خانه » Blog » ساختمان » پله چوبی » دستورالعمل آیین نامه ساختمان نرده و حفاظ راه پله ( استاندارد اروپا )

دستورالعمل آیین نامه ساختمان نرده و حفاظ راه پله شامل موارد زیر می‌باشد:

طراحی و مقررات ساخت پله
طراحی و مقررات ساخت پله
  1. ابتدا باید انواع مواد ساختمانی که برای ساخت نرده و حفاظ راه پله استفاده می‌شود را شناسایی کرد. استفاده از مواد قوی و مقاوم از جمله فولاد، آلومینیم یا چوب مقاوم در برابر رطوبت توصیه می‌شود.
  2. ابعاد استفاده شده برای ساخت نرده و حفاظ راه پله باید مطابق استانداردها و آیین‌نامه‌های مربوطه باشد. این ابعاد ممکن است شامل ارتفاع نرده، ارتفاع و عرض حفاظ راه‌پله و فواصل مجاز بین میله‌ها و عناصر ساختاری دیگر باشد.
  3. نصب نرده‌ها و حفاظ راه‌پله باید با رعایت استانداردها و آیین‌نامه‌های ایمنی انجام شود. به عنوان مثال، نصب میله‌ها باید به گونه‌ای باشد که از سقوط آن‌ها جلوگیری شود و احتمال گیر کردن در آن‌ها کمتر شود.
  4. در صورت استفاده از نرده‌های شیشه‌ای، باید مواد شیشه برای مقاومت در برابر شکستن و آسیب‌پذیری کافی باشند. همچنین، نرده‌های شیشه‌ای باید بطور مناسب نصب شده و با احکام ایمنی و استانداردهای مربوطه همخوانی داشته باشند.
  5. پیرامون راه پله باید روشنایی کافی فراهم شود تا افراد بتوانند به راحتی در اطراف نرده‌ها و حفاظ‌ها را تشخیص دهند. استفاده از لامپ‌های روشنایی یا تابلوهای خودروئی و چشمک‌زن‌ها می‌تواند بهبود امنیت در این محیط فراهم کند.
  6. نرده‌ها و حفاظ‌ها باید بازدید منظم و مرتب از سوی متخصصین حفظ شوند. این بازدید ها باید جهت تشخیص و رفع هر گونه آسیب، ترک، خوردگی یا نقص هایی که ممکن است در نرده‌‍ها و یا حفاظ‌‍ها به وجود آید انجام شود.
  7. افرادی که مسئولیت تعمیر نرده و حفاظ راه‌پله را بر عهده دارند، باید آشنایی کافی با روش‌های تعمیر و نگهداری داشته باشند و در صورت لزوم، متخصصین حفظ را در تعمیر و رفع عیوب درخواست کنند.
ایده و مدل پله ، پله ورودی خانه ، پله داخل ساختمان دوبلکس
ایده و مدل پله ، پله ورودی خانه ، پله داخل ساختمان دوبلکس

توصیه می‌شود قبل از ساخت نرده و حفاظ راه پله، مقررات محلی و الزامات قانونی را بررسی کنید و از طراحی و نصب صحیح و ایمن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین، بهتر است تاکید ویژه‌ای بر ایمنی و استاندارد بودن نرده و حفاظ در راه پله خود داشته باشید.


منبع ترجمه

در نگاه اول، برخی از قوانین ساختمان ممکن است هوس‌انگیز، حتی غیرقابل نفوذ و مرموز به نظر برسند. در مورد آیین نامه ساختمان راه پله برای نرده های دستی و حفاظ ها اینطور نیست.

کد پلکان ریشه در مجموعه ای از ایده های محکم دارد که همگی حول این مفهوم می چرخند که گرانش بهترین دوست ما در راه پله ها نیست. بنابراین، کد راه پله حکم می کند که باید نرده هایی در قسمت شیب پله ها و حفاظ در قسمت های افقی وجود داشته باشد. همچنین به جزئیات بیشتر می‌پردازد و می‌گوید که چقدر باید بالا یا پایین باشند و تا چه حد باید بیرون بروند. به طور خلاصه، هندریل و کد محافظ نوعی راهنمای ساختمان است – مجموعه ای از ایده های عامیانه که می توانید هنگام ساختن پله های خود از آنها پیروی کنید.

