چوب ساج

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

     چوب ساج برمه ای

     چوب ساج اندونزیایی

     چوب ساج آفریقایی

     چوب ساج آمریکای جنوبی

     چوب ساج هندی

     چوب ساج تایلند

     چوب ساج برزیلی

     چوب ساج آفریقایی

     چوب ساج آمریکای جنوبی

     چوب ساج چینی

    چوب ساج چیست ؟

چوب ساج به دلیل دوام و مقاومت در برابر آب بسیار محبوب است و یکی از گران ترین انواع چوبی است که امروزه در دسترس است .

در این مقاله به ویژگی‌های خود درخت ، ویژگی‌های گونه‌های چوبی ، کیفیت دانه‌بندی چوب و سایر ویژگی‌ها و البته کاربردهای فراوان این چوب قابل توجه، می‌پردازیم .

چوب ساج را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد : تخته های چوبی ، دکوراسیون باغ ، دکوراسیون داخلی ، و کمد و قاب .

درخت ساج

آیا ساج یک چوب سخت است ؟

ساج عضوی از خانواده گیاه شناسی lamiceae است . این درخت جنگلی گرمسیری است که بومی بیشتر جنوب و جنوب شرقی آسیا در مناطقی مانند هند ، اندونزی ، سریلانکا ، مالزی ، میانمار ، تایلند و بنگلادش است .

برگها

درختان ساج برگریز هستند و با نزدیک شدن به فصول سردتر ، رنگ برگ‌های آنها تغییر می کند و می ریزد . برگ‌ها کاملاً بزرگ هستند و طول آنها به 52 سانتی متری می رسد و شکل بیضی شکل دارند . به رنگ سبز ، با بافت کاغذی ، معمولاً دارای قسمت زیرین پرزدار هستند .

پوست درخت

پوست درخت ساج به رنگ قهوه ای گرم با رنگ خاکستری است . دارای برجستگی های عمودی با شکاف های کم عمق است که با افزایش سن بافت آن بیشتر می شود .

گل ها

گل های درخت ساج به صورت خوشه های متراکم ظاهر می شوند که از بسیاری از جوانه های کوچک ، سفید و بسیار معطر تشکیل شده اند .

الگوی رشد

درختان ساج در واقع یکی از سریعترین درختان جنگلی استوایی هستند که رشد می کنند . آنها می توانند بیش از 100 سال عمر کنند و در این مدت به ارتفاع 130 فوت (حدود 40 متر) برسند .

درختان دارای تنه های بسیار بلند و باریک هستند . شاخه ها تقریباً از نیمه راه به سمت بالا تنه درخت ظاهر می شوند و تا فاصله ای دور از تنه گسترش می یابند . آنها تمایل دارند تاج های بسیار محکمی داشته باشند که سایه بسیار خوبی ایجاد می کنند .

ساج چه رنگی است ؟

چوب ساج را می توان در سایه های مختلف قهوه ای، زرد و طلایی یافت .

توضیحات چوب ساج

درختان ساج در سرتاسر جهان شناخته شده هستند ، در درجه اول به دلیل کیفیت خوب چوب، گفته می شود زمانی که چوب تازه آسیاب شود بوی بسیار شبیه چرم دارد . چوب ساج به دلیل دارا بودن روغن زیاد ، استحکام کششی بالایی دارد . همچنین به دلیل دانه های سفت آن ارزشمند است .

چوب ساج به دلیل ویژگی‌هایی که دارد ، یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌های چوب برای کاربردهای مقاوم در برابر آب و هوا است . بافت چوب ساج سخت و حلقوی است و چگالی چوب با میزان رطوبت متفاوت است .

چوب قلب (مرکز شدید چوب درخت ساج) زرد است ، اما با افزایش سن درخت ، تیره‌تر می‌شود. گاهی لکه های تیره رنگ ظاهر می شوند .

