طرح تیر چوبی سقف و لمبه چوب

راهنمای نهایی لمبه

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

این مقاله حاوی تمام آنچه شما باید در مورد تخته ها و مفاصل لمبه بدانید ، است ! در ادامه همه چیز را از آنچه که هست ، هدف لمبه در پروژه های ساختمانی ، فرآیند ایجاد و نصب لمبه ، و همچنین ارائه نکات و ایده های زیادی برای ایجاد الهام برای خانه یا پروژه جدید شما توضیح می دهیم .

مشاهده ابعاد و لیست قیمت انواع لمبه چوبی

فهرست مطالب

    لمبه چیست ؟ ( مفاصل نجاری )

    نوع اتصالات نجاری

    مزایای اتصالات نجاری

    مفصل لمبه چیست ؟

    مفاصل لمبه چگونه ساخته می شوند ؟

    چرا باید از مفصل لمبه استفاده کرد ؟

    از مفاصل لمبه چگونه استفاده می شود ؟

        کفپوش چوبی

        پانل های دیواری

        سقف ها

        ساخت: میز سازی و کابینت

    مزایا و معایب مفاصل لمبه

        نکات مثبت

        نکات منفی

    اتصالات لمبه را چگونه نصب می کنید ؟

    مزایای استفاده از افراد حرفه ای

    نتیجه

1 . لمبه چیست ؟ ( مفاصل نجاری )

اتصال لمبه نوعی اتصال نجاری است که فرآیند نصب تخته ها و مواد چوبی را ساده می کند . هدف اصلی لمبه این است که به راحتی تخته های شیار و اتصالات را با حداقل استرس یا تلاش درگیر کند . اتصال لمبه نجاری بیشتر در تابلوسازی ، طراحی چوب سقف یا دیوار و کف سازی کاربرد دارد . اتصال چوب با شکاف دادن لبه های زبانه های چوبی در شیارها کار می کند .

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه چوبی سقف ویلایی با تیر و تیرچه

2 . نوع اتصالات نجاری :

انواع مختلفی از اتصالات نجاری برای انتخاب وجود دارد ! محبوب ترین اتصالات در طراحی خانه و ساخت و ساز ساختمان شامل موارد زیر است :

    لمبه لپ .

    لمبه دادو .

    لمبه رولپلاک .

    میتر لمبه .

    لمبه مورتیس و تنون .

3 . مزایای اتصالات نجاری :

اتصالات مختلف نجاری می توانند مزایای متفاوتی داشته باشند و بسته به اینکه چه کسی آنها را نصب می کند و پروژه هایی که برای آنها استفاده می شود متفاوت است . به عنوان مثال ، اتصال لب به لب اغلب ارزان ‌ترین نوع است و نصب آن بسیار آسان است و برای قطعات کوچک ‌تر دکوراسیون عالی است . با این حال ، مفصل کفل نیز یکی از ضعیف ترین مفاصل است ، به این معنی که اگر در پروژه اشتباه استفاده شود ، نمی توانید از مزایای آن بهره مند شوید !

تخته های لمبه ، در تجربه حرفه ای ما ، یکی از پایدارترین اتصالات نجاری هستند . آنها همچنین فوق العاده صاف هستند و برای مدت طولانی دوام خواهند داشت – یکی از دلایل متعددی که باعث می شود محبوب ترین اتصال برای کف ها باشد !

راهنمای نهایی لمبه

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

4 . مفصل لمبه چیست ؟

اتصالات لمبه ای یک روش رایج اتصال چوب است که معمولاً به آن ” مفاصل لبه به لبه ” نیز گفته می شود .

محل اتصال لمبه کمی چوب کشیده است که می‌ توان آن را در دهانه ‌ای در بلوک چوبی دیگر ( یا مواد مشابه ) قرار داد – این دهانه شیار نامیده می‌شود . سپس لبه ها کاملاً در کنار هم قرار می گیرند تا سطحی صاف و هموار و بدون نیاز به میخ زدن ایجاد کنند !

