نحوه محاسبه پله ها به طبقه دوم : پارامترهای اصلی محاسبه .

ویژگی های سازه های پیچیده

محاسبه صحیح و دقیق پله ، تضمین عملکرد راحت و ایمن است . برای کسانی که تصمیم به ساخت و مونتاژ سازه دارند ، باید بدانید که چگونه پله های طبقه دوم را به درستی محاسبه کنید . بسته به انتخاب نوع پله ، محاسبه می تواند کم و بیش دشوار باشد . تنها در صورت رعایت تمام استانداردهای فنی و در نظر گرفتن تمام پارامترهای اصلی راه پله : طول ، عرض ، زاویه ، عمق و ارتفاع پله ها ، می توان یک طرح کاربردی به دست آورد .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

نحوه محاسبه پله ها به طبقه دوم : پارامترهای اصلی محاسبه :

به طوری که پس از نصب پله ها به طبقه دوم ، نیازی نیست متوجه شوید که خیلی شیب دار یا باریک است ، بالا رفتن از آن بسیار دشوار است یا پایین آمدن آن ناخوشایند است ، باید از قبل بپرسید که پله های طبقه دوم چگونه محاسبه می شوند . برای انجام این کار ، باید با انواع سازه های نردبانی و الزامات تحمیل شده بر آنها آشنا شوید .

یک یا نوع دیگری از پله ها به طبقه دوم بر اساس ویژگی های ساختار ساختمان ، هدف از پله ها ، سبک کلی فضای داخلی و در دسترس بودن فضای آزاد برای نصب آن انتخاب می شود .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

پله های فرود مستقیم با یک دهانه ؛

     90 درجه با شعاع ( محور ) گام .

     تک شات با چرخش 180 درجه با شعاع ( چرخش ) مراحل .

     مستقیم دوتایی ، متصل شده توسط یک سکو ؛

      راه پله L شکل که توسط یک پلت فرم متصل می شود .

       راه پله  U شکل که توسط یک پلت فرم متصل می شود .

     پیچ ( مارپیچ ) .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

نردبان های نصب شده در داخل یک خانه یا آپارتمان ساده هستند – آنها شامل سازه های مستقیم و پله هایی با سکو هستند . پله های خانه که شامل چندین راهپیمایی است به راست ( چرخش در جهت عقربه های ساعت ) و چپ ( چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت ) هستند . طرح های پیچیده تر – پله های چرخشی و مارپیچ هستند .

الزامات اصلی برای بهره برداری از پله ها عبارتند از :

     راحتی و ایمنی هنگام راه رفتن روی پله ها ؛

     راه پله باید تا حد امکان نزدیک به ورودی ساختمان خانه باشد .

     پله ها باید تا ورودی اتاقی که در آن نصب شده است بالا برود . اگر چنین امکانی برای کل سازه وجود نداشته باشد ، حداقل چندین مرحله اولیه باید به سمت ورودی چرخانده شود .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

راه پله باید تا حد امکان فضای اتاق کمتری را اشغال کند ، اما با در نظر گرفتن ایمنی سازه .

     محل نصب پله ها با نور اضافی تامین می شود .

برای محاسبه طرح راه پله ، لازم است اجزای تشکیل دهنده آن را پیمایش کنید .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

بخش های اصلی سازه های راه پله شامل عناصر زیر است :

     یک پله یک عنصر سازنده است که دو سکو را به هم متصل می کند و از پله ها تشکیل می شود .

     kosour – تیر حامل با بریدگی‌های مثلثی که پله ‌ها روی آن نصب می ‌شوند . انتهای پله ‌ها با این پایه که از پهلو مشاهده می ‌شود .

     ریسمان کمان – تیر حامل ، که در آن مراحل از داخل به شکاف ها یا شکاف های ویژه وارد می شود .

    کف – سطح پله افقی ؛

     رایزر – سمت عمودی بیرونی پله که عرض آن برابر با ارتفاع پله ها است .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

مراحل درایو به پله هایی گفته می شود که یک لبه آنها کوچک تر از دیگری است . برای چرخاندن پله ها استفاده می شود .

     کفپوش – یک سطح افقی که مسیر پله ها را به هم متصل می کند .

     نرده ها – ستون های عمودی ، نرده های نگهدارنده و نرده های بیرون زده برای بالا رفتن از پله ها .

     پایه های نگهدارنده – نرده هایی که در ابتدا و انتهای یک پله نصب می شوند ، وسیله ای برای نرده ها و رایزرها هستند .

     نرده ها ، رایزرها – حصار ، واقع در بالای نرده ها ، که در هنگام فرود یا بالا رفتن از پله ها نگه داشته می شوند .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

پس از بررسی عناصر اساسی سازه های راه پله ، می توانید بدون ترس از سردرگمی در مفاهیم و نام اجزای سازنده آن ، با خیال راحت به محاسبه پله ها ادامه دهید .

برای کسانی که تصمیم دارند به طور مستقل پله های طبقه دوم را محاسبه کنند ، لازم است یک پروژه بسازند . با توجه به پروژه ، می توانید ابعاد سازه را محاسبه کنید : طول و عرض پله ها ، تعداد پله ها ، زاویه شیب .