چوب صنوبر (ناحیه بیرونی کنده ، اطراف چوب دل) به رنگ سفید تا قهوه ای کم رنگ است که به راحتی از چوب قلب قابل تشخیص است .

چوب برای لکه گیری ، رنگ ، مهر و موم و سایر محصولات تکمیلی بسیار خوب عمل می کند . می توان آن را با دست و با ماشین کار کرد . همچنین در برابر آسیب آفات حشرات مانند موریانه مقاوم است .

ساج واقعی به دلیل کیفیت فوق العاده بالا می تواند نسبتاً گران باشد . همچنین به دلیل طول عمر فوق العاده طولانی آن معمولاً به عنوان چوب بازیافتی استفاده می شود .

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

دکوراسیون ساخته شده از چوب ساج .

موارد استفاده از چوب ساج

چوب ساج بادوام و مقاوم در برابر آب است که برای مصارف مختلف مناسب است . محتوای روغن بالا ، دانه سفت و استحکام کششی آن را برای کاربردهایی که در آن چوب در معرض آسیب های جوی زیادی قرار می گیرد، ارزشمند می کند .

چوب ساج به دلیل توانایی استثنایی آن در آب و هوا در صنایع چوب دریایی استفاده می شود . از آن برای ساختن نرده ، بالکن، چوب کابین و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. چوب ساج ماده خوبی برای ساخت دکل ها و سکان ها نیز می باشد.

چوب ساج بادوام ، مقاوم در برابر آب و هو ا، مقاوم در برابر آب و بسیار پایدار است  . به همین دلیل یکی از محبوب ترین انواع چوب است که برای ساخت دکوراسیون چوب ساج در فضای باز استفاده می شود. می تواند در برابر باران و آفتاب مقاومت کند . حتی پس از قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی شدید ( از جمله قرار گرفتن در معرض اشعه UV بالا ) تا 70 سال دوام می آورد .

     نرده های بالکن

     وسایل تزئینی برای داخل و خارج از منزل

     تخته چوب ساج برای کفپوش چوبی (با ظاهری مشابه بلوط قرمز)

     قفسه بندی

     تخته های برش و میز

     قاب پنجره و قاب درب

     نیمکت چوب ساج (در فضای باز یا سرپوشیده)

تاریخچه گیاه شناسی

کارل لینه جوان به طور رسمی Tectona grandis را در اثر خود Supplementum Plantarum در سال 1782 توصیف کرد . خیلی بعد ، در سال  1975، توصیف های جدیدی از چهار نوع از گونه ها توسط هارولد نورمن مولدنکه در مجله خود Phytologia منتشر شد که هر نوع کمی متفاوت بود :

      grandis f. canescens: در قسمت زیرین برگها به صورت متراکم (پوشیده از مو) می باشد.

     grandis f. pilosula: مورفولوژی برگ متفاوت است.

     grandis f. punctata: روی رگبرگهای بزرگتری که در قسمت زیرین برگ وجود دارد، مو هست.

     grandis f. tomentella: موهای زرد رنگ در قسمت زیرین برگ.

انواع چوب ساج

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

انواع مختلفی از چوب ساج وجود دارد . تعداد زیادی وجود دارد که ممکن است مردم واقعاً در بازار دکوراسیون چوبی یا کفپوش های چوبی با هم اشتباه بگیرند .

چوب ساج برمه ای (چوب ساج اصیل) ، چوب ساج آسیایی ، چوب ساج اندونزیایی، چوب ساج چینی ، چوب ساج آفریقایی ، چوب ساج طلایی، چوب ساج آمریکای جنوبی، چوب ساج فیلیپین، چوب ساج مزرعه، چوب ساج تایلند، چوب ساج هندی وجود دارد.

هیچ راهی برای یک فرد عادی برای شناخت انواع چوب ساج وجود ندارد . ما انواع آن را فهرست کرده‌ایم تا دفعه بعد که از بازار بازدید می‌کنید ، اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید و حتی بتوانید آن را فقط از روی ظاهر و احساس تشخیص دهید .

