راه پله جزء ضروری در خانه هایی با طبقات زیاد است. در حالی که گنجاندن یک طرح پله زیبا در یک خانه بزرگ ساده است، طراحی پله های کوچک حتی برای معماران و طراحان داخلی سخت است، زیرا آنها باید بدون به خطر انداختن زیبایی شناسی مفید باشند. وقتی صحبت از طرح پله‌های فضای کوچک با فضای محدود می‌شود، گزینه‌های مختلفی برای بررسی وجود دارد. انتخاب ساختار و مصالح مناسب یکی از آنهاست.

تیتر و عنوان های مهم جهت دسترسی سریع

16 ایده برتر طراحی پله های فضایی کوچک

چگونه بهترین طراحی راه پله را برای یک فضای کوچک انتخاب کنیم؟

اندازه گیری اساسی برای طراحی پله های ساده در فضای کوچک

چگونه طرح های پله های فضایی کوچک را تمیز کنیم؟

تمیز کردن پله ها

سوالات متداول

در حالی که پیدا کردن راه حل ایده آل برای یک مکان کوچک ممکن است دشوار باشد، ایده های خلاقانه می توانند به ایجاد پله های هوشمندانه برای فضاهای کوچک کمک کنند. طراحی نه تنها باید بر تولید یک قطعه زیبا که زیبایی را به خانه می‌افزاید، بلکه در صرفه جویی در فضا نیز متمرکز باشد. در نتیجه لازم است از طرح های پله های کوچک فضایی استفاده شود که به صورت هوشمندانه طراحی شده اند تا فضای موجود برای پله ها به حداکثر برسد. این می تواند شامل ویژگی هایی مانند ذخیره سازی زیر پله یا یک راه پله مارپیچ باشد که فضای بسیار کمی را اشغال می کند.

16 ایده برتر طراحی پله های فضایی کوچک

برای اینکه بازسازی خانه برای شما آسان تر شود، در زیر فهرست بهترین 16 ایده طراحی پله با فضای کوچک آمده است:

1. طراحی پله های گوشه ای برای یک خانه کوچک

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

طراحی پله به صورت گوشه ای انتخاب خوبی در خانه ای با فضای محدود است. اگر طراحی اجازه یک ردیف پله را برای اتصال طبقات مختلف نمی دهد، می توان راه پله ها را با فرود در هر سطح برای به حداکثر رساندن فضا چرخاند. از آنجایی که مانع از نور طبیعی نمی شود، ترکیب موادی مانند فولاد و شیشه به حفظ منطقه با نور خورشید کمک می کند.

2. قرار دادن راه پله های کوچک در مکان های تنگ

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

اگر گزینه دیگری وجود نداشته باشد، می‌توان پله‌ها را در یک راهرو کوچک قرار داد، اما برای جلوگیری از کلاستروفوبیا در منطقه، نور مناسب لازم است. چراغ های دیواری انتخاب خوبی هستند، به خصوص زمانی که دیوارها به رنگ سفید هستند تا نور را منعکس کنند و فضا را بزرگتر از آنچه هست نشان دهند. این طراحی پله‌های فضای کوچک با فضای محدود نیز بسیار قابل تنظیم است.

3. پله راهرو

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

در حالی که به دنبال طرح های پله های صرفه جویی در فضا برای فضاهای کوچک هستید، یک مسیر ورودی باریک را در نظر بگیرید. این پله های ساده طراحی شده برای یک خانه کوچک به فضای داخلی خانه شما می افزاید. همچنین فضا را در سایر قسمت های خانه آزاد می کند و آنها را راحت تر می کند.

4. طراحی پلکان مارپیچ برای فضاهای کوچک

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

راه پله های مارپیچ را می توان به دلیل طراحی در گوشه یک منطقه کوچک ساخت و این باعث می شود یکی از بهترین طرح های پله های داخلی برای فضاهای کوچک باشد. طراحی آن باعث می شود تا با بقیه دکور اتاق هماهنگ شود. این می تواند از فولاد یا چوب ساخته شود تا با زیبایی خانه مطابقت داشته باشد.

5. طرح های سیال برای راه پله 

ایده های خلاقانه برای پله های چوبی
ایده های خلاقانه برای پله های چوبی

هنگام طراحی راه پله برای یک خانه کوچک، لازم نیست آن را در گوشه ای قرار دهید. یک راه پله شناور که از وسط اتاق می گذرد، ایده فوق العاده ای است، به خصوص اگر از شیشه ساخته شده باشد، که نور اتاق را حفظ می کند و به مدرنیته می بخشد. این پله های مدرن طراحی شده برای یک خانه کوچک نیز به زیبایی یک خانه می افزاید.