این اتصالات تخته‌ های مسطحی را ایجاد می ‌کنند که برای استفاده در خانه مناسب هستند ، با اتصالات محکم کف‌ هایی با کیفیت تولید می‌ کنند که برای سال ‌های طولانی دوام خواهند داشت . از این اتصالات چوبی برای ایجاد تابلوهای دیوارکوب و تزئینات سقف نیز استفاده می شود !

5 . مفاصل لمبه چگونه ساخته می شوند ؟

اصولاً دو روش برای ساخت اتصالات لمبه وجود دارد ، اینها با ماشین یا دستی هستند :

با ماشین می توانید از اره رومیزی برای برش چوب استفاده کنید . از نظر جنس ، بهتر است در هنگام ساخت اتصال توسط ماشین از چوب محکم با ضخامت ثابت استفاده می شود . هنگامی که ابعاد صفحه زبانه را که در داخل شیار قرار می دهید مشخص کردید ، می توانید از یک اره رومیزی در لبه تخته چوبی برای ایجاد شیار استفاده کنید .

پس از ایجاد اولین خط در شیار خود ، ابعاد آن را با تخته زبان مقایسه کنید – این به شما کمک می کند تشخیص دهید که آیا شیار شما خیلی باریک است یا خیر . سپس می توانید شیار خود را بر روی اره رومیزی دوباره مطابق با تنظیماتی که باید انجام دهید ، برش دهید . ایجاد زبان توسط ماشین اساساً همان روش است ، اما به جای داخل آن ، روی لبه‌ های بیرونی تخته ‌ها تمرکز می ‌کند .

ساختن اتصالات لمبه با دست نیاز به سطح خاصی از تخصص دارد و می تواند کمی وقت گیر و پر زحمت باشد . شما به یک ابزار هواپیمای دستی نیاز دارید ( این ابزار را می ‌توانید در اکثر فروشگاه‌ های دست‌ ساز محلی خریداری کنید ) . باز هم توصیه می کنیم از تخته های چوبی محکم که ضخامت ثابتی دارند استفاده کنید .

راهنمای نهایی لمبه

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

عکس لمبه چوب کاج روسی
عکس لمبه چوب کاج روسی

6 . چرا باید از لمبه مشترک استفاده کنید

اتصال لمبه یکی از محبوب ترین اتصالات نجاری است که توسط حرفه ای ها استفاده می شود ! این یکی از معدود اتصالاتی است که جوهره تاریخی اتصال چوب را حفظ می کند و از دوره های اولیه نجاری برای طراحی زیرساخت استفاده شده است . این واقعیت که امروزه هنوز رایج است ، بر استحکام و دوام آن تأکید دارد .

اتصال لمبه نیز در ساده ترین شکل خود به چسب نیاز ندارد . این امر از انقباض چوب در صورت انبساط چسب جلوگیری می ‌کند و به اتصال اجازه می ‌دهد بیشتر دوام بیاورد .

سایر اتصالات نجاری ، مانند اتصالات مورتیس و تنون ، بسیار سخت تر است . به همین دلیل ، این نوع اتصال در مقایسه با اتصال لمبه می ‌تواند بسیار وقت‌ گیرتر باشد و سطوح قیمت بالاتری داشته باشد .

7 . مفاصل لمبه چگونه استفاده می شوند ؟

کاربردهای بسیار خوبی برای مفصل لمبه وجود دارد ! ما فهرستی از مناسب ‌ترین کاربردهای آن را گردآوری کرده ‌ایم که نحوه استفاده از اتصال در ساختارها را شرح می ‌دهد :

    کفپوش چوبی

    اتصالات به دلیل سبک صافی که دارند اغلب در کفپوش های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند و باعث می شوند که کف مانند یک تخته چوبی کامل به نظر برسد . لمبه ها نیز نیازی به میخ ندارند ، که باعث می شود روکش باکیفیت تری ایجاد شود .

    پانل های دیواری

    اتصالات لمبه اغلب برای پانل های دیواری به دلیل اثر بدون درز اتصال استفاده می شود ! شکاف عمودی پانل‌ های چوبی ، ظاهری کامل ‌تر و حرفه ‌ای ‌تر را امکان‌ پذیر می‌ کند – اتاق را به‌ طور کلاسیک شیک نشان می ‌دهد !

