ها نیاز نخواهید داشت.
 • عمر مفید نرده‌هایی که از بهترین چوب تولید شده‌اند به 30 سال می‌رسد. با نگهداری مداوم شاهد افزایش طول عمر آن‌ها خواهید بود.

معایب هندریل‌های چوبی

هر محصولی علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز نشان می‌‌دهد. در ادامه معایب استفاده از نرده‌های چوبی را هم بیان می‌کنیم:

 • دست‌اندازهای چوبی احتیاج به مراقبت و نگهداری دائمی دارند و درنتیجه هزینه نگهداری آن‌ها بالا خواهد بود.
 • استفاده از چوب نامناسب باعث نفوذ موریانه و آفت می‌شود.
 • چوب‌های محکم و سخت با مقاومت بالا گران هستند و ساخت نرده چوبی از آن‌ها هم گران تمام می‌شود.
 • چوب به کار رفته در نرده‌های چوبی در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت، اجسام نوک تیز و رطوبت مقاومت کمتری دارد.
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی
ایده و مدل و قیمت تولید انواع هندریل و دست انداز پله چوبی

جمع‌بندی

هندریل چوبی برای تأمین حفاظ راه‌پله استفاده می‌شود. این دست‌انداز علاوه بر افزایش ایمنی به زیبایی چیدمان داخلی خانه هم کمک می‌کند. به همین سبب باید در انتخاب بهترین چوب برای ساخت این نوع دست‌انداز دقت کافی به کار برد. از بهترین چوب‌ها برای طراحی دست‌انداز چوبی می‌توان به چوب راش، چوب بلوط، چوب کاج، چوب روسی و چوب گردو اشاره کرد. دست‌انداز چوبی برای ایوان، راه‌پله، ویلا، حصار دور ویلا، باغچه و دیگر موارد به کار می‌روند.


مطالب مرتبط با موضوع هندریل و دست انداز پله :

گالری عکس انواع هندریل و دست انداز پله چوبی :

WhatsApp us