راه پله چوبی بهتر است یا قاب فلزی ؟

چه راه پله ای ارزان تر است ؟ بتن یا فلز ؟

چه پله ای را انتخاب کنیم ؟

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

حتی یک کودک هم می داند که چه پله هایی برای خانه لازم است . پله ها این فرصت را به انسان و حیوانات خانگی می دهند تا از طبقه ای به طبقه دیگر رفت و امد کنند . راه پله های بسیاری تولید می شوند و برای اینکه بفهمیم چه پله ای برای خانه ما بهتر است نیاز به کمی تجربه وجود دارد . انتخاب پله ها تحت تأثیر عوامل مختلفی است که باید در نظر گرفته شوند . نکته مهم این است که برای جلوگیری از خطاهای احتمالی باید در مرحله طراحی ، نوع و متریال راه پله را مشخص کرد .

چه پله هایی باید وجود داشته باشد :

چندین الزام اساسی وجود دارد که هنگام طراحی و تجهیز طرح راه پله در یک ساختمان مسکونی باید رعایت شود :

    حداکثر قابلیت اطمینان ؛

    ایمنی نزدیک شدن و حرکت روی راه پله ؛

    چیدمان راحت نرده ؛

    نسبت صحیح عرض و ارتفاع مراحل ؛

    سوگیری ایمن ؛

    روشنایی کافی؛

    لازم به یادآوری است که راه پله یک طراحی آسیب زا است ، بنابراین بهترین گزینه برای خانه ، راه پله ای با نرده خواهد بود که اولویت کارکرد آن ایمنی بیشتر از زیبایی شناسی خواهد بود . و در حالت ایده آل ، ترکیب آنها با هم می تواند راه پله ای فوق العاده به شما هدیه بدهد .

چه پله ای را انتخاب کنیم ؟

امروزه بازار فرصت های تقریبا نامحدودی را برای انتخاب راه پله فراهم می کند . نکته اصلی این است که گیج نشوید و تمام نکات مهم را در نظر بگیرید . تاکید باید بر شکل پله باشد که بستگی به موارد زیر دارد :

    محل ؛

    مسیرهای رفت و آمد ؛

    سرمایه ؛

    منطقه قرار دادن بر حسب ؛

    اندازه دهانه راه پله در همپوشانی ؛

با فکر کردن به این سوال که کدام راه پله در خانه بهتر است ، باید به این نکته توجه کنید که در بین صاحبان آپارتمان های چند طبقه و خانه های خصوصی انواع پله های زیر محبوب ترین نمونه ها هستند :

    مستقیم : این راه پله ها به شما اجازه می دهند بدون تغییر جهت و توقف به بالا و پایین بروید . برای نصب این راه پله ها به فضای زیادی نیاز است ، و آنها فقط در صورتی راحت خواهند بود که تعداد مراحل در راه پله از 18 قطعه تجاوز نکند و ارتفاع آنها -17 سانتی متر باشد .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

نیم دایره : اگر بیش از 18 پله روی راه پله ها در نظر گرفته شود ، آنگاه به دو مارش تقسیم می شود که بین آنها سکو نصب می شود . طرح ، خود می تواند مستقیم، منحنی با چرخش 90 درجه یا P شکل با چرخش 180 درجه باشد . همچنین پلکان یک دوم، دو دوم فضای زیادی را اشغال می کند و برای محوطه یک منطقه کوچک مناسب نیست .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

چرخشی : چنین سازه هایی با توجه به اینکه معمولاً در امتداد دیوارها نصب می شوند فضای زیادی را صرفه جویی می کند و در زیر آنها مکان های کاری یا انباری را ترتیب می دهند . یکی از ویژگی های بارز بزرگ ترین پله ها عدم وجود مکان های میانی در حضور چرخش های 90 یا 180 درجه است .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

مارپیچ : فشرده ترین نمونه از راه پله ها هستند . چنین پله هایی بهترین گزینه برای اتاق های کوچک خواهد بود . اما فراموش نکنید که آنها برای افراد مسن و نوزادان بی خطر نیستند . بالا و پایین بردن مبلمان روی این راه پله ها سخت است .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

 مدولار : با وجود ظاهر زیبا، چنین پله هایی به اندازه کافی قوی هستند و از نفوذ نور جلوگیری نمی کنند . اما ، با وجود اثربخشی و معمول بودن این راه پله، پله و همچنین پیچِ مربوط به راه پله ، برای افراد مسن و کودکان ناامن است .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

چه ویژگی هایی از راه پله باید در نظر گرفته شود ؟

هر یک از انواع راه پله ها دارای تفاوت های ظریف و ویژگی های خاص خود است .

