کشور هلند ( Nederland )

هُلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نـِیدِرلانت)) کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند.

جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند.

هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden کُنینک‌رَیک دِر نِیدِرلاندِن) بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود.

هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.

۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.

حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد.

به این خاطر است که نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» (فروبوم) است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد.

هلند را در آلمانی Niederlande، در انگلیسی the Netherlands، در کرواتی Nizozemska، در فرانسوی Les Pays-Bas، در ایتالیایی Paesi Bassi، در فنلاندی Alankomaat و در اسپانیایی Países Bajos می‌نامند که همگی در این زبان‌ها به معنی «سرزمین پست» است.

واژه هلند که در زبان فارسی و هم‌چنین انگلیسی و عربی و بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌کار می‌رود در اصل نام منطقه‌ای از این کشور بوده (مقایسه شود: پارس/ایران) که برای اشاره همه کشور به‌کار رفته است. واژه هلند Holland در زبان هلندی میانه به شکل holtland بود و معنی آن «سرزمین چوب» است.

درباره کشور هلند : منبع ویکی پدیا https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF


زبان هلندی

زبان هُلَندی، (به هلندی: Nederlands) و (به انگلیسی: Dutch) زبان ملی هلند و یکی از دو زبان رسمی بلژیک است. البته زبان هلندی بلژیک را فلَندری می‌نامند. زبان هلندی از شاخه ژرمنی خانواده زبان‌های هندواروپایی است.

هلند یکی از کشورهای اروپای غربی است که به کشور آسیاب‌های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است.
هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند است که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. این کشور با کشورهای آلمان و بلژیک همسایه است.

هلند کشور هنرمندان هم هست. بسیاری از هنرمندان مشهور جهان از رامبراند گرفته تا ون‌گوگ، نقاشان معروف، در این کشور زندگی می‌کردند.

تقریبا 20 درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می‌دهد. در عین حال پایین بودن ارتفاع مناطق خشکی آن نسبت به سطح دریا باعث شده هلندی‌ها سدهای زیادی احداث کنند.

25درصد مساحت آن، از عقب نشینی و  خشک شدن آب دریا ، تشکیل شده است. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر است.


معرفی‌

جمعیت شانزده و نیم میلیونی هلند همگی‌ در ۴۱۵۲۸ کیلومتر مربع  که از نیمه مساحت کشور اسکاتلند هم کوچک تر است،  زندگی‌ می‌ کنند. بر همین اساس، هلند یکی‌ از پر تراکم ترین کشورهای جهان است.
شهرت هلند به لاله هایش، آسیاب های بادی  و کفش های چوبی است. همچنین به سطح ارتفاع پایین و آسیب پذیری اش به  سیل است. در مراتب بعدی، هلند شانزدهمین اقتصاد دنیا و رتبه دهم درتولید ناخالص سرانه ملی‌ را داراست. همچنین بد نیست بدانید‌ که تا به  حال  هیچ هلندی جایزه نوبل را در شیمی، فیزیک، پزشکی، اقتصاد یا صلح به خود اختصاص نداده است. مردم هلند چگونه مردمانی هستند؟ درباره دولت، سیاست، اقتصاد،  تاریخ، مذهب، آب و هوا، آداب و رسوم آنها چه می‌ دانیم ؟ این اطلاعات درباره هلند در این بخش جمع آوری شده است.

نکات برجسته تاریخ هلند

دوره رومی
پیش از ظهور حضرت مسیح (ع)، کشوری که ما هم اکنون هلند می‌ نامیم مسکن قبایل ژرمن و سلتیک بود. تا اوایل قرن پنجم، قسمت های جنوب راین جزو قلمرو امپراطوری روم بود.

قرون وسطی
در طول قرون وسطی، هلند از حکومت های فئودالی مستقل متعددی تشکیل شده بود. قدرتمند ترین پادشاه آن دوره،  کارل کبیر بود که در قرن هشتم بر وسعتی  تقریبا معادل  اروپای کنونی حکومت می‌ کرد. این سرزمین ملوک الطوایفی، در نهایت تحت سلطه کارل  پنجم ) ۱۵۰۰-۱۵۵۸ ( ، با سایر کشورهای پایین)بلژیک و لوکزامبورگ کنونی ( قسمتی‌ از امپراطوری روم را تشکیل می‌ دادند.

جنگ های ۸۰ ساله
در سال ۱۵۶۸، گروهی از استان های شمالی هلند به فرماندهی شاهزاده ویلیام  نارنجی، علیه کارل پنجم و وارث وی،  فیلیپ دوم طغیان کردند . این قیام که ناشی‌  از خشم گسترده به دلیل محدودیت در آزادی های مذهبی‌ و آرمان گرایی مطلقه شاه بود، آغاز آن چه است که هلندی ها آن را جنگ های ۸۰ ساله می‌ نامند. این جنگ ها در سال ۱۶۴۸ طی‌ صلح  وستفالی  پایان یافتند که جمهوری ایالات متحده)هفت استان مستقل هلند،  زی لاند، اوترخت، فریزلاند، خرونینگن، اورایسل و خلدرلاند) به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد. در این جمهوری جدید،  بازماندگان ویلیام نارنجی قدرتمندترین و  تحت عنوان استاندار باقی‌  ماندند

عصر طلایی
در طول قرن هفدهم که به عصر طلایی مشهور است، با کمک کمپانی هلند شرق آسیا (VOC) ، این جمهوری به صورت فزاینده ای مرفه گردید. VOC که در سال ۱۶۰۲   به منظور حمل  و نقل و تجارت به جنوب شرقی‌ آسیا تاسیس شد، تا مدت ها بزرگ ترین شرکت سرمایه‌ گذاری تجاری جهان بود. در همان سال ها،  کمپانی هلند غرب آسیا برای تجارت با غرب آفریقا و آمریکا نیز تاسیس شد. تداخل در مسیر تجاری مشترک به بروز جنگ های بسیاری با انگلیس انجامید، ولی‌ علیرغم اینها ارتباط میان دو کشورنزدیک باقی‌ماند. استاندار ویلیام دوم و پسرش ویلیام سوم، هردو با شاهزاده های انگلیسی‌ ازدواج کردند و در سال ۱۶۸۹، پارلمان انگلیس از ویلیام سوم تقاضا کرد که تاج را بپذیرد.

پادشاهی هلند
انقلاب فرانسه مصادف با پایان جمهوری ایالات  متحده بود. در سال ۱۷۹۵، کشور توسط نیروهای انقلابی فرانسه اشغال گردید که آن را به ایالت رعیتی به نام جمهوری باتاویا تبدیل کردند. در سال ۱۸۰۶، ناپلئون  برادر خود، لویی ناپلئون   بوناپارت را به  عنوان شاه به پادشاهی هلند تبدیل کرد. ۴ سال  بعد فرانسهمجددا هلند را ضمیمه خود اعلام کرد و لویی ناپلئون، آمستردام را به عنوان پایتخت انتخاب کرد. در ۱۸۱۳ با سقوط امپراطوری فرانسه، کشورهای پایین استقلال خود را مجددا به دست آوردند. در شمال هلند، جنگ قدرت میان سلطنت طلبان و جمهوری خواهان به پیروزی سلطنت طلبان انجامید. ویلم فردریک، شاهزاده خاندان نارنجی – ناساو و همچنین پسر آخرین استاندار، از تبعید در انگلستان باز گشت.اگر  چه آمستردام  پایتخت رسمی‌ باقی‌ ماند، ولی‌ دولت به لاهه منتقل شد. به جای بازگشت به سیستم قدیمی ایالت مستقل، کشور ساختار واحد خود را که توسط فرانسوی ها معرفی‌ شده بود،  حفظ کرد. در سال ۱۸۱۵، هلند شمالی و جنوبی (هلند و بلژیک امروزی) برای تشکیل پادشاهی هلند تحت فرمان ویلم فردریک به عنوان پادشاه، با  یکدیگر متحد شدند. این نشانگر معرفی‌  سلطنت موروثی هلند شد.

