نجاری

16 نوع اتصالات نجاری و نحوه استفاده از آنها

آیا تا به حال به اتصال دو یا چند تکه چوب به یکدیگر فکر کرده اید ؟ خوب ، اگر شما یک نجار هستید ، مطمئناً بارها این کار را کرده اید . برای اتصال یک یا دو تکه چوب به هم از اتصالات نجاری استفاده می کنیم .

اتصالات نجاری یا نازک کاری ، اعم از سنتی و غیرسنتی ، قرن ها و هزاران سال پیش وجود داشته است و تا به امروز ، ما هنوز از آنها استفاده می کنیم .

این دانش از انواع مختلف اتصالات به ما این امکان را می دهد که سازه های چوبی مانند قاب خانه ، کابینت و قطعات دکوراسیون بسازیم حتی گاهی اوقات بدون استفاده از یک بست مانند میخ یا پیچ .

اکنون ، در مورد اتصالات نجاری صحبت می کنیم  ، در این مقاله فهرستی از محبوب ترین و مهم ترین اتصالات از ساده تا پیچیده آورده شده است که می توانید در طول پروژه های خود از آن ها استفاده کنید .

1 . مفصل لب به لب نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال لب به لب ساده ترین اتصال نجاری است که می توانید بسازید . اما همچنین ضعیف ترین نوع نیز هست . در این نوع اتصال به سادگی دو تکه چوب را با چسباندن انتهای آن به هم وصل می کند .

با این اتصال ، دانه انتهایی یک تکه چوب مستقیماً به دانه لبه یک تکه چوب دیگر متصل می شود . هر دو با استفاده از چسب یا بست هایی مانند میخ به یکدیگر متصل می شوند .

این مفصل به قدری ضعیف است که می توان به راحتی با دستان خود مفصل لب به لب چسبیده را جدا کرد . حتی زمانی که با بست هایی مانند میخ در کنار هم قرار می گیرید ، اگر نیروی کافی به دستان خود وارد کنید ، می توانید به راحتی یک مفصل لبه دار را از یکدیگر جدا کنید .

اتصال لب به لب مفصلی نیست که بخواهید زیاد از آن استفاده کنید ، به خصوص هنگام ساخت دکوراسیون یا قطعات کابینت که به استحکام کششی زیادی نیاز دارند .

2 . میتر مفصل

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

مفصل میتر کاملاً شبیه به مفصل لب به لب است . با این حال ، انتهای هر دو قطعه چوب معمولاً در زاویه 45 درجه تراشیده می شود .

هنگامی که یک اتصال میتر ایجاد می کنید ، یک اتصال بدون درز به دست می آورید که هیچ دانه انتهایی از دو قطعه چوبی که به هم متصل شده اند را نشان نمی دهد و به طور موثر دانه های انتهایی را پنهان می کند .

به همین دلیل است که معمولاً توسط نجارها هنگام نصب قالب‌ ها ، تخته ‌های پایه و تزئینات پنجره در منازل استفاده می ‌شود . انتهای این قالب‌ ها و تریم‌ ها بهتر است با استفاده از یک اتصال میتر به یکدیگر متصل شوند و دانه ‌های انتهایی تخته را از جایی که قالب‌ ها برش داده ‌اند پنهان می‌ کند .

3 . مفصل دادو

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال دادو یک نوع اتصال بسیار رایج است که برای ساخت دکوراسیون و کابینت استفاده می شود . به آن مفصل بند یا اتصال مسکن نیز می گویند .

با این اتصال ، شکافی از روی دانه یک تکه چوب ، درست به اندازه دانه انتهایی قطعه دیگر که با آن وصل می شود ، بریده می شود .

دانه انتهایی قطعه دوم چوب درست به شکاف یا دادو برای تکمیل اتصال شکاف می ‌دهد .

