15   نوع پله که کاملاً با سبک دکوراسیون شما مطابقت خواهند داشت

آیا روی پلان خانه جدید خود کار می کنید و فقط به این فکر می کنید که ” چه نوع راه پله ای برای خانه تان مناسب است ؟ ” پس به این مقاله خوش آمدید !

مهم نیست که چرا انواع مختلف راه پله را جستجو می کنید ، زیرا به احتمال زیاد محبوب ترین آنها را در این مقاله پیدا خواهید کرد .

ما همه چیز را پوشش داده ‌ایم ، از سوئیچ ‌بک‌ های ساده گرفته تا کنسول ‌های باکلاس و همچنین چند نمونه برای طرح ‌بندی کسب ‌و کار مدرن را نیز بررسی کرده‌ ایم .

بنابراین ، دفعه بعد که معمار شما سعی می کند برای صرفه جویی در وقت خود یک راه پله مستقیم پیشنهاد کند ، او را با یک سری ایده های جالب از خودتان غافلگیر کنید .

زمان آن فرا رسیده است که پلان زمین خود را با مارپیچ های متفاوت یا آن چرخش های یک چهارم دیوانه وار تزیین کنید . ما می توانیم 15 طرح راه پله مختلف فوق العاده را برای خانه و محل کارتان به شما معرفی کنیم .

15 نوع پله :

آیا می خواهید خانه خود را به زیبایی که شایسته آن است ، تغییر دهید ؟ پس بیایید با پله ها شروع کنیم ، یک انتخاب درست . شما می توانید هر یک از این 15 طرح راه پله را از یک خانه دوبلکس کوچک تا یک خانه معمولی مجلل طراحی کنید .

راه پله های مستقیم :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

این رایج ترین نوع پله است که در یک محیط مسکونی یا تجاری وجود دارد . حداقل فضا را می گیرد و دسترسی به آن با نرده های دو طرف نسبتا راحت تر است .

راه پله های مستقیم را می توان با استفاده از مواد زیادی مانند چوب ، بتن و فلز ساخت . از نظر قیمت ، این نمونه از پله ها کم هزینه ترین هستند . آنها یک پرواز خطی را به نمایش می گذارند ، به این معنی که در این راه پله خاص هیچ پیچ و تاب و چرخشی وجود ندارد .

پله های یک چهارم چرخشی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

این پله های L شکل دو پله مستقیم با یک فرود میانی هستند . امروزه به این پله ها ، پله های L شکل می گویند زیرا در تقاطع یک پیچ 90 درجه وجود دارد .

این نوع پله ها می توانند از قسمت فرود به سمت چپ یا راست ادامه یابند . برای ثبت ، فرود معمولاً به شکل مربع یا مستطیل است .

به علاوه ، کف ها در دو پرواز یکنواخت هستند ، و شما یک پیچِ مثلثی را مشاهده نمی کنید . همه پله ‌های یک چهارم چرخشی را دوست دارند زیرا می ‌توانند استراحت کنند یا برای گپ زدن در محل فرود توقف کنند .

پله های کنسول :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

پله‌ های کنسولی که به پله ‌های شناور نیز معروف هستند ، به گونه ‌ای چیده شده ‌اند که کفپوش ‌های آن‌ ها در هوا معلق هستند . آنها معمولاً نرده یا هندریل ندارند ، چه رسد به یک ستون جدید .

این پله ها در واقع پشت توهم استادانه خود بسیار امن هستند . یک قطعه نصب به هر یک از کف ها وصل می شود و سپس برای ظاهری مرتب در داخل دیوار قرار می گیرد .

یا می‌ تواند زیر پله‌ ها پنهان شده باشد . اگر با یک گوشه تنگ سر و کار دارید و می خواهید فضایی را در سرسرا آزاد کنید ، پله های کنسول عالی هستند .

پله های منحنی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

این پله ها واقعا فوق العاده هستند . تشخیص یک راه پله منحنی آسان است زیرا اول از همه ، فرود میانی وجود ندارد . این یک پله پیوسته از یک طبقه به طبقه دیگر است . استرینگر خم می شود تا زاویه مورد نظر منحنی را در خود جای دهد .

همچنین چند کف اول به دور از دیوار در انحنای زیبایی قرار می گیرند . بنابراین ، نرده در جایی به پایان می رسد که دیوار از هر طرف به کف می رسد . در هر صورت ، ما هرگز یک راه پله منحنی بدون ستون های جدید جالب ندیده ایم .

رنگ آمیزی کف و رایزر در دو رنگ مختلف باعث می شود این نوع پله ها زیباتر به نظر برسند . البته که شما باید بسیار دقیق باشید ، بنابراین قبل از شروع روی برخی از ابزارهای اندازه گیری با کیفیت پله ، سرمایه گذاری کنید .