پله های مارپیچ از یک طرف توصیه می شود با استفاده از براکت های مخصوص به دیوارهای بلبرینگ سوار شوند که استحکام بیشتری داشته باشند . اگر مکان هایی بین آنها هر 10 درجه قرار گیرد ، پله ها بسیار راحت تر خواهد بود .

اگر فضای پله ها خیلی کوچک هستند یا در همپوشانی باز می شوند، اندازه کافی غیرممکن است ، می توانید زاویه شیب پله ها را نسبت به سطح افقی افزایش دهید . در این صورت نصب پله هایی به نام « گام اردک » پیش بینی می شود .

اگر یک پله بدون بالابر باشد ساده تر هم می شود ، اما اگر کودک دارید یا قصد بچه دار شدن دارید ، این طرح از راه پله برای شما مناسب نیست .

در واقع ، گزینه هایی برای ایجاد یک راه پله راحت و ایمن ، بسیار زیاد است . همه چیز بستگی به مکان و محیط خاص در خانه افراد دارد . و اگر مالک گیج شده و در طرح انتخابی شک دارد ، بهتر است با متخصصان آگاه مشورت کند .

سوال این است که ” روی چه پله ای باید متوقف شد ” ، در ساخت یک ساختار خانه، خواه یک کلبه کوچک باشد یا یک برج ، توسعه و فکر در رابطه با طراحی پله حرف اول را می زند . انتخاب پله ها با در نظر گرفتن پارامترهای زیر انجام می شود :

زیبایی محصول ، هزینه ، اصالت ، قابلیت اطمینان ، دوام .

عملاً به همان ترتیب ، توسعه دهندگان اهمیت پارامترها را تعیین می کنند . ما ، به عنوان افراد حرفه ای ، توصیه می کنیم که قابلیت اطمینان از طراحی ، و سپس هر چیز دیگر را در اولویت قرار دهید .

در صورتی که ساخت پله های چوبی یا فلزی را با هم مقایسه کنید به نکاتی خواهید رسید، که:

پیچیدگی طراحی پله های چوبی یا فلزی با وجود نرم افزارهای مدرن، تقریباً یکسان است .

ساخت پله های فلزی جداگانه یک مرتبه سخت تر است .

نصب پله های فلزی پر زحمت تر است .

به نظر می رسد با همان هزینه و زیبایی ، انتخاب باید روی محصولات چوبی باشد ، اما همچنان مزیت اصلی پله های فلزی یا پله هایی با اسکلت فلزی ، قابلیت اطمینان و دوام است و این شاخص ها مهمترین برای آنها است .

در مورد قابلیت اطمینان می توان با این مثال قضاوت کرد:

پله های ساخته شده بر روی یک لوله پروفیل 100×50، در دهانه 2.5 متر، می توانند بار را تا 800 کیلوگرم بدون عواقب تحمل کنند . بهتر است آنالوگ های چوبی را با چنین چیزی تجربه نکنید ، بارها ممکن است وزن زیادی را روی پله های چوبی خود دیده باشید ، اما باز هم بهتر است حاشیه ایمنی خوبی از جمله برای حمل وسایل سنگین تا طبقه دوم را داشته باشید و خطر نکنید . کارگران واجد شرایط، پله های فلزی یا پله هایی با قاب های فلزی را بادوام و قابل اعتماد می دانند و وزن های سنگین و بارها را با آسودگی خیال بر روی راه پله جا به جا می کنند .

شما می توانید قاب فلزی راه پله را با هر ماده ای بسازید – که چوب، شیشه، سرامیک، پلاستیک ، فولاد ضد زنگ و نرده های شیشه ای بسیار محبوب هستند .

انواع مختلفی وجود دارد و تقریباً همه اجزاء، از پله ‌ها گرفته تا شاخه‌ های مختلف ، کاملاً در دسترس هستند. نگاهی جذاب و زیبا به پله‌ های فلزی وجود دارد ، پله‌ هایی که از فولاد ضد زنگ استفاده می شوند روشن هستند و کاملا مدرن به نظر می رسند ، روی این پله ‌ها تاکید شده است، جایی که قاب فلزی با پله ‌های مرمر یا گرانیت بسته می‌ شود . در همه گزینه ها، تصمیمات طراح باید بر اساس محاسبه صحیح ، طراحی و ساخت با کیفیت باشد .

