بهترین چوب برای کنده کاری

الوارهای مناسب برای شکل دادن را پیدا کنید

هنر منبت کاری حدود 12000 سال است که وجود داشته است . هزاران احتمال در مورد ساختن چیزی از چوب وجود دارد ، و ما مطمئناً از حکاکی اشکال ابتدایی بر روی چوب تا حالا مسیر طول و درازی را پیموده ایم . ما همچنین کشف کرده ایم که گونه های چوبی زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای کنده کاری استفاده کرد ، اما کدام یک انتخاب بهتری است ؟

بیایید نگاهی بیندازیم که بهترین چوب برای کنده کاری چیست ، چه چیزی باعث می شود که مواد کنده کاری روی چوب ایده آل باشد ، و همچنین برخی از ویژگی هایی که باید به آنها توجه داشته باشید  کدام هستند .

چرا انتخاب نوع مناسب چوب برای کنده کاری مهم است ؟

کنده کاری روی چوب می تواند یک کار خلاقانۀ لذت بخش باشد و حتی می تواند برای کسانی که می خواهند خود را در یک تلاش خلاقانه برای چند ساعت در روز گم کنند یک روش درمانی باشد . با این حال ، اگر چوب اشتباهی برای پروژه حکاکی خود داشته باشید ، این موضوع می تواند به سرعت به یک تجربه خسته کننده تبدیل شود . همانطور که گفته شد ، در این مقاله چند فاکتور وجود دارد که باید هنگام انتخاب چوب برای پروژه حکاکی بعدی خود در نظر بگیرید .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

سختی

سختی یکی از مهم ترین عواملی است که در انتخاب چوب برای کنده کاری باید در نظر گرفته شود . سختی به چگالی چوب یا میزان نیرویی که قبل از تسلیم شدن می ‌تواند تحمل کند ، اشاره دارد . گونه ‌های چوب سخت زیادی وجود دارند که برای کنده‌ کاری چوب مناسب هستند ، اما بسیاری از آن‌ ها هم نیستند .

چرا هنگام انتخاب گونه های چوبی برای کنده کاری روی چوب توجه به سختی مهم است ؟ خوب ، هر چه چوب سخت تر باشد ، نفوذ آن چالش برانگیزتر خواهد بود و حک کردن آن به شکل دلخواه شما چالش برانگیزتر خواهد بود . شما نمی ‌خواهید چوب شما خیلی نرم یا خیلی سخت باشد ، بنابراین بهتر است فقط مقدار مناسبی از چکش‌ کاری را در قطعه کار خود در نظر بگیرید .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

غلات

وقتی صحبت از دانه چوب در زمینه مواد کنده کاری روی چوب می شود ، باید به دو چیز توجه کرد . اولی الگوی دانه و دومی چگالی دانه های چوب است . الگوی دانه به نحوه قرارگیری دانه های چوب اشاره دارد ، خواه به صورت مستقیم ، موج دار یا به طور تصادفی اجرا شود . تراکم دانه به میزان بسته بندی دانه چوب اشاره دارد .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

چرا الگوی دانه مهم است ؟

الگوی دانه چوب شما تا حدی بر آسانی کار با آن تأثیر دارد . به طور کلی ، تا زمانی که در جهتی که دانه در حال جریان است حکاکی کنید ، حک کردن یک دانه صاف تر آسان تر است . تراکم دانه بر سختی تأثیر می گذارد ، که بر چکش خواری و در نهایت آسان بودن نفوذ و شکل دادن به چوب تأثیر می گذارد .

بافت

بافت چوب به خودی خود اهمیت خاصی برای کنده کاری چوب ندارد ، اما این چیزی است که باید به آن توجه کنید . بافت یک تخته چوبی به احساس آن اشاره دارد . برخی از گونه های چوبی دارای بافتی طبیعی و خشن هستند ، در حالی که برخی مانند یخ صاف هستند .

بنابراین ، چرا این موضوع هنگام کنده کاری چوب اهمیت دارد ؟

خوب ، می تواند بر نحوه تعامل اسکنه شما با سطح چوب تأثیر بگذارد . اگر چوب شما سخت و صاف است ، رسیدن به نفوذ اولیه دشوار است یا باعث می شود اسکنه شما از سطح چوب جهش کند .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

اگر سطح چوب شما دارای بافت خشن باشد ، همین امر صدق می کند ، زیرا سطح ناهموار می تواند کنده کاری مداوم را چالش برانگیز کند ، علاوه بر این ، اعمال پوشش و یا سنباده زدن سطح را دشوار می کند .