ایده هایی برای نرده چوبی

کد نرده پله IRC

کد بین المللی مسکونی برای خانه های یک و دو خانواده (IRC) و آیین نامه بین المللی ساختمان (IBC) به نرده های راه پله می پردازد. اینها دو کد مدل هستند و به عنوان دستورالعمل های پیشنهادی برای مقامات کد محلی ارائه می شوند تا بنا به صلاحدید خود از آنها پیروی کنند. با این حال، از آنجایی که جوامع اغلب کد مدل را می پذیرند و تطبیق می دهند، لازم است با مرجع کد ساختمان محلی خود (معمولاً بخش ساختمان شهر) برای کدی که به جامعه شما مربوط می شود، بررسی کنید. نرده‌های راه پله و ساخت حفاظ، هم برای خانه‌های جدید و هم برای خانه‌های بازسازی‌شده، ممکن است الزامات مجوز را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که برخی از بخش های آیین نامه نرده راه پله با سایر بخش های آیین نامه راه پله کار می کنند. به عنوان مثال، حداقل فاصله دست بین نرده و دیواری که روی آن نصب شده است 1 1/2 اینچ است. با این حال، اگر نرده بیش از حد به بیرون رانده شود، خطر نقض بخش دیگری از کد وجود دارد که 27 اینچ عرض راه رفتن بین دو نرده یک راه پله نرده دوبل را فراهم می کند.

استاندارد ابعاد پله
استاندارد ابعاد پله

اصطلاحات: نرده پله و حفاظ راه پله

نرده پله و حفاظ پله، اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما متفاوت هستند. نرده پله بر روی شیب پله، بالا و پایین اجرا می شود. در مقابل، حفاظ های پله به صورت افقی در امتداد یک منطقه صاف و با یک قطره در سمت دیگر اجرا می شوند. حفاظ پله ها از پله ها محافظت نمی کند اما اغلب همراه با پله ها استفاده می شود، مانند فرود پله ها یا مناطق مرتفع پیاده روی منتهی به پله ها.

نرده پله کد ساختمان
بخش پلهمورد نیازیادداشت
ارتفاع نرده34 تا 38 اینچفاصله بین نوک پله و بالای نرده.
حداکثر بیرون آمدن نرده از دیوار4-1/2 اینچاین قانون به گونه ای طراحی شده است که فضای کافی برای پیاده روی در بالا و پایین پله ها فراهم کند.
حداقل فاصله دست از دیوار1-1/2 اینچاین قانون برای ایجاد فاصله برای دست روی نرده طراحی شده است.
حداقل فاصله بین دو نرده
 
27 اینچاین فاصله بین دو نرده روی دو دیوار، روبروی یکدیگر است.
حداقل فاصله نرده، یک نرده31-1/2 اینچاین فاصله بین یک نرده و دیوار در طرف دیگر است.
حداقل ارتفاع نرده محافظ36 اینچاین فقط حداقل است. نرده می تواند بیش از 36 اینچ بدون محدودیت باشد.
استاندارد فواصل و ابعاد بین نرده و حفاظ پله

ارتفاع نرده: 34 تا 38 اینچ

لیست قیمت انواع نرده چوبی و هندریل پله

ارتفاع نرده، ارتفاع نرده نسبت به پله است.

ارتفاع نرده روی پله ها نباید کمتر از 34 اینچ و بیشتر از 38 اینچ باشد. روش اندازه گیری این است که از لبه جلویی پله شروع می شود و یک خط عمودی خیالی را به سمت بالا می کشد تا به بالای نرده برسد. اندازه‌گیری یکسان برای تمام نوک پله‌ها اعمال می‌شود، بنابراین نرده‌ای موازی با پله‌ها ایجاد می‌شود.

اندازه گیری در قسمتی متفاوت از پله نسبت به نوک پله یا در قسمتی متفاوت از نرده نرده نسبت به قسمت بالایی، اندازه گیری نادرستی به شما می دهد و ممکن است منجر به نقض کد شود.

برخی استثناها وجود دارد که در آن نرده‌ها می‌توانند بالاتر از 38 اینچ باشند، مانند انتقال مداوم بین پروازها یا انتقال از هندریل به محافظ.

