5 نوع طراحی راه پله

پله ها جزء ضروری هر سازه ای هستند که دارای چندین طبقه است . در واقع ، راه پله ها و پله ها تقریباً به اندازه تعداد انسان ها بر روی زمین تنوع دارند . انواع مختلفی از پله ها در خانه استفاده می شود . وظیفه اصلی پله ها در ساختمان ، ایجاد سهولت در جابجایی از یک سطح به سطح بعدی بدون فکر زیاد است .

     6  نوع طراحی راه پله

        1 . پله های مستقیم

        2 . پله های یک چهارم چرخشی

         3 . پله های u

        4 . پله های نیوئل یا پلکان

         5 . پلکان 3 چهارم چرخشی

        6 . پله های مدور

        7 . پله های مارپیچ

        8 . پله های دو شاخه

    ویژگی های پله ها و انواع راه پله MDF

    سوالات متداول :

        معنی پله

        انواع راه پله

        فرود پله

        کدام نوع راه پله بهتر است ؟

        انواع پله

6  نوع طراحی راه پله را در این مقاله دنبال می کنیم

در زیر انواع مختلفی از گزینه های راه پله موجود برای خانه آورده شده است :

1 . پله های مستقیم

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

این راه پله ها،  پله های پیوسته ای هستند که در هیچ فرودی بین دو طبقه متوالی تغییری در جهت آنها ایجاد نمی شود .

پلکان ممکن است از یک فرود منفرد یا بیش از یک فرود ( معمولاً دو ) تشکیل شود . این نوع پله ها گاهی فقط 1 پله دارند .

این پله ها برای خانه هایی استفاده می شود که در عرض در دسترس برای مکان آن محدودیت وجود دارد ، اما طول کافی در دسترس است . از آنجایی که هیچ تغییری در جهت راه پله وجود ندارد ، بالابرهایی که رو به بالا هستند باعث ناراحتی و یکنواختی می شوند .

پله های فرود مستقیم ممکن است طول پله ها را بیشتر کند و مزیت بسیار کمی داشته باشد .

2 . پله های یک چهارم چرخشی
طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

هنگامی که جهت فرود در زوایای قائم به سمت چپ یا راست تغییر می کند ، از پله های یک چهارم چرخشی استفاده می شود . تغییر جهت را می توان با ایجاد یک چهارم فرود در فضا یا ایجاد بادگیر در محل اتصال دو فرود تحت تأثیر قرار داد .

پله نیم ‌پیچ : پله ‌های نیم ‌پیچ پله ‌هایی هستند که با وارد کردن فرود یا بادگیرهای نیم ‌فضا ، جهت آن معکوس یا 180 درجه می ‌چرخند . این نوع پله معمولا در ساختمان های مسکونی و ساختمان های عمومی استفاده می شود .

این راه پله ها دو نوع پله زیر مجموعه دارند :

الف ) پله های  u

ب ) پله های نیوئل یا پله های چاهی

3 . پله های  u

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

این نام به دلیل ظاهر راه پله در ارتفاع مقطعی آن است . پله با پاهای سگی به این دلیل نامیده می شود که به طور ناگهانی خم یا کج شده است که شباهت خیالی با پاهای عقب سگ دارد .

این پله ها از دو پله تشکیل شده ‌اند که در جهت مخالف یکدیگر قرار دارند . هیچ فضایی بین فرودها در طرح در نظر گرفته نشده است .

معمولاً یک فرود نیم ‌فضا در دو فرود در تغییر جهت قرار می ‌گیرد . این نوع برای قرار دادن دو عرض پله در جایی مفید است که عرض سالن پله به اندازه کافی باشد .

4 . پله های نیوئل باز یا پلکان چاه

راه پله نیوئلباز بسیار شبیه به پله های نرده است . یک چاه بین فرودها وجود دارد و می توان از آن برای جا دادن آسانسور استفاده کرد .

