پله های چوبی ویلایی

پله های طبقه دوم در یک خانه چوبی چگونه می تواند باشد : گزینه هایی برای طرح ها و طراحی …

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

 الزامات

    انواع ساختمان ها

    مواد عملکردی

    چطور انجام دادن کار ؟

    رانر درست کردن

    نمونه های زیبا

صعود ( ساخت پله چوبی ) به طبقه دوم در یک خانه خصوصی را می توان بدون هیچ مشکلی با دستان خود و داشتن حداقل مهارت در ساخت و ساز انجام داد . نکته اصلی این است که قابل اعتماد ، ایمن و زیبا باشد . علاوه بر این ، ما با جزئیات در نظر خواهیم گرفت که پله های طبقه دوم در یک خانه چوبی ، گزینه های ساخت و طراحی آنها چه می تواند باشد .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

الزامات :

ابتدا ، ارزش دارد که الزاماتی را که پله ها در یک خانه چوبی باید داشته باشند ، با جزئیات بیشتری شرح دهیم . از آنجایی که بیشتر این پروژه ها فردی هستند ، هیچ هنجار فنی تنظیم شده خاصی وجود ندارد و رعایت برخی از پارامترها برای هر ساختمان چوبی توصیه می شود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

عرض پله ها باید حداقل 90 سانتی متر باشد ، این نه تنها راحتی صعود ، بلکه ایمنی ، از جمله آتش سوزی – برای تخلیه سریع را تضمین می کند . شیب معمولاً از 40 درجه تجاوز نمی کند ، تندتر از این میزان ناخوشایند و خطرناک می شود و با بالا رفتن از شیب کمتر ، کل سازه دست و پا گیرتر می شود و فضای آزاد بیشتری را اشغال می کند . بهتر است نرده با ارتفاع 80 تا 90 سانتی متر انجام شود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

ارتفاع پله ‌ها در چنین راه پله ای باید 15 تا 18 سانتی‌ متر باشد ، بنابراین لغزش به احتمال زیاد به دهانه بین نرده‌ ها نمی ‌افتد ، حتی اگر پله ‌ها جامد باشند ، به میزان زیادی بالا رفتن ، ناراحت ‌کننده خواهد بود . و اگر بچه ای در خانه دارید ، بهتر است یک فاصله عمودی 7-10 سانتی متر ایجاد کنید . تعداد پله ها در هر راه پله معمولاً 8 تا 15 پله است ، کل راه پله هم 20 تا 30 پله خواهد داشت .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

استحکام سازه نیاز اصلی است ، نردبان باید حداقل 200 کیلوگرم را تحمل کند . برای انجام این کار ، شما باید از یک قاب نصب مطمئن ، پله ها و نرده ها ، پشتیبانی قوی و مواد با کیفیت استفاده کنید . اگر از چوب ساخته شده باشد ، باید تخته های صیقلی را با ضخامت کمتر از 20 میلی متر – برای مراحل ، برای چارچوب و تکیه گاه ها – حداقل 60 میلی متر – پله های فلزی باید به طور قابل اعتماد در محل اتصالات جوش داده شوند .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

    تمام مراحل پلکان چوبی باید از نظر طول ، عرض و ارتفاع یکسان باشند . مواد باید صیقلی و لاک زده شود ، به طوری که صاف باشد ، تراشه و ترک نداشته باشد . ظاهر زیبا و طراحی بدیع را نیز می توان از الزامات مورد نظر این طرح دانست . معمولاً پله های طبقه دوم در یک خانه چوبی در راهرو یا سالن نصب می شوند .

