روش های جلوگیری از پوسیدگی چوب

یکی از دغدغه هایی که در حوزه دکوراسیون با چوب وجود دارد، حفاظت از چوب در مقابل رطوبت هوا، مواد آلاینده و دیگر موارد محیطی است. البته به دلیل نبود دانش و اطلاعات کافی در این زمینه تا کنون خسارت‌های بسیاری به سازه‌های چوبی وارد شده است.

جلوگیری از پوسیدگی چوب با رنگ و روغن
جلوگیری از پوسیدگی چوب با رنگ و روغن

اما به صورت کلی برای جلوگیری از پوسیدگی چوب روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله می‌خواهیم به بررسی آنها بپردازیم.

بررسی روش ‌های جلوگیری از پوسیدگی چوب

یکی از معمولی‌ترین روش هایی که برای حفاظت از چوب در مقابل عوامل تخریبی وجود دارد، خشک کردن است.

خشک کردن چوب
خشک کردن چوب

کم کردن رطوبت چوب در هر محیطی وابسته به شرایط جوی آب و هوایی و میزان رطوبت نسبی آن منطقه دارد. اما باید این مساله را در نظر داشته باشید که بر حسب اینکه در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنید، روش‌های حفاظت می‌تواند متفاوت باشد.

ایران با توجه به اینکه یک کشور با تنوع آب و هوایی بالایی است، باید در مورد خشک کردن سطوح چوبی آن دقت بالایی کرد و یک سری نکات را مد نظر قرار داد.

به عنوان مثال هرگز نباید محصولات چوبی محیط کویری که حداقل رطوبت را دارد را به یک محیط با آب و هوای مرطوب منتقل کرد.

روش ضد آب سازی چوب با استفاده از محصولات نانو

در این روش برای جلوگیری از پوسیدگی نمای چوبی، از آرتوسیل استفاده می کنند. آرتوسیل با داشتن یک ترکیب شیمیایی غیرسمی، به حفظ نمای ساختمان ها کمک می کند. البته این نکته را باید در نظر گرفت که کارایی آرتوسیل علاوه بر محصولات چوبی، بر روی سطح های مختلفی از جمله سنگ های مصنوعی و طبیعی، گچ، کاهگل و آجر نیز کاربرد دارد.

همچنین می توان از آرتوسیل برای حفظ دکوراسیون چوبی داخل خانه از جمله سطح میز، سرویس خواب، مبل، کابینت و … نیز استفاده کرد. از آنجایی که وسایل چوبی در خانه هایی که دارای کودک هستند بیشتر مواقع در معرض آب قرار می گیرد، استفاده از آرتوسیل می تواند عمر استفاده از این وسایل را افزایش دهد.

چگونگی ضد آب کردن درب های چوبی با آرتوسیل

آرتوسیل
آرتوسیل

برای انجام دادن این روش کافیست که آرتوسیل را رقیق کرد. برای رقیق کردن مایع آرتوسیل، باید به نسبت 10 برابر به آن آب اضافه کرد. در این مرحله می توان این محلول را با یک قلمو و یا هر وسیله دیگری بر روی سطح چوبی مورد نظر مالید.

بعد از گذشت 24 ساعت محلول رقیق شده در سطح چوب کاملا نفوذ کرده و چوب را در برابر آب و اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.

البته این نکته را در نظر بگیرید، همانطور که استفاده از این ماده باعث ضد آب شدن سطح چوب می شود، درعین حال اجازه تنفس به سطح چوب را نیز می دهد. از دیگر مزایای استفاده از آرتوسیل می توان به افزایش طول عمر چوب، مقاومت در برابر هر گونه پوسیدگی، ترک و بادکردگی و حرارت اشاره کرد.  

نویسنده: میترا ابراهیمیان

مطالب مرتبط با نگهداری و جلوگیری از پوسیدگی چوب :

با تشکر از توجه شما