بنابراین عرض پله دو برابر عرض پله به اضافه عرض سوراخ یا دهانه (1500 میلی متر تا 10000 میلی متر ) خواهد بود . پله های باز نیوئل به فضای بیشتری نسبت به پله های سگی نیاز دارند .

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

در سر و پای هر پله ، پایه های نوین قرار داده شده است که یک ویژگی معماری بارز را برای پله به نام پله نیوئل تشکیل می دهد .

5 . پلکان 3 چهارم چرخشی

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

نوع پلکان 3 چهارم چرخشی جهت خود را 3 بار تغییر می دهد یعنی از 270 درجه با عبور از پله بالایی آن از پایین ، به طور کلی در این نوع ساخت ، قسمت باز بزرگ تری تشکیل می شود .

6 . پله های مدور

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

در این راه پله تمامی پله ها از یک نقطه مرکزی به صورت نیم دایره ( به صورت پلان ) به صورت سیم پیچ تابش می کنند . پلکان دایره ای معمولاً در ورودی ساختمان برای ظاهر معماری بهتر ارائه می شود .

7 . پله های مارپیچ

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

این ترکیبی از دو پله یک چهارم چرخشی است که به طور متقارن چیده شده اند .

متداول ترین نوع پله ای که در منازل مسکونی ارائه می شود ، پله سگی است . پله های نیوئل باز و نوع دو شاخه در ساختمان های عمومی ارائه شده است .

پله های نوع هندسی برای جلوه بهتر ارائه می شوند ، راه پله های مستقیم فرودی بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند .

پله های سه چهارم چرخشی در موارد خاص مانند هتل های مجلل با یک اتاق راه پله بسیار وسیع که پذیرایی در بین آنها وجود دارد ، استفاده می شود . همچنین ممکن است در کاخ هایی با فضای بیشتر برای ایجاد ظاهری جادار و باشکوه ارائه شود .

پله های مارپیچ زمانی ارائه می شوند که فضایی برای پله های معمولی وجود نداشته باشد . در پشت ساختمان ها برای رفتگران یا خدمتکاران برای تمیز کردن حمام ، دستشویی و غیره .

ویژگی های پله ها

یک سری مراحل پیوسته یک فرود را تشکیل می دهد و ممکن است دو یا چند فرود بین سکوها وجود داشته باشد که فرود نامیده می شود .

قسمت بالایی افقی یک پله پاگرد و قسمت عمودی یا جلویی پله رایزر نامیده می شود .

طراحی انواع پله
طراحی انواع پله

اندازه ‌های مناسب آج ‌ها ، رایزرها ، پایه‌ های نوین ، نرده ‌ها برای پله‌ ها طراحی شده ‌اند تا راحتی و ایمنی را برای افرادی که از آنها برای دسترسی آسان و سریع به طبقات مختلف استفاده می ‌کنند ، فراهم کنند .

به فرودهای پله ها و فرودهایی که در دو طرف توسط نرده ها محصور شده اند ، پلکان گفته می شود . دهانه یا فضای اشغال شده توسط پله به عنوان راه پله شناخته می شود .

وسایل ارتباطی بین طبقات مختلف را می توان با بالابر، رمپ ، نردبان و پله برقی نیز تامین کرد .

مصالح به کار رفته در ساخت پله ها سنگ ، فولاد ، چوب ، R.C و چدن می باشد .

حفاظت در برابر حریق راه پله به ویژه در ساختمان های چند طبقه بسیار مهم است . راه پله ها نه تنها دسترسی و ارتباط را فراهم می کنند بلکه مسیری برای سرایت آتش از طبقه ای به طبقه دیگر هستند .

همچنین افراد طبقات بالاتر در هنگام خطر آتش سوزی از پله ها پایین می آیند . پس از آن آسانسورها به راحتی از کار می افتند . بنابراین راه پله باید با دیوارها ، کف ، سقف و درب های مقاوم در برابر آتش محصور شود . مطلوب است که آسترهای دیوارها و سقف غیر قابل احتراق باشند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : راه پله چوبی ، انواع راه پله چوبی ، راه پله MDF

مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us