اصلاحات قانون  اساسی
قانون اساسی‌ به طور عمده ای در سال ۱۸۴۸ مورد تجدید نظر قرار گرفت. در قانون جدید، وزرا به جای پادشاه در برابر پارلمان منتخب پاسخگو بودند. این آغاز سلطنت مبتنی‌ بر قانون اساسی‌ با سیستم پارلمانی بود.   در سال ۱۸۳۰، هلند جنوبی به منظور تشکیل ایالت مستقل بلژیک از این پادشاهی جدا کهمرزهای  آن   همان مرزهای کنونی است. با مرگ ویلم سوم در ۱۸۹۰، اتحاد این پادشاهی با لوکزامبورگ و همچنین سلطنت مردان در هلند نیز پایان یافت. هرچند که ملکه ویلمینا ) ۱۸۸۰-۱۹۶۲ ( در همان سال تاجگذاری شد، اما مادر وی تا سال ۱۸۹۸ که ملکه جوان ۱۸ ساله شود، نایب السلطنه باقی ماند.

جنگ  جهانی‌ دوم
هلند سیاست بی‌ طرفی‌ خود را تا آغاز جنگ جهانی‌ دوم ادامه داد، اما در ماه می‌ ۱۹۴۰ توسط آلمان ها مورد حمله   قرار گرفت و به مدت پنج سال به اشغال درآمد. ملکه ویلمینا، کشور را به قصد انگلستان ترک کرد و سال های جنگ  را در آنجا سپری کرد، در حالیکه نقش حیاتی را به عنوان سمبل مقاومت در قبال  نیروهای آلمانی حفظ نمود. وی پس از پنجاه سال سلطنت، در ۱۹۴۸ به نفع دخترش جولیانا کناره گیری کرد. ملکه جولیانا نیز در ۱۹۸۰ به نوبه خود سلطنت را به دختر ارشدش، بئاتریکس، ملکه  فعلی‌ هلند بخشید.

بازسازی
پس از جنگ، هلند قادر شد تا با کمک آمریکا تحت برنامه مارشال به بازسازی بپردازد. شرکای ائتلافی دولت، حزب مردمی کاتولیک و حزب کارگر پایه های یک کشور با رفاه اجتماعی را ریختند.

سیل بزرگ ۱۹۵۳
در فوریه ۱۹۵۳، فاجعه ای درهلند رخ داد   و آن ترکیب جزر و مدهای بهاری با نیروی طوفان شمال غرب بود که موجب زیر آب رفتن بیش از صد و پنجاه هزار هکتار از خاک این کشور شد. بیش از ۱۸۰۰ نفرو هزاران دام یک شبه غرق شدند. این فاجعه منجر به تسریع انجام برنامه دلتا شد که یکی‌ از بزرگ ترین پروژه های مهندسی‌ هیدرولیک پس از جنگ بود. در سال ۱۹۵۸   اولین سد  متحرک طوفان به بهره برداری رسید. پروژه دلتا در سال ۱۹۹۷ تکمیل شد .

سرزمین های خارج کشور
تا شروع جنگ جهانی‌  دوم، هلند یکی از قدرت های عمده استعماری بود. اما پس از ۱۹۴۵، اینمستعمره ها به صورت مستقل شدند. اندونزی در ۱۹۴۹   تمام ارتباطات  خود با قانون اساسی‌ هلند را قطع کرد. کشورهای سورینام  و انتیل  هلند واقع در دریای کاراییب، در ۱۹۵۴ تحت حکومت پادشاهی اما  به عنوان کشورهای هم ردیف باقی‌ ماندند که  هلند را به عنوان مسوول  روابط امور خارجی و دفاع از جانب آن ها معرفی‌ کردند. در ۲۵ نوامبر ۱۹۷۵، سورینام  نیز یک جمهوری مستقل تشکیل داد و در اول ژانویه ۱۹۸۶ اروبا که تا آن زمان جزیی‌ از انتیل  هلند بود همراه  با بونر، کوراسو،  صبا، سنت اوستاتیوس و سنت مارتین استقلال خود را در داخل پادشاهی به عنوان کشورهای هم ردیف با انتیل هلند و خود هلند تشکیل دادند.

ائتلاف بنفش
در ۱۹۹۴، انتخابات عمومی‌ چهره سیاسی هلند را کاملا دگرگون کرد. برای اولین بر در طول مدت پنجاه سال، دمکرات های مسیحی‌ سقوط کردند و ائتلاف  جدیدی  میان، لیبرال ها، سوسیال دمکرات ها و سوسیال لیبرال ها شکل گرفت که اولین ائتلاف  بنفش بود.

نقشه هلند

کشور و مردم هلند

کشور هلند یک سلطنت مبتنی‌ بر قانون اساسی‌ با سیستم پارلمانی  است که قسمتی‌ از پادشاهی هلند را شامل می شود. این پادشاهی شامل هلند و شش جزیره‌ در دریای کارائیب هست: آروبا و پنج جزیره‌ دیگر که انتیل هلند را تشکیل می‌ دهند، کوراساو و بونر در سواحل ونزوئلا و صبا، سنت اوستاتیوس  و سنت مارتین واقع در جنوب شرقی جزایر ویرجین آمریکا.
قرار است تا در سال ۲۰۱۰ ، این پنج جزیره‌ هریک به عنوان یک نهاد سیاسی مستقل تحت سلطه پادشاهی هلند تبدیل شوند و انتیل هلند منحل اعلام شود.
نام هلند از نام دو استان هلند جنوبی و هلند شمالی که نقش عمده ای در تاریخ کشور دارند،  گرفته شده است. هلند در میان دریای شمال، بلژیک و آلمان واقع شده است. طول شمالی جنوبی آن ۳۰۰ کیلومتر و طول شرقی‌ غربی آن ۲۰۰ کیلومتر است. آمستردام، پایتخت این کشور با حدود ۷۵۰۰۰۰ نفر جمعیت، بزرگترین شهر کشور است. دولت، در شهر لاهه مستقر است .
هلند به ۱۲ استان تقسیم شده است:

مرکز استان
استان
خرونینگن
خرونینگن
لورواردن
فریزلاند
آسن
درنته
زووله
اورایسل
آرنهم
خلدرلاند
اوترخت
اوترخت
هارلم
هلند شمالی
لاهه
هلند جنوبی
میدلبورخ
زیلاند
دن بوس
برابانت  شمالی
ماستریخت
لیمبورخ
لیلی استاد
فلوولاند
شهرها
شهرهای آمستردام، لاهه، روتردام  و اوترخت به یک واحد بزرگ مرکزی به نام راندستاد تعلق دارند که جمعیتی معادل ده میلیون نفر دارند که برابر با دو سوم جمعیت هلند است و آن را به یکی‌ از بزرگترین مناطق شهری اروپا تبدیل می‌ کند. قسمت عمده این جمعیت به دلیل تراکم آن در این ۴ شهر بزرگنیست، بلکه به علت شهرهای کوچک و بزرگ واقع در این منطقه است. شهرنشینی در هلند پدیده تازه ای نیست، نیمی از جمعیت هلند ازسال ۱۵۰۰ میلادی در شهرها زندگی‌ می‌ کردند. علیرغم  نزدیکی‌ بسیار زیاد، هر یک از شهرهای هلند ویژگی‌ مخصوص خود را دارند. آمستردام  به دلیل مراکز  تاریخی، ساختمان های باشکوه، موزه ها و سیستم منحصر به فرد شبکه کانال های آب بسیار مورد توجه توریست ها قرار دارد. لاهه، دلفت، هارلم، اوترخت، خرونینگن و ماستریخت نیز به نوبه خود ازبناهای تاریخی‌، موزه ها، سنت ها و جذابیت های ویژه خود بی‌ بهره نیستند. روتردام به  دلیل معماری مدرن قابل توجه، مشهور است.

موقعیت   دروازه ای
به دلیل حضور پایانه  دو رود مهم اروپایی، راین و مس در استان های هلند جنوبی و شمالی، این دو استان نقش مهمی‌ را در اقتصاد کشور ایفا می‌ کنند. روتردام، بزرگترین  بندر دریایی و فرودگاه اسخیپولآمستردام،  یکی‌ از بزرگترین فرودگاه ها در اروپا هستند.

