قیمت (درست) پله های چوبی چقدر است ؟

یک راه پله چوبی مقرون به صرفه ( نردبانی ) ممکن است حدود 50.000.000 تومان هزینه داشته باشد، در حالی که گران ترین راه پله چوبی می تواند به 300.000.000 تومان و بیشتر برسد .

قیمت راه پله چوبی عمدتاً به سه عامل بستگی دارد :

     گونه های چوبی

     اشکال و طرح های راه پله

     مهندسی درگیر در فرآیند تولید

مقرون به صرفه ترین گونه چوب ، صنوبر است در حالی که گرانترین آن چوب گردو است . پله های مارپیچ معمولاً ارزان تر از راه پله های نیمه چرخشی یا منحنی هستند .

در پله های سفارشی همیشه مهندسی زیادی هم در طراحی و هم در فرآیند ساخت دخیل است . پله هایی که با استفاده از دستگاه های CNC طراحی و تولید می شوند معمولاً ارزان تر از پله های دست ساز هستند . با دستگاه CNC فرآیند تولید بسیار خودکار است و قطعات پله را می توان در مقادیر زیادی تولید کرد که زمان تولید را کاهش می دهد . به همین دلیل پله های تولید شده با دستگاه CNC عموما ارزان تر هستند .

در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد قیمت پله های چوبی و توضیحی در مورد چگونگی تاثیر سه عامل فوق بر قیمت نهایی و همچنین برخی جزئیات در مورد گواهینامه ، کیفیت و نگهداری چوب پیدا خواهید کرد .

1– گونه های چوبی

ما پله ها را در گونه های مختلف چوبی تولید می کنیم . در زیر فهرستی از چوب های انتخابی را مشاهده می کنید که از محبوب ترین گونه های مورد استفاده در طراحی داخلی مدرن هستند . این گونه ها همچنین برای تولید راه پله مناسب ترین هستند .

لطفا توجه داشته باشید که همه انتخاب های چوبی یا  تمام چوبی برای راه پله ها مناسب نیستند . ما باید بسیار مراقب باشیم زیرا یک انتخاب بد با گونه های چوب یا کیفیت چوب ممکن است استحکام کل راه پله و استحکام سازه را به خطر بیندازد .

بهترین انتخاب همیشه چوب جامد ( تمام چوب ) است ، به جای چوب های ساخته شده به عنوان تخته سه لا ، mdf، روکش شده ، مهندسی شده و یا غیره . ممکن است تصمیم بگیریم از چوب های چندلایه در برخی موارد خاص استفاده کنیم ، مثلاً زمانی که به مهندسی خاصی روی کف ها نیاز است .

     چوب صنوبر : این چوب نرم و ارزان ترین چوبی است که می توانیم برای ساخت راه پله توصیه کنیم .

     چوب راش : چوب راش سخت ، محکم و کاملاً سنگین است . دارای دانه و رگه های ریز و سفت است . چوب راش به رنگ روشن است و مقاومت بسیار خوبی در برابر خراش دارد . این یک چوب محبوب برای راه پله ها و به طور کلی دکوراسیون است . کار کردن با آن بسیار آسان است و فقط با یک سنباده نرم می توانید یک سطح یکنواخت به دست آورید . اگر به دنبال کیفیت خوب و قیمت مناسب هستید ، انتخاب راه پله راش می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد . رنگ روشن آن باعث می شود که به راحتی رنگ شود و بنابراین می توانید کف ها و بالابرها را با سایر دکوراسیون یا کف خانه هماهنگ کنید .

     چوب بلوط : بلوط هر روز بیشتر و بیشتر مورد نیاز طراحان و معماران داخلی است . به لطف دانه ها و رگه های زیبای چوب بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . خاصیت سایش خوبی دارد و بسیار سنگین است . فقدان چوب بلوط به عنوان ماده اولیه آن را به انتخابی بسیار گران تبدیل می کند . بسته به ابعاد قطعات پله، قیمت بلوط می تواند از 30 درصد تا 45 درصد بیشتر از راش باشد . به همین دلیل است که ممکن است تصمیم بگیرید به جای یک پله بلوط جامد ، یک پله راش رنگ آمیزی شده را انتخاب کنید .