4 . مفصل دامان

اتصالات چوبی در نجاری

نیم و نیم

اتصال لبه نه تنها برای اتصال چوب بلکه برای اتصال مواد دیگر مانند پلاستیک و فلز استفاده می شود . هنگامی که دو تکه چوب را با استفاده از یک اتصال لبه به هم می ‌پیوندید ، این دو چوب روی هم قرار می‌ گیرند تا یک اتصال بسیار قوی ایجاد کنند.

2 نوع اصلی اتصالات دامان وجود دارد . یک مفصل دامان کامل و یک مفصل نیم دامان . در یک اتصال کامل دامان ، دو تکه چوب یا مواد بدون حذف مواد از هر یک از تکه‌ های چوب به یکدیگر متصل می‌ شوند .

در حالی که در اتصال نیم دامان ، مواد از هر دو تکه چوب حذف می شود ، به طوری که اتصال دامان حاصل ضخامت ضخیم ترین عضو دو قطعه چوب را داشته باشد .

اکثر اتصالات ، دارای اعضایی با ضخامت یکسان هستند ، به طوری که نیمی از ضخامت هر قطعه چوب برای تشکیل اتصال برداشته می شود .

هنگامی که دو تکه چوب با یک اتصال لبه به یکدیگر متصل می شوند ، اتصال حاصل یکی از قوی ترین اتصالات نجاری است که می توانید بسازید ، حتی قوی تر از اتصالات مورتیس و تنون ، زیرا اتصال حاصل توانایی زیادی در تحمل نیروهای برشی دارد   .

5 . مفصل افسار

اتصالات چوبی در نجاری

فاق و زبانه

می ‌توانید مفصل افسار را به ‌عنوان یک مفصل خرطومی و تنون در نظر بگیرید که هم با اره و هم برش به تمام عرض عضو تنون بریده شده است . در واقع می توان گفت که هر دو بسیار شبیه هم هستند .

آنچه که مفصل افسار را از مارتیس و تنون متمایز می کند ، برش اعضای مورتیس و تنون به تمام عرض تنون در مفصل افسار است .

اتصال افسار گوشه ای رایج ترین اتصال افسار است و در گوشه های دو عضو مربوطه ایجاد می شود .

اتصال افسار گوشه ای معمولاً هنگام اتصال ریل ها با اعضای عمودی آنها مانند پایه های دکوراسیون مانند صندلی یا میز استفاده می شود .

یکی دیگر از انواع مفصل افسار ، مفصل تی است که به جای اتصال گوشه های دو عضو ، گوشه یکی از اعضا را به وسط عضو دیگر می پیوندد و T-bridle را درست مانند افسار گوشه ای می کند . همچنین یک اتصال نجاری بسیار قوی را تشکیل می دهد .

 6 . مفصل رولپلاک ( دوبل چوبی )

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال با دوبل چوبی

این یک اتصال بسیار رایج است که در دکوراسیون کارخانه ای پیدا خواهید کرد زیرا ساخت آن با استفاده از ماشین آلات خط تولید بسیار آسان است .

اتصال رولپلاک به سادگی یک اتصال لب به لب است که با رولپلاک تقویت شده است . رولپلاک یک میله یا سنجاق استوانه ای است که معمولاً از چوب ، پلاستیک یا فلز ساخته می شود .

در مورد رولپلاک ها صحبت می کنیم ، یک میله رولپلاک و یک سنجاق رولپلاک وجود دارد . میله رولپلاک یک میله استوانه ای بلند چوبی ، پلاستیکی یا فلزی است که بیشتر به طول های کوتاه تر بریده می شود تا پین های رولپلاکی را تشکیل دهد که برای ایجاد اتصالات رولپلاک استفاده می شود  . 

بر خلاف مفاصل لب به لب ، اتصالات رولپلاک از نظر ساختاری قوی هستند و اگر به خوبی ساخته شده باشند ، ظاهر خوبی دارند . برای اطمینان از تراز دقیق پین های رولپلاک هنگام ساختن اتصال نجاری رولپلاک ، کارگران نجاری از ابزار اندازه گیری خاصی به نام مرکز رولپلاک استفاده می کنند .