طبقه بندی بر اساس نام گیاه شناسی

انواع چوب های زیادی در بازار موجود است که از نظر ظاهر و رنگ کم و بیش شبیه چوب ساج هستند . تنها چوب ساج واقعی چوب ساج با نام گیاه شناسی ، تکتونا گراندیس است که معمولا به عنوان چوب ساج برمه شناخته می شود .

به عنوان مثال ، چوب ساج طلایی شباهت زیادی به چوب ساج واقعی دارد ، اما نام گیاهی آن چوب روبینیا یا چوب ملخ سیاه است .

طبقه بندی بر اساس عادت رشد و منطقه

چوب ساج واقعی در جنگل های قدیمی آسیای جنوبی تولید می شود . چوب ساج که از جنگل‌های مزرعه‌ای به دست می‌آید را چوب ساج می‌گویند . این نوع به دلیل در دسترس بودن محدود چوب طبیعی ساج محبوبیت قابل توجهی پیدا می کند .

کنده های چوب ساج
انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

طبقه بندی بر اساس درجه

انواع چوب ساج با درجه بندی متفاوت است . درجه بندی چوب ساج بر اساس کیفیتی انجام می شود که دوام ساخت و ساز چوب و دکوراسیون را تعیین می کند .

ساج درجه A

با کیفیت ترین چوب ساج چوب ساج درجه A می باشد  . الوار در این درجه از مرکز انتهایی کنده درخت (چوب قلب) درختی به دست می آید که کاملاً بالغ است . با رنگ طلایی قهوه ای یکنواخت شناخته می شود . دارای دانه های نزدیک و سطحی براق است که در لمس روغنی است .

چوب ساج درجه A دارای مقدار زیادی روغن طبیعی است که مسئول مقاومت برجسته چوب ساج در برابر عناصر بیرونی است . آنها چوب را از شرایط آب و هوایی سخت محافظت می کنند و حشرات را دفع می کنند . این بسیار گران است زیرا فقط یک پنجم تا یک چهارم کل چوب است .

ساج درجه B

الواری که از چوب داخلی بیرونی به دست می آید چوب ساج درجه B را می سازد . حدود یک چهارم تا یک سوم کل لاگ را تشکیل می دهد . بنابراین قیمت آن در مقایسه با چوب ساج درجه A کمتر است . رنگش روشن تر است، دانه ها ناهموار هستند و چوب درخشندگی کمتری دارد . مقدار بسیار کمی روغن طبیعی ساج دارد . در شرایط شدید در فضای باز مقاومت نمی کند و نیاز به درمان های محافظتی خاصی دارد .

ساج درجه C

این پایین ترین کیفیت چوب ساج است ، اگرچه هنوز در مقایسه با سایر انواع چوب از کیفیت بالایی برخوردار است . الوار از بخش های بیرونی (تخته چوب) کنده های بالغ درختان نابالغ به دست می آید . تقریباً فاقد روغن طبیعی است و رنگ بر روی آن به شدت ناهموار است .

چون این چوب نرم است به راحتی آسیب می بیند . از آنجایی که هیچ روغن طبیعی محافظی ندارد ، برای دکوراسیون فضای باز مناسب نیست . کیفیت آن به حدی پایین است که حتی برای استفاده در داخل خانه نیز نامناسب است .

حتی به دوام یا زیبایی چوب ساج درجه A نزدیک نیست و ارزان است . طول عمر این چوب حتی پس از درمان های محافظ دوره ای بسیار کوتاه است .

نمودار رشد چوب ساج
انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

ده نوع چوب ساج بر اساس مبدا

انواع چوب ساج بر اساس کشور مبدا در ادامه ذکر شده است :

1 . چوب ساج برمه ای

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد : آسیای جنوب شرقی، همچنین در مزارع آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین رشد می کند.