مبارزه  با دریا
سطح خاک هلند بسیار پایین است. ۲۷ درصد خاک هلند و شصت درصد جمعیت آن، پایین تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارند. به غیر از برخی‌  قسمت های  محدود در مرکز و دامنه کوه های آردن در جنوب شرقی، بقیه خاک هلند بسیار مسطح است. مناطق  خاصی‌ از خاک هلند با یک سیستم پیشرفته حوضچه و بنداب احیا شده و خشک  می مانند. حوضچه ها گستره های زمین مسطح هستند که بنداب  ها به آن متصل می شوند تا به صورت مصنوعی سطح آب را کنترل کنند. از قرن شانزدهم به بعد آسیابهای بادی نه  تنها برای خشک نگاه داشتن زمین، بلکه به منظور تخلیه آب به دریاچه های داخلی‌ استفاده می‌ شده ا‌ند. ظاهر منحصر به فرد هلند را پل های متعدد، بنداب ها، آسیاب های بادی و ایستگاه های پمپ های تخلیه می‌  سازند. نقطه عطف پیروزی هلند در مهار  آب، در پروژه دلتا نمایان است، مجموعه سدهایی که  دو استان زیلاند و هلند جنوبی را از دریای شمال در امان نگاه می دارند.   کار بر روی این پروژه پس از فاجعه سیل   سال ۱۹۵۳ آغاز شد و در سال ۱۹۹۷با تکمیل مانعی در برابر خروش  آب ناشی‌ از طوفان   در آب راه جدید  به اتمام رسید. این سد با دو دروازه عظیم قابل تنظیم، گستره آب به عرض ۳۶۰متر را مهار می‌ کند و جمعیت یک میلیون نفری روتردام و حومه آن را از خطر سیل در امان می‌ دارد.

مردم هلند
هلندی ها ساکنین اصلی‌ این کشور و قوم غالب ) ۸۱ درصد  جمعیت)  را تشکیل می‌ دهند. آنها همچنینبا میانگین قد ۸۲ , ۱ متر در مردان و ۶۹ , ۱ در زنان، قد بلند ترین مردم دنیا هستند. دین غالب در هلند، مسیحیت است )پروتستان  و کاتولیک . ( جامعه هلند سابقا در مورد مسائل مذهبی‌ بسیار حساس بود. هرچند که جامعه فعلی‌ هلند به شدت سکولار شده است، اما هنوز در برخی‌ رسانه ها و سیستم های آموزشی رد پای سیستم قدیمی به چشم می‌ خورد. جامعه  هلند تساوی طلب، فردگرا و مدرن است. آنها به کار سخت، تحصیلات، جاه طلبی و توانایی ارزش می‌ گذارند.

رعایت مصالح بین المللی
کشور هلند، عضو پایه گذار اتحادیه اروپا، ناتو و OECD است و همچنین   پروتکل  کیوتو را امضا کرده است. منطقه  لاهه جایگاه بیش از ۸۰ سازمان بین‌المللی است که عموما در زمینه های صلح، عدالت و امنیت  فعالیت می‌   کنند. همچنین هلند میزبان پنج دادگاه بین المللی است که همگی‌ در خود شهر و یا در اطراف شهر لاهه قرار دارند. این ها لاهه را به پایتخت قانونی‌  جهان مبدل کرده است.

زبان  هلندی
زبان هلندی زبان مادری بیش از ۲۲ میلیون نفر مردم هلند و بلژیک است. همچنین در شمال غرب فرانسهدر حدود شصت هزار نفر به هلندی محاوره  می کنند. زبان هلندی همچنان در کلنی سابق هلند، سورینام به وفور در سیاست و یا آموزش مورد استفاده قرار می‌ گیرد و همینطور در آروبا و انتیل هلند. در اندونزیبسیاری از وکلا  به  دلیل وابستگی های تاریخی،‌ به زبان هلندی سخن  می‌ گویند. زبان آفریقایی که در آفریقای جنوبی صحبت می‌ شود، ریشه در زبان هلندی دارد. در  سال   ۱۹۸۰، هلند و فلاندر، اتحادیه زبان هلندی را تاسیس   کردند که زبان هلندی را در دنیا تبلیغ می‌ کند و قوانین دیکته و گرامر را تالیف‌ می‌کند. در استان فریزلاند به زبان مستقلی که فریزی نام دارد، سخن گفته می‌ شود. این زبان که به رسمیت  شناخته شده است، زبان مادری ۴۰۰   هزار نفر است. این زبان از جهاتی‌  به زبان انگلیسی‌ و زبان های کشورهای اسکاندیناوی شباهت   دارد، اما  زبان آموزشی مدارس در سراسر  هلند و حتی فریزلاند، زبان هلندی است.

آمار  و ارقام ( ۲۰۰۸)
مساحت هلند ۹۴۸ , ۳۳ کیلومترمربع   است که بدون احتساب سطوح آبی درون مرزی است. اگر تمام سطح آبی را نیز به آن اضافه کنیم، مساحت هلند ۵۲۶ , ۴۱ کیلومترمربع می‌ باشد. خط ساحلی دریای شمال با مرز هلند طولانی ترین و ۶۴۲ کیلومتر است. مرز این دریا با  بلژیک ۴۰۷ و با آلمان ۵۵۶ کیلومتر است. در حدود ۶۰ درصد جمعیت هلند در پایین تر از سطح دریاهای آزاد زندگی‌ می‌ کنند. بلندترین نقطه هلند در ولسربرخ در استان لیمبورخ است که ۳۲۱ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. پایین ترین نقطه کشور در شمال شرقی‌ روتردام، در پرینس الکساندر  پولدر واقع  است که ۶,۷۶ متر پایین تر از سطح دریا واقع است.
رئیس دولت: ملکه بئاتریکس
مقردولت : لاهه
پایتخت: آمستردام
جمعیت: ۱۶,۵ میلیون نفر
جمعیت غیرغربی  و غیر هلندی :  ۱,۸   میلیون  نفر
جمعیت  غربی و غیر هلندی :  ۱,۴۴ میلیون نفر
تعداد خانوار : ۷,۲۴ میلیون
امید  به زندگی‌: مردان ۷۸ سال و زنان ۸۲ سال
میانگین سنی : ۷,۳۸ که به تدریج رو به افزایش است. میانگین  سن در سال ۱۹۹۰، ۶ , ۳۶ بوده است
رشد  جمعیت :  نیم درصد
مذهب: از هر ۱۰ نفر، ۶ نفر خود را مذهبی‌ می‌ دانند
میزان طلاق :  ۳۴ درصد ۲۰۰۷
مهاجرت: ۱۴۳۰۰۰ از کشورهای اروپایی  و یا هلندی هایی‌ که به کشور  باز می‌ گردند. ۱۱۶۰۰۰ پناهنده بیشتر از عراق، سومالی  و چین
نیروی کار: ۷,۷۱۴ میلیون
میزان بیکاری ۲۰۰۸: ۳۰۴۰۰۰ ) ۳,۹ درصد از نیروی کار (
میزان بیکاری ۲۰۰۹ : ۳۲۰۰۰۰ ) ۴,۵ درصد از نیروی کار (
پیش بینی‌ بیکاری برای  ۲۰۱۰ : ۶۰۰۰۰۰ نفر
تعداد موقعیت های شغلی‌ :  ۲۰۰۰۰۰ و در حال کاهش
از کار افتاده : ۷۸۱۰۰۰ و در حال کاهش
تورم: ۲,۵ درصد
رشد اقتصادی ۲۰۰۸ و پیش بینی‌ برای ۲۰۰۹ :  ۲ درصد
تولید ناخالص سرانه ملی‌ : ۳۶۰۰۰ یورو
واردات: ۱۱ درصد )دسامبر  ۲۰۰۸ (
قدرت خرید : ۳۹ درصد )فوریه ۲۰۰۹ (
مهمترین شریک تجاری : آلمان
میانگین در آمد: ۳۱۰۰۰یورو

جامعه چند فرهنگی‌
قرن هاست که مردمان مختلف به هلند مهاجرت می‌ کنند. در طول سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷، کمبود نیروی کار مهاجران بسیاری را از جنوب اروپا، ترکیه و مراکش به هلند جذب نمود. جمعیت هلند ۱۶,۵ میلیون نفر است که ۱۹ درصد آن را مهاجرین و یا اقلیت های قومی  تشکیل می‌ دهند. افرادی که  از اقلیت های  خارجی‌ هستند، بیشتر تمایل به زندگی‌ در شهرهای بزرگ را دارند. آن ها ۳۰ درصد ساکنین شهرهای آمستردام، روتردام، اوترخت و لاهه  را تشکیل می‌ دهند.