ما دائماً بر عملکرد مناسب کار تمرکز می کنیم . محاسبه صحیح باید استحکام با بارهای احتمالی را تامین کند ، طراحی صحیح باید شرایط حرکت راحت را به افراد بدهد و در نهایت فقط با سازنده مناسب و واجد شرایط ، و پله ای با اندازه های هندسی کامل ایجاد کنید که منجر به اتفاقات پیش بینی نشده نشوید .

اسکلت فلزی راه پله در ساخت محصول بسیار پیچیده است . در تولید ، یک هادی منگنه مورد نیاز است ، جوشکاری فقط توسط اینورتر نیمه اتوماتیک انجام می شود ، صلاحیت جوشکار باید به اندازه کافی بالا باشد زیرا همانطور که می دانید هنگام جوشکاری ، فلز ” سرب ” می شود ، یعنی برخی از ابعاد و جهت های هندسی تغییر می کند . برای یک راه پله تعبیه شده در یک مکان خاص ، ممکن است این تغییرات غیر قابل قبول است ، بنابراین کار فن آوری باید به شدت اجرا شود و تجهیزات و جوشکار کاملا حرفه ای باشد .

با خرید یک راه پله اسکلت فلزی ، می توانید مطمئن باشید که این محصول زیبایی خانه شما را دو چندان می کند و برای مدت طولانی اطمینان لازم را ارائه می دهد .

همه چیز به محصولی بستگی دارد که انتظار دارید و کیفیتی که می خواهید در خانه خود ببینید .

امنیت : چگونه پله را برای کودکان ببندیم ؟

هنگامی که کودک اولین قدم ها را برمی دارد ، سفری جذاب را در خانه آغاز می کند . در راه او آیتم های جدید و شگفت انگیزی برای کشف کردن وجود دارد . البته ، آنها برای یک مرد کوچک بسیار جالب هستند ، اما ، علاوه بر این ، می توانند برای سلامتی او بسیار خطرناک باشند .

چه راه پله ای را انتخاب کنیم ؟ فلزی یا چوبی ؟

طراحی یک راه پله باید قبل از ساخت پارتیشن های داخلی انجام شود ، با توجه به موادی که خانه از آن ساخته شده است ، اندازه دهانه ، فاصلۀ بین طبقاتی و موقعیت سازه اهمیت ویژه ای دارد . چه محصولی را در یک محل مسکونی قرار دهیم تا با موفقیت در فضای داخلی قرار گیرد و از نظر کاربرد و دوام متمایز باشد ؟

در این مقاله می خواهیم مزایا و معایب پله ها را برای شما بیان کنیم . بیایید با جزئیات بیشتری در این مورد بپردازیم – چه نوع پله ای بهتر است : بتونی ، فلزی یا چوبی .

مزایای پله های بتنی در وهله اول زمانی است که خانه جدید ساخته می شود ، زیرا هنگام طراحی یک شی ، معمار از قبل می داند که راه پله در کجا نصب می شود . معمولاً مارش های پروازی که در شرایط کارخانه ای انجام می شوند ، در آن همه فن آوری ها و فرآیندها قبلاً رعایت شده است و اولویت داده شده است .

نکات مثبت پله های بتنی را می توان به موارد زیر نسبت داد :

مبتنی بر سرعت ؛

طرح پذیری با هر گونه مواد ؛

طراحی آسان .

اما همیشه امکان ایجاد یک راه پله نردبانی تولیدی برای ما وجود ندارد . در اشیایی که ابعاد کلی دهانه ، که اجازه ورود به یک نردبان معمولی را ندارد، در کارخانه ساخته شده است ، افراد بتن های پله را بر اساس اندازه و نیاز خود می ریزند و تقویت می کنند .

در چنین شرایطی ، معایب پله های بتنی ظاهر می شود : ریختن گام صحیح و زاویه چرخش صحیح دشوار است .

در وهله دوم با جسارت پله ها را روی قاب فلزی قرار دهید . پله های فلزی بیشتر از بتنی محبوبیت دارند ، زیرا پله ها را می توان هر شکلی داد .

