انواع مختلف برش روی چوب : راهنمای جامع

استفاده از کنده های چوب به شکل طبیعی خود دشوار است . بنابراین ، آنها باید به قطعات قابل کنترل تری تقسیم شوند .

 4 نوع اصلی چوب تراشی وجود دارد : اره ساده ، اره بریده شده ، اره زنده و یک چهارم اره .

در ادامه به تفصیل در مورد هر روش صحبت خواهیم کرد !

انواع برش چوب
انواع برش چوب

با این حال ، توجه به این نکته مهم است که حکاکی روی چوب ممکن است بیشتر از برش هایی باشد که قبلاً ذکر شد ، و ما این را در نظر گرفته ایم . بنابراین به بررسی نوع نقوش چوبی داخل کارگاه نجاری خواهیم پرداخت .

انواع مختلف برش روی چوب ، از چوب تا تخته :

اره ساده :

الوارهای اره ‌شده ساده به جای برش ‌های زنده مستقیماً از کنده خارج می‌شوند ، جایی که چوب ابتدا به چهار قسمت تقسیم می ‌شود . این روش شاید ساده ترین و مقرون به صرفه ترین باشد .

تیغه از داخل کنده عبور می کند و خطوط موازی ایجاد می کند ، همانطور که در ادامه نشان داده شده است . از میان انواع مختلف تراش ‌های چوبی که در این مقاله بحث می شود ، چوب ‌برها از اره ‌های ساده استفاده می‌ کنند .

اکثر آسیاب ها این برش را ترجیح می دهند زیرا تخته های پهنی را با حداقل ضایعات می دهد . حلقه‌ های رشد به صورت مماس بریده می ‌شوند و به تخته ‌ها قسمت استانداردی می ‌دهند که به « کلیسای جامع » معروف شده است . به همان اندازه که الگوی کلیسای جامع زیبا است ، الوارهای اره ‌شده ساده به دلیل کشش در دانه ‌های بریده مماس ، مستعد خمیدگی یا پیچش با گذشت زمان هستند .

انواع برش چوب
انواع برش چوب

ویژگی های چوب اره ساده :

دانه چوب با جهت گیری مستقیم و عمودی سازگار است . این نوع چوب‌ تراشی الگوهای خوبی برای کارهای سطحی گسترده مانند میز ناهار خوری ، درب ها و کف ‌پوش ایجاد می‌ کند .

مزایای چوب اره ساده :

  پایان زیبایی شناختی در هر دو طرف ؛ رنگ های متضاد بیشتر در چوب های منتخب

  برای تخته های بلند ، قطعات بزرگ که مورد نیاز و مورد نظر هستند عالی است .

   از نظر هزینه مقرون به صرفه تر است زیرا کمترین ضایعات را دارد .

   محصول نهایی قوی تر ، زیرا به دلیل عدم وجود گره در چوب ، احتمال کمتری برای ایجاد شکاف بین آنها هنگام چسباندن به یکدیگر وجود دارد .

عیب طبیعی :

  در طول زمان به دلیل کشش در دانه ها مستعد تاب خوردن ، رگ یا پیچ خوردن هستند .

نوع ریفت اره بر روی چوب ( ریفت اره یک فرآیند نجاری است که هدف آن تولید الواری است که نسبت به الوارهای مسطح در برابر پیچیدگی آسیب پذیرتر باشد.  )

ریفت اره زمانی است که کنده ها یا درختان به صورت عمود بر وسط اره می شوند . این روش بیشترین ضایعات را عمود بر حلقه های حلقوی تولید می کند . تخته های اره شده ، تکه های مثلثی شکل زیادی به جا می گذارند . با این حال ، هنوز هم توسط هنرمندان و صنعتگرانی که به الگوی دانه ای زیبا و ثابت آن علاقه دارند ، ترجیح داده می شود .