مرکز رولپلاک برای اندازه‌ گیری یا علامت‌ گذاری موقعیت سوراخ ‌ها برای قرار دادن پین ‌های رولپلاک استفاده می‌ شود .

7 .  مفصل مورتیس و تنون

اتصالات چوبی در نجاری

فاق و زبانه مخفی

مفاصل مورتیس و تنون یکی از قدیمی ترین اتصالات نجاری است که بشر شناخته است . سوابق نشان می دهد که حتی مصریان در مصر باستان از آن برای ساخت قالب های آجری چوبی استفاده می کردند .

از آن برای اتصال دو قطعه از مواد مانند چوب استفاده می شود که در آن یکی از قطعات در حال اتصال حاوی سوراخ خراش یا مستطیل شکل است و دیگری حاوی خرطوم یا زبانه ای است که به طور مربعی و داخل سوراخ قرار می گیرد تا اتصال ایجاد شود .

مفصل ایجاد شده در نتیجه این ترکیب بسیار قوی است . در واقع اتصال مورتیس و تنون یکی از محکم ترین اتصالاتی است که می توانید برای پروژه های نجاری خود استفاده کنید .

تنها عیب این است که ساختن آن به نوعی دشوار است . شما باید یک سوراخ مربع یا مستطیل را در یک تکه چوب برش دهید ، سپس باید تنون را دقیقاً برش دهید تا به طور مربعی در خرک بگنجد .

اگر تنون را خیلی کوچک برش دهید ، مفصل را خراب کرده اید یا بدتر از آن مواد خود را خراب کرده اید .

8 . مفصل جعبه

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال شانه ای

اتصال جعبه ای یک اتصال نجاری است که معمولاً برای اتصال گوشه جعبه ها یا کارهای چوبی جعبه مانند استفاده می شود که به نوعی نشان می دهد که چرا به آن اتصال جعبه می گویند .

ساخت آن شامل بریدن مجموعه‌ ای از پروفیل ‌های به هم پیوسته مربع‌ شکل مکمل از طریق دانه ‌های انتهایی هر دو قطعه چوب است تا در زوایای قائم به هم متصل شوند .

چسب روی قسمت هایی که قرار است در تماس باشند اعمال می شود و هر دو قطعه با هم ثابت می شوند تا اتصال را تشکیل دهند  . اتصال حاصل به دلیل سطح چسب بالای محل اتصال کاملاً قوی است .

9 . مفصل دم کبوتر

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال دمچلچله

در اینجا اتصال دم کبوتری بسیار محبوب آمده است .

خوب بگذار ببینیم . در اینجا تصویر مفصل آمده است . آیا شکل آن شبیه دم کبوتر نیست ؟ ما فکر می کنیم که هست .

به شکل آن نگاه کنید به همین دلیل است که اتصال دم کبوتری یک اتصال بسیار مهم نجاری است زیرا استحکام کششی بسیار بالایی دارد . پس از قفل شدن در جای خود ، مقاومت بالایی در برابر جدا شدن نشان می دهد .

اگر قبل از قفل کردن مفصل چسب اضافه شده است ، آن را فراموش کنید . جدا کردن آن تقریبا غیرممکن است .

اتصال دم کبوتر در بسیاری از کاربردهای نازک کاری نجاری مانند ساخت دکوراسیون و کابینت ، اسکلت چوبی سنتی و حتی در ساختمان خانه چوبی استفاده می شود .

برای ساخت جعبه جواهرات ، کابینت ، کشو و سایر وسایل دکوراسیون که استحکام اتصال بسیار مهم است استفاده می شود .

هنگام ساخت مفصل دم کبوتر ، زاویه دم کبوتر که به عنوان زاویه شیب نیز شناخته می شود ، با توجه به نوع چوب مورد استفاده تعیین می شود . اگر چوب سخت باشد ، زاویه شیب 1:8 است ، در حالی که اگر چوب نرم باشد ، زاویه شیب 1:6 است .