6. پله های چند منظوره

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

از آنجایی که فضا در یک خانه کوچک بسیار عالی است، یک راه پله با چندین عملکرد یک انتخاب عالی است. این می تواند به عنوان یک مطالعه یا یک دفتر کار خانگی علاوه بر ارتباط دو سطح استفاده شود. این طرح پله سیمانی فضای کوچک برای یک خانه کوچک نیز یک پس زمینه عکس خوب ایجاد می کند.

7. پله های مینیمال

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک و مینیمال

گاهی اوقات کلید ظرافت این است که همه چیز را ساده نگه دارید. یک راه پله فولادی بدون نرده، حال و هوای سبک و مطبوعی را ایجاد می کند که با مبلمان مطابقت دارد و به طراحی خانه می افزاید. این همچنین به عنوان یک طرح پلکان بتنی برای فضاهای کوچک بسته به انتخاب سبک انجام می شود.

8. راه اندازی پله های عمودی

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

یک راه پله مستقیم ساده ممکن است تنها گزینه در خانه های کوچک باشد. یک نرده عمودی می تواند به کاهش سختی طرح کمک کند. این طرح پله برای یک خانه کوچک در داخل می تواند برای تکمیل مبلمان/داخلی خانه شما سفارشی شود.

9. طراحی پله های مارپیچ برای فضاهای کوچک – فضای باز

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

این پله های بیرونی که برای خانه های کوچک طراحی شده اند، جایگزین خوبی برای انتخاب هستند. حتی می توان از آن برای پیوند سطوح در خارج بدون اشغال فضای زیاد استفاده کرد. این پله ها همچنین نمی توانند اتصال خوبی برای تراس شما باشند. شما همچنین می توانید پله ها را به صورت سفارشی رنگ کنید.

10. پله با پله های روشن

طراحی پله کوچک
پله با روشنایی جالب

اگر به دنبال ایده های طراحی راه پله برای فضاهای کوچک هستید، این پاسخ برای شماست. در حالی که هیچ جایگزینی برای نور طبیعی وجود ندارد تا یک منطقه با طراوت به نظر برسد، زمانی که نور طبیعی در دسترس نیست، باید بداهه پردازی کرد. چراغ هایی را زیر پله های پله نصب کنید تا شخصیت و همچنین عنصر ایمنی را به خانه خود اضافه کنید.

11. پله های چوبی

طراحی پله کوچک
پله های چوبی جالب

برای القای گرما به فضای داخلی، چوب ماده ترجیحی است. طرح پله های چوبی برای فضاهای کوچک قابل سفارشی سازی بوده و می توان از آن به عنوان تکیه گاه دیواری برای عکس های خود استفاده کرد. یک رویکرد مدرن که از طراحی مینیمالیستی استفاده می کند تا پله ها را شبیه یک نردبان چوبی کند، مطمئناً خاطره انگیز خواهد بود.

12. پله های نردبانی برای فضای فشرده

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک چوبی

طرح های نردبانی در فضاهای کوچک نه تنها از نظر فضا کارآمد هستند بلکه به دکوراسیون داخلی خانه شما نیز می افزایند. آنها به راحتی نگهداری می شوند و همچنین حسی روستایی و خام به منطقه می دهند.

13. پنهان سازی شیشه

طراحی پله کوچک
کف پله چوبی با نرده های شیشه

پله‌ها به دلیل نرده‌های فولادی یا چوبی‌شان این مضرات را دارند که فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند. اگر نرده محافظ شیشه ای نصب کنید، هرگز مشکلی ایجاد نمی کند. این طرح پله های فضایی کوچک نیز به حس مرموز یک خانه می افزاید.

14. مراحل هندسی

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

استفاده از تخیل خود برای ساختن مراحل فشرده با تأثیرگذاری بزرگ می تواند کمک کند. به جای استفاده از فرم مارپیچی سنتی، می‌توان از پیچش زاویه‌دارتری برای ایجاد یک راه پله چشمگیر استفاده کرد. طرح های پله ای برای خانه های کوچک بیرون نیز می توانند از این سبک استفاده کنند.

15. داخل و اطراف باغ سرپوشیده

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

چرا همه چیز را جابه جا کنید تا جایی برای پلکان باز شود، در حالی که می توانید در اوقات فراغت خود در اطراف راه پله حرکت کنید؟ برای برجسته کردن پله ها، از یک سایه چوبی تیره مانند این استفاده کنید. طراحی پله بتنی برای یک خانه کوچک نیز می تواند برای این سبک اجرا شود.

