25 طرح راه پله شگفت انگیز

طرح های راه پله مانند سایر عناصر معماری پیچیده و همه کاره هستند . پله های مدرن نه تنها شکل و شمایل نرده ها و ساختار کلی بلکه خود پله ها را تغییر داده اند . در حال حاضر هر ترکیبی از فرم امکان پذیر است . هر منحنی مورد بررسی قرار می گیرد . از این پله ها می توانید انواع و اقسام طرح ها را که دوست دارید پیدا کنید که می تواند از ساختمان هایی که در آنها  به کار برده شده اند بسیار دیدنی تر به نظر برسند .

پلکان کاسا کوبو

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان کاسا کوبو که توسط ایسای واینفلد طراحی شده است .

اولین چیزی که ممکن است در مورد این راه پله متوجه شوید بدنه متضاد آن از چوب – آهن برزیلی است که به آن ظاهری شبیه پوسته حلزون می دهد .

معمار Isay Weinfeld این عنصر مارپیچی زیبا را در یک خانه مینیمال امروزی در سائوپائولو گنجانده است و قطعاً این راه پله دوستداشتنی به جواهری در فضای داخلی عمارت خود تبدیل شده است .

تلفیق چوب و آهن فوق العاده است ، شما وقتی قصد دارید زیبایی را به رخ بکشید مطمئنا از چوب در پله خود استفاده می کنید .

پلکان موج دار

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان موج دار که توسط توماس هیترویک طراحی شده است .

در هنگام طراحی فروشگاهی برای برند بریتانیایی  Longchamp ، توماس هیترویک و تیم طراحانش راه حلی برای طراحی فضایی غیرمتعارف با متراژ کمی در طبقه همکف ارائه کردند .

معمار با ایجاد یک منظره موجدار که دارای یک راه پله بود ، توانست نور روز بیشتری را به طبقه همکف وارد کند ، در حالی که یک انتقال طبیعی بین طبقات ایجاد کرد .

باعث افتخار است که به شما بگوییم داشتن چنین پله هایی به زیبای فروشگاه شما می افزاید .

مهره ای شکل

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان به عنوان مهره که توسط اندرو مک کانل طراحی شده است .

هنگامی که در مورد اینکه چگونه طراحی راه پله ها در طول دهه ها تغییر کرده است صحبت می کنیم ، در نهایت به مهره ها می رسیم ، زیرا یکی از بهترین شکل ها برای پلکان امروزی است .

اندرو مک کانل با الهام از ستون فقرات یک نهنگ ، یک طرح مفهومی ایجاد کرد که دقیقاً با یکی از ساختمان های زاها حدید مطابقت داشت . البته این طراحی به دلیل تمایلش به شکل مهره ها شناخته شده می شود .

شما می توانید خلاقیت و ظرافت را با هم در این اثر ببینید .

پله مارپیچ با نرده فلزی

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پله های مارپیچ با نرده فلزی که توسط HYLA Design طراحی شده است .

HYLA Design با تبدیل یک خانه نیمه مستقل به یک خانه ییلاقی ، یک اتاق خواب اصلی و یک اتاق کار را با یک راه پله مارپیچ تیز که در یک نرده فلزی منحنی محصور شده بود به هم متصل کرد تا یک عنصر داخلی ایمن و طراحی فوق العاده را ایجاد کند .

این راه پله به لطف این نرده های برآمده شهرت زیادی پیدا کرد و همچنین به خوبی با سیستم لوور بیرونی مطابقت دارد .

هر بار با دیدن این راه پله ، شگفتی بیشتری را در آن خواهی دید .

YTL Residence کوالالامپور

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان اقامتگاه کوالالامپور توسط پاتریک جوین و سانجیت مانکو طراحی شده است .

این پلکان گلبرگ از جنس چوب ، شکل تماشایی برای یک اقامتگاه خصوصی در کوالالامپور است . این پلکان پر از عناصر طراحی است و با این شاهکار به عنوان جاذبه اصلی طراحی شده است .

هر مرحله با دقت طراحی شده است تا جلوه ای خیره کننده از بالا بدون هیچ گونه نرده محکمی ایجاد کند .

استفاده از چوب این اثر زیبای خیره کننده ای را به اثری با زیبایی بی نهایت تبدیل کرده است ، چوب لطافت گلبرگ را به شما بیش از پیش نشان می دهد .

کمان پلکان مارپیچ

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان مجسمه سازی که توسط Contemporist طراحی شده است .

وقتی به این پلکان مارپیچ مجسمه‌ ای نگاه می‌ کنیم ، یاد یک پاپیون روبانی کوچک می ‌افتیم که مانند یک لمس تمام‌ کننده روی جعبه مینیمال امروزی خانه ‌ای است که در آن قرار دارد .