در عمل ، اغلب مشتریان فقط قاب های فلزی پله ها را سفارش می دهند ، به طوری که در مرحله جا به جایی با آرامش مصالح ساختمانی را در طبقات جا به جا می کنند . به عنوان مراحل موقت، می توانید از هر ماده دمنده ای استفاده کنید که می تواند به طور کامل و عملکردی نقش پشتیبانی از یک فرد را انجام دهد – تخته ، تخته سه لا و غیره .

ما به طور قاطع توصیه نمی کنیم که  بر روی پله های اسکلت فلزی رنگ های گران قیمت را اعمال کنند . بهتر است اسکلت فلزی پله ها را به صورت ساخته شده نصب کنید و بعد از انجام کلیه کارهای ساختمانی و نصبی در طبقات بالا یک نقاشی کامل انجام دهید . و باور کنید هیچکس آنگونه که شما از پله هایتان مراقبت می کنید از راه پله شما مراقبت نمی کند .

پس از پایان کار ساخت و نصب بر روی قاب های فلزی پله ها ، روی هم چیده می شوند .

نرده پله برای پله های داخلی توصیه می شود که بعد از تمام کارهای ساخت و ساز نهایی نصب شوند .

در وهله سوم پله های چوبی را انتخاب می کنیم . چوب موادی سازگار با محیط است اما گران است و باید بدانید که راه پله چوبی نیاز به مراقبت مناسبی دارد .

در نهایت ، شما می خواهید تصمیم بگیرید که کدام راه پله را می خواهید در خانه تان داشته باشید . اگر تصمیم دارید انتخاب خود را روی یک راه پله چوبی دوست داشتنی متوقف کنید ، پس یک پله چوبی برای طبقه دوم سفارش دهید ، و از متخصصان مشاوره بگیرید .

هنگام ساخت یک ساختمان چند طبقه ، ارزش دارد که کل پروژه را به عنوان یک کل در نظر بگیرید . باید به راه پله توجه ویژه ای شود ، زیرا برخی از مدل های این محصولات بهتر است به عنوان ساختمان خانه ثابت شوند .

در این رابطه ، یک سوال طبیعی مطرح می شود :  ” چه پلکانی را انتخاب کنیم ؟ ” . به لطف مواد مدرن، می توانید به راحتی یک پله چوبی ، فلزی یا بتنی تقریباً به هر شکلی بسازید . لازم است نه تنها هزینه خود راه پله ، بلکه هزینه های پایان آن را نیز در نظر بگیرید . بنابراین، ما تمام جوانب مثبت و منفی محصولات را از رایج ترین مواد و همچنین اشکال پله ها در نظر می گیریم .

انواع پله

سه نوع اصلی از پله ها وجود دارد که در خانه های روستایی ساخته می شوند :

    مستقیم : این ساده ترین و ارزان ترین تجسم راه پله است که مستقل از مواد ساخته شده است . یک فضای آزاد در زیر راه پله تشکیل شده است که می توان آن را بدون تغییر رها کرد یا آن را با طاقچه ها و کابینت هایی برای نگهداری وسایل پر کرد . به عنوان یک قاعده ، عرض چنین پلکانی از 1 متر تجاوز نمی کند . همچنین ، راه پله مستقیم به شما امکان می دهد راحت ترین مراحل ، عرض بهینه ( کمی بلندتر از پاهای بزرگسالان ) را بسازید .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

در این حالت ، منطقه مستقیم بین دو راه پله ظاهر می شود . چنین سازه هایی برای مکان های بزرگ با سقف های بلند یا اگر بیش از 2 طبقه در خانه انتظار می رود ، بهینه هستند.  راه پله می تواند به شکل M یا p باشد .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

    چرخشی : این یک گزینه برای مناطق کوچک است که به راحتی فضا را دخیره سازی می کند .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

همه این پله ها را می توان هم از فلز و هم از بتن یا چوب ساخت .

پله های فلزی

چنین پله هایی به طور مطلوب در طراحی مناسب هستند ، در آن نرده ها و غیره وجود دارد . اما آنها همچنین کاملاً با چوب ، شیشه و سنگ ترکیب می شوند. اینها سازه های قابل اعتماد ، بادوام و بسیار قوی هستند . آنها قادر به تحمل بارهای سنگین هستند و نصب چنین محصولاتی در هر مرحله از ساخت و ساز یا پس از اتمام آن انجام می شود . فلز نسوز ، مقاوم در برابر کپک و قارچ است . علاوه بر این ، چنین پله هایی ارزان تر از همه نمونه های دیگر هستند .