16. پله های شیب دار

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

اگر خانه شما بلندتر از عرض آن است، به راحتی می توانید با نصب پله های شیب دار کوچک، اتاق خود را حفظ کنید. با این حال، اگر کودک نوپا دارید، این راه حل خوبی نیست. طرح پله های مارپیچ فضای کوچک نیز اگر کودکان نوپا دارید ایده آل نیستند.

چگونه بهترین طراحی راه پله را برای یک فضای کوچک انتخاب کنیم؟

طراحی پله کوچک
طراحی پله کوچک

از پله های تمیز برای خانه ای سالم اطمینان حاصل کنید.
طراحی یک راه پله به شدت تحت تاثیر معماری یک خانه است.

خانه های چند طبقه: اگر فضای موجود برای پله ها در یک خانه چند طبقه محدود است، طرحی که به طور مداوم از بالا به پایین و بدون هیچ گونه پیچ و تاب و پیچشی امتداد داشته باشد ترجیح داده می شود. این یک نقطه کانونی تماشایی را ارائه می دهد در حالی که هنوز نگهداری آن ساده است. در حالی که چوب یک ماده عالی برای طراحی پله های فضایی کوچک است، باید با استفاده از یک پوشش محافظ به طور منظم برای جلوگیری از آسیب رطوبت و هجوم موریانه ها به خوبی از آن نگهداری شود.

فضاهای تجاری یا زیر شیروانی: فلز انتخاب خوبی برای انبارها یا مناطق تجاری است زیرا با سبک صنعتی که معمولاً در این نوع خانه یا سازه به کار می رود مطابقت دارد. پوشش دیوار پس زمینه با سیمان یا بتن سوخته می تواند زیبایی منطقه را هنگام استفاده از فلز بهبود بخشد.

دوبلکس: با توجه به فضای محدود طرح های پله برای خانه های کوچک، طرح مارپیچ بیشتر برای پله های جمع و جور در این خانه ها مناسب است.

اندازه گیری اساسی برای طراحی پله های ساده در فضای کوچک

برای اطمینان از بهترین طراحی پله برای ملک، اندازه گیری های زیر را در نظر داشته باشید.

  • راه پله باید به راحتی قابل مانور باشد و از برس کشیدن به دیوار جلوگیری شود. عرض پله ها حداقل باید 60 سانتی متر باشد.
  • عمق هر مرحله باید بین 27 تا 30 سانتی متر باشد.
  • ارتفاع هر پله باید بین 15 تا 19 سانتی متر باشد.
  • پله ها به طور ایده آل باید در زاویه 30 تا 35 درجه از زمین قرار گیرند. در حالی که افزایش شیب ممکن است راه حل ساده ای برای ایجاد راه پله های صرفه جویی در فضا برای خانه های کوچک باشد، اما حرکت آسان از پله ها را برای کودکان نوپا یا سالمندان دشوارتر می کند.
  • ارتفاع نرده باید حداقل 90 سانتی متر باشد.

چگونه طرح های پله های فضایی کوچک را تمیز کنیم؟

راه پله های استاندارد، مانند راه پله هایی که در خانه ها، ساختمان ها و کاندوهای مختلف یافت می شوند، هنگام تمیز کردن نیاز به توجه ویژه دارند.

گرد و غبار و کثیفی باید به طور کامل از طرح های پله های فضای کوچک پاک شود. این کار از محیط زیست محافظت می کند و در عین حال از سلامت شما با جلوگیری از انتشار ویروس کرونا محافظت می کند. این ویروس می‌تواند در مکان‌های مختلفی از جمله نرده پله‌ها قرار بگیرد. گاهی اوقات، کثیفی روی این سطح بیش از حد است و نیاز به توجه سریع دارد (طراحی پله برای خانه های کوچک بیرون به زمان بیشتری برای تمیز کردن نیاز دارد). تمیز کردن پله ها به موادی که برای ساخت آنها استفاده می شود بستگی دارد. برای مثال طراحی پله های بتنی فضای کوچک، نسبت به پله های چوبی نیاز به تمیز کردن بیشتری دارد. اگر از یک شرکت نظافتی خانگی پیروی کنید، بیشترین موفقیت را در کار خواهید داشت.

روند عمومی
نظافت پله ها باید از طبقات بالا شروع شود و به سمت پایین حرکت کند تا قسمت های تمیز کثیف نشود. نظافت پله ها باید حداقل دو بار در هفته انجام شود. اگرچه، فرکانس بسته به طراحی پله های فضای کوچک و دفعات استفاده متفاوت است. گرد و غبار را با جارو یا جاروبرقی پاک کنید: هنگام تمیز کردن پله‌های خانه، گرد و غبار را با جارو یا جاروبرقی پاک کنید.

