چگونه می توان با تزیین در و پنجره ها به خانه ی خود جلوه ببخشیم

تزیین در و پنجره ها
تزیین در و پنجره ها

بیشتر از هر عامل دیگری، پنجره ها در بیان معماری منازل موثر هستند. پنجره های یك خانه می توانند در اشكال مختلف باشند: بلند، باریك و وسیع و حتی یك آرك در بالا سر داشته باشند. یك تزئین مناسب برای پنجره ها می تواند زیبایی های یك اتاق را چند برابر افزایش دهد. یك پرده مناسب قادر است یك اتاق بی روح را به مكانی آرامش بخش و روح پرور تبدیل كند. همچنین عاملی برای كنترل گرما و سرما و نور باشد. پرده ها جذاب ترین نقطه دید در یك اتاق هستند. بعضی از پنجره ها به خودی خود بسیار زیبا بوده و بنابراین پرده ها و تزئینات آن باید مكمل این زیبائی باشند، نه پوشاننده آن! پنجره های شما چه معمولی، چه زیبا و یا كاربردی، عامل بسیار مهمی در بیان سلیقه و معماری هر ساختمان می باشند. هنگامی كه كسی برای بار اول وارد اتاقی می شود چشمانش بی اراده به سمت پنجره ها كشیده می شوند، صرف نظر از اینكه پوشش پنجره ها از پرده سنتی، كركره ، پارچه ای و یا حتی گیاهان زنده باشند. در اینجا اولین كاری كه باید كرد نگاه دقیق به پنجره های خالی و پیدا كردن نقاط ضعف و قوت آن است. صرف نظر از شكل و اندازه ، یك پنجره باید به بهترین وجه ممكن تزئین و دكور شود. اندازه و مقیاس پنجره های ناهنجار را می توان با استفاده از چوب پرده های بزرگ تر از عرض پنجره، یا پرده های پهن تر و بلندتر، البته با در نظر گرفتن اندازه های یك اتاق تناسب داد. در برخی اتاقها رادیاتور یا فنكوئل در زیر پنجره قرار گرفته است. در این مواقع استفاه از تور یا حریر عملی ترین و مناسب ترین كار است. مواردی دیگر مثل اینكه آیا پنجره به داخل گشوده می شود و یا به خارج، یا اینكه پنجره بالا رونده است و یا بطور افقی باز می شود نیز باید در طراحی پرده در نظر گرفته شود. در ابراز سلیقه خود آزاد باشید و از اینكه گوشه ای از شخصیت خود را در طرح پرده نمودار كنید واهمه ای نداشته باشید. اما در نظر داشته باشید كه این پرده ها هستند كه حالت و احساس اتاق را بیان می كنند. پرده های كلاسیكی كه والان و كناره طراحی شده دارند صحبت از رسمی بودن می كنند. بالاروهای پفكی و والان های لَخت و ملایم ، فضایی رمانتیك برای مبلمان شما به وجود می آورند.

تزیین در و پنجره ها

تزیین در و پنجره ها

نوع و جنس

پارچه و تور بیشتر از هرعاملی در نمای پرده های شما تحول ایجاد می كند. در واقع درجه رسمی بودن پرده ها را طرح و جنس پارچه تعیین می كند. انواع تور و حریر از نوع نازك و و یا ضخیم، بی آنكه نور یا منظره بیرون را كور كنند، قادر هستند نور مستقیم  را ملایم كنند و به آرامش اتاق بیفزایند. همزمان با ایجاد یك محیط خلوت ، پرده توری برای جلوگیری دید از بیرون و پوشاندن مناظر نامطلوب بسیار مؤثر می باشند. تورها از انعطاف قابل توجهی برای تزئین پنجره ها برخوردارند.

پرده توری را می توان با چین های ظریف و ملایم آراست. با استفاده از شگردهای تزئینی و طراحی مناسب ، نواقص یك پنجره را می توان برطرف كرد. به عنوان مثال:

1- یك پنجره بلند و باریك را می توان به توسعه دادن و پهن تر گرفتن كناره های پرده عریض جلوه داد و با  شروع كردن پرده از نقطه بالاتر از پنجره به آن ارتفاع داد.

2- می توان دو پنجره ناهمگون كه در كنار هم واقع شده اند را به وسیله استفاده از تنها یك كناره پرده برای هر كدام و با تزئین و جمع كردن آن در جهت مخالف یكدیگر، به صورت جالبی همگون جلوه داد.

3- و یا برای یكنواخت كردن پنجره های یك اتاق كه به اندازه اشكال مختلف هستند از این روش استفاده كرد: اگر كه یكی از پنجره ها كوتاه تر از دیگری باشد، چوب پرده و یا والان را به بلندی پنجره دیگر نصب كنید تا هر دو یك قد به نظر بیایند.

