ایا کف پله های چوبی را میتوان مقاوم در برابر رطوبت بسازیم ؟

بله برای کفپوش های مقاوم در برابر رطوبت ما پیشنهاداتی داریم که در ادامه توضیح داده می شود .

برخلاف چوب های طبیعی که جذب بالایی در برابر رطوبت دارند ، ورق های پلای وود مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند . ما پیشنهاد میکنیم برای کفپوش کف پله از ورق پلای وود روکش بلوط استفاده کنید و بعد از اتمام کار نجاری از رنگ های مخصوص مثل مونوکوت برای آبگریز شدن ان استفاده شود . رنگ های پلی اورتان مخصوص کف هم وجود دارد که میتوان از آنها هم استفاده شود .

چرا ورق پلای وود در برابر رطوبت مقاوم است ؟

ورق پلای وود برای کفپوش در برابر رطوبت مقاوم است زیرا از لایه‌های نازک چوب که به صورت عرضی و با زاویه 90 درجه نسبت به هم چسبانده شده‌اند، تشکیل شده است. این ساختار باعث می‌شود که پلای وود در برابر انبساط و انقباض ناشی از جذب رطوبت مقاوم باشد.

ورق پلای وود ( سه لایی ) مناسب ساخت چهارچوب و درب
ورق پلای وود ( سه لایی ) مناسب ساخت چهارچوب و درب

علاوه بر این، چسب‌هایی که برای چسباندن لایه‌های پلای وود استفاده می‌شوند، معمولاً از نوع ضد آب هستند. این چسب‌ها به پلای وود کمک می‌کنند تا در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر باشد.

ورق پلای وود با روکش لایی بلوط ، چوب مهندسی بلوط
ورق پلای وود با روکش لایی بلوط ، چوب مهندسی بلوط

در نهایت، روکش‌هایی که روی پلای وود استفاده می‌شوند نیز می‌توانند به افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت کمک کنند. روکش‌های ضد آب می‌توانند از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین پلای وود جلوگیری کنند.

کف پله لایی بلوط با ورق پلای وود ( تخته سه لا )
کف پله لایی بلوط با ورق پلای وود ( تخته سه لا )

در مجموع، ورق پلای وود به دلیل ساختار، چسب‌ها و روکش‌هایی که دارد، برای کفپوش در برابر رطوبت مقاوم است.

در اینجا به برخی از ویژگی‌های پلای وود که باعث مقاومت آن در برابر رطوبت می‌شود، اشاره می‌کنیم:

  • ساختار عرضی لایه‌ها: ساختار عرضی لایه‌ها باعث می‌شود که پلای وود در برابر انبساط و انقباض ناشی از جذب رطوبت مقاوم باشد.
  • چسب‌های ضد آب: چسب‌های ضد آب به پلای وود کمک می‌کنند تا در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر باشد.
  • روکش‌های ضد آب: روکش‌های ضد آب می‌توانند از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین پلای وود جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است که مقاومت ورق پلای وود در برابر رطوبت به نوع پلای وود، چسب‌های استفاده شده و روکش‌های آن بستگی دارد. پلای وودهایی که برای کفپوش در محیط‌های مرطوب استفاده می‌شوند، معمولاً از نوع ضد آب هستند و از چسب‌های و روکش‌های با کیفیت بالاتری استفاده می‌شود.


سوالات متداول :

آیا می توانید کف های چوبی را ضد آب کنید؟

کفپوش های چوبی از لحاظ تاریخی ضد آب نیستند زیرا هر چوبی در نهایت آب را جذب می کند . با این حال، فناوری های جدید به ما این امکان را داده اند که بر این مانع غلبه کنیم. HydroPro Timber روکش چوبی را ارائه می دهد که با لاک های مقاوم در برابر آب پوشانده شده است .

چگونه کفپوش چوبی را ضد آب می کنید؟

علیرغم این واقعیت، محصولات عایق رطوبتی مختلفی وجود دارد، اکثر آنها به شیوه ای تقریبا مشابه اعمال می شوند. به طور کلی، شما باید از سه لایه عایق رطوبتی استفاده کنید که می تواند پلی اورتان یا رزین ضد آب باشد .

چه چوبی ضد آب است؟

بهترین انواع و گونه های چوبی مقاوم در برابر آب. چوب‌های ایروکو، بلوط، سرو قرمز غربی، گیلاس، افرا و چوب‌های عملیات حرارتی تنها چند نمونه از چوب‌هایی هستند که دارای ثبات ابعادی عالی و مقاومت بالا در برابر چروک شدن و تاب برداشتن در برابر رطوبت هستند.

مطالب و مقالات مرتبط با موضوع ضد آب :

WhatsApp us