انواع برش چوب
انواع برش چوب

ویژگی های چوب اره شده بریده شده :

الوارهای اره شده دارای دانه های صاف تری هستند که باعث می شود در برابر تنش هایی مانند پیچش و فشار رطوبت در طول زمان بهتر مقاومت کنند . درختان با قطر یکنواخت تر برای این نوع الوار استفاده می شود ، به این معنی که خطر تاب برداشتن کمتر است .

کار کردن با الوارهای اره‌ شده می ‌تواند چالش‌ برانگیزتر باشد ، اما این امر به این معنی است که دوام بیشتری خواهد داشت و به شما امکان کنترل بیشتر هنگام برش یا شکل دادن به چوب را می ‌دهد .

مزایای چوب اره شده با شکاف :

     دانه صاف تر به معنای تخته های صاف تر است .

     تخته های ریفت اره دارای الگوی دانه ای ثابت هستند که آنها را برای هنرمندان طراحی ارزشمند می کند .

     در بالای این شکاف ، الوار اره شده دارای ثبات ابعادی بسیار عالی است ، به این معنی که احتمال تاب برداشتن یا خم شدن آن در طول زمان کمتر است .

معایب ریفت اره :

     کار با آن چالش برانگیزتر است .

     ضایعات بیشتری نسبت به سایر انواع چوب بری تولید می کند .

Live Quarter :

Live Quarter را برش ایستاده نیز می گویند . این نوع برش ضایعات زیادی تولید نمی کند زیرا درخت از یک طرف سالم می ماند . کنده به چهار قسمت تقسیم می شود ( بنابر نام آن ) و برای اندازه های الوار مورد نیاز در نجاری بیشتر بریده می شود .

انواع برش چوب
انواع برش چوب

ویژگی های چوب الوار زنده :

Live Sawn نوعی تراش چوب است که ویژگی های منحصر به فردی دارد . الگوی دانه ، طیف رنگ و تغییرات طبیعی در این چوب آن را به گزینه ای جذاب برای کفپوش یا قطعات کابینت تبدیل کرده است . همچنین به شما امکان می‌دهد هر لایه را در حلقه‌ های رشد تخته ببینید و از عدم وجود شکاف به دلیل رشد مداوم درخت اطمینان حاصل کنید .

مزایای چوب اره زنده :

     Live Sawn دارای گره ها و ترک های کمی است که آن را برای کفپوش و قطعات کابینت ایده آل می کند .

     حلقه های رشد Live Sawn در هر لایه دیده می شود که از شکاف های ناشی از رشد درخت جلوگیری می کند .

     Live Sawn قوی و بادوام است و برای پروژه های مختلف مناسب است .

معایب چوب اره زنده :

     ممکن است به دلیل فرآیند سخت تولید آن گران تر باشد .

یک چهارم اره شده :

در نهایت ، الوارهای یک چهارم اره شده وجود دارد که در آن کنده ها در عرض یک درخت بریده می شوند تا به راحتی از هم جدا شوند . این تخته دارای یک الگوی دانه مواج در امتداد سطح خود است ، که آنها را در مقاومت در برابر پیچش و مشکلات رطوبت در طول زمان مانند الوارهای اره شده ساده می کند ، اما به دلیل اینکه بیشتر مستعد انحراف و تاب برداشتن در اثر تماس با آب هستند ، به خوبی چوب اره شده نیستند .

انواع برش چوب
انواع برش چوب

ویژگی های چوب های یک چهارم اره :

یک چهارم الوار اره‌ شده دارای الگوی دانه‌ ای موج ‌دار در امتداد سطح خود است که باعث می‌ شود در طول زمان در برابر پیچش و مشکلات رطوبت مقاومت کنند ، مانند الوارهای اره‌ شده ساده ، اما به دلیل اینکه بیشتر مستعد انحراف و تاب برداشتن در اثر تماس هستند ، به خوبی چوب اره‌ شده نیستند . آنها یک خط مستقیم طولانی دارند که از مرکز تخته عبور می کند که به آن خط یک چهارم اره می گویند .