     چوب گردو : یکی از گران ترین چوب هایی است که ما برای راه پله پیشنهاد می کنیم . گردو چوبی سخت است و به دلیل استحکام ، رگه های زیبا و رنگ قهوه ای شکلاتی آن شناخته شده است . با این حال گونه های مختلف گردو از کشورهای مختلف وجود دارد. طیف رنگ ها و دانه ها همیشه متفاوت است ، گونه های گردویی که ما پیشنهاد می کنیم گردوی اروپایی یا آمریکایی است . قیمت گردو نیز برای هر نوع متفاوت است ، اما همیشه گرانتر از بلوط است.

     چوب ونگه : ونگه یک الوار آفریقایی با رنگ شکلاتی قهوه ای تیره یکنواخت است . اغلب در کفپوش لمینت استفاده می شود . ما گاهی اوقات از wenge جامد روی پله ها برای هماهنگی با کف استفاده می کنیم . Wenge می تواند رنگ بسیار یکنواخت و دانه صاف داشته باشد . چوب خوبی برای دکوراسیون ، کابینت و البته راه پله است . این چوب عجیب و غریب به لطف رنگ تیره منحصر به فرد خود می تواند جلوه ای چشمگیر به طراحی داخلی شما ببخشد . درختان Wenge (به نام Millettia laurentii) به عنوان “در خطر انقراض” فهرست شده اند زیرا جمعیت موجود به سرعت در حال کاهش است . به همین دلیل هزینه چوب ونگ به عنوان ماده اولیه بالا است . در نتیجه قیمت نهایی پلکان ونگ از چوب های دیگر مانند راش یا صنوبر بیشتر است. اگر واقعاً رنگ ونگ را دوست دارید اما به راه‌ حل راه ‌پله‌ ای مقرون ‌به ‌صرفه نیاز دارید، راه پله راش جامد را توصیه می‌ کنیم .

2– اشکال و طرح های راه پله

پله های مارپیچ

پله های مارپیچ راش به نظر ما مقرون به صرفه ترین راه حل چوب سخت هستند . ما می توانیم راه پله های مارپیچی را که به طور کامل از راش ساخته شده اند یا به صورت ترکیبی با مواد دیگر به عنوان فولاد ضد زنگ یا فولاد پوشش داده شده پودری (برای یک گزینه اقتصادی تر) عرضه کنیم . تمام اجزای راش (کف ها ، رایزرها ، نرده‌ ها و پایه‌ های مرکزی) را می‌ توان با لاک طبیعی یا رنگ آمیزی به سایه ‌های مختلف رنگ کرد .

محبوب ترین انتخاب ها رنگ آمیزی راش به گردوی روشن یا تیره و رنگ آمیزی راش به بلوط یا ونگ است . راه پله های مارپیچ تمام راش در کشورهای شمالی و جایی که طراحی داخلی سنتی مورد نیاز است ، محبوب هستند .

پله های مارپیچ بلوط نیز انتخاب خوبی هستند . اگر می خواهید یک راه پله کاملاً خیره کننده داشته باشید ، راه پله مارپیچ بلوط را پیشنهاد می کنیم . پست مرکزی پیچ خورده است و نرده با یک فاسیای جانبی ساخته شده است که در سراسر راه پله پیچیده شده است .

اگر واقعاً چوب گردو یا ونگ را دوست دارید اما نمی توانید یک راه پله کامل از آن گونه های چوبی داشته باشید ، پیشنهاد می کنیم کف هایی را در ونگ جامد و ستون مرکزی و نرده های فولادی با روکش پودری داشته باشید .

پله های چوبی
پله های چوبی

پله های مستقیم

پله های مستقیم اغلب به عنوان پله های شهری استفاده می شوند و معمولاً راه پله اصلی خانه نیستند . اگر این مورد شماست ، باید به داشتن یک راه پله از چوب صنوبر فکر کنید .