    سقف ها

    همچنین نه تنها به دلیل استحکام ، بلکه به دلیل زیبایی سقف چوبی معمولاً در سقف ها استفاده می شود . این سقف ‌ها را می ‌توان با استفاده از رنگ ‌های چوب بیرونی مدرن به زیبایی تکمیل کرد . سری Elements Stain ما به حفظ نگهداری از سقف ‌های چوبی که قبلاً دشوار بود ، کمک می ‌کند ، در حالی که طیف گسترده رنگ ‌های ما ظاهر نهایی فوق ‌العاده ‌ای را تضمین می ‌کند !

    ساخت : میز سازی و کابینت

    ماهیت قوی این اتصالات ، همراه با فرآیند نصب سریع لمبه ، آنها را به انتخاب مشترک مورد علاقه برای ساخت میز و کابینت تبدیل می کند .

استفاده از لمبه در دکوراسیون آشپزخانه
استفاده از لمبه در دکوراسیون آشپزخانه
ساخت میز چوبی بوسیله لمبه
ساخت میز چوبی بوسیله لمبه

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

8 . مزایا و معایب مفاصل لمبه

برای سبک ها و پروژه های مختلف ، مزایا و معایب اتصالات لمبه متفاوت است . با این حال ، ما یک لیست عینی از مزایا و معایب اصلی ایجاد کرده ایم که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید .

مزایا

    پایداری : اتصالات عمودی به دلیل سطح صافی که دارند از سایر انواع اتصالات قوی تر هستند که سطوح مختلف پشتیبانی را تضمین می کند .

    سادگی : سهولت شکاف دادن تخته ‌های چوبی به هم ، آنها را برای پروژه ‌هایی که برای مدت زمان طولانی بسته می ‌شوند عالی می ‌کند !

    حداقل چسب و نیلینگ : استحکام و تناسب اتصال به این معنی است که به سختی به چسب یا میخ زدن نیاز است .

معایب

    دوام طولانی مدت : از آنجایی که این نوع اتصال به حداقل تقویت کننده نیاز دارد ، ممکن است مفصل در طول سال ها کمی فرسوده شود .

    لمبه در معرض خطر تورم به دلیل رطوبت : اگر در یک منطقه مرطوب قرار داده شود ، چوب ممکن است کمی متورم شود و باعث جابه جایی مفصل شود .

    جداسازی قطعات دشوار : استحکام مفصل لمبه به سختی باز می شود و این امر می تواند جداسازی قطعات را زمان بر کند .

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

9 . چگونه اتصالات لمبه را نصب می کنید ؟

اگر در این زمینه حرفه ای نباشید ، نصب هر نوع اتصال نجاری می تواند دشوار باشد ، بنابراین برای ایمنی و سهولت ، همیشه توصیه می کنیم یک متخصص قابل اعتماد برای نصب اتصالات برای خودتان پیدا کنید .

فرآیند نصب بسته به اینکه از اتصالات برای چه چیزی استفاده می کنید متفاوت است . سقف های لمبه قابل نصب به عنوان کار خانگی است . با این حال ، باید سلیقه خوبی برای ساخت و ساز داشته باشید و طیف وسیعی از ابزارها را در دست داشته باشید .

برای کف ، فرآیند نصب کمی ساده تر است و به ابزار زیادی نیاز ندارد . مجموعه خوبی از دستورالعمل ها را می توان در اینجا یافت ! توصیه می‌کنیم زمانی که خانه یا ساختمان به طبیعی ‌ترین سطح رطوبت و گرما رسید ، کفپوش را نصب کنید تا هیچ ‌گونه خرابی یا شکافی در کف ایجاد نشود .