10 . مفصل زبان و شیار

اتصالات چوبی در نجاری

لمبه فاق و زبانه

اتصال زبانه و شیار یک اتصال نجاری منحصر به فرد است که به شما امکان می دهد دو عضو چوبی جداگانه و عمدتاً یکسان را لبه به لبه به هم وصل کنید .

این اتصال به طور عمده برای اتصال تخته های کف ، پوشش ، پارکت و سایر موارد مشابه استفاده می شود .

در اتصال زبانه و شیار ، یک قطعه چوب دارای یک شیار در امتداد یک لبه است در حالی که قطعه چوبی دیگر دارای یک برآمدگی عمیق یا برش زبانه در لبه مقابل است که درست در شیار قرار می گیرد .

زبانه بریده می شود بنابراین کمتر از عمق شیار بیرون می زند و هنگام ایجاد اتصال از چسب استفاده نمی شود تا بتواند آزادانه منقبض شده و بدون آسیب به اعضا منبسط شود .  

11 . مفصل نجاری متقاطع

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال متقاطع یکی از ساده ترین اتصالات است . این اتصال دقیقاً مانند یک مفصل لبه ای است که قبلاً در بالا توضیح داده شد ، اما قطعات چوبی یا اعضای مفصل دامان متقاطع در مرکز یا نزدیک به آن متقاطع می شوند تا مفصل لانه زنبوری متقاطع را تشکیل دهند .

12 . مفصل اسپلایس

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

گاهی در نجاری باید تکه های چوب را از انتها دانه به دانه وصل کنید . به عنوان مثال ، زمانی که به تیرهای بلند چوبی و در میان طول ‌های الوار نیاز دارید ، هیچ تیری به بلندی تیر مورد نیاز شما وجود ندارد . خب در این مواقع چه کار می کنید ؟ شما دو یا چند چوب را از انتها به هم وصل می کنید تا یک تیر بلندتر تشکیل دهید .

یکی از بهترین اتصالات نجاری برای استفاده در این نمونه ، اتصال اسپلایس است. این به شما امکان می دهد تا طول های چوب را از انتها به هم وصل کنید . اتصال حاصل از نظر ساختاری قوی است و بنابراین زمانی که به استحکام سازه ای نیاز است مانند مثال تیر خانه در قسمت بالا بسیار مفید است .

اتصالات نجاری اسپلایس انواع مختلفی دارند که عبارتند از : اتصال اسپلایس نیم لبه ، اتصال اسپلایس رومیزی ، اتصال اسپلایس دامان اریب و اتصال اسپلایس انگشت مخروطی .

13 . مفصل انگشت

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

هنگامی که شما نیاز به ایجاد تکه های طولانی از تخته های جامد مانند قرنیز ، قالب ها و تزئینات از تخته های کوتاه دارید ، اتصال انگشتی یک اتصال نجاری است که می توانید از آن استفاده کنید .

این با برش مجموعه ای از پروفیل های مکمل و در هم تنیده در قطعات چوبی ساخته می شود که سپس محکم به هم چسبانده می شوند تا اتصال را تشکیل دهند .

این مفصل انگشت نامیده می شود زیرا وقتی مفصل شکل گرفت ، سطح مقطع آن شبیه به هم قفل شدن انگشتان بین دو دست است . به دلیل ظاهری که دارد به عنوان مفصل شانه ای نیز شناخته می شود .

مفصل انگشت گاهی با مفصل جعبه اشتباه گرفته می شود ، اما این مفصل جعبه نیست . اگرچه اعتراف می کنیم شبیه ، به نظر می رسد .

14 . مفصل منقار

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اگر شغل شما گذاشتن سقف خانه ها است ، پس باید با مفصل منقار آشنا باشید . این اتصالی است که برای اتصال تیر سقف به صفحه بالایی دیوار نگهدارنده استفاده می شود .

مفصل منقار اساساً یک فرورفتگی ( شکل دهان پرنده ) است که بر روی تیرچه بریده شده است که شامل یک برش صندلی است که در بالای صفحه بالایی دیواره نگهدارنده قرار دارد و یک برش پاشنه با صورت موازی با تکیه گاه دیوار قرار دارد .