اگر به جای آن به یک راه پله مستقیم به عنوان ویژگی اصلی خانه خود نیاز دارید ، ما یک راه پله راش یا بلوط با بالابرهای باز یا بسته را پیشنهاد می کنیم .

شما همچنین می توانید تصمیم بگیرید که فضای زیر پله ها را با یک کمد ذخیره سازی یا یک قفسه کتاب ساخته شده با همان نوع چوب پر کنید .

قیمت شاخص برای یک راه پله مستقیم راش از …. تومان تا ….. تومان  متغیر است .

پله های چوبی
پله های چوبی
پله های کنسولی

یک طرح بسیار محبوب برای پله های مستقیم ، پله های شناور است . معمولاً کف های چوبی درشتی دارد که از دیوار بیرون می آید و با نرده شیشه ای تزئین می شود و بدون ساختار پشتیبانی راه پله قابل مشاهده است . برای رفع رگه های ساختمانی ، می توان کف هایی را به ضخامت 90 یا 100 میلی متر ساخت تا از رایزرهای بسته یا میله های بالابر جلوگیری شود . در اینجا به مهندسی خاصی نیاز است و کف ها معمولاً با استفاده از چوب چند لایه ساخته می شوند .

این ساخت خاص و نوع چوب مورد نیاز عموماً قیمت بسیار بالایی را به همراه دارد . ما همچنین می ‌توانیم پله‌ های شناور یا پله‌ های Cantilever را با کف‌ های چوبی تمام چوب به ضخامت 50 میلی ‌متر و بالابرهای بسته چوبی بسازیم .

پله های چوبی
پله های چوبی

پله های L شکل/ یک چهارم چرخشی

هنگام برنامه ریزی راه پله ، ما معمولاً محاسبه می کنیم که چند کف و بالابر مورد نیاز است و احتمالاً می توانیم بفهمیم که راه پله مستقیم امکان پذیر نیست . برای داشتن شیب قابل قبولی برای راه پله ، ممکن است نیاز به اضافه کردن پله های بیشتری داشته باشیم ، حتی اگر فضایی که برای راه پله داریم محدود باشد . در این حالت ما یک پله L شکل یا یک چهارم چرخشی طراحی می کنیم که چرخش در پایین یا بالا قرار دارد .

این طرح از راه پله های مستقیم گران تر است زیرا به کف های بیشتری از جمله بادگیر نیاز داریم (کف های بادبادکی شکل که برای رسیدن به پیچ مورد نظر استفاده می شود) . قیمت شاخص برای یک راه پله یک چهارم چرخشی که به طور کامل از راش ساخته شده است از ….. تومان  تا …. تومان است .

پله های چوبی
پله های چوبی

پله های U شکل/نیم پیچ

نیم‌ پیچ که پلکان U شکل نیز نامیده می ‌شود ، جایگزینی برای پله‌ های یک چهارم چرخشی است . این شامل دو پرواز مستقیم است که با یک چرخش 180 درجه به هم متصل می شوند . ما می توانیم با استفاده از شش بادگیر در 30 درجه ، چهار بادگیر در 45 درجه ، دو فرود مربع یا یک فرود مستطیلی به چرخش برسیم . انتخاب بستگی به این دارد که برای رسیدن به ارتفاع از کف تا بالا به چه تعداد بالابر و کف نیاز دارید .

هزینه بادگیر ، فرود مربع یا مستطیل معمولاً بیشتر از کف های مستقیم است . به همین دلیل پله های U شکل نیز گران تر از پروازهای مستقیم هستند .

پله های چوبی
پله های چوبی
پله های منحنی یا حلزونی

ظرافت و شکوه چوب در اینجا بهترین کاربرد را پیدا می کند . اگر به دنبال یک راه پله واقعا خیره کننده و با پرستیژ هستید به تصویر زیر نگاه کنید . این شاهکار ظرافت و تمایز با دقت ، تکه به تکه ، پیچ به پیچ ساخته شده است .