سلیقه خود را ابراز كنید

اتاقهای نشیمن و ناهارخوری منازل كه معمولاً بیشتر از دیگر اتاقها مورد استفاده هستند بیانگر سبك و سلیقه دكوراسیون شما هستند. اگر مدلهای ساده تر و اسپرت را می پسندید از پرده های سبك، تور یا حریراستفاده كنید. اگر مایلید فضا رسمی و مجلسی تر جلوه كند از والان دراپه یا كرواتی، و یا كناره های آسترشده استفاده نمایید. این مدلها مناسب اكثر پنجره ها می باشند. نوع پارچه و تور، مفصل بودن طرح و یراق و آلات همگی میزان رسمی بودن طرح را بیان می كنند. پرده از نوع كلاسیك یا پارچه های متین و سنگین همراه با تور و طرحی متنوع بیانگر شخصیتی رسمی و سنتی است. امروزه از نظر دكوراسیون ، به اتاق ناهارخوری بیشترین توجه را باید معطوف داشت. این اتاق می تواند عملكردهای متفاوتی در یك خانه داشته باشد . برای مثال به جهت اتاق كار و یا حتی قسمتی از اتاق نشیمن استفاده شود. اگر اتاق ناهارخوری شما فقط برای مواقع رسمی و مهمانی است پرده های شفاف و تورهای مرغوب و كیفیت بالا زیبائی بخش اتاق شما خواهند بود. بخصوص این كه این گونه پارچه ها در مجاورت نور چلچراغها و یا نور آفتاب جذاب و درخشنده جلوه می كنند. اگر اتاق ناهارخوری شما قسمتی از اتاق نشیمن شما را تشكیل می دهد، پارچه هایی كه خاصیت كنترل نور خورشیدی را داشته باشند و در عین زیبائی و جذابیت بتوانند دید از بیرون به داخل منزل را محدود كنند، توصیه می شوند. به هر حال از هر موقعیتی برای بیان احساس و سلیقه دكوراسیون خود استفاده كنید، حتی در مورد نقاط پر رفت و آمد خانه!

تزیین در و پنجره ها

تزیین در و پنجره ها

سرویسهای بهداشتی منزل

مهمترین نكته در مورد پنجره دستشویی های منازل، ممنوعیت و كنترل دید از خارج به داخل توالت می باشد. برای این فضاها پرده ای كه در مواقع لزوم بشود آن را كنار زد و یا بالا برد قابل استفاده می باشد. شید و تور می تواند مناسب باشد. به خاطر وجود رطوبت هرگز از پارچه ابریشمی استفاده نكنید. به طور كلی سادگی در نوع پارچه پرده، طراحی پرده و دكور مناسب ترین راه حل است.

آشپزخانه

به طور كلی فضای آشپزخانه، به نور فراوانی احتیاج دارد، چه نور طبیعی و چه نورغیرطبیعی، تورهای حاشیه ای مخصوص آشپزخانه به اندازه های 30 الی 90 سانت با كناره های هماهنگ، پرده های نیمه كه با رنگ و نقوش خود صمیمیت و شادی به فضا می دهند مناسب می باشند ولی از ورود نور جلوگیری نمی كنند. به دلیل این كه پرده های آشپزخانه زود كثیف می شوند” بهتر است پرده ها از جنس پارچه های قابل شستشو و با طرح های ساده باشند. این فضا معمولا مملو از وسائل شفاف و درخشنده و سطوح سنگی و سرد می باشد . بنابراین سعی كنید برای افزودن به گرمی و صمیمیت ، از رنگهای شاد و فانتزی استفاده كنید.

اتاق كار و اتاق نشیمن یا تلویزیون

در این اتاقها اغلب كامپیوتر، قفسه كتاب، تلویزیون، اسباب بازی كودكان و مبلمان نرم و راحت مركزیت و اهمیت بیشتری را دارند. تزئینات و دكوراسیون ، پرده ها را متین و ملایم و در عین حال قابل باز و بسته شدن انتخاب فرمایید. شید، تور یا حریر با یك والان ساده فضائی راحت و گرم برای اتاق كار ایجاد می كنند. برای اتاق نشیمن یا تلویزیون هر نوع پرده كركره و یا پرده پارچه ای با طرح ملایم و ساده به خوبی انجام وظیفه می كند.

راه حل هایی برای كنترل گرما و سرما:

پنجره های بزرگ و زیبا بسیار به چشم دلپذیر می آیند، اما از طرفی هم مشكلات زیادی برای گرم و یا خنك كردن اتاق ایجاد می كنند. با كمك پرده ها و دیگر تزئینات می توان به این مشكل فائق آمد. بعضی از انواع پارچه ها طبیعتا عایق های خوبی هستند.پارچه های مقاوم در برابر آفتاب:

هیچ چیز به سرعت آفتاب پارچه ها را از بین نمی برد! اگر در مناطق پرآفتاب زندگی می كنید، یا پنجره ای دارید كه دائماً آفتاب گیر است، بهتر است از پارچه هایی استفاده كنید كه كمرنگ بوده و نور آفتاب را دفع می كنند و در نتیجه كمتر رنگ خود را از دست می دهند. از طرفی پارچه های تیره نور خورشید را جذب كرده و رنگ خود را می بازند. برای محافظت پرده ها از نور خوررشید و اشعه ماورای بنفش بهتر است كه پرده را آستری سفید بدهید و یا پشت آنها از تور یا شید استفاده كنید. مواد مصنوعی و پلی استر بیشتر در مقابل نور آفتاب مقاوم هستند و هر دوی آنها رنگشان را ثابت نگاه می دارند. الیاف استتات را در بعضی موارد با ابریشم و كتان مخلوط می كنند تا مقاوم تر باشند.

ممكن است شما از آن دسته افرادی باشید كه بخواهید پرده های منزل را خود طراحی كنید و بدوزید. قبل از اینكه به چنین كاری دست بزنیدچند نكته زیر را در نظر بگیرید: اول طرح و نقشه و اندازه پرده ها را كاملاً مشخص كنید. سپس محل كار خود را از قبل تعیین كنید و اندازه كافی سطح مناسب را برای كار در نظر بگیرید.

سپس مناسب ترین نوع و جنس پارچه و تور را انتخاب كنید و تصمیم بگیرید كه آیا به آستر نیاز دارید یا خیر. با اندازه گیری و برش دقیق، پروژه دكوراسیون شما حتی پر از لذت و موفقیت خواهد بود!

http://www.tebyan.net

WhatsApp us