انواع ساختمان ها :

از نظر طراحی ، این راه پله ها را می توان به انواع زیر تقسیم کرد :

    مارپیچ : فشرده ترین و اغلب ارزان ترین نمونه هستند ، زیرا به حداقل مواد و کار نصب ساده تر نیاز دارند . شما حتی می توانید آنها را در یک خانه روستایی کوچک نصب کنید ، و آنها همیشه بسیار زیبا و خاص به نظر می رسند . اما عیب این نمونه ، ناراحتی بالا رفتن از آن است و در صورت وجود کودکان و افراد مسن در خانه ، راه پله های مارپیچ نیز می تواند منجر به آسیب شود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

راه پله های مستقیم : سنتی ترین نسخه از پله ها به طبقه دوم راه پله مستقیم است . این راه پله ها با نصب مناسب ، راحت ، ایمن و عالی به نظر می رسند . نقطه ضعف اصلی فضای بزرگی است که راه پله های مستقیم  در اتاق اشغال می کنند .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

پله های یک چهارک چرخشی : پله های چرخشی در عین حال راحت هستند و فضای مفید کمتری را در یک خانه چوبی اشغال می کنند . مارش ها در آنها معمولاً با زاویه 90 درجه قرار می گیرند و در مجاورت دیوارهای مجاور اتاق قرار می گیرند . چنین طرح هایی به فضای داخلی ساختمان نیز اصالت می بخشد .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

مواد عملکردی :

مواد برای پله های منتهی به طبقه دوم در هزینه و پیچیدگی کار ، نصب متفاوتی دارد . اما برای اینکه تصمیم بگیریم ساختار آینده را از چه چیزی بسازیم ، لازم است ویژگی های هر کدام را با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم . چوب – سنتی و محبوب ترین مواد برای ساخت پله ها در یک خانه خصوصی است که تا به امروز با اطمینان باقی مانده است .

این امر به دلیل تعدادی از مزایای چوب است مانند :

    چوب ارزان و آسان برای رسیدگی است .

    قطعات ساخته شده از چوب به راحتی به یکدیگر متصل می شوند .

    چوب یک ماده طبیعی و سازگار با محیط زیست بدون ناخالصی های مضر است .

    راه پله های چوبی همیشه ظاهری جذاب و دنج دارد .

    در صورت لزوم ، سازه های چوبی به راحتی برچیده می شوند .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

تقریباً به هر سبکی می توانید از یک درخت برای طبقه دوم راه پله بسازید : روستایی ، کلاسیک ، با تکنولوژی بالا یا مدرن ، نکته اصلی این است که اشکال و رنگ های مناسب را انتخاب کنید . اغلب ، راه پله های مستقیم و چرخش پله ها برای 2 پرواز از چوب ساخته شده است . پله ها و نرده ها روی میخ ها یا پیچ های روی چوب ثابت می شوند ، برای صرفه جویی در اغلب موارد یکی از تکیه گاه های سازه ای ، سازه دیوار خانه چوبی است .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

برای متفاوت ترین و زیباترین پله ها ، انواع چوب مانند بلوط ، راش ، خاکستر و سرو را انتخاب کنید . آنها سایه های نجیب با بافت های برجسته و دوام عالی دارند . مواد چوبی با بودجه بیشتر کاج و توس هستند . با درمان مناسب ، چوب کهنه و خشک دارای خواص فیزیکی و دوام عالی است .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

پله های ساخته شده از فلز دوام بیشتری دارند و می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند . آلیاژهای آلومینیوم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و مس و چدن نیز محبوب هستند . نقطه ضعف آن پیچیدگی در نصب است ، زیرا استحکام معمولاً به جوشکاری قاب ، پله ها و نرده ها نیاز دارد . یک راه پله تمام فلزی یک گزینه عالی برای یک خانه چوبی است . نمای پیچش از فلزات مختلف محبوب ترین است .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

    شما می توانید در یک خانه چوبی ، پله های ساخته شده از سنگ طبیعی یا مصنوعی بسازید . هزینه بالا خواهد بود ، اما ظاهر چنین صعودهایی به طبقه دوم بسیار چشمگیر است . مزیت این راه پله ها سازگاری با محیط زیست و عمر طولانی است .