ارتفاع : 100-130 فوت ( 3 متر تا 4 متر )

مقیاس سختی جانکا: 1070 پوند نیرو

چوب ساج برمه درختی است کهنسال که بومی جنگل های میانمار (که قبلا به نام برمه شناخته می شد) است . زمان رشد آنها بیش از 50 سال است و بهترین کیفیت چوب ساج است که امروزه موجود است .

این چوب دارای رنگ طلایی ، دانه های زیبا و دارای مقدار زیادی روغن طبیعی ساج است . این بادوام ترین نوع چوب ساج در بین همه است .

چوب قلب معمولاً به رنگ طلایی یا قهوه ای متوسط است که با بالا رفتن سن چوب تیره تر می شود . یا دانه ای مستقیم و بی عیب و نقص خواهد داشت ، یا دانه ای که موج دار است . بافتی درشت با درخشندگی طبیعی دارد .

چوب ساج برمه ای معمولاً برای کاربردهایی که نیاز به انعطاف پذیری در برابر آسیب های جوی دارند ، مانند کشتی سازی  ، برای دکوراسیون فضای باز، و همچنین برای روکش و سایر اشیاء نجاری کوچک استفاده می شود.

2 . ساج اندونزیایی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: اندونزی

ارتفاع: 100 فوت ( 3 متر)

مقیاس سختی جانکا: 980 پوند نیرو

به آن چوب ساج آسیایی نیز می گویند . مانند چوب ساج برمه ، این چوب نیز ساج واقعی است که بومی اندونزی است . زمان رشد این نوع چوب ساج حدود 30 سال است و به دلیل مناسب بودن خاک و آب و هوا ، یکی از بهترین چوب های درخت ساج است .

کیفیت چوب ساج اندونزیایی در درجه دوم نسبت به چوب ساج برمه قرار دارد . دانه های پهن تر، مقدار قابل توجهی روغن طبیعی ساج و گره های متفاوت دارد . به رنگ قهوه ای روشن با رنگی مایل به خاکستری است .

3 . مزارع آفریقایی چوب ساج

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

نام علمی: Afromorsia Elata

منطقه در حال رشد: آفریقای مرکزی

ارتفاع: 160 فوت ( 5 متر)

مقیاس سختی جانکا: نیروی 1070 پوندی

چوب ساج مزارع آفریقایی به ساج کاشته شده در آفریقا اشاره دارد . زمان رشد آن 15 تا 25 سال است که در نتیجه روغن طبیعی ساج کم است .

بنابراین ، چوب ساج مزارع آفریقایی به اندازه چوب ساج برمه یا چوب ساج اندونزی بادوام نیست . به رنگ قهوه ای بسیار روشن است . دانه های چوب به طور گسترده ای از هم جدا شده اند . گره های متفاوت زیادی دارد .

به عنوان الواری نسبتاً سنگین اما همچنان بادوام شناخته می شود . در کاربردهای مشابه مانند قایق سازی ، نازک کاری چوبی و همچنین برای روکش کاری تزئینی استفاده می شود .

4. چوب ساج مزارع آمریکای جنوبی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: آمریکای جنوبی

ارتفاع: 100-120 فوت ( 3 تا 8/3 متر )

مقیاس سختی جانکا: 970 پوند نیرو

چوب ساج مزارع آمریکای جنوبی به چوب ساج کاشته شده در آمریکای جنوبی اشاره دارد . از نظر کیفیت ، رنگ ، محتوای روغن طبیعی ساج و چینش دانه های چوب شبیه چوب ساج آفریقایی است . تشخیص این دو نوع چوب ساج دشوار است .

5 . چوب ساج هندی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: هند

ارتفاع: 100 فوت ( 3 متر)

مقیاس سختی جانکا: 1070 پوند نیرو

چوب ساج هندی یکی از محبوب ترین انواع چوب ساج است . این گیاه بومی جنگل های قدیمی هند است . برتری چوب ساج هندی مشابه چوب ساج برمه است ، اما به دلیل تقاضای زیاد در کشور هند، تقریباً هیچ عرضه ای برای چوب ساج هندی در بازار بین المللی وجود ندارد .