دسترسی

حتی اگر فکر می کنید بهترین چوب را برای کنده کاری پیدا کرده اید ، اگر مقدار کمی از آن وجود داشته باشد یا به راحتی در دسترس نباشد ، برای شما مفید نخواهد بود . در دسترس بودن چوب شما بر تعدادی از عوامل تأثیر می گذارد ، از جمله قیمت چوب و تعداد / اندازه قطعات کاری که می توانید بسازید . انتخاب چوبی که به راحتی در دسترس باشد تقریباً همیشه بهترین انتخاب است .

این می تواند ناامید کننده باشد ، به خصوص اگر می خواهید حکاکی شما از یک گونه چوب وارداتی خاص ساخته شود ، اما راه هایی برای حل این مشکل وجود دارد . به عنوان مثال ، انتخاب یک چوب راحت ‌تر که احتمالاً ارزان ‌تر است ، به شما امکان می‌ دهد بیشتر بخرید و این آزادی را به شما می ‌دهد تا با رنگ ‌های چوب و روغن‌ های درمان چوب آزمایش کنید تا رنگ و بافت دلخواه خود را شبیه ‌سازی کنید .

انتخاب بین گونه های چوب نرم و چوب سخت

جدا از ویژگی های فردی چوب ، شما همچنین باید بین دو نوع چوب اصلی انتخاب کنید . چوب های نرم و چوب های سخت .

کنده کاری چوب از این زیرمجموعه ها می تواند دو تجربه کاملاً متفاوت باشد ، بنابراین بهتر است با ویژگی ها آشنا شوید و نوع چوبی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با کاربرد مورد نظر شما مطابقت دارد .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

گونه های چوب نرم

گونه های چوب نرم اساسا از درختان همیشه سبز به دست می آیند . این گونه های چوبی به سرعت رشد می کنند و بنابراین در مقایسه با گونه های چوب سخت در دسترس تر هستند . آنها همچنین تمایل به هزینه بسیار کمتری نسبت به گونه های چوب سخت دارند ، زیرا دسترسی به آنها آسان تر است ، و آنها را در صنایع مختلف در سراسر جهان از جمله صنایع دستی چوب معمولی می کند .

نکات مثبت

 • ارزان
 • کار با آن آسان است
 • به راحتی در دسترس است
 • به سرعت رشد می کند
 • سبک وزن
 • به اندازه چوب سخت متراکم نیست
 • فوق العاده و همه کاره
 • برای اکثر برنامه های رایج به اندازه کافی قوی است

نکات منفی

 • به طور کلی ضعیف تر از گونه های چوب سخت است
 • نسبت به گونه های چوب سخت تراکم کمتر و در نتیجه دوام کمتری دارد
 • در صورت استفاده در فضای باز نیاز به پوشش دارد
 • استحکام کششی کم آن را برای بارهای سنگین نامناسب می کند
 • نیاز به نگهداری منظم دارد

این گونه های چوبی به عنوان ” چوب نرم ” شناخته می شوند زیرا به طور کلی انعطاف پذیرتر هستند و در مقایسه با گونه های چوب سخت دارای استحکام کششی کمتری هستند . آنها همچنین در مقیاس سختی جانکا نسبت به گونه های چوب سخت رتبه پایین تری دارند ، که منجر به این تصور می شود که آنها نسبت به چوب های سخت پایین تر هستند . با این حال ، چوب های نرم در برخی موارد می توانند سخت تر و متنوع تر از چوب های سخت باشند .

 از چوب نرم برای تعدادی از کاربردها از جمله نازک کاری ، ساخت دکوراسیون ، سقف سازی ، ساخت خانه ها ، صنایع دستی ، صنایع چوبی ، تولید اسباب بازی ها ، ایجاد قفسه بندی و حتی فضای داخلی اتومبیل استفاده می شود . همانطور که می بینید ، چوب نرم بسیار متنوع و پرکاربرد است ، به همین دلیل است که انتخاب خوبی برای کنده کاری روی چوب نیز می باشد .