این زیبایی چوبی که توسط YYDG Interior طراحی شده است ، گرما و کنتراست زیادی را به اتاق نشیمن بتنی و سنگی به ارمغان می آورد و به خوبی با اتاق نیم طبقه که کاملاً از چوب ساخته شده است ، مطابقت دارد .

چوب زیبا نیست ؟ انتخاب چوب برای این پله ، انتخابی هوشمندانه بوده است  .

راه پله مارپیچ چوبی در Tree Top Residence

راه پله بزرگ خانه خصوصی

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله بزرگ خانه خصوصی که توسط معماران بلزبرگ طراحی شده است .

این راه پله واقع در L.A. The Tree Top Residence یک راز بزرگ را در معماری زاویه ای لایه ای خود پنهان می کند . یک راه پله مارپیچ بزرگ که از همان چوبی ساخته شده است که با امواج و موج های کف ، ساکنان را از منطقه ای به منطقه دیگر می برد .

راه پله در یک نرده پلاستیکی صاف محصور شده است ، بنابراین شبیه مار است که سر خود را بالای زمین بلند کرده و به دنبال طعمه ای می گردد .

پله خود به خود عنصر مهمی در خانه است ولی انتخاب چوب آن را زیباتر کرده است .

منطقه آرامش راه پله نشیمن

منطقه آرامش یک راه پله مارپیچ

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

یکی از غیرمعمول‌ ترین طرح ‌های راه پله توسط Paul Cocksedge طراحی شده است .

در معماری مدرن همه راه پله ها هدف مستقیم خود را برای انتقال از مکانی به مکان دیگر انجام نمی دهند . گاهی اوقات آنها صرفاً برای اهداف تزئینی در آنجا هستند و گاهی اوقات آنها قرار است مکان هایی منحصر به فرد باشند .

برای مثال این طرح را در نظر بگیرید . Paul Cocksedge یک پلکان زیبا را برای ساختمان Ampersand در لندن طراحی کرد تا فضای زیادی برای استراحت ، تفکر و قرار گرفتن برای مردم در میانه راه را فراهم کند .

راه پله در Les Haras Brasserie

راه پله رستوران لس هاراس

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله رستوران Les Haras توسط Jouin Manku طراحی شده است .

چوب ، چوب و زیبای خیره کننده آن .

یکی دیگر از راه پله های مدرن زیبا از Jouin Manku در نوارهای چوبی خمیده پیچیده شده است که شبیه بشکه در رستوران Les Haras در استراسبورگ است .

این مکان که اصطبل سلطنتی سابق است که به رستوران تبدیل شده است ، محدودیت‌های خود را داشت ، اما معمارانِ با استعداد ، توانستند مکانی برای این عنصر معماری بزرگ بیابند که بلافاصله این رستوران را متمایز می ‌کند .

معماران برای زیباتر کردن این مجموعه از چوب استفاده کرده اند .

پلکان برج اداری

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان مارپیچ مجسمه سازی

پلکان مارپیچ مجسمه‌ای توسط اودد حلاف و تومر گلفاند طراحی شده است .

مواد مدرن اجازه می دهد تا طرح های راه پله بسیار متفاوت و غیر معمول باشد . پلکان مارپیچ در این برج اداری با چوب صنوبر که به ساختمان براق معاصر دوز عظیمی از زیبایی طبیعی می بخشد ، گامی را به سمت دیگری از پیشرفت و زیبایی بر می دارد .

این نصب که از دو عنصر تشکیل شده است – راه پله و بالکن – به لطف بی نظمی ها و ویژگی های چوب بسیار جالب به نظر می رسد . چوب جذابیت ظاهری این پله را چندین برابر کرده است .

راه پله خیابان پنجم آرمانی

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله خیابان پنجم آرمانی توسط معماران فوکساس طراحی شده است .

راه پله فروشگاه آرمانی خیابان پنجم اوج طراحی امروزی است . قسمتی آینده ‌نگر و بخشی مینیمالیستی ، ارتفاع در حال پیچش و چرخش در جزئیات پیچیده است که به جذابیت اصلی فروشگاه تبدیل می‌ شود .

بر خلاف فضای داخلی براق تیره ، پله ها از یک سیستم روشنایی محیطی عالی استفاده می کنند که تک تک عناصر طراحی خود را روشن می کند .

راه پله چند منظوره برای روکساندا ایلینچیچ

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله استیل آبی با قفسه کتاب توسط RA Projects طراحی شده است .

با طراحی مجدد یک خانه در لندن برای طراح مد  Roksanda Ilincic، RA Projects یک راه پله فولادی آبی را به فضای داخلی سفید بکر اضافه کرد ، اما نه تنها به یک عنصر معماری جسورانه در فضای داخلی سفید تبدیل شد ، بلکه فضای ذخیره سازی اضافی را نیز با خود به ارمغان آورد .