هنگام بریدن تورفتگی تیرک مفصل دهان پرنده ، باید مطمئن شوید که صندلی را خیلی پهن نکنید تا قسمتی از آن بدون تکیه گاه قرار نگیرد که ممکن است منجر به شکستگی در امتداد دانه چوب و شکست مفصل شود .

15 . مفصل بیسکوییتی

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال بیسکویتی با استفاده از ابزاری به نام وصال بیسکویت برای بریدن شکاف های بیضی شکل در لبه های اعضای چوبی که قرار است به یکدیگر متصل شوند ، ساخته می شود . پس از آن چسب روی دیسک های بیضی شکل چوبی یا پلاستیکی به نام بیسکویت زده می شود که سپس داخل شکاف ها قرار می گیرد و دو عضو چوبی به هم چسبیده می شوند تا چسب سفت شود . بیسکوییت داخل شکاف بیشتر منبسط می شود در حالی که چسب به دلیل مرطوب بودن چسب سفت می شود تا پیوند را بیشتر محکم کند .

اتصالات بیسکویت امروزه کاربردهای زیادی در نجاری دارد . آنها بیشتر برای اتصال کالاهای ورق مانند تخته سه لا ، تخته فیبر با چگالی متوسط ​​و تخته خرده چوب استفاده می شوند .

به غیر از اتصال ورق و تخته خرده چوب ، می توانید قطعات چوب جامد را نیز با اتصال بیسکویتی لبه به لبه وصل کنید . محصول مفصلی بسیار قوی است و حتی می توان از آن به جای مفصل خرطومی و تنون استفاده کرد .

کاربرد اصلی اتصال بیسکویتی یا بیسکویت های مورد استفاده ، تراز کردن قطعات چوب از لبه به لبه برای ساخت پانل های پهن تر از آن چوب است . هنگام اتصال لبه به لبه این تخته ها ، مهم است که شکاف ها را از طریق همان صفحه تخته ها برش دهید ، به طوری که هنگام اتصال تخته ها کاملاً مربع باشند .

16 . Pocket Hole Joint

اتصالات چوبی در نجاری

اتصالات چوبی در نجاری

اتصال سوراخ جیبی یا نازک کاری سوراخ جیبی یکی از رایج ترین وسایل نازک کاری است که این روزها بسیاری از کارگران نجاری به دلیل مزایای زیادی که به همراه دارد به آن روی آورده اند .

این شامل سوراخ کردن سوراخ های جیبی با زاویه ( معمولاً 15 درجه ) به یکی از قطعات چوبی است که باید به یکدیگر متصل شوند ، و سپس با استفاده از یک پیچ خودکار برای اتصال آن به قطعه چوب دوم متصل می شود .

کلمات کلیدی : نجاری اتصالات نجاری

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://craftsmanprotools.com/woodworking-joints/
منبع


وبلاگ اتصالات نجاری

 

اتصال تخته کاج روسی به هم دیگر به روش فاق و زبانه

اتصال تخته کاج روسی به هم دیگر به روش فاق و زبانه

اتصالات چوبی دو تخته کاج روسی تخته کاج روسی : در ساخت یک سازه چوبی انواع اتصالات چوبی استفاده می شود . مانند اتصال فاق و زبانه , اتصال دمچلچله , اتصال دوبل چوبی و غیره . در تصویر زیر دو نوع از اتصال فاق و زبانه را مشاهده می کنید . تصاویر اتصال چوب کاج روسی به هم :...

اتصالات جالب چوب و فلز در دکوراسیون چوبی

ایده های فوق العاده از اتصالات چوبی و فلزی ایده و تکنیک های جالب فلزی در ساخت سازه های چوبی درود بر شما اتصالات به ما در انتخاب بهینه و ساخت یک سازه ارزشمند یاری دهند، سازه های چوبی بخاطر تحمل و مقاومت خمشی بالایی که دربرابر زلزله و بارهای مختلف دارند یک انتخاب...

WhatsApp us