گونه ‌های چوب نرم همچنین سبک ‌تر و چگالی کمتری نسبت به چوب ‌های سخت خود دارند و آنها را انتخابی ایده ‌آل برای هر رشته ‌ای است که در آن از ابزارهای دستی برای شکل دادن به چوب استفاده می‌ شود . این بدان معنی است که دستکاری آنها بسیار ساده تر است ، چه در حال بریدن ، اصلاح ، برنامه ریزی یا خم کردن آنها به شکل دلخواه خود باشید .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین گونه های چوب نرم برای کنده کاری چوب کدامند ؟

اگر برای اولین بار به حکاکی روی چوب فکر می کنید ، گونه های چوب نرم زیادی در جهان وجود دارد ، همچنین زیرگونه های مختلفی را می توانید انتخاب کنید . با این حال ، برای صرفه جویی در زمان و تلاش ، در این مقاله بهترین گونه های چوب نرم روی کره زمین برای کنده کاری چوب را برایتان فهرست کرده ایم .

ویژگی های چوب نرم

چوب بالسا

 • نرم و سبک
 • کار با آن آسان است
 • بسیار چکش خوار
 • شناور
 • بسیار بادوام
 • سفید/ سفید مایل به زرد ، به رنگ خرمایی

باسوود

 • بافت یکنواخت
 • دانه بندی مستقیم
 • نرم
 • به راحتی در دسترس است
 • کار با آن آسان است
 • سفید کرم و یا قهوه ای کم رنگ

سدر

 • بادوام
 • سبک وزن
 • بافت یکنواخت
 • دانه بندی مستقیم
 • کار با آن آسان است
 • به رنگ صورتی مایل به قرمز

پائولونیا

 • نسبتا سبک
 • کار با آن آسان است
 • دانه ریز
 • مقاومت ذاتی در برابر پوسیدگی
 • فوق العاده همه کاره
 • رنگ زرد عسلی و خاکستری روشن

چوب بالسا

چوب بالسا به راحتی یکی از قابل شناسایی ترین و قابل استفاده ترین گونه های چوب برای صنایع دستی چوب است . بالسا چوبی نرم است که علاوه بر سبکی چشمگیر ، با رنگ سفید کم رنگ آن نیز قابل تشخیص است . بالسا یک چوب بسیار نرم است که آن را نه تنها برای مبتدیان بلکه برای صنعتگران با تجربه چوب نیز به عنوان ماده ای ایده آل برای حکاکی روی چوب تبدیل می کند .

یکی از جالب ترین چیزهایی که در مورد چوب بالسا جدا از اینکه به راحتی در دسترس است ، این واقعیت است که می توان آن را اساساً با هر چاقوی تیزی برش داد . برای حکاکی این چوب ، نیازی به چاقوی حکاکی خاصی ندارید ، اما باید ابزار مناسب کنده کاری چوب را برای انجام کار تهیه کنیم .

با این حال ، استفاده از چوب بالسا به عنوان یک ماده کنده کاری دارای معایبی است .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

یکی از معایب چیدن این چوب به عنوان مواد حکاکی شما این است که کاملا شکننده است . اعمال نیروی بیش از حد به چوب بالسا می تواند منجر به ترک خوردگی یا خرد شدن آن شود ، که اگر به دنبال حک کردن یک قطعه کار هستید ، هیچ کدام از این موارد خوب نیست . چوب بالسا نیز بسیار گران است ، اگرچه تهیه آن در فروشگاه های صنایع چوبی و آنلاین نسبتاً آسان است .

باسوود

از نظر بسیاری چوب باس بهترین چوب برای کنده کاری است . تاریخچه طولانی در استفاده توسط منبت کاران مشهور و علاقه مندان به صنایع دستی در سراسر جهان دارد و دارای تعدادی ویژگی است که آن را به انتخاب ایده آل برای منبت کاری چوب تبدیل می کند . حالا این امر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد ، با توجه به اینکه چوب باس خیلی نرم نیست ، اما مزایای دیگری نیز دارد .

باس وود ممکن است به دلیل سختی که دارد بهترین چوب برای مبتدیان یا حتی منبتکاران با تجربه به نظر نرسد . چوب باسوود دارای درجه سختی جانکا 4100 است که در مقایسه با سایر گونه های چوب نرم موجود در این لیست ، بسیار سخت است . با این حال ، الگوی دانه آن یکدست و صاف است و به شما امکان می دهد به راحتی و با اطمینان این گونه چوب را حکاکی کنید .