زوایای متضاد این خط می ‌تواند باعث مشکلات استحکام چسب شود ، زیرا احتمال انقباض و انبساط آن‌ ها با سرعت ‌های متفاوتی نسبت به الوارهای اره‌ شده ساده بیشتر است . به همین دلیل است که ممکن است برای پروژه های کوچک تر ، مانند کابینت یا تخته های برش ، که ظاهر سطح مهم نیست ، اما مقاومت در برابر آسیب رطوبت در طول زمان و تاب برداشتن یک نگرانی است ، بهتر باشد .

مزایای چوب یک چهارم اره :

     الوارهای یک چهارم اره به دلیل داشتن الیاف چوبی زاویه دار کمتر مستعد پیچ خوردگی یا تاب خوردگی هستند .

     برای قطعات کوچک مانند کابینت و تخته های برش که نیاز به ثبات در طول زمان دارند مناسب است .

     دانه مستقیم آن ، آن را به انتخاب خوبی برای روکش کاری تبدیل می کند ، زیرا دانه همیشه موازی سطح خواهد بود .

معایب یک چهارم اره :

     به دلیل فرآیند کار فشرده تولید آن گران تر است .

     ممکن است به دلیل بازده کمتر چوب قابل استفاده در مقایسه با سایر انواع چوب بری ، پیدا کردن آن دشوارتر باشد .

انواع برش در نجاری :

نجاری شامل طیف گسترده ای از تکنیک های برش است که هر کدام هدف و مجموعه ای از ابزار خاص خود را دارند . چه مبتدی باشید و چه یک نجاری باتجربه ، شناخت انواع برش ها و نحوه اجرای آنها برای رسیدن به نتیجه مطلوب ضروری است .

متقاطع

برش متقاطع نوعی برش است که عمود بر دانه چوب ایجاد می شود . اغلب برای برش تخته ها به طول یا عرض یا ایجاد لبه های مربع روی یک تکه چوب استفاده می شود . برش های متقاطع را می توان با ابزارهای مختلفی از جمله اره دایره ای ، اره میتر ، اره مویی یا اره دستی انجام داد .

ریپ کات

برش ریپ که به عنوان برش طولی نیز شناخته می شود ، به موازات دانه چوب ساخته می شود . برای کاهش عرض تخته یا ایجاد یک لبه مستقیم روی یک تکه چوب استفاده می شود . برش های ریپ معمولاً با اره رومیزی یا اره دایره ای انجام می شود ، اگرچه می توان آنها را با اره دستی یا اره مویی نیز انجام داد .

میتر کات

برش میتر نوعی برش است که با زاویه ، معمولاً 45 درجه انجام می شود . گوشه ها یا اتصالاتی را بین دو تکه چوب در یک زاویه خاص ایجاد می کند . برش های میتر اغلب در پروژه های نجاری مانند قاب عکس ، قالب گیری تاج و تزئینات استفاده می شود . برش های میتر را می توان با اره میتر ، اره دایره ای یا اره دستی انجام داد .

برش اریب

برش اریب نوعی برش است که با زاویه ای غیر از 90 درجه انجام می شود . برای ایجاد لبه های زاویه دار روی یک قطعه چوب یا اتصال دو قطعه در یک زاویه استفاده می شود . برش های اریب را می توان با اره اریب ، اره دایره ای یا اره دستی انجام داد .

دادو کات

برش دادو نوعی برش است که روی دانه های چوب برای ایجاد شیار یا کانال ایجاد می شود . اغلب برای ایجاد اتصال بین دو تکه چوب یا ایجاد فرورفتگی برای قفسه ها یا کشوها استفاده می شود . برش های دادو معمولاً با تیغه دادو روی اره رومیزی انجام می شود ، اگرچه می توان آنها را با روتر یا اسکنه نیز انجام داد .

