چه چیزی چوب را زیبا می کند

تکنسین های چوب از ویژگی های ظاهری برای شناسایی چوب استفاده می کنند . این ها ظاهر و زیبایی متمایزی به تخته می بخشد . بیاموزید که چه چیزی ظاهر چوب را تشکیل می دهد .

انواع چوب , چوب زیبا
انواع چوب , چوب زیبا

چه چیزی چوب را زیبا می کند ؟

اگر برای مدت طولانی با چوب کار کرده باشید ، متوجه می شوید که هر گونۀ چوب ، ویژگی ها و جذابیت های متفاوتی دارد . احتمالاً می دانید که حتی یک جفت تخته که از دو سیاهه درخت از یک گونه گرفته شده است ممکن است دقیقاً شبیه هم نباشند . به این دلیل که رنگ ، درخشش ، بافت ، دانه و شکل همگی برای جذابیت بصری یک گونه نقش دارند . و این یکی یا چند مورد از این ویژگی‌ هاست که ارزش بالایی برای چوب ‌های سخت مورد علاقه که برای اهداف تزئینی استفاده می‌ شوند ، قائل است . حالا شما یاد خواهید گرفت که این موارد چه هستند .

در چوب های سخت ، رنگ به طور طبیعی در طیف وسیعی دیده می شود . رنگ های بنفش ، زرد ، نارنجی ، بادامی ، قهوه ای ، دارچینی و سایه های قرمز وجود دارد . و رنگ نقش عمده ای در تعیین استفاده نهایی از چوب دارد . رنگ تزئینی چوب رز هند شرقی یک چوب فوق العاده برای ساخت انواع سازه ها است . اما یک چوب تقریباً بی رنگ ، مانند توس ، می تواند قاشق همزن خوبی بسازد .

چوب به دلیل نفوذ هایی که با سلولز دیواره سلولی آن و لیگنینی که آنها را به یکدیگر پیوند می دهد در تعامل است ، رنگ دارد . این نفوذها مواد محلول هستند ( که گاهی اوقات به آنها مواد استخراجی گفته می شود ) که درخت از خاک محل رشد خود می گیرد . گونه های مختلف به روش های مختلف به نفوذها واکنش نشان می دهند و در نتیجه تضاد بین آنها ایجاد می شود . اما به همین دلیل است که حتی در یک گونه ، رنگ چوب می تواند متفاوت باشد . به عنوان مثال ، گردویی که از بلوف های سرد آهکی شمال شرقی آیووا برداشت می شود ، از نظر رنگ با آنچه در مرکز کانزاس رشد می کند متفاوت است .

چوب سبز تازه اره شده از درخت نیز می تواند در معرض هوا و نور ، گاهی اوقات به شدت تغییر رنگ دهد . چوب قلب آمریکای جنوبی از قهوه ای روشن به بنفش تبدیل می شود . اوسیج – نارنجی هنگامی که برای اولین بار برش داده می شود ، به رنگ زرد – نارنجی روشن است ، اما در مدت کوتاهی قهوه ای می شود . برخی از چوب‌ ها ، مانند چوب ساج ، در زیر نور شدید محو می ‌شوند اما با نور متوسط ​​تیره می ‌شوند . گرمای مرطوب خشک کردن کوره رنگ چوب را نیز تغییر می دهد . به عنوان مثال ، رنگ روشن‌ تر چوب قلب گردو در کوره یکنواخت می ‌شود تا با چوب تیره‌ تر هماهنگ شود .

درخشش در نور

چوبی که درخشندگی دارد ، نور را از دیواره های سلولی خود منعکس می کند و به نظر می رسد که درخشش طبیعی دارد . اما هر گونه نفوذ در دیواره سلولی چوب که به آن رنگ می دهد ، درخشندگی آن را کاهش می دهد . به همین دلیل ، چوب‌ های سخت‌ رنگ روشن و چوب ‌های سفت روشن از چوب‌ های سخت تیره‌ تر ، درخشندگی بیشتری خواهند داشت . با این حال ، فقدان درخشندگی به این معنا نیست که یک چوب وقتی ریز سنباده می‌ شود و سپس صاف می ‌شود ، براقیت بالایی ندارد . نوع پایان بندی نیز براقیت می بخشد .

به طور کلی ، چوب اره ‌ای مانند بلوط سفید ، درخشندگی بیشتری نسبت به سایر چوب های اره ‌ای دارد . پرتو در بلوط سفید که در معرض این روش برش قرار می گیرد ، نور را منعکس می کند . همچنین ، چوب‌ هایی با مانند افرا مجعد و کمانچه‌ای ، به دلیل تغییر زاویه دیواره سلولی نسبت به نور ، درخشندگی بیشتری را به نمایش می‌گذارند .