همانطور که گفته شد ، چوب باس نیز در مقایسه با سایر گونه‌ های چوب نرم موجود در این فهرست ، بسیار ارزان‌ تر و بسیار راحت ‌تر در دسترس است . شما باید بتوانید چوب باس را در شرایط بسیار خوب هم در فروشگاه و هم به صورت آنلاین پیدا کنید ، و البته چون بسیار ارزانی است . این چوب ممکن است سخت باشد ، اما این کار مهارت های شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد و به شما ایده می دهد که کنده کاری با چوب سخت چگونه خواهد بود .

سدر

سدر به راحتی یکی از محبوب ترین گونه های چوبی برای صنایع دستی چوب است . گونه های مختلفی از سرو وجود دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد ، و زمانی که برای کاربردهای کنده کاری چوب استفاده می شود ، عملکرد بسیار خوبی دارند . سدر بسیار سخت است و دارای درجه سختی جانکا در حدود 158 کیلوگرم بر متر است . مانند باسوود ، اگرچه نسبتاً سخت است ، حک کردن آن بسیار آسان است .

چه چیزی سدر را به انتخاب خوبی برای کنده کاری روی چوب تبدیل می کند ؟

سدر تقریباً در همه جا موجود است و حک کردن آن واقعاً آسان است . برخی از انواع رایج چوب سدر که در منبت کاری چوب استفاده می شود ، چوب سرو قرمز و سفید است ، زیرا به راحتی می توان آنها را تهیه کرد و دانه بندی چوب و الگوی دانه آنها قطعات کار خیره کننده ای را ایجاد می کند .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

سدر از بهترین انتخاب فاصله زیادی دارد . اگرچه کار کردن با آن لذت بخش است و دیدن آن زیباست .

سدر نیز در مقایسه با سایر گونه های چوبی موجود در این لیست گران تر است .  علاوه بر این ، حتی اگر سدر در برابر آب مقاوم باشد ( حداقل بیشتر از برخی از گونه های چوبی دیگر ) ، باید آب بندی شود یا قرار گرفتن مداوم در معرض آب باعث پوسیدگی قطعه کار شما می شود .

پائولونیا

یکی دیگر از چوب هایی که در سال های اخیر برای منبت کاری رایج شده است ، چوب پالونیا است . در حالی که به طور گسترده ای مانند برخی از گونه های چوبی دیگر که در این مقاله پوشش داده ایم استفاده نمی شود ، یکی از ساده ترین چوب ها برای کنده کاری است و یکی از جالب ترین الگوهای دانه ای را در بین تمام گونه های چوب نرم مورد استفاده برای کنده کاری روی چوب دارد .

چوب پائولونیا برای کنده کاری

چیزی که پائولونیا را بسیار جالب می کند تضاد بین رنگ دانه های چوب و الگوهای دانه است . تضاد بین الگوی دانه و رنگ باعث می شود که قطعات کار از نظر بصری جالب باشند . اگر یک فرم خوب انتخاب شده باشد ، احتمالاً یک شاهکار بی نظیر در دستان خود خواهید داشت !

آیا استفاده از چوب پالونیا معایبی دارد ؟

خوب ، برای شروع ، چوب پائولونیا گران است . دلیل این امر این است که چوب بسیار کمیاب است و به سختی می توان به آن دست یافت . علاوه بر این ، هنگام کنده کاری این گونه چوبی باید نسبتاً مراقب باشید . چرا ؟

اگر ابزار شما واقعاً تیز نیست ، می‌ توانید فرو ریختن مواد خود را در مقابل چشمان خود تماشا کنید . اگر نیروی بلانت به پائولونیا وارد شود ، چوب متلاشی می شود ، به این معنی که برای کار با این گونه چوبی به ابزار حکاکی بیش از حد تیز نیاز دارید .

گونه های چوب سخت

چوب سخت معمولاً از بالاترین کیفیت برخوردار است و به طور کلی عرضه محدودی دارد . درختانی که از چوب سخت تشکیل شده‌ اند به صورت فصلی شکوفا می‌ شوند ، به این معنی که وقتی زمان برداشت فرا می ‌رسد ، تنها مقدار محدودی برای فروش به نفع پایداری عرضه می ‌شود . این کمبود باعث می شود که چوب سخت بسیار گرانتر از چوب نرم باشد .