رشته ‌های منحنی به ‌گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که از اولین کف برجسته تا بالای پله ، دور راه پله بپیچند . نرده منحنی فرود فوق العاده در طبقه اول این شاهکار چوبی خیره کننده را تکمیل می کند .

پایه های چوبی نوین برجسته در ورودی راه پله با هزینه واحد …. تومان به طور کامل با دست حک شده است . قیمت نهایی این راه پله خمیده خیره کننده می تواند بیش از ….. تومان باشد .

پله های منحنی را می توان با کف های مستقیم در ورودی یا خروجی پله ها به جای همه کف های منحنی طراحی کرد . این گزینه قیمت نهایی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد . اگر بتوانید یک دیوار منحنی در یک طرف پله بسازید ، می توانیم از نرده دوم اجتناب کنیم و این هزینه را حتی بیشتر کاهش می دهد .

پله های چوبی
پله های چوبی

پله های فضای باز

آیا برای اتصال باغ خود به طبقه اول خانه به یک راه پله در فضای باز نیاز دارید ؟ آیا به دسترسی ثانویه به بالکن یا تراس نیاز دارید ؟ آیا دوست دارید آن را از چوب داشته باشید ؟ پس ، لطفا توصیه های زیر را بخوانید .

در انتخاب چوب مناسب نهایت توجه را به خرج دهید زیرا فقط تعداد کمی از گونه های چوب برای استفاده خارجی مناسب هستند . خود چوب به عنوان ماده اولیه به رطوبت و شرایط آب و هوایی شدید حساس است .

بهترین گونه های چوبی برای راه پله های بیرونی چوب ساج و ایروکو هستند .

     ساج قوی ترین و بادوام ترین در بین چوب های سخت است . در ساخت قایق ها و قایق های تفریحی و همچنین در دکوراسیون باغ ها و طراحی شهری بسیار استفاده می شود . حاوی ماده ای طبیعی است که به عنوان دافع آب عمل می کند و سطح آن را از تاب برداشتن و ترک خوردن ایمن می کند . حتی با نگهداری کم ، یک راه پله ساخته شده از چوب ساج صدها سال دوام می آورد . ممکن است برای بهبود دوام طبیعی آن با روغن یا سیلر درمان شود .

     ایروکو یکی دیگر از چوب های سخت بادوام است . رنگ چوب در ابتدا زرد است اما با گذشت زمان به رنگ قهوه ای مایل به قرمز پررنگ تر می شود . همانطور که در مورد ساج اتفاق می افتد ، ایروکو همچنین در ساخت کشتی و قایق و همچنین دکوراسیون بیرونی استفاده می شود . به دلیل خواص آن اغلب به عنوان یک الوار ساختاری نیز استفاده می شود . در طراحی داخلی از آن در کف پارکت ، بالکن و البته راه پله استفاده می شود . در حالی که دوام بسیار خوبی در شرایط آب و هوایی مرطوب و شدید دارد ، قیمت ایروکو در مقایسه با چوب ساج بسیار کمتر است ، زیرا به عنوان ماده اولیه در مقادیر بیشتری در دسترس است .

3– مهندسی درگیر در فرآیند ساخت پله

پله های چوبی تولید شده با تکنولوژی CNC

در حالی که مخاطبان زیادی وجود دارند که هنوز پله های کاملاً دست ساز را ترجیح می دهند ، تولید پله با فناوری CNC روز به روز محبوب تر می شود . پیشگامان اولین نرم افزار طراحی پله، شرکت های آلمانی در زمانی بیش از 30 سال پیش بودند و این نرم ‌افزار مستقیماً به یک دستگاه CNC برای تولید پله ‌ها متصل می‌ شد .

از آن زمان این فناوری به طور مداوم تکامل یافته است و امروزه نرم افزارهای متعددی در دسترس هستند که می توانند پله ها را به روشی ساده و شهودی طراحی کنند و دستورات اجرای ضروری و سریع را به ماشین های CNC بدهند .

