رنگ آمیزی چوب گردو : یک دگرگونی ساده

افزودن یک تکه چوب گردو که ظاهری فریبنده دارد به دکوراسیون منزل ، می تواند جزییاتی باشد که یک پروژه را از حالت ملایم به زیبا تبدیل کند . یاد بگیرید چگونه چوب گردو را بسیار شبیه به سَبک های آنتیک نگه داری کنید !

مشاهده مطلب اصلی به زبان انگلیسی در منبع

میز چوب گردو , مبلمان چوبی گردو
میز چوب گردو , مبلمان چوبی گردو

ممکن است چوب های ساده را به رنگ های روشن رنگ آمیزی کنیم ، اما معمولا چوب تیره را طبیعی نگه می داریم . چوب گردو می تواند از این قاعده مستثنی باشد که عمدتاً به دلیل نحوه پردازش آن می باشد .

بیشتر چوب گردویی که ما می‌خریم بخارپز شده است ، فرآیندی که چوب بسیار سبک را به چیزی شبیه چوب تیره‌تر ( و مطلوب‌تر ) تبدیل می‌کند . اگرچه کارشناسان می گویند که می توان چوب گردو را بدون آسیب رساندن به رنگ قلب چوب بخارپز کرد ، اما اغلب اینطور نیست . معمولاً چوب گردوی یکنواختِ مات را می خریم که دارای رنگ خاکستری مایل به ارغوانی است که حتی در زیر یک روکش شفاف نیز از نظر بصری ناامید کننده به نظر می رسد .

خشک کردن چوب گردو در کوره را می توان به روش های مختلفی انجام داد . گاهی اوقات بخار برای جلوگیری از سفت شدن چوب یا برای تیره شدن رنگ چوب درخت گردو به فرآیند اضافه می شود که متأسفانه ، این امر می تواند باعث خاکستری شدن چوب گردو شود .

چوب گردو , رنگ آمیزی چوب گردو
چوب گردو , رنگ آمیزی چوب گردو

در عکس بالا ، یک تکه چوب گردوی بخارپز در کنار یک تکه چوب گردوی خشک شدۀ خورشیدی قرار گرفته است و چوب زیر آن ها از همان چوبِ گردو است که به روشِ خشک شده در کوره خورشیدی ساخته شده است .

بازگشت به براون

دو راه آسان برای از بین بردن رنگِ خاکستری وجود دارد ، اما همانطور که اغلب در میانبرها اتفاق می افتد ، هر دو دارای اشکالاتی هستند . می توانید روغن بذر کتان جوشانده یا لاک روغنی را مستقیماً روی چوب خام بمالید که باعث تیره شدن آن می شود یا می توانید از آستری استفاده کنید . آستری را که انتخاب می‌کنید ، رنگ نهایی را کنترل می‌کند ، اما همچنان احتمالاً تک رنگ است .

خوشبختانه ، یک گزینه رنگ‌آمیزی وجود دارد که می‌تواند رنگ خاکستری مایل به ارغوانی را حذف کند ، واریانس و رنگ بیشتری را اضافه کند که برجسته‌هایی را که معمولاً با افزایش سن ایجاد می‌شود ، اضافه کند . برخلاف چوب گیلاس که با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور تیره می‌شود ، چوب گردو روشن‌تر می‌شود و درخشش طلایی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند و این نوع تکنیک را می‌توانید تقلید کنید .

رنگ آمیزی چند سطحی

نکته کلیدی این است که رنگ آمیزی خود را به دو مرحله تقسیم کنید . ابتدا یک لکه رنگ نارنجی محلول در آب بمالید تا خاکستری ارغوانی را با هایلایت های زرد متمایل به قرمز بپوشانید . آن را با یک لکه رنگدانه دنبال کنید تا نت های قهوه ای غنی را اضافه کنید و الگوی دانه را تشدید کنید .

رنگ های قرمز و زرد را به رنگ نارنجی نسبتا ضعیف مخلوط کنید ، که بدون اینکه هیچ ویژگی چوب را پنهان کند ، رنگ چوب را رنگ می کند . آن را آزادانه روی چوب خام ریخته و بلافاصله و به طور کامل آن را پاک کنید . این امر رنگ بنفش و خاکستری را از بین می برد و چوب را کمی بیش از حد روشن می کند ، حداقل عمکردی مناسب برای به نظر رسیدن چوب گردوی واقعی خواهد بود .

هنگامی که رنگ خشک شد ، آن را با یک لایه بسیار نازک ( 40541 برش ) از آستر موم زدایی شده ببندید . اگر از SealCoat™ استفاده می کنید ، مانند ما ، الکل را به مقدار مساوی مخلوط کنید . وقتی خشک شد ، چوب را با یک لکه رنگدانه 100% به رنگ قهوه ای شکلاتی یا هر رنگی که ترجیح می دهید لکه کنید . هنگامی که لکه رنگدانه اضافی را پاک می کنید ، متوجه دو چیز خواهید شد :

  1. این که رنگ با درخشش طلایی رنگ می درخشد و رنگدانه هم آن را مخلوط می کند .
  2. 2.      با جمع شدن در منافذ گردو ، الگوی دانه چوب را تشدید می کند . بسته به اینکه ترجیح می دهید چقدر تیره باشد ، بیشتر یا کمتر از لکه رنگدانه را پاک کنید .

هنگامی که لکه خشک شد ، می توانید با یک لایه دیگر از آستر ادامه دهید یا مستقیماً روی هر پوششی که انتخاب می کنید کار را انجام دهید . و بله ، در این مرحله می توانید از لاک روغنی استفاده کنید بدون اینکه چوب گردو را تیره کند ، زیرا قبلاً چوب را با آستر آب بندی کرده اید .

مانند تمام رنگ آمیزی های چند مرحله ای ، نمونه هایی را روی ضایعات انجام بدهید تا ترکیب رنگ و پیگمنت مناسب با سلیقه خود را پیدا کنید و اصلا از شروع کار نترسید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب گردو ، رنگ امیزی چوب گردو ، نگهداری از چوبی گردو

مطالب مرتبط با چوب گردو :

WhatsApp us