برش شیار

برش شیاری شبیه به برش دادو است ، اما در امتداد دانه ‌های چوب به جای روی آن انجام می‌ شود . برای ایجاد یک کانال یا فرورفتگی در یک تکه چوب ، اغلب برای قرار دادن یک قطعه چوب دیگر در آن استفاده می شود . برش های شیار را می توان با میز ، روتر یا اره دستی انجام داد .

برش ساقه دار

برش دندانه دار یک اتصال قوی بین دو تکه چوب ایجاد می کند . این شامل ایجاد یک تنون یا برجستگی بر روی یک تکه چوب و یک سوراخ یا فرورفتگی مربوطه در طرف دیگر است . تنون به شکل دیلمی یا چسبانده می شود و یک مفصل محکم و مطمئن ایجاد می کند . برش های دندانه دار را می توان با ابزارهای مختلفی از جمله اره رومیزی ، روتر یا اسکنه انجام داد .

در نتیجه ، انواع مختلفی از برش ‌ها در نجاری مورد استفاده قرار می‌ گیرند که هر کدام هدف و مجموعه ابزار خاصی دارند . درک انواع برش ها و نحوه اجرای صحیح آنها برای دستیابی به نتیجه مطلوب در هر پروژه نجاری ضروری است .

اتصالات اساسی نجاری :

نازک کاری عبارت است از اتصال دو تکه چوب به یکدیگر برای ایجاد یک شی قوی تر و بادوام تر .

بسته به نوع پروژه نازک کاری که می خواهید ایجاد کنید ، انواع مختلفی از اتصالات وجود دارد که می توانید برای این منظور از آنها استفاده کنید . ممکن است برخی از این برش‌ ها را از قبل بشناسید –  جفت کردن ، مفاصل مورتیس و تنون چند نمونه هستند . اما مفاصل دیگری نیز وجود دارند که شاید تا به حال نام آنها را نشنیده باشید !

در این مقاله نگاهی به مفاصل زیر خواهیم داشت .

مفصل میتر زین

میتر زین یک اتصال میتر است که از دو تکه چوب بریده شده بر روی یک شیب ساخته شده است . سپس قطعات را با پشتی محکم به هم می ‌چسبانند و یک سوراخ کوچک در مرکز ایجاد می‌ کنند تا خاک اره در طول فرآیند برش برداشته شود . این طرح دارای مزایای قابل توجهی نسبت به سایر انواع اتصالات است که آن را به یک انتخاب محبوب در بین کارگران چوب تبدیل می کند .

مفصل مورتیس و تنون

این اتصال بیشتر در قاب بندی درب ها ، پنجره ها و سایر بازشوها استفاده می شود . مانند بسیاری از مفاصل ، ضروری است که هنگام برش مورتز ، فضای اضافی از همه طرف باقی بماند تا تنون به خوبی جا بیفتد . این اتصال اغلب با برش دستی با اسکنه یا تکه های مسیریاب ساخته می شود ، اما همچنین می توان آن را با چسب چوب به هم چسباند و تا زمانی که خشک شود گیره داد .

از طریق تنون

مفصل خرطومی ، مفصلی است که از یک تکه چوب عبور می کند . این دو قطعه با میخ یا پیچ در کنار هم قرار می گیرند . در ساخت نرده‌ ها معمولاً از تنه ‌ها برای سهولت در نصب نرده استفاده می ‌شود ، زیرا ضخامت ریل‌ ها را می ‌توان پس از نصب بدون برداشتن از پایه‌ ها تنظیم کرد .

مفصل hip

اولین نوع مفصل ، مفصل hip است . این نوع نازک کاری شامل دو قطعه است که یکی بلندتر از دیگری است . قطعه بلند در بالا قرار می گیرد و قطعه کوتاه تر در دو انتها به حالت ” چسبیده ” تبدیل می شود . هنگام استفاده از این روش ، باید از چسب برای نگه داشتن آن در کنار هم استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که آب با هیچ قسمتی از چوب در تماس نیست تا خطر پوسیدگی آن وجود داشته باشد .