چطور انجام دادن کار ؟

قبل از ساخت راه پله به طبقه دوم با دستان خود ، لازم است انتخاب مکان ، نوع ساخت و مصالح ساخت را تعیین کنید . باید در نظر داشت که دریچه یا درب به اتاق بالایی در کجا وجود دارد . به منظور ارتباط با آن دهانه بالایی . برای تعیین مقدار مواد اولیه و بست ها از قبل ، لازم است طرحی ایجاد شود که بر روی آن عرض و ارتفاع پله ها و دهانه ها ، عناصر نگهدارنده ، نقاط اتصال به دیوار و کف ، ابعاد نرده ها مشخص شود . نشان داد .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

برای ساخت و ساز باید محل نصب سازه و همچنین دیوارهای مجاور را از قبل آماده کنید . برای تهیه مواد ، نصب و تکمیل مورد نیاز است : یک اره برقی برای چوب ، یک مداد ، یک خط کش و یک اندازه گیری نوار ، یک مته ، یک پیچ گوشتی ، یک مربع ، یک سطح ساخت و ساز ، یک چکش و یک قلم مو لازم خواهد بود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

برای ساخت یک راه پله محوری با دو مارش چوبی به 8 پله با عرض 250 میلی متر ، ارتفاع پله 200 میلی متر ، دهانه 900 میلی متر و سکوی 900×900 میلی متر نیاز دارید . نرده ، شما می توانید ساده ترین طرح را انتخاب کنید ، تا زمانی که فاصله بین ستون های عمودی مجاور حداقل 400 میلی متر باشد . نصب با اره کردن تخته های جلا آغاز می شود ، برای قاب با موفقیت ، آنها را با مقطع 60 در 120 میلی متر انتخاب کنید . نصب سکو بر روی تکیه گاه های عمودی در گوشه اتاق اتفاق می افتد ، سپس رشته مارش پایینی ساخته می شود – تخته های شیبدار که روی آن پله ها و ریل ها نصب می شود . چسباندن به سقف ، یعنی دیوار موجود خانه چوبی بر روی پیچ های فلزی با پیچ های خودکار روی چوب با طول حداقل 60 سانتی متر انجام می شود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

هنگامی که سکو روی پایه های عمودی ثابت می شود و ریسمان ثابت می شود ، پله های آماده در شکاف های دومی قرار می گیرند و محکم می شوند . پس از آن ، نرده را به دهانه پایین سوار کنید . سپس به همین ترتیب به نصب راه پله دوم می پردازند . ریسمان اول به سقف و دیوار مجاور دوم متصل است . دهانه دوم طولانی تر است ، برای اطمینان در جایی در وسط آن باید یک تیر پشتیبانی اضافی نصب کنید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

نصب چنین نردبانی آسان و راحت است ، اما روی سطح پله ها که به آرامی صیقلی و لاک زده می شود ، اغلب می لغزد . برای جلوگیری از این امر ، می توانید بریدگی های خشن ساخته شده از فلز یا مواد دیگر را روی پله ها تعمیر کنید . پس از آماده شدن طرح با نرده ، ارزش دارد که از ساخت فلپ یا دریچه بازشو به طبقه دوم مراقبت کنید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

    همچنین ساخت یک پله مارپیچ آسان است ، که در آن ارتفاع کف 2.4-2.7 متر به 12-15 پله نیاز دارد . عنصر تشکیل دهنده اصلی این راه پله تکیه گاه عمودی مرکزی است که پله ها به صورت مارپیچ در اطراف آن بالا می روند ، بر خلاف پله های مستقیم ، آنها به شکل ذوزنقه هستند . انواع طراحی و مواد برای ساخت این طرح بسیار زیاد است ، از جمله چوب طبیعی که یک گزینه خوب و عالی است .