این چوب با ارزش است زیرا درختان در واقع این فرصت را دارند که به شکل ساج کهنسال رشد کنند . این بدان معنی است که چوب رنگ زیبایی خواهد داشت ، متراکم و پر از روغن های ارزشمند خواهد بود .

6. چوب ساج تایلند

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: تایلند

ارتفاع: 90-120 فوت ( 7/2 تا 6/3 متر )

مقیاس سختی جانکا: 1100 پوند نیرو

چوب ساج تایلند از نظر کیفیت نسبت به چوب ساج برمه برتری دارد . درست خواندید ! چوب ساج تایلند با کیفیت ترین چوب ساج در جهان است زیرا شرایط رشد چوب ساج در تایلند استثنایی است .

با این حال ، چوب ساج تایلند در تایلند بیش از حد مورد بهره برداری قرار گرفت و در نتیجه به عنوان گونه در معرض خطر انقراض اعلام شد و قطع درختان آن توسط دولت ممنوع شد. از این رو، هیچ عرضه ای از چوب ساج تایلند در بازار بین المللی وجود ندارد.

7. چوب ساج برزیلی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: آمریکای جنوبی

ارتفاع: 50-80 فوت ( 5/1 تا 4/2 متر )

مقیاس سختی جانکا: 3540 پوند نیرو

نام اصلی چوب ساج برزیلی کومارو است یا گاهی اوقات به آن چوب آیپ نیز می گویند . چوب ساج واقعی نیست . این یک چوب سخت برزیلی بومی آمریکای جنوبی است .

بسیار سخت ، پایدار ، مقاوم در برابر آب و بادوام است . سرشار از روغن های طبیعی است که آن را در برابر آب و کرم ها و آفات مقاوم می کند . چیدمان دانه ها با چوب ساج واقعی بسیار متفاوت است . رنگ چوب ساج برزیلی قهوه ای طلایی نیست بلکه قهوه ای مایل به قرمز است .

8. چوب ساج آفریقایی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: آفریقا

ارتفاع: 100-120 فوت  ( 3 متر تا 6/3 متر )

مقیاس سختی جانکا: 1000 پوند نیرو

چوب ساج آفریقایی چوب ساج واقعی نیست . نام واقعی آن ایروکو است . چوب ساج آفریقایی بسیار پایدار ، بادوام و مقاوم در برابر آب است و هیچ شباهتی به چوب ساج واقعی ندارد .

دانه ها به صورت مستقیم چیده شده اند و تقریباً هیچ گرهی ندارد . در برابر پوسیدگی و آسیب مقاومت خوبی دارد . اغلب به عنوان جایگزینی برای چوب ساج در دکوراسیون فضای باز و سازه های چوبی استفاده می شود .

9. چوب ساج آمریکای جنوبی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: آمریکای جنوبی

ارتفاع: متفاوت است.

مقیاس سختی جانکا: متفاوت است.

نام اصلی این نوع چوب ساج گاراپا است و گونه ای متفاوت از درختان است اما همچنان برچسب چوب ساج بر روی آن گذاشته شده است . بسیار پایدار و بادوام است و به رنگ قهوه ای طلایی با دانه های چوب مواج است .

دلیل اینکه به عنوان چوب ساج به بازار عرضه می شود به دلیل کاربردهای مشابه و ظاهر و کیفیت کلی چوب است . با این حال ، از آنجایی که چوب ساج اصلی نیست، گزینه ای بسیار مقرون به صرفه تر است .

10. چوب ساج چینی

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

منطقه در حال رشد: چین

قد: متفاوت است.