دانه چوب 9-11

انواع چوب , چوب زیبا
انواع چوب , چوب زیبا

بافت برای احساس

هنگامی که گفته می شود چوب دارای دانه ” درشت ”  یا دانه  ” ریز ” است ، اشاره ای به بافت آن است . و بافت یک چوب به اندازه نسبی و تنوع اندازه در سلول های آن و عرض و فراوانی پرتوهای آن بستگی دارد . شما در واقع می توانید تفاوت بین چوب ریز بافت با سلول های کوچک و پرتوهای نازک و چوب های درشت بافت با رگ های پهن و پرتوهای پهن را احساس کنید . به عنوان مثال ، بلوط قرمز به عنوان درشت بافت ارزیابی می شود ، در حالی که افرای سخت دارای بافت ریز است . با این حال ، گردو نسبتاً درشت بافت است ، در حالی که هالی بسیار ریز بافت است .

بافت فقط حسی است . بافت چوب ربطی به نحوه اره کردن یا ماشین کاری آن ندارد .

دانه چوب  7 – 8    

انواع چوب , چوب زیبا
انواع چوب , چوب زیبا

دانه اصطلاحی است که اغلب به اشتباه استفاده می شود . به الگوی طبیعی که روی سطح چوب دیده می شود اشاره نمی کند . بلکه رقم است . از نظر فنی ، دانه به معنای جهت گیری سلول های چوبی است . طبق این تعریف ، شش نوع کلی غلات وجود دارد .

    دانه مستقیم نشان می ‌دهد که سلول‌ ها و اجزای فیبری به طور کامل یا تقریباً موازی با صفحه عمودی تنه درخت و کنده ‌ای که از آن بیرون آمده است قرار دارند .

    دانه های نا منظم چوب بر تغییرات نا منظم از جهت موازی دانه تا کنده دلالت دارد . این اغلب در اطراف گره ها اتفاق می افتد .

    دانه مورب توضیح می دهد که وقتی یک کنده با دانه مستقیم به موازات محور عمودی آن اره نمی شود – به عبارت دیگر ، اره کردن زاویه دار ، چه نتایجی حاصل می شود .

    دانه های مارپیچی زمانی اتفاق می افتد که سلول ها و الیاف به شکل پیچ خورده چپ یا راست در اطراف تنه درخت رشد کنند .

    دانه در هم قفل شده زمانی اتفاق می افتد که هر لایه متوالی رشد جدید روی یک درخت در جهتی متفاوت باشد .

    دانه مواج زمانی تولید می شود که جهت الیاف متناوب باشد به طوری که سطح تخته مانند یک تخته شستشو به نظر برسد ، مانند الگوی شکل افرا فرفری .

شکل در الگوها

اگرچه برخی از پیکربندی‌ های دانه ، در چوب اغلب منجر به شکل می ‌شوند ، این کلمه الگویی را توصیف می ‌کند که اغلب هنگام تعامل چندین ویژگی از جمله دانه ‌های نا منظم ، پرتوها ، رسوبات رنگ و حلقه ‌های رشد رخ می ‌دهد . دانه های نامنظم در فاق ها و فرچه ها باعث شکل ” پر ” ، شکل ” پودینگ آلو ” و موارد دیگر می شود . دانه های در هم تنیده ، شکل ” روبان ” و ” چشم پرنده ” را ارتقا می دهند . دانه مواج شکل ” کمانچه ای ” یا ” ببر ” را ایجاد می کند .

روکش های فیگور بسیار پرطرفدار و گران قیمت ، به طور منظم با برش یا پوست کندن یک کنده با دانه های نا منظم یا در هم قفل شده به روشی خاص ساخته می شوند . تغییر زاویه برش باعث افزایش بی نظمی ها و ایجاد جلوه های ویژه می شود . در مورد چوب نیز همینطور است . اره کردن یک چوب با دانه معمولی گاهی اوقات منجر به الگوی شکل می شود ، مانند بلوط سفید و تکه های اشعه آن .

اصطلاح دیگری که توسط کارگران نجاری برای توصیف آنچه که می ‌توان الگوی شکل نامید « علامت شخصیت » است . این به گره ‌های رشد یافته طبیعی ، « ردپای » به جا مانده از حشرات در درخت زنده ، « نوک پرنده » و سایر نشانه ‌هایی اشاره دارد که باعث می ‌شود چوب کمتر از حد ، کامل به نظر برسد . با این حال ، یک صنعتگر ماهر که از چوب با علائم شخصیت در یک پروژه استفاده می کند ، می تواند به معنای واقعی کلمه گوش خروس را به یک کیف ابریشمی تبدیل کند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چیز هایی ک چوب را زیبا میکند ، روش زیبا کردن چوب

مطالب مرتبط با موضوع انواع چوب :

WhatsApp us