در حالی که کناره ‌های راه پله با دیوار محافظت می ‌شوند ، قسمت پشتی آن برای یک انبار اداری خانگی ، یک کتابخانه کوچک یا یک صفحه نمایش ظروف تجهیز شده است .

پله های امنتال

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

طراحی خلاقانه راه پله توسط Biljana Jovanović طراحی شده است .

Biljana Jovanović این راه پله خلاقانه را برای یک خانه خانوادگی جوان در بوداپست طراحی کرده است . معماری خانه نیاز به چیزی شیک اما ساده داشت ، بنابراین نتیجه کاملاً مناسب از اب در امد .

جدای از دیوارهای راه پله سوراخ دار ، پله های زاویه ای وجود دارد که وقتی از پایین به آن نگاه می شود ، یک الگوی متقاطع ایجاد می کند . چوب سفید ، زیبایی پله ها را چندین برابر کرده است .

طراحی پلکان بیضی شکل

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

مفهوم پلکان توسط EeStairs طراحی شده است .

این یکی از جذاب ترین طرح های پلکانی است که می توانید در وب پیدا کنید . این طرح توسط Eestairs طراحی شده است ، و می تواند یک مکمل عالی برای هر خانه امروزی باشد .

ما تضاد بین ساختار بیضی سفید و مراحل چوب قهوه ای صاف را دوست داریم . به خصوص در کف با فضای داخلی مشابه زیبا به نظر می رسد . چوب باز هم به اثر زیبایی بیشتری می بخشد و تضادها را به راحتی به رخ می کشد .

راه پله باکس فروشگاهی مفهومی بازار نوآر

جعبه در پله ها

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

جعبه در راه پله توسط قلعه پنهان طراحی شده است .

استودیوی طراحی داخلی برلین Hidden Fortress طرحی از پله ‌های جعبه‌ دار معلق را برای فروشگاه مفهومی Bazar Noir ایجاد کرد .

فضای داخلی چوبی سازه راه پله تضاد شدیدی با فضای داخلی فروشگاه خاکستری مشکی دارد . طرحی متفاوت و مفهمومی که می تواند ساعت ها نگاه ها را روی خود حفظ کند .

شما می توانید در ساختمان خود از رنگ های دیگر چوب برای پله خود هم استفاده کنید .

پلکان شناور

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان معلق که توسط زاها حدید طراحی شده است .

پلکان شناور ساخته زاها حدید طبق معمول یک طراحی باورنکردنی است . این راه پله که در مراحل متوالی و پیوسته طراحی شده است که نرده های پله را نیز تشکیل می دهد ، برای دفتر یا فروشگاه ساخته شده است .

شیک بودن و خاص بودن همیشه ویژگی اصلی طراحی های زاها حدید بوده است و پلکان شناور نیز از این قاعده مستثنی نیست .

پلکان ویلا لاروش

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

طراحی پلکان پیچیده توسط Archiplein از طریق Archcase

ویلا لاروش یک ساختمان به ظاهر سنتی است ، اما وقتی وارد آن می شوید هیچ چیز نمی تواند شما را متقاعد کند که واقعاً چنین است . دیوارهای سفید بکر ، عناصر چوبی پراکنده ، و طراحی پیچیده راه پله ، آن را تا جایی که می تواند امروزی کرده است .

راه پله یک سری پله های چوبی شناور خواهد بود اگر یک پوشش فلزی آشفته که ظاهر جالبی به آن می دهد در اطراف آن نبود . ترکیب چوب و فلز در این اثر خارق العاده است .

پلکان فروشگاه بولگاری لندن

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله معمار پیتر مارینو از طریق طراحی داخلی

به ندرت شاهد طرح های منحصر به فرد راه پله ای هستیم که از مصالح سنتی استفاده می کنند . معمار پیتر مارینو آن طاقچه را با آثار نفس گیر خود پر کرده است .

راه پله فروشگاه Bulgari London او نه تنها زرق و برق دار است ، بلکه نمایانگر محتوای لوکس فروشگاه است . دیوارهای روکش شده و ریل های چوبی سرسبز آن قاب زیبایی برای پله های مرمر سیاه و قهوه ای شناور است . انتخاب هوشمندانه چوب در این راه پله توانسته به زیبایی آن اضافه کند .

پلکان ارگانیک در آپارتمان بمبئی

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله ارگانیک Architecture در کارگاه Movimiento طراحی شده است .

این طرح راه پله ارگانیک به جای جدا شدن از فضای داخلی به عنوان یک عنصر مستقل ، مانند بخشی از یک موجود زنده به دیوارها و به خود متصل می شود .

نرده آن حالتی برای نشستن ایجاد می کند که می توانید به عقب تکیه دهید و کتاب بخوانید یا کارهایی که دوست دارید را انجام دهید .