نکات مثبت

 • فوق العاده همه کاره
 • بسیار سفت و سخت
 • اغلب برای کاربردهای فضای باز نیازی به پوشش ندارد
 • قادر به تحمل بارهای بسیار زیاد
 • دارای انواع طرح ها و رنگ های زیبای دانه
 • استحکام کششی بالا
 • محافظت ذاتی در برابر ضربه ، ساییدگی ، گرما و رطوبت

نکات منفی

 • بسیار گرانتر از چوب نرم
 • کنده کاری می تواند چالش برانگیزتر باشد
 • ممکن است با ابزارهای کنده کاری با کیفیت پایین تر اسیب ببیند
 • حکاکی به تجربه و دانش فنی بالاتر نیاز دارد

چوب سخت به دلیل چگالی چشمگیر ، دوام و رتبه بندی در مقیاس سختی جانکا به عنوان چوب سخت شناخته می شود . رایج ترین گونه های چوب سخت مورد استفاده دارای دانه های چوبی بسیار متراکم هستند که می تواند کار با آن را چالش برانگیز کند ، در حالی که به طور همزمان آن را بسیار بادوام و کمتر در معرض اثرات گرما ، سرما ، رطوبت ، پوسیدگی و هجوم حشرات قرار می دهد .

این گونه ‌های چوب معمولاً در کاربردهایی استفاده می‌ شوند که قطعه کار باید در طول عمر کاربر دوام بیاورد یا در محیط‌ های بالقوه مضر قرار گیرد . از چوب ‌های سخت برای ساخت وسایلی مانند چارچوب تخت ، نیمکت ‌های بزرگ ، میزهای بزرگ اتاق غذاخوری ، درب‌ های یکپارچه ، فضای داخلی سقف ، قایق ، درب گاراژ و حتی مسکن برای وسایل الکترونیکی استفاده می‌ شود .

خود گونه های چوب سخت اغلب بر اساس نادر بودن ، قیمت و قدرت به دسته هایی تقسیم می شوند . برخی از گونه ‌های چوب سخت مانند گردو و بلوط بسیار گران‌ تر از سایر گونه‌ ها هستند و برای کاربردهای فوق ‌العاده خاص مانند فضای داخلی وسایل نقلیه لوکس یا آثار هنری یک‌ بار استفاده می‌ شوند . این به طور کلی به دلیل انحصار و ظاهر منحصر به فرد آنها است . مانند چوب های نرم ، چوب های سخت نیز مزایا و معایب خود را دارند .

بهترین چوب سخت برای کنده کاری چیست ؟

برخی از مواد کنده کاری روی این سیاره از انواع چوب های سخت هستند . چوب ‌های سخت معمولاً برای کسانی که تجربه بیشتری در هنر صنایع دستی دارند ، در نظر گرفته می ‌شود ، زیرا کار کردن با مواد کمی چالش‌ برانگیزتر است و در مقایسه با گونه‌ های چوب نرم مبتدی‌ تر بسیار گران ‌تر هستند . در اینجا تعدادی از بهترین گونه های چوب سخت را برای انتخاب شما آورده ایم .

ویژگی های چوب سخت

آسپن

 • بادوام
 • نرم
 • رنگ سفید/ قهوه ای روشن
 • حتی دانه های چوب
 • کار با آن آسان است
 • ماندگاری خاصی ندارد

بوترنات

 • دانه مستقیم
 • برنزه / قرمز رنگ
 • بافت درشت
 • درخشش ابریشمی
 • بادوام
 • نرم

گردوی سیاه

 • چوب سخت و متراکم
 • دانه های چوب محکم بسته بندی شده
 • به خوبی جلا می دهد
 • بادوام
 • رنگ قهوه ای تیره / سفید

بلوط

 • قوی ، سخت و متراکم
 • دانه های چوب محکم بسته بندی شده
 • محتوای تانن بالا
 • فوق العاده بادوام
 • دانه مستقیم چوب
 • بسیار همه کاره
 • گران

آسپن

آسپن چوب بسیار خوبی است که هنگام در نظر گرفتن مواد کنده کاری چوب از آن استفاده می کند . اگرچه آسپن ممکن است به عنوان یک چوب نرم طبقه بندی نشود ، اما هنوز هم بسیار نرم است و به راحتی در دسترس است ، بنابراین در بین علاقه مندان به کنده کاری روی چوب و صنایع چوبی محبوب است ..