پله های برگشتی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

به راه پله های یک ساختمان آپارتمان نگاه کنید . نه بار از ده بار ، آنها سبک سوئیچ بک خواهند بود . این پله ‌های U شکل پله ‌هایی هستند که با پلکان بالا و پایین زاویه 180 درجه ایجاد می شوند .

پله ها از بالا به موازات یکدیگر به نظر می رسند . پلکان سوئیچ بک را می توان به روش سنتی یا امروزی طراحی کرد . آنها محبوب هستند زیرا به سالن شما ظاهری زیبا و فوق العاده می دهند . آیا می خواهید در مورد انواع راه پله های جالب دیگری مانند نمونه های بالا بدانید ؟ پس این مقاله را تا انتها ادامه دهید .

پله های دایره ای :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

ما همیشه انواع پله های دایره ای را یک زیبایی معماری در نظر گرفته ایم . آنها دارای یک انحنای آرام در شعاع بزرگ ، با نرده های منحنی و کف های مخروطی هستند .

نکته اینجاست که وقتی از پله ها بالا می روید ، این نمونه ها دایره ای به نظر نمی رسند . اما به محض اینکه آن را از بالا مشاهده می کنید ، همه چیز متفاوت به نظر می رسد . و باید بدانید که افراد همیشه راه پله های دایره ای را با راه پله های مارپیچ اشتباه می گیرند .

تفاوت اصلی در این طرح منحنی و احساس مراحل است . به عنوان مثال ، پله های مارپیچ نسبتاً زاویه ای هستند . به علاوه ، قرار دادن یک راه پله مارپیچ در یک منطقه کوچک آسان تر از قرار دادن یک پله دایره ای است .

پله های بادگیر :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

انواع پله های یک چهارم چرخشی را بدون نیمه فرود تصور کنید ، و این همان راه پله بادگیر خواهد بود . آنها از گوشه راهرو ورودی شما شروع می شوند و به شکل منحنی تا طبقه بالایی ادامه می یابند . می توان گفت ترکیبی از سبک پلکان منحنی و یک چهارم چرخشی است .

بنابراین ، به جای داشتن نیمه فرود یکنواخت ، کف ها شکل مثلثی پیدا می کنند و در یک انتقال بدون درز به سمت بالا حرکت می کنند . آنها به شدت با دیوار مرز دارند ، و بنابراین ، مقدار قابل توجهی از فضا را در انبارهای شهری صرفه جویی می کنند .

با توجه به اشکال نامنظم در نقطه انتقال ، بالا و پایین رفتن از انواع پله ‌های بادگیر می ‌تواند عادت کردن به آن‌ ها را بطلبد .

پله های دو شاخه :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

این پله ها از فرود جدا می شوند و سپس از دو جهت طبقه دوم را دنبال می کنند . اگر در سرسرا به صورت ایستاده به یک راه پله دوشاخه ای نگاه کنید ، به نظر می رسد که یک ساختمان Y شکل است . این نوع راه پله ها فضای زیادی را اشغال می کنند .

بنابراین ، احتمالاً آنها را در یک ساختمان دوبلکس کوچک نخواهید دید . این راه پله تا حدودی پای ثابت خانه ها و ساختمان های لوکس است .

در مورد ویژگی ‌های معماری این راه پله ها ، می ‌توانید انتظار نرده ‌های مفصلی را در قسمت پایین داشته باشید . دو پرواز صعودی در مجاورت دیوار هستند ، بنابراین تنها یک نرده وجود دارد که تا بالا ادامه دارد .

پله های پا سگی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

اکنون که در مورد اشکال راه پله دوشاخه می ‌دانید ، پله‌ های پای سگی را به‌ عنوان ضربه‌ ای در نظر بگیرید . این راه پله ها می توانند از مرکز یا کنار سرسرا شروع شوند و در یک جهت به سمت بالا حرکت کنند .

در مقایسه با راه پله های دوشاخه ، پله های پای سگی دارای نیمه فرود جادار نیستند . فضای بین دو پله نیز بسیار تنگ است .

نکته مثبت این است که این راه پله ها می توانند در یک خانه کوچک جای بگیرند . آنها حدود 8 تا 16 رایزر دارند و از 20 تا 40 درجه شیب دارند . این دو پرواز نیازی به برابری ندارند و معمولاً هم برابر نیستند .

پله های نردبان :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

همان‌قدر که ممکن است عجیب به نظر برسد ، نردبان‌ ها نیز از انواع راه پله ‌ها هستند . این نوعِ خاص از راه پله ها وسیله ای محبوب برای دسترسی به کتابخانه های عظیم در یک محیط مسکونی هستند . با این حال ، قوانین ساختمانی اجازه استفاده از نردبان را به عنوان جایگزینی برای پله ها نمی دهد .