مفاصل دامان

در ردیف بعدی ، اتصالات دامان قرار دارند که شامل سه یا چند قطعه است که ( معمولاً ) عمود بر یکدیگر به هم می ‌آیند و به طور ایمن به هم چسبانده می ‌شوند تا زمانی که فشار از جهات مختلف در حین مونتاژ آنها وارد می ‌شود ، نتوانند به راحتی حرکت کنند یا از هم جدا شوند . اگر فردی روی صندلی ساخته شده از این نوع مفاصل نشسته باشد ، اتفاق می افتد .

این نوع اتصال زمانی استفاده می شود که برخی از قطعات را به یکدیگر متصل می کنند که اندازه آنها متفاوت از دیگری است یا به هر دلیلی لازم است یک قطعه کوتاه تر از بقیه باشد ( مانند پله های صندلی ) .

دو طرف این نوع نازک کاری باید به صورت زاویه دار بریده شوند ، به این معنی که شما به یک اره و تیغه اره مویی ( یا اره رومیزی ) نیاز دارید ، زیرا این تیغه ها می توانند برش هایی را به هر جهت زاویه دار ایجاد کنند .

رولپلاک ها

سومین اتصال پایه نجاری رولپلاک است – جایی که گاهی اوقات ” روپلاک ها ” در سوراخ هایی قرار می گیرند که از طریق هر دو تخته به هم وصل شده اند ، بنابراین نه تنها به دلیل وزن بلکه به دلیل تغییرات حرارتی در پروژه نجاری شما در طول زمان از موقعیت خود خارج نمی شوند .

چفت کردن

چهارمین اتصال ضروری نجاری یک چفت کردن است که معمولاً اتصالات جالب و تزئینی ایجاد می کند و معمولاً در مواردی یافت می شود که می خواهید کشوهای تمام قد داشته باشید که بدون خطر بیرون آمدن ( به دلیل گرانش ) باز شوند .

مفصل نیمه دور

آخرین نوع اتصالات اولیه برای این مقاله ، اتصالات Half-Lap هستند . از این نوع اتصال برای اتصال دو تکه چوب با عرض یکسان اما ضخامت متفاوت استفاده می شود . این به شما این امکان را می دهد که بدون افزودن مواد اضافی یا بست ، یک اتصال نسبتاً قوی بین دو قطعه ایجاد کنید .

اتصال Half-Lap Joint را می توان با نصف کردن یک قطعه و سپس اتصال آن با قطعه ای مشابه شکل دیگر یا با نصف کردن دو قطعه و سپس اتصال دو نیمه به یکدیگر ایجاد کرد .

اتصالات Half Lap برای اتصال چوب هایی با عرض مشابه اما ضخامت های متفاوت استفاده می شود . آنها را می توان به یکی از دو روش ایجاد کرد – یا یک قطعه را نصف کنید و سپس آن را با یک قطعه مشابه شکل دیگر وصل کنید یا به سادگی با استفاده از هر دو نیمه از هر تخته اصلی .

سوالات متداول در مورد حکاکی روی چوب :

بهترین ابزار برای برش چوب چیست ؟

اره بهترین ابزار برش چوب است ، اما می توان از ابزارهای دیگر نیز استفاده کرد . نوع اره مورد نیاز شما به اندازه و ضخامت چوب یا تخته شما بستگی دارد .

چگونه می توانیم بدون اره چوب را در خانه برش دهیم ؟

با استفاده از ابزارهای دیگر می توانید در خانه بدون اره چوب برش دهید . یک جفت اره دستی ساده و کمی صبر تنها چیزی است که برای انجام کار نیاز دارید .

همانطور که گفته شد ، اگر نمی ‌خواهید ساعت ‌ها این کار را انجام دهید یا پس از برش‌ های طولانی مدت ، هر از گاهی با شانه‌ های خود مشکل دارید ، راه‌ های پیشرفته ‌تری برای انجام این کار وجود دارد .