ساخت راه پله :

برای رنگ کردن پله های چوبی می توان از هر لاکی که سریع خشک می شود تهیه کرد . بهتر است انواع رنگ های بی بو را برای استفاده در داخل خانه انتخاب کنید . از جمله می توان به لاک الکیدی با هزینه نسبتا کم ، الکل با استحکام خوب و محافظت در برابر رطوبت ، اکریلیک سازگار با محیط زیست یا پلی اورتان با مقاومت در برابر سایش بالا اشاره کرد .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

پله های چوبی را می توان به هر رنگ ماتی رنگ کرد . اما باید بدانید که با انجام این کار ، بافت دلپذیر و سایه چوب طبیعی از بین می رود ، اما این عمل را می توان به عنوان مثال با به حداکثر رساندن ترکیب با بقیه قسمت های داخلی یا ایجاد یک سبک خاص به دست آورد . برای اینکه پس از رنگ آمیزی بوی تند در اتاق وجود نداشته باشد ، باید رنگ های اکریلیک ، آلکیدی ، امولسیونی مقاوم و باکیفیت را انتخاب کنید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

لاک هر چه که باشد ، باید با یک برس جدید نرم آن را به خوبی روی چوب بمالید . پس از استفاده ، تمیز می شود . حتی اگر مواد تکمیل کننده بدون بو باشد ، بهتر است چند ساعت داخل محل کار نباشید و خانه را بررسی کنید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

سبک و طراحی ممکن است بسته به ترجیحات صاحبان خانه متفاوت باشد . محبوب ترین نمونه برای خانه های چوبی کوچک سبک روستایی است . این طرح بر اساس حداکثر طبیعی بودن و سادگی است . بنابراین ، شما باید اشکال ساده و مستقیم پله ها و نرده ها را انتخاب کنید ، از میله های ساخته شده از چوب طبیعی ، پوشیده شده با لاک شفاف استفاده کنید . شما نمی توانید سطح تخته ها را با رنگ های تزئینی اداره کنید ، بلکه فقط آنها را تا حد امکان جلا دهید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

سبک کلاسیک برای اتاق های بزرگ با فضای داخلی شیک معمول است . بهتر است برای این طرح انواع رنگ تیره چوب را انتخاب کنید . نرده های پله ها در این سبک می توانند دارای اشکال منحنی ، ستون های عمودی پیچیده از عناصر مختلف ، مجهز به گچ باشد . نکته اصلی این است که در مقدار جزئیات تزئینی زیاده روی نکنید و به طور هماهنگ پله ها را وارد فضای داخلی یک خانه روستایی کنید .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

سبک مینیمالیستی اخیراً محبوب شده است . اگر فضای داخلی اتاق دارای حداقل دکور است و تمرکز اصلی بر عملکرد است ، پس ارزش انتخاب یک راه پله مناسب را دارد . دارای پله های مستقیم ، تکیه گاه ها و نرده هایی خواهد بود که در رنگ های یکنواخت برای بقیه قسمت های داخلی رنگ آمیزی شده اند . در این سبک طراحی مارپیچی تمام فلزی زیبا به نظر می رسد .

نمونه های زیبا :

نسخه اصلی از پله های طبقه دوم با دو بخش : با استفاده از رنگ سفید و لاک شفاف می توانید پروژه ای به سبک مدرن خلق کنید .

پروژه در سبک کلاسیک از چوب : پروژه های چوبی عالی به نظر می رسد . خوب در این واقعیت است که به طور موثر از فضای زیر پله استفاده می شود .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

ظاهر اصلی طرح مارپیچ : یک راه پله چوبی ساده فضایی سبک و سلیقه در اتاق ایجاد می کند .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

طراحی ساده اما زیبا از راه پله چوبی . به نظر می رسد یک خط مستقیم با یک مارش باشد ، اما در بالا یک دهانه دوم بسیار کوچک وجود دارد .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

دو طرح راه پله مارپیچ زیبا با اسکلت فلزی : این راه پله ، فضای کمی را اشغال می کنند ، اما تا حد امکان راحت و شیک هستند .

پله های چوبی ویلایی
پله های چوبی ویلایی

#پله #پلکان #چوب #چوبی #مارپیچ #منحنی #کفپوش #کلبه #خانه

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : پله های چوبی ، طراحی پله چوبی

منبع : en-n.decorexpro.com


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us