پله های چوبی تولید شده با فناوری CNC به نوعی از این پیشرفت بهره بردند .

همانطور که اغلب اتفاق می افتد، انتخاب بیشتر نرم افزارها و ماشین آلات CNC موجود در بازار باعث می شود تا قیمت محصولات نهایی کمتر شود . بنابراین قیمت پله های چوبی CNC امروزه نسبت به گذشته مقرون به صرفه تر است .

پله‌های چوبی CNC دارای ویژگی‌ها و طرح‌های استانداردی هستند که می‌توان با افزودن برخی اقلام لوکس مانند چراغ‌های LED و پرکننده شیشه، آن‌ها را سفارشی کرد. لامپ های ال ای دی را می توان روی کف ها ، نرده ها و حتی روی رشته ها قرار داد. پانل های شیشه ای را می توان روی نرده راه پله به عنوان پرکننده زیر نرده چوبی یا به عنوان بالابرهای بسته در میان آج ها استفاده کرد .

پله های چوبی دست ساز

مهارت و تخصص طراحان و صنعتگران ما فراتر از همه محدودیت هاست . ما می توانیم پله ها را برای هر کاربردی طراحی کنیم .

از ساده ترین طراحی پله های خانگی تا لوکس ترین پروژه راه پله برای ویلاهای خصوصی یا هتل های مجلل تیم ما هر طرحی را به خوبی انجام می دهد .

هر قسمت از پله با دقت ساخته شده ، سنباده ، صیقل داده شده و با دست روغن کاری یا رنگ آمیزی می شود . توجه ویژه باید به قطعات چوبی منحنی مانند ریسمان ها ، فاسیاها و نرده ها معطوف شود . برای شکل دادن به چوب به طرح منحنی مورد نیاز ، مهندسی خاصی در اینجا لازم است .

تمام اجزای پله از قبل در کارخانه نصب شده اند، قطعات منحنی مستقیماً روی راه پله قالب گیری می شوند تا از اتصال بهینه پس از تحویل به سایت اطمینان حاصل شود .

پله های چوبی تجاری

پله های تجاری چوبی دارای ویژگی خاصی هستند که طراحی داخلی آتریوم یا سرسرا را در جایی که به طور معمول نصب می شوند بهبود می بخشد . پله های تجاری چوبی همیشه زیبا هستند و می توانند با هر سبک سنتی یا مدرن مطابقت داشته باشند .

مقررات ساختمانی برای راه پله های تجاری یا عمومی معمولاً به افزایش عرض کف نیاز دارد زیرا این پله ها معمولاً توسط افراد زیادی به طور همزمان استفاده می شود . ابعاد راه پله چوبی تجاری آن را زیباتر و عالی تر می کند . بهترین گونه های چوبی برای این پله ها بلوط و ایروکو هستند .

گواهینامه و کیفیت چوب

برای اطمینان از استحکام ساختاری و کیفیت مطلوب راه پله های خود ، ما فقط از چوب دارای گواهی FSC (شورای نظارت بر جنگل) استفاده می کنیم . این اطمینان ما است که چوب از جنگل های دارای گواهی FSC می آید .

این امر به ویژه به این معنی است که ما به دقت منشاء چوب را به عنوان ماده اولیه بررسی می کنیم و همچنین به نحوه نگهداری آن قبل از رسیدن به محل خود توجه می کنیم .

گونه های چوبی که از تامین کنندگان فاقد گواهی FSC به دست می آیند به طور کلی کیفیت بسیار پایین تری دارند . از آنجایی که کنترل ها فقط گاه به گاه هستند ، در صورت وجود ممکن است حاوی کرم های چوب یا حشرات باشند که می توانند چوب را خیلی سریع فرسوده کنند .

گواهی FSC تضمین کننده کیفیت بالای محصول است و به طور کلی شامل افزایش قیمت نهایی محصول نهایی می شود .