نکته خوب در مورد آسپن این است که مقدار زیادی از آن برای دور زدن وجود دارد ، که باعث می شود در مقایسه با برخی از گونه های چوب نرم که قبلا پوشش داده ایم ، به طور قابل توجهی ارزان تر شود . چوب آسپن به خاطر چوب تقریباً سفید و الیاف چوبی بسیار نرمش که حکاکی آن را لذت بخش می کند ، شناخته شده است .

گردوی سیاه

هنگام انتخاب چوب سخت برای حکاکی روی چوب ، گردوی سیاه انتخاب درجه یک است . به دلیل دانه ، تراکم ، دوام و رنگ آن ارزشمند است . گردوی سیاه بسیار در سطح بالایی از طیف چوب حکاکی است و می تواند بسیار گران باشد ، اما اگر مایل به پرداخت مقداری بیشتر برای چوب هستید ، از کیفیت و کارایی چوب شگفت زده خواهید شد .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

دل چوب گردو سیاه قهوه ای تیره است در حالی که چوب صنوبر سفید براق است . در حالی که می تواند در ابتدا بسیار متراکم باشد و بنابراین تراشیدن آن در ابتدا دشوار است ، اما ، متوجه خواهید شد که کار با گردو لذت بخش است ، و هنگامی که حکاکی قطعه کار خود را کامل کردید ، متوجه خواهید شد که گردوی سیاه پولیش می شود . بسیار زیبا و قابل استفاده برای قطعات کار کوچک و بزرگ است .

بوترنت

اگر به دنبال یک چوب سخت عالی برای کنده کاری هستید ، بوترنت می تواند دقیقا همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید . چوب بوترنت شبیه چوب باس به نظر می رسد اما فقط کمی تیره تر است و در بخش هایی از ایالات متحده و همچنین کانادا یافت می شود . چوب بوترنت چوب معمولی نیست و می تواند چالش برانگیز باشد ،  اما اگر بخواهید مقداری از آن را سفارش دهید ارزشش را دارد .

چه چیزی چوب بوترنت را بسیار خاص می کند ؟

خوب ، مانند برخی از گونه های چوب نرم که قبلاً پوشش دادیم ، چوب بوترنت بسیار نرم است که آن را به چوبی ایده آل برای کنده کاری روی چوب تبدیل می کند . همچنین به روغن ‌های صیقل ‌کاری و تصفیه چوب واکنش نشان می ‌دهد ، که این امر باعث می ‌شود تا تازه ‌واردها بتوانند با کمی تلاش ، قطعه‌ های کار با ظاهری واقعاً زیبا بسازند .

بلوط

بلوط یکی دیگر از چوب های سخت رده بالا است که می تواند برای کنده کاری روی چوب استفاده شود . بلوط چوبی بسیار مستحکم است که می تواند برای کاربردهای مختلف از جمله ساخت کاناپه ، قفسه بندی ، سازه ، کارد و چنگال ، صندلی ، میز و حتی واحدهای سرگرمی استفاده شود . همانطور که گفته شد ، حتی با وجود اینکه بسیار مقاوم و سخت است ، یک ماده کنده کاری چوب خوب است .

کنده کاری دستی بلوط به دلیل تراکم آن ممکن است کمی چالش برانگیز باشد ، بنابراین احتمالاً بهتر است به جای آن از ابزارهای کنده کاری برقی استفاده کنید . این بدان معنا نیست که استفاده از ابزارهای دستی برای تراشیدن چوب بلوط غیرممکن است ، اما با توجه به متراکم بودن آن می تواند چالش برانگیز باشد . اگر پروژه شما به زمان حساس نیست و می خواهید تجربه کنده کاری بلوط را با دست داشته باشید ، چرا آن را امتحان نکنید ؟

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

نحوه تهیه چوب برای کنده کاری

اکنون که می دانید بهترین چوب برای حکاکی دستی چیست ، بهتر است بدانید که چگونه چوب را برای فرآیند کنده کاری آماده کنید . در حالی که می توانید به سادگی شروع به کنده کاری کنید ، اگر چوب آماده نباشد ، می تواند کمی چالش برانگیزتر باشد . همانطور که گفته شد ، در این مقاله چند مرحله وجود دارد که می توانید برای آماده سازی مناسب چوب برای کنده کاری دنبال کنید .