اما چنین ساختارها و معایبی وجود دارد . به عنوان مثال ، اگر ما در مورد یک راه پله فلزی بدون هیچ پایانی صحبت می کنیم ، مراحل آن بسیار لغزنده خواهد بود . بنابراین ، این عناصر برای تولید از پلاستیک یا چوب توصیه می شود . و اگر فکر می کنید که بر خلاف ساختار چوبی ، ترک نمی خورد ، بسیار در اشتباه هستید .

ویژگی های نصب پله های بتنی

ابتدا باید قالب را آماده کنید . پس از آن آرمیچر نصب شده و بتن ریخته می شود . مرحله اول سخت ترین مرحله در نظر گرفته می شود و اگر شکل پیچیده تری را تصور کرده باشید ، انتقال کار به استاد آسان تر خواهد بود . در هر صورت می توانید یک طرح مستقیم یک طرفه بین دو دیوار ایجاد کنید . در این مورد ، عناصر جانبی قالب حذف می شوند ، که کار را بسیار ساده می کند . برای انجام این کار کافی است به سادگی طرح کلی راه پله آینده را روی دیوارها ترسیم کنید .

اگر طراحی مجاور دیوار فقط در یک طرف باشد ، به راحتی پیچیده تر می شود . برای انجام این کار ، شما باید عناصر انتهایی قالب را در نظر بگیرید . اگر اشتباه انجام دهید ، کل طرح از بین خواهد رفت .

بسیاری بر این باورند که چوب به طور قابل توجهی از بتن و فلز پایین تر است . اما در واقع همه چیز به کیفیت چوب بستگی دارد . به عنوان مثال ، بلوط ، راش و خاکستر با سختی بالایی که دارند شناخته می شوند . چنین پله هایی حداقل 50 سال عمر می کنند . و اگر صاحب خانه به طور دوره ای از پله ها مراقبت کند این دوره را می توان دو برابر افزایش داد .

مفید ! به دلیل وزن کم ، پله های چوبی نه تنها برای خانه های بتنی ، بلکه برای خانه های اسکلت چوبی نیز مناسب هستند .

همچنین این گفته که تمام پله های چوبی می ترکند کاملاً درست نیست . اگر طراحی برای همه فناوری ها انجام شود ، چنین کاستی هایی وجود نخواهد داشت . به هر حال ، باکیفیت ترین پله ها در کارگاه تولید می شوند و نه در محل زندگی . ابتدا نقشه در حال توسعه است ( اگر عناصر کمی با یکدیگر مطابقت داشته باشند ، ترک ها زودتر ظاهر می شود ) و سپس فرآیند تولید آغاز می شود .

ویژگی های نصب پله های چوبی

به طور خلاصه ، همه چیز با گردآوری یک نقشه دقیق شروع می شود . پس از آن ، پله هایی که به دو رشته متصل می شوند ، بریده می شوند . در مرحله بعد ، میله هایی نصب می شوند که این مراحل باید از آنها پشتیبانی کنند .

اگرچه درخت نیازی به پرداخت اضافی ندارد ، اما بهتر است آن را رنگ کنید . برای انجام این کار ، لازم است سطح را از قبل تراز کنید . در صورت لزوم از بتونه مخصوص چوب استفاده می شود . هنگامی که لایه بتونه خشک شد ، لازم است که سطوح را به خوبی باز کنید . در دو مرحله انجام می شود .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

ابتدا کار با استفاده از کاغذ سنباده درشت انجام می شود ، سپس پردازش ظریف تری انجام می شود . هرچه سطح بزرگ تر باشد ، کل پله بهتر به نظر می رسد ، بنابراین توجه زیادی به این مرحله می شود .

پس از آن ، درخت با ترکیباتی آغشته می شود که به محافظت از آن در برابر حشرات ، قارچ ها و قالب کمک می کند . در مرحله بعد ، سطح پله ها مطلوب است که با ترکیب اولیه ( انتخاب شده مطابق با رنگ محدود ) پوشانده شود .

مفید ! رنگ خاصی برای راه پله چوبی مورد نیاز است . شما نیاز به خرید رنگ هایی با ترکیباتی از نوع آلکیدی یا اورتان دارید .

در انحصار

کیفیت پله ها به طور مستقیم به استاد سازنده آن بستگی دارد . اغلب اتفاق می افتد که حتی پله های بتنی شروع به ترک خوردن می کنند . به عنوان مثال ، اگر مراحل ناهموار بودند و از چوب به عنوان ماده تکمیل کننده استفاده می شود ، برچسب زدن چنین محصولاتی تضمین کننده است .