مهاجرت و پناهندگی
از سال ۲۰۰۴ ، سیاست مهاجرت هلند بسیار محدود شده است. درخواست مهاجرت تنها در سه زمینه مورد قبول واقع می‌ شود : حضور فرد مهاجر در خدمت منافع ضروری هلند باشد، اگر مهاجران بر اساس قرددهی بین‌المللی موظف به سکونت درهلند  هستند و یا دلایل  ویژه انسان دوستانه . دولت برای کمک به ادغام مهاجرین ، فعالانه سیاستهای  جدید ی می‌ اندیشد.
هلند  همچنین سابقه  طولانی‌ در پذیرش پناهنده دارد. از یهودیان اسپانیایی   و پرتغالی در قرن شانزدهم   گرفته تا پناهنده از یوگسلاوی سابق در ۱۹۹۰ .بسیاری  دیگر از پناهنده ها از شوروی سابق، عراق ، غنا ، سومالی ، سریلانکا و ایران هستند. در سال ۲۰۰۰ هنگامیکه  تعداد پناهنده های سیاسی به طور فزاینده ای به پنجاه هزار نفر رسید، دولت هلند با تغییر قانون ، امکان دستیابی به پناهندگی سیاسی را مشکلترکرد  .

مسلمانان  در هلند
در حدود یک میلیون مسلمان در هلند زندگی‌ می‌ کنند که ۶ درصد جمعیت هلند را تشکیل می‌ دهند. گروه های ترک و مراکشی ۷۵ درصد از این جمعیت مسلمان را تشکیل می‌ دهند. بسیاری از شاخه های بزرگ اسلام، در میان مسلمانان هلند دیده می‌ شوند. به غیر از سنی ها، شیعیان، علوی ها و حتی صوفیان در این میان دیده می‌ شوند. متاسفانه باید گفت که حس اسلام ستیزی در هلند بسیار گسترده است.

مذهب
هرچند که جامعه  مدرن هلند بسیار سکولار است و بسیاری از هلندی ها خود را به مذهب خاصی‌ معرفی‌ نمی‌ کنند، کلیساها و معابد بسیاری در کشور وجود دارد.

فرقه های مسیحی‌
در میان هلندیانی  که این روزها ادعای وابستگی به کلیسایی  را دارند، نیمی  کاتولیک و نیمی پروتستان هستند. البته تنها ۲۰ درصد ازاین  جمعیت مرتب در برنامه های کلیسا شرکت می‌ کنند. کاتولیک ها عموما   در استان های جنوبی برابانت و لیمبورخ ساکن هستند و پروتستان ها در استان های دیگر.

اسلام
با جمعیت یک میلیونی مسلمانان در هلند ) ۶,۲۵ درصد جمعیت ( ، اسلام به یکی‌ ازمذاهب عمده در هلند تبدیل شده است. در بیشتر شهرهای بزرگ هلند توسط مسلمانان ترک، مراکشی و یا اندونزیایی  مساجدی  تاسیس گردیده است. پیش بینی‌  شده است که تا سال ۲۰۲۰   اسلام به یکی‌ از بزرگترین مذاهب درهلند  تبدیل خواهد شد که ۷ درصد جمعیت را مسلمانان و ۱۰ درصد جمعیت را کاتولیک  ها تشکیل خواهند داد.  متاسفانه باید گفت که حس اسلام ستیزی در هلند بسیار گسترده است.

یهودیت

قبل و در طول جنگ جهانی‌ دوم، بسیاری از یهودیان به هلند که  در آنجا پایگاه بزرگی‌ داشتند، مهاجرت کردند.هنوز  جمعیت یهودی قابل توجهی‌ در هلند یافت می شود که بیشتر در آمستردام ساکن هستند.

سایر  گروه ها

دیگر وابستگی هایی که به صورت فعال در جامعه  هلند دیده می‌ شوند، هندویسم و بودیسم هستند.

خانواده سلطنتی

اعضا

در هلند میان خانواده سلطنتی و کاخ سلطنتی تفاوت وجود دارد. خانواده  سلطنتی، فامیل نارنجی -ناسوئا  هستند که تمام آنها عضو کاخ سلطنتی نیستند. اعضای‌  کاخ سلطنتی توسط مجلس منصوب می‌ شوند که در حال حاضر: ملکه بئاتریکس، شاه سابق )در کناره گیری ( و اعضای ‌ خانواده که در خط تاجگذاری قرار دارند به ترتیب: شاهزاده  ویلم الکساندر، شاهزاده کنستانتین و فرزندان آنها و شاهزاده مارگریت و دو فرزند ذکور ارشد وی  وهمسران آنها هستند.

نقش سیاسی

دولت از شاه (ملکه) و وزرا تشکیل می‌ شود. در سال ۱۸۴۸ تصویب شد که پادشاه یا ملکه مسولیتی در قبال تصمیمات دولت نخواهد داشت. قوانین   مورد  تصویب مجلس باید حتما به امضای پادشاه یا ملکه برسند. پس از هر انتخابات، ملکه رهبران احزاب، مجلس سنا و نخست وزیران احتمالی‌ را به حضور می‌ پذیرد و سخنان و نقطه نظرهای آنها را در تشکیل دولت جدید می‌ شنود. سپس ملکه با صحبت با مشاوران خود و نظر آنها در رابطه با رهبران احزاب، ترکیب احتمالی‌ کابینه را تعریف می‌ کند. پس از اینکه ترکیب شرکای ائتلافی در کابینه جدید پیش نویس شد، از یک  پیشرو که همان نخست وزیر است درخواست می شود که کابینه جدید را تشکیل داده و برنامه های  دولت را معلوم کند. سپس وزرای جدید و اعضای کابینه مراسم سوگند را در حضور ملکه به جای خواهند آورد. هر سال، در سومین سه شنبه  ماه سپتامبر، در روز شاهزاده )مراسم رسمی‌ گشایش پارلمان ( ملکه و اعضای خانواده وی به سمت سالن شوالیه  ها  ( Ridderzaal  ) می‌روند. در آنجا ملکه طی سخنرانی در حضور اعضای مجلس سنا، و پارلمان برنامه های دولت را برای آن سال اعلام می‌ نماید.

رویدادهای ویژه

تولد ها

روز  تولد یکی‌ از روزهای مهم در زندگی‌ مردم هلند است. تقریبا همگی‌ روز تولد خود و دیگران را با هیجان و شوق زیاد جشن می‌ گیرند. دوستان و فامیل با حضور خود و یا با تماس  تلفنی و  یا ارسال کارت، تبریک خود را اعلام می‌ کنند. در  محیط های کاری رسم است که فرد در روز تولدش برای همکاران کیک و شیرینی‌ بیاورد .  همچنین کودکان در روز تولدشان، خوراکی و هدایایی برای تک تک همکلاسی هایشان تهیه می‌ کنند. تولد پنجاه سالگی، بسیار جشن ویژه ایست و فعالیت های متعددی  در روز برای فرد پیش بینی‌ می‌ شود.

ازدواج

مراسم ازدواج در کلیسا به تنهایی، ازدواج قانونی‌ محسوب نمی‌ شود. برای  ثبت ازدواج رسمی ، حتما باید توسط یک مقام محلی در سالن شهرداری انجام شود. در مراسم رسمی‌ مدنی شاهدها در دو طرف زوج در مرکز سالن می‌ نشینند. یک ازدواج هلندی می‌ تواند شامل هر دو مراسم قانونی‌ و مذهبی در کلیسا در یک روز برگزار شود.

ولادت

در هلند رسم است که والدین کارتی که به این منظور طراحی شده است را برای اعلام تولد و نام فرزندشان به دوستان، آشنایان و همکاران می‌ فرستند. این  دوستان و آشنایان حتی آنهایی که ممکن  است مدت ها خانواده را ندیده باشند، با قرار قبلی‌ به دیدن نورسیده می‌ روند و معمولان هدایای کوچک از قبیل عروسک و یا لباس برای نوزاد هدیه می‌ آورند. از بازدیدکنندگان با چای و قهوه ونان های سوخاری کره مالیده  شده با نقل های  رنگی‌ پذیرایی می‌  شود. اگر فرزند پسر باشد، رنگ این نقل ها آبی و اگر دختر باشد، صورتی است. پدر نوزاد، عموما سر کار نیز به همین روش همکاران خود را مهمان می‌ کند.

هدیه و کارت تبریک

هلندی ها به مناسبت های مختلف به یکدیگر هدیه می‌ دهند. این مناسبت ها بیشتر شامل تولدها، هنگام بازدید از دوستان برای صرف غذا، ازدواج، سالگردها و فارغ التحصیلی است. دسته گل و یا جعبه های شکلات از هدایای  رایج هستند. دوستان یا همکاران معمولا دسته جمعی هدیه بزرگتر مثل یک کتاب یا سی‌ دی تهیه می‌ کنند. فرد پس از دریافت هدیه، درجا آن را باز می‌ کند و غیر از این رفتار بی‌ احترامی تلقی‌ می‌ شود. کارت های تبریک نیز در مناسبت های بسیاری ارسال می‌ شوند : به غیر از تولد برای موفقیت در یک امتحان، رفتن به خانه جدید، بازنشستگی و بسیاری موارد دیگر. میلیون ها  کارت پستال نه تنها توسط توریست ها، بلکه توسط خود هلندی ها خریداری می‌ شود   حتی به منظور تشکر از یک مهمانی شام دوستانه.