در مورد کیفیت چوب یا الوار ، ما فقط از مواد درجه یک استفاده می کنیم . چوب در این مورد عاری از نقص و گره است زیرا ممکن است یکپارچگی و استحکام راه پله را به خطر بیندازد . پله های ساخته شده با چوب با کیفیت درجه 2 یا 3 را می توان با قیمت های بسیار ارزان در بازار یافت .

اگر قصد خرید یکی از آن ‌ها را دارید ، توصیه می‌ کنیم به دقت بررسی کنید که آیا برای استفاده ‌ای که نیاز دارید مناسب و به اندازه کافی قوی هستند یا خیر . همچنین می توانید از تامین کننده بخواهید که محاسبات ساختاری و تضمین های بیشتر را داشته باشد .

نظافت پله های چوبی

چوب صنوبر ، چوب کاج روسی ، بلوط ، راش و گردو : تمام راه پله های چوبی کاملاً جدید معمولاً فقط با حذف گرد و غبار باید تمیز شوند . آنها نیازی به مراقبت اضافی ندارند .

این در صورتی معتبر است که راه پله چوبی قبلاً درست پس از اتمام ساخت رنگ ، لاک یا روغن کاری شده باشد . لاک ، رنگ یا روغن در واقع به عنوان محافظ در برابر رطوبت ، لکه ها و خط و خش نیز عمل می کند .

فقط باید گرد و غبار پله ها را با پارچه پاک کنید . در صورت تمایل می توانید راه پله را با یک پارچه مرطوب و آب تمیز کنید و سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را خشک کنید .

تعمیر و نگهداری پله های چوبی

پس از مدتی ، شاید سال ها ، ممکن است بخواهید زیبایی طبیعی راه پله خود را دوباره تازه کنید . چوب در واقع یک ماده بادوام است که می تواند با گذشت زمان تغییر رنگ دهد . پس می توانید یک لایه دیگر از رنگ یا روغن را روی سطح تمیز بمالید . شما می توانید بسیاری از محصولات مخصوص تعمیر و نگهداری چوب یا پله را پیدا کنید که در فروشگاه ها با قیمت های مناسب در دسترس هستند .

اگر راه پله ترافیک سنگین زیادی داشته باشد ، مثلاً در پله های تجاری یا عمومی ، ممکن است پس از مدتی پوشش روی پله های چوبی فرسوده شود یا ترک بخورد ، در این موارد به تعمیر و نگهداری سنگین تری نیاز است و ممکن است لازم باشد برای خدمات تعمیرات حرفه ای درخواست دهید .

پله ها را احتمالا باید با ابزار مناسب ، سنباده زد تا روغن یا لاک پاک شود . این عمل قبل از لاک زدن یا روغن کاری مجدد است . از متخصصان مختلف برای خدمات تعمیر و نگهداری درخواست کنید زیرا هزینه ممکن است بسته به شغل و تخصص متخصصان متفاوت باشد .

ساج و ایروکو : همانطور که قبلا توضیح داده شد ، ساج و ایروکو الوارهای بسیار قوی و بادوام هستند . آنها فقط نیاز به تمیز کردن اولیه برای از بین بردن کثیفی دارند که می تواند با یک پارچه مرطوب انجام شود . در صورت نیاز از مقدار کمی آب صابون استفاده کنید . در فروشگاه ‌های ابزار دریایی می ‌توانید تعدادی پاک‌ کننده خوب ساج و ایروکو پیدا کنید .

پس از اعمال ، آنها به طور همزمان چوب را تمیز و درخشان می کنند . برای نگهداری کامل یکنواخت می توانید تصمیم بگیرید که از یک سیلر خاص مخصوص ساج یا ایروکو استفاده کنید . رنگ شگفت انگیز ساج قهوه ای عسلی یا قهوه ای مایل به زرد / قرمز حتی بیشتر تقویت می شود .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش برآورد قیمت پله ، روش قیمت گذاری پله ، انواع پله

منبع : granddesignstairs.com


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us