این راه پله ها بهتر است برای دسترسی به اسکله ، انبار یا اتاق زیر شیروانی ساخته شوند . اگر برای یکی از این اهداف پله نردبان را در نظر می گیرید ، نرده ها را فراموش نکنید . این نوع نردبان ها شیب دار هستند ، بنابراین باید ایمنی را در نظر داشته باشید .

آن‌ ها بسیار شیب ‌دار هستند ( و نه به صرفه جویی در فضا ) و دارای بالابرهای توخالی هستند که می ‌تواند برای گروه سنی خاصی چالش ‌برانگیز باشد .

پله های قیچی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

پله های قیچی طرحی پیچیده با دو راه پله که نیمه فرود یکسانی دارند ، است . این باعث صرفه جویی در هزینه ساخت راه پله دوم می شود و امکان دسترسی به مناطق مختلف ساختمان را در مدت زمان کوتاهی فراهم می کند .

پله های مارپیچ :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

اگر راپونزل ، شرک یا هر فیلم انیمیشنی را به طور کلی تماشا کرده باشید ، پس از قبل با این نوع راه پله ها آشنا هستید .

در این انیمیشن ها حداقل یک صحنه وجود دارد که در آن یک راه پله بی پایان تا یک قلعه مارپیچ وجود دارد ، درست است ؟ خب ، به نظر می رسد که پله های مارپیچ دیگر برای استفاده مسکونی چندان محبوب نیستند .

اول از همه ، دسترسی به آنها کمی دشوار است ، به لطف کف های عجیب و متفاوت ، و ثانیاً ، بیشتر پله‌ های مارپیچ به‌طور ناخوشایندی باریک هستند ، با بالابرهای بلند و پله ‌های بسیار کوتاه ، که رفت و آمد را بسیار دشوار می کند .

و از سوی دیگر ، یک راه پله مارپیچ با طراحی زیبا به راحتی می تواند مرکز سالن شما باشد .

پله های متقاطع :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

اگر یک خندق کوچک ، ارتفاع یا مانعی در مسیر شما وجود دارد و نمی ‌خواهید روی آن پل بسازید ، به جای آن پله ‌های متقاطع نصب کنید .

این راه پله ها مقرون به صرفه هستند ، اغلب قابل حمل هستند ، و حتی ممکن است شما را از چند ضربه و مسائل پیچیده نجات دهند . اگر نوارهای مخصوص را در فضای باز دارید ، از انواع مناسب نوار برای افزایش تحمل اصطکاک کف ها استفاده کنید .

برج های پلکانی :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

اگر به دنبال نسخه ایمن تری از نردبان هستید ، برج پله راهی برای شما است . نام این سازه کاملاً توضیحی برای تعریفِ خود است . این یک برج عظیم از پله ‌ها است که در صورت نیاز به چندین طبقه و جهت ‌های مختلف گسترش می ‌یابد .

اگرچه ، شما نمی توانید یکی از آن ها را در داخل خانه خود بیاورید زیرا به اندازه یک ساختمان بزرگ است . تعجب کردید ؟ خب ، اگر یک کارگر ساختمانی بودید قطعاً این کار را با خانه خود نمی ‌کردید .

برج های پلکانی به طور مرتب در کاربردهای صنعتی استفاده می شوند و امکان دسترسی سریع تر به افراد را فراهم می کنند تا بتوانند به وظایف خود ادامه دهند .

پله های کف متناوب :

بهترین نوع پله
بهترین نوع پله

فضاهایی در خانه شما وجود دارد که راه پله های مستقیم در آن ، جا نمی شود . انواع پله با کف های متناوب دارای نیم کف هستند ، بنابراین می توانید هر بار فقط یک پا را پایین بیاورید .

این راه پله را به عنوان یک بازی واقعی Twister در نظر بگیرید و دعا کنید که یک قدم را از دست ندهید . ما حتی در فضای باز به عنوان پله های سنگی این طرح را دیده ایم ( اگر می خواهید بدانید که چگونه پله های سنگی طبیعی بسازید ، ما شما را راهنمایی خواهیم کرد ) .

انواع راه پله برای هر سبک دکوری :

این برداشت ما از طرح های مختلف راه پله است . همه تلاش مان را کردیم تا بهترین و محبوب ترین گزینه ها را جمع آوری کنیم .

در حالی که در واقع انواع بیشتری از راه پله وجود دارد ، ما شخصاً 15 طرح را برای یک خانه دوبلکس فهرست کردیم که بهترین نمونه در نوع خود هستند . پس برای چه منتظری ؟ از این طرح ها بهترین را برای خانه تان انتخاب کنید زیرا در این مرحله احتمالاً به اندازه یک طراح حرفه ای در مورد راه پله ها می دانید .

#پله #پلکان #چوب #مارپیچ #چوبی #منحنی #نردبان #خانه #دوبلکس #کفپوش #رایزر #

منبع :

https://worstroom.com/types-of-staircases/

نویسنده : فیروزه پاکزاد


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us