فوت

در صورت فوت، خانواده متوفی با ارسال کارت که عموما حاشیه خاکستری رنگ دارد و یا چاپ آگاهی‌ در روزنامه، حادثه را اعلام می‌ کنند. پس از شنیدن خبر فوت، دوستان و همسایه ها با ارسال یادداشتی کوچک به خانواده تسلیت می‌ گویند. دوستان نزدیک و فامیل حتما با قرار قبلی‌ به ملاقات بازماندگان می‌ روند و یا با آنها تماس تلفنی می‌ گیرند. برخی‌ خانواده ها تا زمان مراسم ختم، کسی‌ را نمی‌ پزیرند و یا اعلام می‌ کنند   که خاکسپاری فقط با حضور خانواده درجه اول انجام خواهد شد. برخی‌ خانواده ها ترجیح می‌ دهند که بازدید کنندگان به جای خرید گل، همان هزینه را صرف یک موسسه خیریه بکنند که در این صورت در کارت ارسال شده نام آن موسسه قید  شده است.هرچند  که پوشیدن رنگ مشکی‌ اجباری نیست، ولی‌ عموما همگی‌ از رنگ های  تیره برای شرکت در مراسم استفاده می‌ کنند.

آداب و رسوم

تعاملات  اجتماعی

در  مقایسه با سایر فرهنگ ها، هلندی ها در عموم مردم محافظه کاری هستند و از ابرا ز احساسات فیزیکی‌ یا عصبانیت خودداری می‌ کنند، مگر در طول یا پس از حوادث ورزشی .  هلندی ها عموما به راحتی‌  وارد مکالمه با غریبه ها نمی‌ شوند، ولی‌ اگر مخاطب قرار داده شوند پاسخ می‌ دهند. در مکالمه، هلندی ها افرادی  بسیار رک هستند و ابراز نظر واقعی خود و یا انتقاد را بی‌   احترامی نمی‌ دانند. آنها همچنین رفتار مشابه را از طرف مقابل می‌ پذیرند و یا حتی انتظار دارند. بیشتر مردم   در هلند به زبان انگلیسی‌ صحبت می‌ کنند، چرا که این زبان از مرحله ابتدایی در مدارس تدریس می‌ شود. تسلط   برزبان انگلیسی‌ با توجه به سن و پیشینه فرد متفاوت است .  زبان آلمانی‌ نیز به وفور صحبت می‌ شود.

معرفی‌

برای  معرفی‌ خود و یا شخص دیگر، از مجموعه نام و نام خانوادگی استفاده کنید. هلندی ها هنگام معرفی‌ خود به جمع، با تمام افراد حاضر دست می‌ دهند.

ملاقات

تحت یک قانون کلی‌ ، هلندی ها از مهمان سرزده خوششان نمی‌ آید. اگر کسی‌ را خیلی‌ خوب می‌ شناسید، امکان دارد که با تماس تلفنی صبح قراری برای بعدازظهر همان روز بگذارید، اما معمولا از چند روز قبل برای قرار ملاقات تماس بگیرید . هرچقدر فاصله اجتماعی شما بیشتر باشد، باید خیلی‌ جلوتر از زمان ملاقات تماس بگیرید. حتی  فرزندان بزرگ قبل از اینکه به دیدن  پدر و مادر خود بروند، نخست با آنها تماس می‌ گیرند و برعکس. ورود به خانه ای بدون دعوت، بی‌ احترامی است. زمانی که میهمانان وارد خانه می‌ شوند، نخست چند دقیقه ای برای یک گفتگوی کوتاه می‌ ایستند تا صاحب خانه از آنها برای نشستن دعوت کند. اگر شما بلافاصله پس از ورود باید بنیشینید، از صاحب خانه بپرسید که کجا می‌ توانید بنیشینید.

دیر آمدن
هیچ وقت هلندی ها را به صورت عمومی‌ دعوت نکنید. قرار روز و ساعت قطعی بگذارید و توضیح دهید که چه مواد غذایی را سرو خواهید کرد. برای مثال بگویید: سه شنبه  هفته دیگر ساعت دو برای نوشیدن قهوه بیایید و آنها همزمان با ضربه دوم ساعت آنجا خواهند بود.

هدیه زمان ملاقات
ملاقات کسی همواره  به همراه داشتن هدیه را می‌ طلبد. گل و   شیرینی همیشه مناسب هستند. اگرمی‌ دانید که میزبان شما دیابت دارد و یا در رژیم غذایی بسر می‌ برد، ترجیحا از گل استفاده  کنید. گل در این کشور بزرگترین صادر کننده گل جهان ،   ارزان قیمت است و همیشه هدیه مناسبی خواهد بود.

تعطیلات رسمی‌ و سنت ها

۳۰ آوریل – روز تولد ملکه
از زمان تولد ۱۸سالگی ملکه ویلمینا در ۱۸۹۸، این روز تعطیل، رسما روز ملکه نامگذاری شده است. سپس ملکه جولیانا روز ملکه را بر اساس تاریخ تولد خود تغییر داد و به سی‌  آوریل تبدیل نمود. ملکه باتریکس، ملکه فعلی هلند، هرچند که روز تولد وی ۳۱ ژانویه است، ولی‌ همان سی‌ آوریل را به عنوان روز رسمی‌ تولد خود جشن می‌ گیرد. علت آن، اول احترام به مادرش است و دوم اینکه آب و هوای هلند در اواخر آوریل بسیار مناسب تر از آخرژانویه خواهد بود.

۴ می –  روز یادبود
این روز اهمیت ملی‌ زیادی دارد و روز یادبود قربانیان جنگ است. ادای احترام ویژه به شهروندان و نظامیانی  که در جنگ جهانی‌ دوم کشته شدند و همچنین با تمام هلندی هایی  که جان خود را در جنگ های دیگر از دست داده ا‌ند. برخلاف بسیاری ازکشورهای  دیگر، این مراسم با رژه های نظامی همراه نیست. ساعت ۸ شب در سراسر  کشور سکوت دو دقیقه ای برقرار می‌ شود، حتی دررادیو و تلویزیون محلی   و حتی راننده ها نیز ماشینشان را به کنار جاده می‌ رانند و  توقف می‌ کنند. در برخی‌ شهرها، مراسم گردهمایی و سخنرانی‌ برگزار می‌ شود. در شهر آمستردام در میدان دام، ملکه و برخی‌ مقامات حلقه های گل برروی این بنای یادبود ملی‌ به احترام کشته شدگان سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ می‌ گذارند. در طول روز در تمام سطح کشور، پرچم ها به حالت نیمه افراشته در می‌ آید.

۵ می -روز آزادی
پس از مراسم یادبود روز ۴ می‌، هلندی ها آزاد شدن هلند از اشغال آلمان ها را که پنجم می‌ ۱۹۴۵ رخ داد جشن می‌ گیرند. برخی‌ از مناطق هلند نوامبر سال ۱۹۴۴ آزاد شدند. پرچم ها به حالت افرشته در می‌ آیند و خیابان ها حالت جشن به خود می‌ گیرند. هرچند که با گذشت زمان این جشن کم رنگ شده است، اما هنوز در برخی مناطق  هلند برنامه ریزی های خاص صورت می‌ گیرند. جشن رسمی‌ روز آزادی، هر سال در محل متفاوتی برگزار می‌ شود.