اساس هر راه پله عملکرد و زیبایی شناسی آن است . جزء عملی مهم است . اما ظاهر نقش مهمی دارد .

این واقعیت که مواد از طراحی ساخته شده است و بر پارامترهای فنی آن و بر طراحی تأثیر می گذارد . سؤالاتی را در نظر بگیرید که کدام راه پله بهتر است : فلز یا چوب که بر استفاده از هر یک از این مواد تأثیر می گذارد و اینکه در کجا بهتر است از چنین طرحی استفاده کنید .

با توجه به عملکرد ، راه پله ها می توانند در فضای باز یا داخلی باشند :

    ثابت ؛

    قابل حمل ؛

    قابل تبدیل ؛

پله ها در ساخت محصول متفاوت هستند :

    بتن ؛

    از سنگ طبیعی ؛

    آجر ;

    چوبی ؛

    فلز ؛

    شیشه ؛

    ترکیب شده ؛

    پیچ ؛

    مارس ؛

راه پله های چرخشی در صورت لزوم برای صرفه جویی در فضای داخلی مناسب تر هستند .

گزینه های ترکیبی اغلب برای پروژه های فردی انتخاب می شوند .

طرح های پله

راه پله ساختمانی شامل موارد زیر است :

    سیستم حامل ؛

  مسیر ؛

    نرده ها ؛

به عنوان یک عنصر حامل می تواند :

کوزومرها ، تیرهای پشتیبان یک تکه هستند که پله ها از بالا به آنها متصل می شوند .

حفاظ در داخل ، شیارهای مخصوصی دارند که پله ها در انها وارد می شوند .

Bolf می تواند به عنوان پله های اتصال به دیوار عمل کند و همچنین آنها را در بین خود ببندد .

قفسه های پشتیبانی مرکزی معمولا دارای پله های پیچ شده هستند .

پله های نرده شامل :

    نرده   ؛

    ستون های مرجع و میانی یا پاگرد ;

    عناصر تزئینی ؛

هر یک از عناصر پله الزامات خود را ارائه می دهد . علاوه بر این ، کل طراحی راه پله نیز باید با تعدادی از شرایط مطابقت داشته باشد .

الزامات اساسی برای پله ها

الزامات اساسی که مواد راه پله باید مطابقت داشته باشد :

    استحکام – قدرت ؛

    مقاومت در برابر رطوبت ؛

    دوام ؛

    مقاومت شیمیایی ؛

    مقاومت در برابر تأثیرات جوی ؛

    ایمنی آتش ؛

    سهولت نصب ؛

    خلوص محیطی؛

    راحتی در عملیات ؛

    سهولت مراقبت ؛

    جاذبه زیبایی شناسی .

علاوه بر این ، پله ها باید مقاومت سایشی بالایی داشته باشند و سطحی غیر لغزنده داشته باشند .

علاوه بر این ، ارزش طراحی راه پله از اهمیت بالایی برخوردار است .

راه پله محکم

گونه های چوبی با ارزش دارای استحکام کافی برای عملکرد راه پله هستند .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

جامدترین چوب ها عبارتند از :

    افرا .

ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی
ایده و مدل پله دوبلکس در دکوراسیون داخلی

از بین گزینه های دیگر بهتر است کاج اروپایی را انتخاب کنید که از کاج و سایر درختان نرم قوی تر است .

عناصر مقاوم در برابر رطوبت پله ها

تأثیر رطوبت به یک اندازه برای چوب های تصفیه نشده و فولاد معمولی مخرب است . تمام عناصر چوبی باید با استفاده از وسایل ویژه از آب محافظت شوند :

    اشباع مقاوم در برابر رطوبت ؛

    رنگ ها ؛

    لاک ها ؛

با عملکرد بیرونی پله های چوبی ، چنین حفاظتی مورد نیاز است . به عنوان مثال ، راش ناپایدار در برابر رطوبت ممکن است تغییر شکل دهد و کاج اروپایی در معرض پوسیدگی قرار بگیرد .

فن آوری های تولید مدرن امکان تولید مواد مبتنی بر چوب را فراهم می کند که به طور قابل اعتمادی از اثرات مخرب آب محافظت می شوند . به عنوان مثال ، یک کامپوزیت چوب – پلیمر .