سختی جانکا: 1155 پوند نیرو

به چوب ساج چینی چوب ساج طلایی نیز می گویند. چوب ساج نیست و نام اصلی آن چوب روبینیا یا چوب ملخ سیاه است. به نظر می رسد بسیار شبیه به چوب ساج واقعی است و از این رو به طور گسترده ای به عنوان چوب ساج استفاده می شود .

این چوب آرایش دانه ای مشابه چوب ساج واقعی دارد و تشخیص این دو سخت است . چوب ثابت و سنگین تنها با 40 درصد قیمت چوب ساج واقعی موجود است .

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید ، گونه های مختلف چوبی وجود دارد که به عنوان چوب ساج برچسب گذاری شده اند . این راهی برای جلب مشتری است، اما با مقرون به صرفه بودن گزینه های جایگزین، می توانید دکوراسیون خانه خود را بسازید.

انواع چوب ساج
انواع چوب ساج

اگر از داشتن اقلام چوب ساج ، دکوراسیون چوب ساج در فضای باز یا کفپوش چوب ساج لذت می برید ، نکات بسیار مهمی وجود دارد که هنگام نگهداری از این وسایل باید بدانید . اگرچه همانطور که آموخته ‌ایم ، این چوب فوق ‌العاده ارتجاعی است ، اما هنوز راه‌ هایی برای افزایش عمر آن وجود دارد !

     مقدار زیاد روغن های طبیعی چوب ساج از پوسیدگی چوب ساج محافظت می کند . با این حال ، چوب ساج زمانی که در معرض مستقیم خورشید قرار می گیرد می تواند خاکستری شود . رنگ طبیعی چوب ساج را می توان با پوشش دادن روی چوب و دکوراسیون با لاک دریایی یا اسپار حفظ کرد . این امر باعث انحراف پرتوهای فرابنفش خورشید می شود که مسئول شکستن لایه بالایی چوب ساج و در نتیجه تغییر رنگ آن هستند . لاک های پلی اورتان معمولی محافظ UV نیستند و نباید استفاده شوند .

     بهترین راه برای محافظت از دکوراسیون چوب ساج، پوشاندن آن با روغن ساج است که مخلوطی از لاک و روغن تونگ است و بسیار نافذ است .

     کپک می تواند روی چوب و دکوراسیون فضای باز که نیاز به تمیز کردن دوره ای دارند ایجاد شود  . می توانید دکوراسیون چوب ساج را شستشو دهید یا می توانید با راه حل های زیر آن را تمیز کنید:

   یک فنجان سفید کننده با یک پیمانه پودر لباسشویی در یک ظرف آب گرم .

یک فنجان سرکه در یک ظرف آب گرم . (بعد از اینکه دکوراسیون چوب ساج یا وسایل چوبی را تمیز کردید ، با آب شفاف کاملاً بشویید.)

چوب ساج ارزشمند است و دکوراسیون ساخته شده از درخت ساج بسیار گران است . اگر اطلاعات قابل توجهی در مورد انواع چوب ساج نداشته باشید ، ممکن است به راحتی فریب بخورید .

بازار جهانی

بازار جهانی یک گزینه عالی برای دکوراسیون چوب ساج و همچنین سایر قطعات است. این دارای طیف گسترده ای از سبک ها و انواع دکوراسیون ، از جمله قطعات بیرونی و داخلی است .

بهترین چیز در مورد بازار جهانی این است که محصولات با کیفیت بالا را با قیمت های مقرون به صرفه حمل می کند . اگر به دنبال یک تکه چوب ساج خاص برای مطابقت با دکوراسیون موجود خود هستید ، به احتمال زیاد آن را در اینجا پیدا کنید .