    مزایای استفاده از افراد حرفه ای

    استفاده از حرفه هایی مانند ما برای کمک به صاحبان خانه در نصب لمبه با توجه به پیچیدگی برخی از فرآیندها بسیار سودمند است . به عنوان مثال ، برای افزایش طول عمر اتصالات چوبی ، باید مطمئن شوید که دما و رطوبت مطلوبی را دارید که منعکس کننده تعادل طبیعی خانه است . حرفه ای ها تجهیزات تخصصی دارند که به شناسایی زمان رسیدن به آن کمک می کند و از نصب بهتر مفاصل لمبه شما اطمینان می دهد .

    استخدام متخصصان نیز می تواند به شما کمک کند تا خیالتان راحت باشد ، زیرا می دانید خانه شما در دست متخصصان مورد اعتماد است . نصب هر نوع کار چوبی می تواند بسیار استرس زا باشد ، به خصوص اگر واقعاً مطمئن نیستید که چه کاری انجام می دهید ! انجام کار به درستی و حرفه ای به جلوگیری از هرگونه هزینه بیشتر به دلیل خطاهای نصب کمک می کند و در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند !

لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه
لمبه سقف ویلایی با تیر و تیرچه

10 . نتیجه گیری

اتصالات لمبه رایج ترین و پرطرفدارترین اتصالات نجاری هستند که در ساخت کفپوش ، پوشش و طراحی سقف مورد استفاده قرار می گیرند . آنها بسیار قوی هستند و طبیعت صاف آنها یک ظاهر کلاسیک یکپارچه را ایجاد می کند که مطمئناً توسط دوستان یا میهمانان شما تحسین می شود ! توصیه می کنیم هنگام استفاده از این اتصالات ، از خدمات نصب حرفه ای استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که ظاهر کامل از طراحی با کیفیت بالایی برخوردار است . سری عناصر لکه ما می تواند به ایجاد یک ظاهر شیک بدون زحمت کمک کند و دکوراسیون خانه شما را به سطح بالاتری برساند !

چه ظاهری با لمبه برای خانه شما مناسب است ؟

اجرای چوب های روستیک و نا منظم روی سقف شیروانی
اجرای چوب های روستیک و نا منظم روی سقف شیروانی

آیا می‌ خواهید ظاهری روستایی را با سقف های کاج گره ‌دار و تنوع شخصیت داشته باشید یا ظاهری شیک ‌تر در کلاس انتخابی داشته باشید ؟

نمرات چوب روستیک شامل گره های صدا و بیشترین تنوع رنگ و بافت است . ممکن است ترک های کوچکی به عرض کمتر از  24 سانتی متر وجود داشته باشد و در کل قطعه ادامه پیدا نکند یا یکپارچگی تخته را به خطر بیندازد . اگر تخته نزدیک به مرکز درخت بریده شود ، ممکن است برخی از گونه‌ ها حاوی مغز باشند و به عنوان یک عیب در نظر گرفته نمی ‌شوند ، بلکه یک ویژگی بافتی محسوب می ‌شوند .

گره‌ های چوبی انتخابی دارای گره‌ های تنگ بسیار کوچک هستند و از نظر رنگ و ویژگی یکنواخت ‌تر هستند .

مشخصات فنی

دیوار کوب چوب کاج روسی ، چوب ترمو
دیوار کوب چوب کاج روسی ، چوب ترمو
  • تمام پروفیل های لمبه دارای برش های برجسته در پشت قطعه هستند و برگشت پذیر نیستند *

ضخامت : ۷۵۰ .

پهنا / پوشش صورت :  13 ، 13 ، 24 سانتی متر ، 21 سانتی متر

• قیمت گذاری استاندارد بر اساس یک الگوی 9، 12 ، 15 سانتی متر از نمونه های خطی مساوی است .

 • محصول در عرض های انتخاب شده برای هزینه اضافی و در حال انتظار بودن در دسترس است .

طول : طول های تصادفی 36 تا 288 سانتی متر ضایعات را به حداقل می رساند .

• طول های خاص در صورت درخواست برای هزینه اضافی و در دسترس بودن است .

کلمات کلیدی : لمبه پله چوبی چوب

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

https://www.hardieboysinc.com/the-ultimate-guide-to-tongue-and-groove/

مطالب مرتبط با موضوع لمبه کوبی سقف :

WhatsApp us