برای اینکه در مقادیر لازم اشتباه نشود ، لازم است راه پله را به طور مداوم محاسبه کنید ، زیرا حتی اشتباهات جزئی می تواند منجر به عواقب نامطلوب در طول عملیات سیستم راه پله شود .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

محاسبه طراحی نردبان شامل چندین مورد است :

     زاویه شیب زاویه پله ها که حرکت در امتداد آن کاملا راحت خواهد بود از 40 تا 45 درجه است . اما برای قرار دادن چنین طرحی به فضای زیادی نیاز است که همیشه امکان پذیر نیست . بنابراین ، چنین ساختارهایی بسیار نادر مورد استفاده قرار می گیرند . با توجه به این موضوع ، طرح های نردبانی با شیب تند 36 درجه چیده شده اند . بالا رفتن از چنین پله هایی بسیار راحت خواهد بود ، که نمی توان در مورد فرود ( شاید فقط پشت به جلو ) گفت . همچنین لازم به ذکر است که فاصله از سطح پا تا همپوشانی یا تا عناصر بیرون زده بیش از 2 متر بود . این قانون هنگام محاسبه پله های چرخشی با سکو و شعاع (  zabezhnymi ) خیابان در نظر گرفته می شود .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

اندازه و تعداد مراحل تعداد پله ها در یک مارش باید از 3 تا 18 قطعه باشد . برای راحتی حرکت روی پله ها ، توصیه می شود تعداد پله ها در یک پرواز فرد باشد . هنگام محاسبه پله ها ، پله ها با فرمولی هدایت می شوند که نشان می دهد دو ارتفاع در پله با عرض کف ( سطح پله ) باید برابر با اندازه متوسط یک فرد ، یعنی حدود 60 سانتی متر باشد . با محاسبات ساده می توانید دریابید که عرض پله توصیه شده 27-28 سانتی متر است و ارتفاع پله به نام رایزر در حالت ایده آل بین 17-18 سانتی متر خواهد بود . همچنین در محاسبات راه پله چوبی ، پهنای روکش ( فخره ) در نظر گرفته می شود . حدود 4 سانتی متر آن رها می شود .

 ما می خواهیم به یک نکته مهم دیگر توجه کنیم : پله ها در تمام طول راه پله ها باید دارای ارتفاع و عرض یکسان باشند تا حرکت در امتداد آن راحت و ایمن باشد .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

عرض فرود و عرض پله به طبقه دوم بستگی به شدت استفاده از آن دارد . این مقررات برای عرض راه پله حداقل 100 سانتی متر و حداکثر 140 سانتی متر پیش بینی شده است . با این عرض ، یک یا دو نفر می توانند در طول یک راه پله حرکت کنند و همچنین دکوراسیون بزرگ را بلند کنند . با این حال ، برای راه پله های گسترده لازم است که اتاق در کمبود فضا متفاوت نباشد . اغلب در عمل پله هایی با دهانه 70-90 سانتی متر وجود دارد . با چنین عرضی ، امکان حرکت آزادانه یک نفر و بالا رفتن از پله های اجسام و اشیاء کوچک وجود دارد . عرض راه رفتن برای دو نفر و طرح های بیشتر باید لزوماً در تمام طول یکسان باشد .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

محاسبه پله طبقه دوم با پیچ 90 و 180 درجه :

با توجه به اینکه سازه های تک جلو مستقیم برای نصب نیاز به فضای کافی دارند ، در کلبه ها و خانه ها از سازه های چرخشی با سکو یا پله های شعاع استفاده می شود . هنگام محاسبه راه پله با سکو به طبقه دوم با چرخش 180 یا 90 درجه ، دستگاه یک تخته مستطیلی یا مربعی در نظر گرفته می شود که چرخش با تعداد درجه مناسب از آن انجام می شود .

هنگام محاسبه پله ها به طبقه دوم با یک چرخش 90 با پله های zabezhny، این واقعیت را در نظر بگیرید که نوبت دارای سه یا چند پله zabezhnyh است .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

الزامات اصلی برای ساخت لوله های راهنما :

     عرض مرحله چرخش از لبه پهن باید حداقل 40 سانتی متر و در وسط حداقل 20 سانتی متر باشد .

     شعاع چرخش نردبان 30 سانتی متر است .

     تمام مراحل راه رفتن ، از جمله مراحل چرخش ، باید خط مسیر را به صورت سنجیده دنبال کنند . این حرکت راحت روی پله ها را تضمین می کند .

در محاسبات پله ها با پله های چرخشی در 180 و 90 درجه باید در نظر داشت که عرض ( پله ها ) کف  در باریک ترین قسمت حداقل 14 سانتی متر باشد . سپس عرض پله فرود در منطقه خط وسط برای حرکت انسان بهینه خواهد بود ، زیرا این خط حرکت در قسمت چرخشی پله ها خواهد بود .

نحوه محاسبه پله ها
نحوه محاسبه پله ها

طرح راه پله مارپیچ ( مارپیچ ) به صورت پلکانی دایره ای چیده شده است که یک طرف آن پهن تر از طرف دیگر است . مزیت اصلی سیستم های پیچی در مقایسه با آنالوگ های مارشینگ ، مساحت قابل توجهی کوچک تر است که توسط پله اشغال شده است .

با محاسبه صحیح پله های طبقه دوم ، می توانید به طور مستقل سازه را بسازید و نصب کنید ، مطمئن باشید که تمام استانداردهای عملیاتی مورد نیاز را برآورده می کند .

منبع :

https://unsparseness.com/

نویسنده : فیروزه پاکزاد

#چوب #پله #رنگ # زیبا #کفپوش #ایران


مطالب مرتبط با موضع پله چوبی :

WhatsApp us