سوالات متداول

آیا ظروف چوب ساج ایمن هستند ؟

ظروف چوب ساج نه تنها برای تهیه غذا ایمن هستند ، بلکه به اندازه کافی نرم هستند که می توانید روی ظرف های نچسب خود استفاده کنید و آن را خرد نمی کند و آسیبی به آن وارد نمی کند . علاوه بر این، از آنجایی که خود چوب بسیار بادوام و مقاوم در برابر آب است ، ظروف به اندازه سایر محصولات چوبی هنگام استفاده برای تهیه غذا تاب نمی‌خورند و از هم جدا نمی‌شوند .

آیا می توانیم از پلاستیک روی تخته برش چوب ساج استفاده کنیم ؟

در هر صورت ، پلاستیک برای استفاده در تخته برش نسبت به یک چاقوی تیز مضرتر است . خوشبختانه ، چوب ساج به اندازه کافی سخت و بادوام است که با استفاده از چاقوی پلاستیکی گرفته تا چاقوی فولادی ، آسیب جدی به آن وارد نمی شود .

آیا چوب ساج گران است ؟

چوب ساج به دلیل کیفیت بالا ، زیبایی کلی و کمیاب بودن خود درختان ، بسیار گران است . خوشبختانه ، بسیاری از گزینه ‌های ارزان‌تر در بازار موجود هستند که ویژگی‌ های مشابهی دارند ، اما ساج گزینه ‌ای پایدارتر است .

آیا چوب ساج ضد آب است ؟

چوب ساج مقدار روغن بسیار بالایی دارد . این بدان معنی است که خود چوب در برابر آسیب های ناشی از آب و سایر آسیب های آب و هوایی بسیار مقاوم است . دانه نیز بسیار نزدیک است ، به این معنی که خون رسانی آب به داخل چوب قلب دشوارتر است .

آیا می توانیم چوب ساج را رنگ آمیزی کنیم ؟

چوب ساج به خوبی رنگ می گیرد . فقط پیشنهاد می شود که از یک رنگ شفاف استفاده کنید ، زیرا پوشاندن رنگ طبیعی زیبا و درخشندگی خود چوب انتخاب اشتباهی است .

آیا چوب ساج باید آب بندی شود ؟

اگر کسی به دنبال حفظ دوام یک محصول چوبی است ، همیشه ایده خوبی است که چوب را بعد از اتمام کار آب بندی کند . وقتی صحبت از چوب ساج به میان می ‌آید ، نیازی به درزگیر ضد آب ندارد زیرا چوب به طور طبیعی در برابر آب مقاوم است .

کدام چوب ساج برای درب مناسب است ؟

گفته می شود که چوب ساج برمه بهترین گزینه ای است که می توانید برای یک درب با کیفیت بالا استفاده کنید . این درب نه تنها زیبا خواهد بود ، بلکه در آزمون زمان نیز مقاومت خواهد کرد .

بهترین چوب ساج از کجا می آید ؟

مشخص است که بهترین چوب ساج که می توانید پیدا کنید چوب ساج برمه ای است . این امر همچنین به عنوان “چوب ساج واقعی” برچسب گذاری شده است . برخی از بهترین ساج های رشد قدیمی نیز از برمه شناخته می شود

آیا موریانه ها چوب ساج را خواهند خورد ؟

اگرچه ساج تا حدودی در برابر موریانه ها مقاوم است ، اما حشرات همچنان به چوب صخره ای حمله می کنند اما به چوب قلب حمله نمی کنند . چوب صنوبر لایه بیرونی تنه است ، در حالی که چوب قلب لایه داخلی است که برای ساخت دکوراسیون استفاده می شود . خوشبختانه موریانه ها به چوب قلب دست نمی زنند .

آیا می توانید چوب ساج را سنباده بزنید ؟

بله ، می توانید چوب ساج را با سنباده 320 سنباده بزنید . همیشه دقت کنید که دانه ها را سنباده بزنید تا اثری از خود باقی نماند . با سنباده زدن یک منطقه کوچک و نامحسوس شروع کنید تا مطمئن شوید که سنباده زدن کل انتخاب درستی است .