۵ دسامبر – سینتر کلاز )سنت نیکولاس (
شخصیت هلندی سنت نیکولاس برای همه آنهایی که جشن  کریسمس آنها پیرمرد با ریش سفید و لباس قرمز را که به بچه ها هدیه می‌ دهد دربردارد، آشنا خواهد بود. روز۶ دسامبر، روز تولد سنت نیکولاس  است ) برخی‌ معتقدند که ۶ دسامبر روز مرگ و ۵ دسامبر روز تولد وی است). در افسانه ها آمده است که سنت در قرن چهارم هدایایی از طلا به سه دختر فقیر برای جهیزیه شان داده است. کودکان هلندی هم درآن زمان ها سکه هایی  از شکلات دریافت می‌ کردند. در طول قرن ها سنت نیکولاس به سنت بچه ها مبدل شده است.  در این روز سنت نیکولاس برای همه کودکان هدیه می‌ آورد و آن را دم درب منازل رها می‌ کند. در طول بعد از ظهر، اعضای خانواده هدایا را رد و بدل می‌ کنند. هدایا می‌ تواند جدی یا شوخی‌ باشند و در گوشه هایی از خانه پنهان می‌ شوند. به غیر از گشتن به دنبال هدایا و باز کردن آنها، همگی‌ شکلات گرم می‌ نوشند و شیرینی‌ های مخصوص این روز را می‌ خورند . یکی‌ از هدایای بسیار مرسوم، حروف شکلاتی است که حرف اول نام فردی است که هدیه را دریافت می‌ کند. علیرغم تشابهات زیاد میان سینتر کلاس و بابا نوئل، تفاوت هایی نیز وجود دارد. بابا نوئل در قطب شمال زندگی‌ می‌ کند و از آنجا با سورتمه می‌ آید و خودش برای تحویل هدایا  از دودکش خانه ها بالا و پایین می‌ رود. سینتر کلاس در اسپانیا زندگی‌ می‌ کند و با کشتی‌ بخار به هلند می‌ آید و نیروهای کمکی‌ به نام پیت های سیاه  دارد که کار  بالا و پایین رفتن از  دودکش را برای  وی انجام می‌ دهند.

دسامبر – روز کریسمس و شب سال نو
روز کریسمس معمولا برای دورهمی خانواده و حضور در مراسم مذهبی‌ و اهدای هدایا است. روز ۲۶ دسامبر نیز در هلند تعطیل رسمی‌ است و مردم با قوم و خویشان برای  صرف شام  جمع می‌ شوند. در شب سال نو، دوستان و فامیل دور هم جمع می‌ شوند و بازی های سرگرم کننده می‌ کنند و برنامه های کمدین های هلندی را از تلویزیون تماشا می‌ کنند. با ضربه ساعت ۱۲ شب پس از رد و بدل تبریکات، برای آتش بازی  به خیابان ها می‌ ریزند. بسیاری آن را به حضور درجبهه جنگ شباهت  می‌ دهند. صدای زوزه و ترقه ها تا یک  ساعتی‌ به طور مداوم شنیده می‌ شود. به غیر از چند ساعت آخر روز  که همه جا صدای آتش بازی‌ است، روز اول سال نو بسیار روز آرامی است و تمام خیابان ها از بقایای آتش بازی پوشیده شده ا‌ند. سالانه  ارزشی معادل ۶۵ میلیون  یورو از مواد آتش  بازی به هوا دود می‌ شود.

اعیاد  و تعطیلات سال ۲۰۱۰
یک ژانویه
روز سال نو
دو آوریل
جمعه خوب
۴ و ۵ آوریل
عید پاک
۳۰ آوریل
تولد ملکه
۴ می‌
روز یاد بود
۵ می‌
روز آزادی
۱۳ می‌
روز عروج
۲۳و ۲۴ می‌
یکشنبه سفید
۲۵ و ۲۶ دسامبر
کریسمس
نام رسمی‌ کشور
اینکه چرا این کشور را گاهی هلند و گاهی ندرلاند می‌ خوانند، ریشه در تاریخ دارد. نام رسمی‌ کشور، ندرلاند است که به معنی‌ زمین پست است و از آنجا گرفته شده که ۶۰ درصد خاک کشور پایین سطح دریاهای آزاد قرار دارد .  اما نام هلند به  قرن های  پیش بر می‌ گردد. در آن زمان، استان هلند )که امروزه به استان های هلند شمالی و هلند جنوبی تقسیم شده ( از نظر اقتصادی قوی ترین استان   بود و تمام تجارت از آنجا ریشه گرفت. بیشتر مردمانی که خارجی ها با آنها معامله  می‌ کردند، هلندی بودند )اهل استان هلند). بدین ترتیب نام هلند کم کم به کل کشور اطلاق شد و پذیرفته گردید، هرچند که نام رسمی‌ کشور همچنان ندرلاند باقی‌ مانده است. هلندی ها به ویژه آن هایی که اهل استان های هلند جنوبی یا شمالی نیستنند، گاهی نسبت به این نامگذاری حساس هستند و این عادت را که کشورشان در برخی‌ زبان ها هلند نامیده می شود، نمی‌ پسندند .

منطقه راندستاد
هرچند که اکنون تمام هلند به یک میزان پیشرفته هستند، اما همچنان بیشتر شرکتها در حومه دو استان هلند شمالی و جنوبی و استان اوترخت واقع شده ا‌ند. به محدوده مابین آمستردام، لاهه و روتردام منطقه راندستاد اطلاق می‌ شود.

آب و هوا

هلند با ساحل طولانی‌ که با دریای شمال دارد، آب و هوای معتدل دریایی دارد. به این معنا که زمستان های سبک وتابستان های  خنک دارد و میزان باران آن کمی‌ بیش تر از آن است که ساکنانش مایل هستند. البته گاهی روزهای برفی زمستانی و روزهای گرم نیز در طول سال رخ می‌ دهند.

زمستان
در عرض ۳۰ سال گذشته، دمای متوسط در ماه دسامبر ۴ درجه بوده است. آخرین زمستان بسیار سرد، سال ۱۹۹۵ با دمای متوسط ۹ درجه بوده است. حتی ماه ژانویه آن طور که مرسوم بود، دیگر ماه یخ نیست. در ژانویه 2010 نیز مردم هلند زمستان یخبندانی را شاهد بودند.

بادهای  غربی
این گرم شدن تدریجی‌ زمستان ها در هلند در قرن  بیستم، به بادهای قوی غربی نسبت داده می‌ شود .آنها باعث می‌ شوند که هوای گرم دریا ) ۷ درجه ( ، هوای زمستانی را تحت تاثیر قرار دهد و برف را به باران تبدیل کند. خاک مسطح این کشور باعث می‌ شود که هلند کشور بادخیزی باشد. برای همین در اوایل قرون وسطی، هلندی ها آغاز به ساخت تعداد زیادی آسیاب بادی  کردند که با پمپاژ آب از سطح زمین های  پست، سطح دریاها و رودخانه ها را  خشک کنند.

تابستان
متوسط دما در ماه جولای در حدود ۴ , ۱۷  درجه است، اما هوای تابستان بسیار متغیر است. یکسال هوا گرم و خشک و سال بعد سرد و نمدار است، یا حتی یک هفته دمای هوا ما بین ۲۲ تا ۲۶ درجه است و هفته بعد سرد و خیس. در نتیجه این وضعیت  آب و هوایی، هلندی ها بسیار در مورد آب و هوا حساس هستند. زمانی که خورشید می‌ تابد، همگی‌ بیرون می‌ روند. برنامه های تفریحی ناگهان تغییر می‌ کنند. وقتی‌ فردی از تعطیلات بازمی‌  گردد، اولین سوال از وی به جای اینکه خوش گذشت، این است که هوا چطور بوده است.

دولت
هلند دارای یک سلطنت مبتنی‌ بر قانون اساسی‌ با نظام پارلمانی است . این به این معناست که دولت تنها شامل وزرا و کابینه نمی‌ شود، بلکه پادشاه )در حال حاضر ملکه بئاتریکس (  را نیز در بر می‌ گیرد .ملکه رئیس دولت محسوب می‌ شود. مسئولیت های دولت قانونگذاری، اجرای قانون، نظارت بر دولت های محلی، انجام فعالیت های روزمره دولت و حفظ روابط بین الملل است. پارلمان خود از دو قسمت تشکیل شده که اصطلاحا اتاق اول و اتاق دوم نام  دارند. اتاق اول همان مجلس سنا است که ۷۵ عضو دارد که به صورت غیرمستقیم انتخاب می‌ شوند. اتاق دوم که اصطلاحا همان مجلس نمایندگان یا پارلمان نامیده می شود، متشکل از ۱۵۰ عضو از احزاب مختلف است که توسط مردم انتخاب می‌ شوند.