فولاد معمولی کاملاً در برابر خوردگی ناپایدار است و نیاز به پردازش اجباری دارد . به طوری که زنگ زدگی ویژگی های استحکام سازه فلزی را کاهش نمی دهد ، رنگ فلز توسط ترکیبات ویژه مورد نیاز است . علاوه بر این ، فلز برای حفظ ظاهر پله ها و افزایش عمر مفید ، نیاز به مراقبت مداوم خواهد داشت .

مقاومت در برابر خوردگی عبارت است از :

    فولاد ضد زنگ ؛

    آلومینیوم ؛

    فولاد کروم ؛

ماندگاری

پله های چوبی می توانند برای مدت زمان طولانی به خانه شما خدمت کنند . چوب از نمونه های بصری پلکان های باشکوه در بسیاری از بناهای تاریخی هستند .

اما این مستلزم استفاده از گونه‌ های با ارزش چوب است که به خوبی آماده شده باشد . .

پردازش شده توسط ترکیبات ویژه از :

    پوسیدگی ؛

    قالب ؛

    قارچ ؛

    حشرات ؛

    جوندگان ؛

پله های چوبی بیرونی که به موقع و به درستی پردازش نشده اند ، به سرعت ظاهر طبیعی خود را از دست می دهند .

بازیابی آن گاهی اوقات دیگر امکان پذیر نیست . فلزات ، فولاد ضد زنگ بیشترین عمر را دارد .

فولاد پروفیل معمولی نسبت به چوب عمر بیشتری خواهد داشت .

اما همچنین نیاز به پردازش ویژه و مراقبت های ویژه و بسیاری دارد .

پایداری مواد در برابر تأثیرات تهاجمی و جوی

اگر مقاومت چوب و فلز را با توجه به تأثیرات تهاجمی و جوی مقایسه کنیم ، سازه های فلزی شاخص های فنی بالاتری دارند .

چوب ها به اکثر اسیدها ، قلیاها و سایر عوامل نامطلوب بسیار حساس است .

سیستم راه پله نسوز

راه پله های چوبی در ساختمان باید به دور از هرگونه کانون آتش سوزی قرار گیرند . حتی پردازش ترکیبات خاص ضد شعله آنها ضمانت کامل ایمنی آتش را نمی دهد .

سازه های فلزی برای مدت طولانی تری در برابر قرار گرفتن در معرض دمای بالا مقاومت می کنند . البته در اثر یک اقدام طولانی آتش ، مشخصات فنی خود را نیز از دست می دهند .

مواد پردازش آسان و طراحی نصب

نگهداری چوب بسیار راحت تر از فلز است . به همین دلیل ، می توان به طور مستقل فرم ها ، اندازه ها ، عناصر تزئینی بیشتری را انجام داد .

فلز سخت تر از چوب است. در شرایط کارخانه بسیار پلاستیکی است و قابل اجرا است :

    محصولات پروفایل ؛

    ریخته گری ؛

    آهنگری ؛.

ساخت سازه های فردی تحت سفارش بلافاصله منجر به افزایش قیمت تمام شده محصول می شود .

مواد خالص محیطی

چوب پله
چوب پله

طبیعی بودن چوب ، خواص ارزشمند آن برای ایجاد یک میکروکلیمای مطلوب در داخل خانه ، حقایق شناخته شده ای هستند . هیچ ماده دیگری با چوب قادر به رقابت نیست .

اغلب انتخاب راه پله به نفع راه پله چوبی تمام می شود و دقیقا به همین دلیل این اتفاق می افتد . چوب یک جزء منسجم و گرم منحصر به فرد برای هر اتاق است .

از منظر اکولوژیکی هیچ سوالی وجود ندارد . با این حال ، هنگامی که از مواد شیمیایی مختلف برای محافظت از چوب استفاده می شود ، لازم است که در انتخاب آنها بسیار دقت شود .

مواد سازگار با محیط زیست چوب

استفاده از مواد برای پردازش چوب در داخل خانه که فقط برای استفاده در فضای باز در نظر گرفته شده است کاملاً غیرممکن است . آنها ، به عنوان یک قاعده ، از سطح چوبی از اثرات نامطلوب مختلف محافظت می کند ، اما مواد خطرناک برای سلامت انسان را متمایز می کنند .

لازم است اشباع ، رنگ ها و لاک ها را با اجزای طبیعی انتخاب کنید . اعتمادِ بیشتر سزاوار محصولات دارای گواهی است – پس مارک های معروف را انتخاب کنید .