شما می توانید از یک مته برقی ( حتی ممکن است ندانید که آنها را به طور خاص برای برش چوب می سازند ! ) ، یک آسیاب زاویه دار ، یا دیسک های ساینده مانند کاغذ سنباده که به صراحت برای سطوح فلزی یا فولادی طراحی شده اند ، استفاده کنید ، اما این هزینه ها برای شما بسیار بیشتر از خرید صرف می شود . یک اره برقی جدید یا ابزار دستی در صورت نیاز دوباره مورد استفاده قرار می گیرد .

ساده ترین راه برای برش چوب چیست ؟

اگر نیاز دارید که چوب را به شکل های منحنی برش دهید و به اره نواری دسترسی داشته باشید ، این بهترین انتخاب شما برای برش آسان خواهد بود .

اما فرض کنید به دنبال یک شکل سنتی تر هستید یا به سادگی چیزی ساده تر از استفاده از ابزارهای دستی مانند چاقو یا تبر می خواهید ( که توصیه نمی شود ) . در این صورت ، انتخاب تیغه‌ هایی با دسته‌ های چرخشی که با برق کار می‌ کنند ، می ‌تواند برش چوب را بسیار آسان ‌تر کند .

این شامل اره‌ های شعاعی می‌ شود که از دیسک ‌های گرد به جای قطعات مسطح کار می‌ کنند و تولید منحنی‌ ها در یک حرکت پیوسته را دشوار می ‌کند .

چگونه می توانیم چوب را بدون ابزار برقی برش دهیم ؟

چند روش مختلف برای برش چوب بدون ابزار برقی وجود دارد . یکی از راه ‌ها کشیدن تیغه اره با دست است که مدتی طول می ‌کشد و ممکن است دست ‌های شما بی ‌حس شوند .

گزینه دیگر استفاده از تبر با دستگیره قدیمی برای اهرم بهتر یا اره متقاطع با وزن و ریتم بدن شما است .

این روش به دو نفر نیاز دارد که با هم کار کنند تا کارایی را افزایش دهند ، اما اگر در کمپینگ بیرون از خانه هستید و در مدت کوتاهی به چوب نیاز دارید ، این روش مفید است !

5 برش اساسی نجاری چیست ؟

پنج برش اصلی نجاری عبارتند از : برش شکافی ، برش متقاطع ، برش اریب یا زاویه دار ، برش اسکنه یا فشار داده شده ، و لبه خاردار .

چهار مورد اول را می توان با استفاده از یک اره دستی مانند اره پشتی سنتی انجام داد ، اما برای کار دقیق تر ، باید از یک اره باکس میتر ( میتر اره ) استفاده کنید .

اره رومیزی چه نوع برش هایی می تواند ایجاد کند ؟

اره رومیزی یک ابزار برقی ثابت است که برای برش چوب استفاده می شود . متداول ‌ترین انواع برش‌ های جدول ، برش‌های شکافی و برش‌ های متقاطع هستند ، اما می ‌توانید برش ‌های اریب ‌دار یا مرکب ( هر دو زاویه‌ دار ) و ترکیب ‌های برش مقطعی ایجاد کنید . اره های رومیزی می توانند برش های طولانی و مستقیم ایجاد کنند . آنها همچنین می توانند برای ایجاد برش های پیچیده و منحنی در چوب استفاده شوند .

اره های رومیزی در دو طرح اصلی موجود می باشند : طرح ” ریپ برش ” که برای برش با دانه چوب مناسب تر است و معمولاً از طرح ” متقاطع ” که دانه ها را به عنوان یک لبه صاف برش می دهد اما نمی سازد ، قیمت کمتری دارد .

نویسنده : فیروزه پاکزاد

کلمات کلیدی : حکاکی چوب ، اره کردن چوب ، طراحی چوب

منبع : www.improvewood.com


مطالب مرتبط با موضوع برش چوب :

WhatsApp us