سیستم سیاسی هلند
ملکه ریس دولت محسوب می‌ شود. قانون اساسی‌ تعیین می‌ کنند که تقسیم قدرت میان ملکه و سایر اعضای دولت چگونه صورت می‌ گیرد. برای مثال پارلمان حق این را دارد که دولت را تحت نظر داشته باشد . وزرا در قبال پارلمان مسئول هستند، اما ملکه  که مصونیت سیاسی دارد  مسوول  اعمال دولت نیست. مسئولیت های دولت قانونگذاری، اجرای قانون، نظارت بر دولت های محلی، انجام فعالیت های روزانه دولت و حفظ روابط بین الملل است .  تعداد وزرا از یک دولت تا دولت دیگر متفاوت است، اما توزیع تعدادی اعضای دولت باید با  توجه به شرکای ائتلافی تشکیل دهنده کابینه تا حد ممکن نزدیک باشد. در این صورت، یکی‌ از شرکای ائتلافی  ممکن است فکر کند که در مورد وی کوتاهی‌ شده و در نتیجه به سقوط دولت بیانجامد.

پارلمان
پارلمان از دو قسمت تشکیل شده است. یکی‌ مجلس سنا )اتاق اول ( که ۷۵ عضو دارد که غیر مستقیم انتخاب می‌ شوند و تنها قدرت وتو در سیستم قانون گذاری دارند. مجلس نمایندگان )اتاق دوم (  که شامل ۱۵۰ عضو است، مستقیما توسط مردم انتخاب می‌ شوند. اعضای هر دو مجلس نامبرده شده برای یک  دوره ۴ ساله کار می‌ کنند. این دو مجلس در مجموع ۴ حق دارند :  حق تعیین بودجه، حق استیضاح، حق مورد سوال قرار دادن وزرا و  حق پرسشگری .  مجلس نمایندگان حق اصلاح و تعیین قانون را نیز داراست.

انتخابات
انتخابات برای مجلس نمایندگن هر ۴ سال برگزار می‌ شود . در هلند برای هر دو انتخابات ملی‌ و محلی، از سیستم نمایندگی‌ متناسب استفاده می‌ کند. این بدین معناست که حزبی که برای مثال ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد، ده درصد از کرسی های مجلس را نیز اشغال خواهد کرد. می‌ توان به یک حزب یا به یک فرد رای داد و کرسی ها به همان نسبت تعیین می‌ شوند. برای مثال  اگر فرض کنیم که مجلس نمایندگان ۱۵۰ کرسی دارد، برای به دست آوردن هر کرسی باید ۱ / ۱۵۰ آرا را به خود اختصاص دهد. کاندیدائی که   ۲۵ درصد از آرا حزب را به خود اختصاص داده باشد نیز حتما در مجلس یک کرسی را اشغال خواهد کرد و سایر صندلی‌ های باقی‌ مانده به ترتیب به نفرات بعدی که نامشان در لیست انتخاباتی حزب آمده است، تعلق می‌ گیرد.

حق رای برای غیرهلندی ها
اگر فردی ملیت یکی‌ از کشورهای اروپایی را داشته باشد، تحت شرایط مشابه یک هلندی دارای حق رای برای انتخابات محلی خواهد بود. باید  حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و در روزی که رای می‌ دهد، ساکن همان شهری باشد که در انتخاباتش شرکت می‌ کند. اگر ملیت غیر اروپایی دارد، در هیچ یک از انتخابات محلی و یا ملی‌ نمی‌ تواند شرکت کند، مگر اینکه از اقامت قانونی وی در کشور حداقل ۵ سال بگذرد .  اگر کارمند سیاسی از کشور دیگری باشد، نه   خود و نه همسرش و نه فرزندانشان حق رای نخواهند داشت.

احزاب سیاسی
مجلس نمایندگان هلند به نسبت آرا انتخاب می‌ شود. در حال حاضر، ده حزب مختلف در مجلس حضور دارند. معمولان سه حزب که همواره از پرطرفدارترین ها هستند، عبارتند از: حزب کارگر (PVDA ) ، دمکرات های مسیحی‌ ( CDA )  و   حزب سوسیال  دمکرات که ریشه های آن در جنبش اتحادیه کارگری است. حزب لیبرال مردمی آزادی و دمکراسی (VVD) که مایل به راست است نیز‌  عموما در رده های بعدی قرار دارد .

سایر احزاب کوچکتر

دو حزب کوچکتر که از برنده های اصلی‌ انتخابات سال ۲۰۰۶ بودند، یکی‌ حزب چپ گرا سوسیال (SP)  که در سال ۱۹۷۱ پایه گذاری شده و دیگری حزب آزادی (PVV) که در سال ۲۰۰۶ پایه گذاری شده بود، هستند. احزاب  دیگر شامل حزب سبز چپ، محافظه کاران پروتستان در حزب اتحادیه مسیحی ‌ (CU) و حزب حمایت از حیوانات (PVDD)هستند. ائتلاف سبز چپ ترکیبی از سبزها، پسیفیست ها و کمونیست هاست که در سال ۱۹۹۸ با کسب ۱۱ کرسی در مجلس نمایندگن به اوج قدرت خود رسید. تمرکز این حزب بر روی عوامل زیستی‌ محیطی‌ و تقسیم منصفانه قدرت، دانش، دارایی،   کار و درآمد است. حزب اتحادیه مسیحی‌ که در سال ۲۰۰۰ پایه گذاری شد، ترکیبی‌ از دو جناح مذهبی‌ است .  هدف آن ایجاد یک تساوی میان میل به مادی گرایی و فرد  گرایی است با تمرکز بر مسوولیت  متقابل  در جامعه. این حزب در انتخابات سال ۲۰۰۶به دلیل نیاز دو حزب کارگر و دمکرات مسیحی‌، به یک شریک ائتلافی دیگربرای دستیابی  به اکثریت در کابینه قرار گرفت. یک تازه وارد دیگر در سال ۲۰۰۶، حزب حقوق حیوانات است که تمرکز آن بر یافتن روش هایی است  که با حیوانات همخوانی داشته باشد. این حزب همچنین بر اقتصاد، محیط زیست، ترافیک، فرهنگ، سلامت و رفاه جامعه تمرکز دارد . حزب آزادی (PVV) با  خرت ویلدرز آغاز شد. وی که از اعضای حزب لیبرال و. و. د. بود ، در سال ۲۰۰۴ از اینکه حزبش پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را حمایت کرد، از پذیرفتن نظریه حزبش سر باز زد و این حزب را ترک کرد. وی حزب آزادی را بنیانگذاری  کرد و تمرکز وی جلوگیری از روندی است که وی آن را اسلامی شدن هلند می‌ نامد. این حزب، لیبرالیسم  اقتصادی را)کاهش مالیات ها، محدود کردن سوبسیدها و منافع دولتی ( با نظریات محافظه کارانه  در زمینه فرهنگ و مهاجرت )برنامه ۵ ساله نپذیرفتن مهاجران از کشورهای غیر غربی ( ترکیب کرده است. از اوت سال ۲۰۰۷وی اعلام کرده که   قرآن باید  در هلند ممنوع شود . این نظرات و همچنین فیلم کوتاه جنجال برانگیز فتنه که   وی در سال ۲۰۰۸ ساخته است، باعث شده که احساسات مسلمانان تحریک شده و وی یک چهره ضد اسلامی پیدا کند.

تشکیل دولت
از آنجایی که احزاب متعددی در هلند وجود دارند، معمولا دولت از شرکای ائتلافی تشکیل می‌ شود. یک فرد میانجی  مشخص می‌ شود تا با احزاب مختلف درباره نقطه نظرهای آنها در کابینه  احتمالی‌ جدید گفتگو کند. معمولا هفته ها تا ماه ها طول می‌ کشد تا این مذاکرات به نتیجه برسد و شرکای ائتلافی که اکثریت را در مجلس دارند، به عنوان دولت تعیین شوند. در همین فاصله، نخست وزیر این کابینه جدید را به ملکه معرفی‌ می‌ کند که ملکه در پاسخ  از وی می‌ خواهد تا تشکیل کابینه جدید وی به عنوان مسوول  عمل کند. بدین ترتیب، کابینه ای تشکیل می‌ شود که برنامه های وی توسط اکثریت مجلس تائید شده است. اگر در یک بحران سیاسی کابینه قبل از اتمام دوره ۴ ساله خود سقوط کند، انتخابات مجدد زودهنگام انجام می‌ شود و تمام این مراحل تکرار می‌ شود. در همین راستا گفتنی است به دلیل مخالفت برخی احزاب با حضور نیروهای هلندی در افغانستان، کابینه ائتلافی فرو پاشیده و انتخابات زودرس در ژوئن 2010 برگزار خواهد شد.