برای اینکه لکه ها را به حداقل برسانید و مجبور باشید دو برابر بیشتر کار کنید، بهتر است از بالاترین طبقه شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. به یاد داشته باشید که مواد پله در تعیین کالاهایی که باید استفاده شوند بسیار مهم است. اگر پله های چوبی دارید، آن ها را با پارچه خیس تمیز نکنید و در مورد پله های دسته آهنی هم همین طور.

تمیز کردن پله ها

این مرحله شامل تمیز کردن راه پله از بالا به پایین و از بین بردن هرگونه زباله ای است که ممکن است افتاده باشد. به یاد داشته باشید که مهمترین جنبه تمیز کردن راه پله ها و راهروها این است که در ساعاتی انجام می شود که هیچکس از آنها استفاده نمی کند.

تمیز کردن نرده ها و دیوارها: اولین قدم این است که از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید و اجازه دهید کثیفی روی زمین بریزد. همانطور که قبلاً گفته شد، نرده بسیار مهم است، بنابراین یک ماده ضد عفونی کننده اسپری شده با یک پارچه میکروفیبر مورد نیاز است. ذرات گرد و غبار جمع آوری شده را با گردگیر پر یا پارچه از روی دیوارها جدا کنید. روی سطوح فولادی و چوبی نباید از پارچه خیس استفاده کرد زیرا رطوبت باعث پوسیدگی آنها می شود.

شستن پله ها: مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که پله ها باید خیس باشند تا با مستاجران جامعه مشکلی ایجاد نشود. روش دو سطلی را می توان استفاده کرد، با اجرای اول شامل یک محصول و دومی فقط حاوی آب. این یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن طراحی پله های فضای کوچک است .

لکه های ماندگار: اگر بعد از تمیز کردن پله مقداری لکه باقی بماند، باید با توجه به نوع سطحی که پله ها از آن تشکیل شده اند، تمیز شوند. همچنین می توانید از یک محصول لکه بری که در بازار موجود است برای از بین بردن لکه استفاده کنید.

نظافت پله ها باید به طور منظم انجام شود. طبیعتاً اگر به دلیل وجود آسانسور به ندرت از پله های یک اجتماع نزدیک استفاده شود، نگهداری و نظافت نسبت به سایر شرایط زمان کمتری می برد. کثیفی اغلب با چشم غیر مسلح به سختی قابل درک است. اما لازم نیست در نتیجه از تمیز کردن آنها غفلت کرد. تمیز کردن مرتب پله ها ظاهر آنها را بهبود می بخشد و خطر انتشار ویروس را کاهش می دهد.

طرح پله های فضایی کوچک در حال حاضر بخشی جدایی ناپذیر از طراحی داخلی است و در اکثر خانه های ایرانی استفاده می شود. در مقاله فوق به تفصیل آخرین طرح های راه پله که با مساحت های کوچک سازگار هستند، صحبت می شود. آیا در حال بازسازی خانه خود هستید و به کمک نیاز دارید؟

سوالات متداول

سوالات متداول
Q1. کدام طرح راه پله برای فضای کوچک مناسب تر است؟
پاسخ راه پله مارپیچ ایده آل ترین طرح راه پله منطقه کوچک است. این نه تنها باعث صرفه جویی در فضا می شود بلکه به زیبایی منزل شما نیز می افزاید.

Q2. آیا می توان از پله های شناور در فضای کوچک استفاده کرد؟
پاسخ راه پله های شناور برای فضاهای کوچک مناسب هستند زیرا فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. شیشه یا چوب به عنوان ماده آن کاملاً کار می کند.

Q3. حداقل فضای مورد نیاز برای راه پله چقدر است؟
پاسخ یک راه پله باید حداقل 7 فوت فضای عمودی داشته باشد، به خصوص اگر برای مکان محدودی طراحی شده باشد.

Q4. عرض یک راه پله معمولی چقدر است؟
پاسخ یک طرح پلکان منطقه کوچک معمولی ممکن است از 2 فوت 8 اینچ تا 3 فوت و 6 اینچ در ارتفاع باشد.

Q5. آیا طراحی پله های سیمانی برای خانه های کوچک ایده خوبی است؟
پاسخ بله، پله های سیمانی در خانه های کوچک به خوبی کار می کنند. می توانید اندازه و همچنین رنگ روی آن را سفارشی کنید.


مطالب مرتبط با پله :

WhatsApp us