کاج و بلوط دو چوبی هستند که معمولاً در کف پله ها استفاده می شوند. هر دو را می‌توان در هر خرده‌فروشی بزرگ خانه یا حیاط تامین الوار خریداری کرد. هر دو بادوام هستند، اما از نظر ظاهری و قیمتی تفاوت های چشمگیری دارند. تفاوت زیبایی شناختی برای سازندگان، بازسازی‌کنندگان و صاحبان خانه‌ها که مصالح پله‌سازی را در نظر می‌گیرند، مورد توجه قرار می‌گیرد و قیمت نقش ثانویه را در بیشتر تصمیم‌گیری‌های خرید بازی می‌کند.

کف چوبی بلوط
کف چوبی بلوط

دو نوع بلوط موجود است: سفید و قرمز. بلوط سفید رنگ چوب طبیعی یا زرد کم رنگ با طرح دانه تیره تر است. بلوط قرمز به رنگ زنگ زده است، با الگوی دانه تیره تر. کاج زرد کم رنگ است و دارای طرح دانه ای است که از بقیه چوب روشن تر است. علاوه بر این، کاج تمایل دارد که در امتداد سطوح صاف و لبه‌های آن شکاف‌های کوچکی داشته باشد، در حالی که آج‌های بلوط صاف هستند.

قیمت

بلوط به طور قابل توجهی گرانتر از کاج است و بلوط سفید بیشتر از قرمز است. به عنوان مثال، برخی از خرده فروشان، آج بلوط سفید را بیش از دو برابر قیمت کاج می فروشند. تفاوت قیمت‌های برتر معمولاً به دلیل ویژگی‌های زیبایی‌شناختی برتر بلوط است و از کاج مقاوم‌تر است، به این معنی که دوام بیشتری خواهد داشت. قیمت بالاتر بلوط در محدوده طول آج و رایزر ثابت است.

خصوصیات

پله چوبی
پله چوبی

بلوط یک چوب سخت است و صنعتگران و سازندگان آن را چوبی درجه یک می‌دانند و بلوط سفید بر قرمز ترجیح داده می‌شود. بلوط همچنین بادوام‌تر، بافت ظریف‌تر، مقاوم‌تر در برابر رطوبت است و احتمال چروک شدن یا متورم شدن آن کمتر است. کاج چوبی محکم و نرم با نشانه های کم و بدون دانه های برجسته است.

روش استفاده

بافت ظریف بلوط آن را برای کف هایی که لکه دار می شوند و بدون فرش باقی می مانند یا برای آنهایی که در مرکز با یک قالیچه در پایین پوشانده می شوند، ایده آل می کند، مانند راه پله اصلی خانه با کف چوبی مشابه. از سوی دیگر، کاج اغلب روی آن فرش می‌شود یا طبیعی باقی می‌ماند. به عنوان مثال، پله‌های خانه‌ای که کف آن فرش شده است یا راه پله به زیرزمین معمولاً از کاج ساخته می‌شود. از آنجایی که کاج متخلخل تر از بلوط است، چوب کاج ترجیح داده شده برای پله هایی است که رنگ آمیزی می شود.

مطالب مرتبط با

WhatsApp us