چوب خود را انتخاب کنید

انتخاب بهترین چوب برای حکاکی دستی دارای یک عنصر ذهنی است . در حالی که برخی از گونه های چوب از نظر عینی بهتر از سایرین برای حکاکی روی چوب هستند ، در نهایت به ترجیح شخصی شما خلاصه می شود . چوبی را انتخاب کنید که برای اندازه قطعه کاری که قصد ایجاد آن را دارید و همچنین ابزارهایی که در دسترس دارید و سطح مهارت شما مناسب باشد .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

چوب خود را به اندازه دلخواه بگیرید

این مرحله نیز تا حد زیادی ذهنی است . اره کردن چوب انتخابی شما به اندازه و شکل مناسب برای قطعه کار شما می تواند شامل ابزار برقی یا برخی ابزارهای ساده دستی باشد . اساساً ، تمام کاری که در اینجا می ‌خواهید انجام دهید این است که اندازه و شکل و فرمی را که می ‌خواهید از مواد حکاکی خود تولید کنید ، بدست آورید تا بتوانید بعداً با استفاده از ابزار حکاکی خود آن را اصلاح کنید .

تخته چوب خود را با دقت اره کنید

صاف کردن چوب مرحله دیگری در فرآیند آماده سازی است که به شما امکان می دهد چوب خود را بیشتر به شکل دلخواه درآورید . جدای از اره کردن ، استفاده از ابزار برنامه ریزی برقی به شما این امکان را می دهد که سطح قطعه کار خود را بیشتر به شکل دلخواه خود در آورید . برنامه ریزی یک کار دقیق است ، بنابراین مطمئن شوید که در این مرحله از فرآیند ، وقت خود را صرف کرده و با دقت کار کنید .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

سطح چوب خود را سنباده بزنید

آخرین گامی که باید قبل از حکاکی کردن قطعه کار خود بردارید ، سنباده زدن سطح قطعه کار است . وقتی صحبت از شکل دادن به یک قطعه کار می شود ، بهترین سنگ سنباده برای استفاده ، کاغذ سنباده خشن است . با خیال راحت از سنباده برقی یا کاغذ سنباده قدیمی خوب استفاده کنید ، اگرچه اگر قطعه کار شما به خصوص بزرگ باشد ، احتمالاً زمان آسان تری با استفاده از سنباده برقی خواهید داشت .

بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب
بهترین چوب ، اطلاعات درباره منبت کاری و حکاکی روی چوب

اکنون که می دانید چه نوع چوبی برای کنده کاری مناسب است ، چگونه چوبی را برای کنده کاری انتخاب کنید ، و چگونه چوبی را برای کنده کاری آماده کنید ، وقت آن است که به دانش جدید خود را آزمایش کنید . هنگام انتخاب چوب برای کنده کاری ، همیشه کاربرد قطعه کار ، ابزاری که در دسترس دارید و زمانی که باید کار کنید را در نظر بگیرید !

سوالات متداول :
چه نوع چوبی برای کنده کاری مناسب است ؟

انتخاب چوب برای کنده کاری می تواند خسته کننده باشد . چیزهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید ، از جمله ابزارهایی که در دسترس دارید ، سطح مهارت و راحتی شما ، چقدر دوست دارید قطعه کارتان بزرگ باشد و دوست دارید چه شکلی باشد . به طور کلی ، چوب نرم ساده ترین نوع چوب برای استفاده برای کنده کاری چوب است . در ایران اغلب از چوب راش برای منبت کاری استفاده می شود .

آیا بلوط برای کنده کاری خوب است ؟

در حالی که بلوط برای مدت طولانی وجود داشته و برای کاربردهای مختلف استفاده می شود ، آیا بلوط برای کنده کاری خوب است ؟ بلوط یکی از بهترین گونه ‌های چوبی است که برای کنده‌ کاری استفاده می ‌شود و می‌ تواند برخی از بهترین قطعات کار با ظاهر و سایش را تولید کند .

انواع مختلف چوب منبت کاری چیست ؟

دو نوع اصلی چوب کنده کاری موجود در بازار ، گونه های چوب نرم و گونه های چوب سخت هستند . در حالی که گونه ‌های چوب سخت بادوام ‌تر هستند و عموماً زیبایی ظاهری براق ‌تری دارند ، کار با چوب ‌های نرم آسان ‌تر است و عموماً ارزان‌ تر هستند .

کلمات کلیدی : چوب ، کنده کاری ، چوب افرا ، چوب بلوط ، چوب نرم

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع منبت کاری چوب :

WhatsApp us