حداکثر برآمدگی نرده از دیوار: 4 1/2 اینچ
برآمدگی از دیوار نشان می دهد که نرده از دیواری که روی آن نصب شده است چقدر فاصله دارد.

لبه نرده‌ای که از دیواری که روی آن نصب شده است دورتر است، نباید بیش از 4 1/2 اینچ از دیوار بیرون بیاید.

نرده‌هایی که دورتر از این پیش می‌روند، مسیر پیاده‌روی را شلوغ می‌کند، به‌ویژه وقتی نرده‌ای در طرف دیگر پله‌ها وجود دارد و فضای پیاده‌روی را محدود می‌کند.

حداقل فاصله دست از دیوار: 1 1/2 اینچ

حداقل فاصله دست به معنای فاصله بین نرده و دیوار است. به عبارت دیگر، این منطقه ای است که دست شما در آن می رود.

حداقل 1/2 اینچ فاصله بین دیوار و نرده برای گرفتن آسان با دست فراهم کنید. این فاصله با خطی نشان داده می شود که از دیوار تا نزدیکترین قسمت نرده امتداد دارد.

خرید براکت‌های نرده‌ای مطابق با کد ، تضمین می‌کند که فاصله کامل را از دیوار حفظ کنید. شما باید برای تمام طول نرده یک مسیر روشن و پیوسته برای دست فراهم کنید. همچنین، در حالی که توسط کد مشخص نشده است، مطمئن شوید که براکت های نرده در حرکت دست اختلال ایجاد نمی کنند.

حداقل فاصله بین دو نرده: 27 اینچ

حداقل فاصله برای دو نرده به فضای راه رفتن بین دو نرده در یک راه پله اشاره دارد.

هنگامی که دو نرده دارید (یکی در هر طرف راه پله)، این نرده ها باید حداقل 27 اینچ از یکدیگر فاصله داشته باشند و بین سطوح داخلی (سمت پله) هر دو نرده اندازه گیری شود.

توجه داشته باشید که این الزام کد در ارتباط با الزامات مربوط به حداکثر برآمدگی نرده از دیوار کار می کند. این کد به این دلیل مهم است که فضای کافی برای راه رفتن و حمل وسایل از پله ها را فراهم می کند.

حداقل فاصله نرده، یک نرده: 31 1/2 اینچ

حداقل فاصله نرده به معنای فاصله راه رفتن بین نرده در یک دیوار و دیوار مجاور که فاقد نرده است.

هنگامی که فقط یک نرده در راه پله دارید، لبه داخلی (سمت پله) نرده باید حداقل 31 1/2 اینچ از دیوار طرف دیگر راه پله فاصله داشته باشد. این فاصله را از نزدیک ترین سمت نرده به دیوار اندازه بگیرید و خط را تا دیوار گسترش دهید.

وقتی فقط یک نرده دارید، عرض مسیر پیاده روی بیشتری نسبت به زمانی که دو نرده داشتید، دارید. حداقل فاصله 31-1/2 اینچ، عرض کامل 4 1/2 اینچ بیشتر از حداقل نرده دوگانه را فراهم می کند.

حداقل ارتفاع نرده محافظ: 36 اینچ

حفاظ ها ریل هایی هستند که از کاربران در برابر سقوط از مناطق مرتفع مانند فرود محافظت می کنند. فرودها می توانند بخش های افقی میانی در یک راه پله یا بخش های پایانه در بالا یا پایین یک پله باشند.

سطوح افقی راه رفتن با افت بیش از 30 اینچ به پایین باید توسط یک محافظ محافظت شوند. حداقل ارتفاع برای این گارد 36 اینچ است.

مانند عرشه بیرونی ، اگر سطح به اندازه کافی به زمین نزدیک باشد، نیازی به حفاظ یا ریل نیست: 30 اینچ یا کمتر. این تئوری این است که ممکن است شخصی با سقوط از یک عرشه به ارتفاع 18 اینچ آسیب ببیند، اما هیچ جا به شدتی به اندازه سقوط آن فرد 8 فوتی به پایین نیست.

حتی اگر قوانین ساختمانی برای سطوحی که کمتر از 30 اینچ هستند نیازی به حفاظ ندارد، در این شرایط همیشه امن‌ترین کار است.


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us