آیا چوب ساج پایدار است ؟

چوب ساج یک گونه چوبی بادوام ، طبیعی و زیبا است که از دیرباز مستعد برداشت بیش از حد بوده است . اگر به دنبال چوب ساج پایدار هستید ، مطمئن شوید که محصولات چوب ساج را از منابع معتبری که جنگل زدایی و برداشت بیش از حد در آن صورت نمی گیرد ، خریداری کنید .

از چه روغنی روی چوب ساج استفاده کنیم ؟

استفاده از روغن روی دکوراسیون چوبی می تواند از آن محافظت کند ، آن را تغذیه کند و ظاهر زیبایی به آن ببخشد . با این حال ، نباید به دکوراسیون چوب ساج در فضای باز خود روغن بزنید .
اگر می خواهید دکوراسیون چوب ساج داخلی را روغن کاری کنید ، روغن دانمارکی بهترین انتخاب است زیرا حاوی دانه کتان مغذی است . مطمئن شوید که روغن دانمارکی طبیعی را انتخاب کرده اید ، در غیر این صورت ممکن است حاوی رنگدانه ای باشد که می تواند رنگ دکوراسیون چوب ساج شما را تغییر دهد .

آیا می توان از روغن معدنی روی چوب ساج استفاده کرد ؟

روغن معدنی منافذ چوب را پر می کند و آن را به گزینه ای عالی برای میزهای چوبی به سبک قصابی تبدیل می کند . اگر می خواهید از روغن معدنی روی چوب ساج استفاده کنید ، مطمئن شوید که روغن معدنی درجه USP را انتخاب کرده اید که برای استفاده در فضای باز طراحی شده است .

آیا چوب ساج برای دکوراسیون فضای باز خوب است ؟

چوب ساج دکوراسیون بسیار خوبی برای فضای باز می سازد زیرا در برابر آب و هوا و عناصر به خوبی مقاوم است و در برابر مسائلی مانند پوسیدگی ، هجوم حشرات و آسیب اسید مقاومت بالایی دارد .
این چوب دارای روغن های طبیعی است که می تواند رطوبت و حشرات را دفع کند و نگهداری از آن نیز بسیار آسان است .
با گذشت زمان ، دکوراسیون چوب ساج در فضای باز رنگ خاکستری نقره ‌ای و زیبا پیدا می‌کنند و فقط به پاک کردن گهگاهی برای از بین بردن کثیفی نیاز دارند .
دانه ‌های زیبا و طبیعی و بافت‌ های متفاوت آن نیز چوب ساج را به انتخابی محبوب برای دکوراسیون فضای باز تبدیل کرده است ، اگرچه گران‌ تر از انواع دیگر مانند حصیری یا آلومینیومی است .

آیا چوب ساج شناور است ؟

بله ، چوب ساج به دلیل چگالی بالا شناور است . در واقع از چوب ساج زمانی برای ساخت بالکن استفاده می شد و در واقع برای ساخت بالکن تایتانیک استفاده می شد  . هنگامی که کنده های چوب ساج برداشت می شوند ، با شناور کردن آنها در رودخانه های استوایی منتقل می شوند .

آیا چوب ساج قالب می گیرد ؟

به طور کلی ، چوب ساج در برابر قالب کاملاً مقاوم است ، با این حال ، کپک همچنان می تواند روی سطح چوب ظاهر شود . بهتر است هر چند وقت یکبار دکوراسیون چوبی چوب ساج خود را تمیز کنید تا کثیفی و زباله های اضافی را پاک کنید و تا حد امکان این چوب را خشک نگه دارید .

آیا چوب ساج ترک می خورد ؟

ساج چوبی بسیار متراکم است ، اما همچنان می تواند در طول زمان در برابر ترک های کوچک آسیب پذیر باشد  .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : چوب ساج ، چوب ساج برمه ، چوب ساج آفریقایی ، آلاچیق چوبی ، طراحی چوب ساج

منبع :

WhatsApp us