فلز به خودی خود یک ماده محیطی کاملاً تمیز است . مشکل پله های فلزی می تواند از درمان آن با ترکیبات بی کیفیت ایجاد شود .

سهولت بهره برداری از پله ها

پله های چوبی برای کار راحت تر از پله های فلزی هستند . ایمنی در رفت و آمد و کم بودن صدای راه پله ها از مزایای راه پله چوبی است ، طبیعت دلپذیر پله ها و نرده ها از مزیت های مسلم چوب است زیرا راه پله چوبی هنگام راه رفتن ناراحتی ایجاد نمی کند .

از معایب پله های فلزی در هنگام کار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

    لغزنده بودن ؛

    عایق صدای کم ؛

    طراحی های گرمایش در آفتاب و سرمایش قوی در دماهای پایین ؛

سطوح لغزنده فلزی می تواند یک خطر جدی باشد ، حرکت روی آنها نیاز به احتیاط زیادی دارد . اگر کودک در خانه دارید ، استفاده از راه پله فلزی خطرناک تر هم هست .

صدایی که در حین کار راه پله فلزی ایجاد می شود را می توان با اعمال پوشش های مخصوص پله ها کاهش داد .

فلز این خاصیت را دارد که به شدت به دما واکنش نشان می دهد ، که باعث می شود استفاده از آن بی خطر باشد . با گرم کردن طولانی ‌مدت نرده ‌ها در آفتاب ، می ‌توانند باعث سوختگی شوند . هنگامی که دمای محیط به محدوده زیر صفر می رسد ، پوست محافظت نشده دست نیز می تواند در اثر تماس مستقیم با فلز آسیب ببیند .

یکی از گزینه های جلوگیری از این امر ، پایان بندی با ریل است .

جذابیت زیبایی شناختی پله ها به عنوان عنصر دکوری

مسئله طراحی پله ها از چوب و فلز کاملاً فردی است . شخصی طبیعی بودن ، زیبایی طبیعی سازه های چوبی را ترجیح می دهد و دیگری فلزی بودن راه پله ، هر چه دوست دارید را برای خانه خود انتخاب کنید .

هزینه طراحی پله

از چوب ، بهترین گزینه راه پله کاج است .

برای یک راه پله فلزی ، ساده ترین طراحی از پروفیل های فولادی معمولی .

اما بسیار کم هزینه است و بر این اساس گزینه های موجود کاملاً عملی است . اگر راه‌ حل ‌های طراحی بیشتری را انتخاب کنید ، پله‌ های فلزی بیشتر از پله های چوبی هزینه خواهند داشت .

کدام راه پله ارزان تر است : چوبی یا فلزی ؟ به نوع مواد و پیچیدگی طراحی بستگی دارد . و باید بدانید این انتخاب کاملاً شخصی است .

طرح های ترکیبی پله ها

به منظور استفاده از تمام مزایای مصالح و کاهش و یا حتی رفع معایب آنها ، می توانید از نسخه ترکیبی پله ها استفاده کنید .

ترکیب فلز و چوب در سازه ها یک پدیده بسیار رایج زیرا کاملا مکمل یکدیگر هستند .

از پله های فلزی و چوبی می توان هم در داخل ساختمان و هم در خارج از آن استفاده کرد .

هزینه طراحی ترکیبی اغلب بسیار ارزان تر از یک راه پله چوبی است .

فن آوری های مدرن تولید فلز به شما امکان می دهد ساختارهای سبک وزن ایجاد کنید . آنها را می توان نه تنها با چوب طبیعی ، بلکه با مواد مختلف بر اساس آن ایجاد کرد .

به منظور کاهش هزینه پله ها ، می توانید انواع چوب گران قیمت – برای عناصر با بار عملیاتی بالا و نژادهای ارزان – برای محصولاتی که کمتر در معرض سایش قرار دارند ترکیب کنید .

پله های چوبی که به یک قاب فلزی متصل می شوند ، در صورت لزوم می توان آنها را به راحتی تعویض کرد .

به علاوه پله های چوبی بیشترین ایمنی را در هنگام حرکت در کنار پله ها دارند . احتمال لغزش کم تر – صدمات هنگام سقوط قابل توجه نخواهد بود .

اگر تمام عناصر چوبی را به طور کامل تغییر دهید ، به یک پلکان روی یک قاب فلزی ظاهری کاملاً جدید خواهید داد .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : راه پله چوبی ، پله چوبی ، مقایسه انواع پله

مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us