سه سطح حکومتی
در هلند به غیر از حکومت  مرکزی، حکومت های استانی و شهری و  مقامات آب هم  وجود دارند. حکومت مرکزی مشغله اش مسائل ملی‌ است. حکومت های استانی   با کار اجتماعی، امور فرهنگی‌، محیط زیست، انرژی و ورزش هستند و شهرداری ها با ترافیک، مسکن، خدمات اجتماعی، خدمات درمانی، ورزشی، فرهنگی، تامین آب، تحصیل، تفریح و سرگرمی عمومی‌ مشغول هستند. استانداری ها و شهرداری ها برای انجام این خدمات، از دولت بودجه دریافت می‌ کنند و همچنین از درآمد مالیاتی محلی استفاده می‌ کنند.

مقامات آب
مقامات آب یکی‌ از قدیمی‌ ترین سازمان ها در هلند است. در کشوری که به خاطر ارتفاع پایین ومحتمل بودن سیل همواره در خطر است، مدیریت آب امروز نیز به اندازه قرن های گذشته اهمیت دارد. مقامات هلندی آب مسول هر آنچه هستند که با آب در ارتباط است؛ نه تنها مدیریت لوله ها و خشک ماندن زمین، بلکه کیفیت آب.  آن ها نقش مهمی‌ در مدیریت محیط زیست کشور دارند و توسط شورایی اداره می‌ شوند که اعضای آن طی مراحلی پیچیده و بسیار بادقت انتخاب می‌ شوند. سالانه هر خانوار هلندی قبضی دریافت می‌ کند که چه سهمی‌ برای استفاده و پاکسازی آب باید بپردازد.

آمستردام، پایتخت ؛ لاهه، مقر دولت

در بیشتر کشورهای دنیا، پایتخت کشور مقر حکومت نیز هست .  در هلند قضیه به صورت دیگری است. هرچند که آمستردام پایتخت است، اما دولت و پارلمان در لاهه قرار دارند. رئیس دولت، ملکه بئاتریکس نیز  در لاهه زندگی‌ می‌ کند. آمستردام، بزرگترین شهر هلند و پایگاه اقتصادی و فرهنگی‌ کشور است. همچنین ازدواج های سلطنتی و مراسم تحلیف در آمستردام انجام می‌ گیرند . اینکه چرا دولت در پایتخت قرار ندارد، ریشه در تاریخ دارد.

در طول سالها لاهه همچنین اهمیت زیادی به عنوان مرکز سیاسی بین‌المللی پیدا کرده است. به غیر از محل زندگی‌ ملکه، مقر دولت و سفارتخانه های خارجی‌، لاهه همچنین مقر بسیاری از سازمان های بین‌المللی است.

اقتصاد
کشور هلند علیرغم اینکه یکی‌ ازکوچکترین کشورهای دنیاست، از نظر اقتصادی در حجم صادرات،  جزو ده کشور برتر دنیا قرار دارد و در آمد سرانه ناخالص ملی‌ آن نیز همواره جزو بیست کشور برتر جهان بوده است.

دروازه اروپا
یکی‌ از دلایل عمده برتر بودن هلند به دلیل ساختار حمل و نقلی با وجود بندر روتردام  و فرودگاه اسخیپول  است و   همچنین ساختار بسیار پیشرفته  شبکه ارتباطاتی. رتردام از نظر حجم فعالیتی، بزرگترین بندر دریائی اروپا و چهارمین  بندربزرگ  جهان است. فرودگاه اسخیپول نیز چهارمین فرودگاه بزرگ در اروپای غربی است. این عوامل با یکدیگر جمع شده و عنوان دروازه اروپا را به کشور هلند بخشیده است.

سرمایه‌ گذاری خارجی‌
کشور هلند همواره در نظر سایر کشورها برای سرمایه‌ گذاری جذابیت داشته و سرمایه‌ های زیادی را در طول سالها جذب کرده است.

راندستاد
پس  از پاریس، لندن و میلان، منطقه راندستاد )مناطق شهری مابین  آمستردام، لاهه، روتردام و اوترخت (از نظرتولید  ناخالص داخلی،‌ بزرگترین اقتصاد شهری را در اتحادیه اروپا دارد . این به دلیل حضور خدمات مالی و بازرگانی است که کلید اصلی‌ اقتصاد هلند هستند.

یک اقتصاد باز، اقتصاد وابسته است
عوامل متعددی بر روی اقتصاد هلند تاثیر گذار هستند. یکی‌ از این عوامل، تجارت است که ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی‌ را باعث می‌ شود. این موجب می‌ شود که اقتصاد هلند به سلامت اقتصاد جهانی‌ وابسته باشد و با تغییرات آن تغییر کند.

تجارت جهانی‌
کالاهای تجاری  در هلند برای  صادرات بیشتر ماشین آلات و وسایل حمل و نقل است. در رده بعدی، مواد شیمیایی و مواد معدنی قرار دارند. یکی‌ از معروفترین صادرات هلند، گل است . هلند سالانه ۴ میلیارد پیاز گل صادر می‌ کند که قسمت عمده آنها لاله هستند. قسمت عمده این گل ها به آلمان، انگلستان، فرانسه و ژاپن می‌ روند. آمریکا با خرید سالانه  نهصد میلیون پیاز گل   از هلند، در راس لیست مشتری ها قرار دارد.

شعبات
به عنوان دروازه اروپا ، بزرگترین درآمد هلند که دوسوم  تولید ناخالص ملی‌ و اشتغال هلند را تشکیل می‌ دهد، خدمات است. سپس استخراج مواد معدنی و تولید گاز طبیعی از شعبات عمده   هستند. سایر شعبات که نقش به سزایی در اقتصاد هلند دارند شامل: خرده فروشی، رستوران، تعمیرات و مراقبت های بهداشتی است. بخش صنعتی به ویژه فلزات، ماشین آلات و وسایل حمل و نقل بدلیل سرمایه‌ گذاری های داخلی‌ و خارجی‌ در سال ۲۰۰۸ رشد  زیادی را نشان دادند. اما در آخر سال ۲۰۰۸ این روند  سیر نزولی پیدا کرد .  بخش کشاورزی و غذایی نیز یکی‌ از قسمت های حیاتی اقتصاد هلند است که در حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی‌ را شامل می‌ شود. هلند ۷۵ درصد تولیدات  کشاورزی خود را صادر می‌ کند.

مواد شیمیایی  و انرژی
اقتصاد هلند این مزیت را دارد که بزرگ ترین شرکت های شیمیایی در این کشور قرار دارند. هلند همچنین یکی‌ از بزرگترین  تامین کنندگان محصولات در بازارهای صنعتی و خانگی در اروپاست. هلند بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در اروپاست .  روتردام  مقادیر معتنابهی  نفت خام را دریافت وپالایش  کرده  و به سایر کشورهای اروپای غربی صادر می‌کند.

بازدید از هلند

توریسم
کشور هلند یکی‌ از مقرهای  مشهور برای گذراندن تعطیلات است. در سال ۲۰۰۷ در حدود یازده میلیون توریست از اروپا و حتی دورتر )آمریکا ، کانادا و حتی چین و هند ( از این کشور بازدید کرده ا‌ند. توریست های  خارجی‌ سالانه معادل  ده میلیارد یورو در این کشور صرف می‌ کنند که از درآمد سالانه  هلند از صادرات گل و گیاه بیشتر است. شهرت دیگر هلند به خاطر گل است. مزارع وسیع نرگس، سنبل و لاله در استان های هلند شمالی و جنوبی سالانه  بویژه در ماه های آوریل و می‌، صدها هزار بازدید کننده را به خود  جلب می‌ کند. هلند خط ساحلی   طولانی‌ دارد که شهرها، روستاها و  مناطق طبیعی  بسیار زیبایی در راستای‌  آن واقع شده ا‌ند. سواحل و تپه های اطراف  آنها، جاذبه های تفریحی زیادی نظیر دوچرخه سواری، پیاده روی، قایقرانی و شنا را فراهم می کنند. همچنین در دریاچه ها، رودخانه ها و کانال های داخل کشور نیز امکان ورزش های آبی‌ فراهم است. مردم هلند خود بیشتر از دوچرخه و قایق برای گردش در کشورشان استفاده می‌ کنند و بسیاری از توریست ها نیز از همین روش پیروی می کنند. هزاران کیلومتر از مسیر ویژه دوچرخه سواری در سراسر کشور وجود دارد که امکان بازدید کشور را توسط دوچرخه فراهم می‌کند. دوچرخه سواری در خاک مسطح هلند به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر  آسان تر است، البته تا زمانی‌که باد مخالف در جریان نباشد!

منبع :

 

 

WhatsApp us