پلکان مهره ای در نورث همپتون

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

یکی دیگر از طرح‌ های پلکانی با الهام از مهره‌ ها با جزئیات شیشه و چوب که توسط فیلیپ واتس طراحی شده است .

فیلیپ واتس یکی دیگر از طرح های پلکانی الهام گرفته از مهره ها را ارائه می دهد که پایه  نسبتاً جسورانه ای در یک خانه مدرن ایجاد می کند .

این راه پله کف های چوبی و نرده های فلزی زیبای زیادی را کنار هم به رخ ببینده می کشانند .

ساختار فلزی حس خاصی به آن می ‌دهد ، اگرچه پله ‌های چوبی وحشیانه و سرد در کنار فلز لبه ‌دار و خمیده را زیبایی را دو چندان کرده است .

زمین بازی پلکانی در ویدن + کندی نیویورک

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله گرد توسط WORKac طراحی شده است .

WORKac رویکرد « فشرده ‌سازی حداقلی از فضاهای کاری فردی را که فضا را برای شیب فضاهای جمعی متنوع ، باز می‌ کند » در پیش گرفت و تصویری محکم به آن داد .

راه پله گرد به دست آمده تنها یک عنصر طراحی صرف نیست ، بلکه یک فضای ملاقات غیررسمی است .

چوب انتخاب منحصر به فردی برای این پله هستند ، به راحتی می توانید در این پله ضروری بودن چوب را حس کنید .

پله های شناور برای دفتر بانک

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

پلکان شناور توسط استودیو کوادرا طراحی شده است .

استودیو کوادرا پلکانی برای دفتر بانک در کارالیو ، ایتالیا ایجاد کرد . پله های آن ، که به صورت جفت به هم متصل می شوند ، در یک دیوار ساخته شده اند ، اما در هوا معلق به نظر می رسند .

همچنین دارای یک نرده معلق است که به نظر نمی رسد به پله ها متصل باشد . و نور دیوار محیطی آن ایمنی و دید بهتری را برای پایین رفتن فراهم می کند .

زیبایی این پله برای حس شناور بودن آن است .

پله های شناور سنگی

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله سنگی که MG2 Architecture طراحی شده است .

MG2 Architecture یک پلکان شناور برای پروژه ای در ایتالیا ساخت . پله های سنگی از همان ماده ای ساخته شده اند که دیوار مشخصه ای که به آن متصل شده است از ان استفاده کرده است .

اثر هم دراماتیک و هم منسجم است . و ما نمی توانیم به طراحی ستون پشتیبانی با قفسه های تعبیه شده اشاره نکنیم ، زیرا به سادگی شگفت انگیز است .

سمت تاریک پله ها

ایده طراحی پلکان
ایده طراحی پلکان

سمت تاریک پله ها که The KJ Collective طراحی شده است .

همه طرح های راه پله نباید دراماتیک باشند . برخی از آنها می توانند به اندازه کافی رایج و معمولی باشند . اما  حتما یک عنصر مخصوص برای خود دارند  – رنگ .  دیوار مشکی زیر راه پله در تضاد با فضای داخلی سفید زیبا و محسور کننده به نظر می رسد .

یک نرده شفاف مینیمال به نحوی به کلِ این طرح می افزاید و پله های چوبی ، پایه های جذابی را در این بین ایجاد می کند . شما می توانید با انتخاب رنگ چوب تفاوت را در خانه خود به ارمغان بیاورید .

راه پله اقامتگاه

ایده های شگفت انگیز پله
ایده های شگفت انگیز پله

راه پله اقامتگاه که توسط  .PSLAB  طراحی شده است .

در حالی که پلکان رزیدنس .PSLAB  به خودی خود یک طراحی عالی است ، این لوستر همسان است که همه زیبایی را به آن می بخشد . با پیروی از شکل زیبای راه پله ، وسایل روشنایی به خود اجازه جزئیات بیشتری را می دهد . آنها با هم به خصوص زرق و برق دار و فوق العاده به نظر می رسند .

انتخاب چوب در طراحی راه پله ، شما را قدمی به جلو هدایت می کند و به شما کمک می کند زیبایی بیشتری را در کار خود نشان دهید .

طرح های راه پله مدرن اغلب سرد و غیر معمول هستند . و آنها همیشه به اندازه و مقیاس نیاز ندارند تا چشمگیر به نظر برسند . امروزه برای ساختن یک پلکان بزرگ نیز به فضای خاصی نیاز ندارید . پس از این طرح ها الهام بگیرید و شروع به طراحی کنید !

منبع :

https://www.trendir.com

نویسنده : فیروزه پاکزاد

#پلکان #پله #سنتی #چوبی #مرمر #طراحی #طرح #مدرن #چوب #مینیمال #روستیک #راه-پله #پاگرد #رایزر


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us